سه شنبه|26 تير 1397|03 ذی القعده 1439|17 July 2018
زمان انتشار: 1396/05/21 - 06:04 |

حجت الاسلام كلباسي:

حج نمونه‌اي كوچك و بي‌نظير از امت واحده اسلامي است

مدير مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم، تشكيل امت واحده اسلامي را ضامن امنيت ملت‌هاي مسلمان دانست و از حج به عنوان نمونه‌ كوچكي از اين امت واحده ياد كرد.
حجت الاسلام مجتبي كلباسي اشتري در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، امنيت را يك مبحث چند ضلعي و مهم دانست و گفت: يك ضلع امنيت اين است كه اگر مسلمانان ارتباطات، قدرت تحمل، همزيستي و درك مشترك خود را بالا ببرند، امنيت آفرين خواهد بود و حج بستري براي اين امر است.

مدير مركز تخصصي مهدويت خاطرنشان كرد: برخي مسلمانان حتي اين تجربه را در زمان جنگ تحميلي داشتند كه مردم عراق در حج، ارتباطات ويژه‌اي با مردم ايران برقرار مي‌كردند، اگر چه سياست حكومت عراق اين اجازه را به آن‌ها نمي‌داد.

وي ادامه داد: با وجود محدوديت‌هايي كه در حج ايجاد مي‌كنند، ولي حج به خودي خود با برقرار كردن ارتباطات، مسلمانان جهان را به هم نزديك مي‌كند؛ حجاج در مناسك حج مشاهده مي‌كنند كه مسلمان سراسر جهان عقايد و اهداف مشترك دارند و اين امر، بستر امنيت را ايجاد مي‌كند.

كارشناس امور حج و زيارت افزود: بسياري از كشورهاي جهان امنيت خود را با ايجاد و عضويت در اتحاديه‌هاي بين المللي حفظ مي‌كنند؛ ايالات متحده آمريكا، اتحاديه اروپا و اتحاديه كشورهاي متحد المنافع از جمله اين اتحاديه‌ها است كه اعضاي آن با نزديك شدن به هم در زمينه‌هاي سياسي و اقتصادي، امنيت خود را تقويت مي‌كنند.

وي به اتحاد مسلمانان تأكيد كرد و ابراز داشت: ديدگاه قرآن اين است كه مسلمانان بايد يك امت واحده باشند و فلسفه اصلي دين مي‌طلبد كه مسلمانان بر محور توحيد در كنار هم قرار گيرند؛ نكات قرآني و روايي در اين زمينه بسيار زياد بوده و گوياي اين مطلب است كه تشكيل امت واحده، ضامن امنيت است.

حجت الاسلام كلباسي بيان داشت: يكي از مهم‌ترين عرصه‌هاي تلاقي انديشه‌هاي مسلمانان، حج بوده است و اين تضارب افكار به شكلي صورت مي‌گيرد كه نمايندگان مسلمانان كه وضعيت علمي و اقتصادي بالايي دارند، به تضارب افكار و هم‌افزايي مي‌پردازند.

وي حج را از جلوه‌گاه‌هاي مهم تضارب افكار دانست و اظهار داشت: اشعار، سفرنامه‌ها و احكام فقهي زيادي در اين زمينه منعكس شده است ؛ در واقع اين تضارب افكار و برخوردها در رشد انديشه و تفكر، تأثيرگذاري بالايي دارد.

مدير مركز تحصصي مهدويت با بيان اين كه امت واحده اسلامي در درون حج شكل ميگيرد، گفت: وقتي مسلمانان از سراسر جهان با رنگ‌هاي مختلف در مناسك حج شركت مي‌كنند و در كنار هم قرار مي‌گيرند، نمونه كوچك و بي‌نظيري از امت واحده اسلامي را تشكيل ميدهند.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: