سه شنبه|26 تير 1397|03 ذی القعده 1439|17 July 2018
زمان انتشار: 1396/07/15 - 14:31 |

صحن انقلاب اسلامي، قديمي‌ترين صحن حرم مطهررضوي- تصاوير

صحن عتيق كه گاه صحن كهنه خوانده مي‌شود ، در دوره جمهوري اسلامي صحن انقلاب نام و در شمال حرم مطهر رضوي قرارگرفته است.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج از مشهد مقدس، شالوده صحن عتيق به دستور «اميرعليشيرنوايي» وزير دانشمند و فرهنگ‌پرور «سلطان حسين بايقرا» از شاهان سلسله تيموري پي‌ريزي شد و حدود 150 سال بعد به‌وسيله شاه‌عباس صفوي گسترش يافت.

درواقع آنچه اميرعليشيرنوايي ساخته بود عبارت بود از ايوان جنوبي و محوطه صحن و احتمالاً بناهايي در بخش غربي آن. اما شاه‌عباس صحن را از طرف شرق گسترش داد و با افزودن دو ايوان در شمال به شكل كنوني درآورد. ايوان جنوبي كه «ايوان طلا» يا «ايوان نادري» خوانده مي‌شود با 4.21 متر ارتفاع يادگاري اميرعليشيرنوايي است. اين ايوان در زمان شاه‌تهماسب صفوي تذهيب شد و سپس در سال 1146 هجري قمري به دستور نادرشاه طلاكاري شد.

ايوان شمالي كه معروف به ايوان عباسي است با 50.22 متر ارتفاع در زمان شاه‌عباس اول صفوي ساخته و در دوره‌هاي مختلف تزئينات و كتيبه‌هايي بدان افزوده‌شده است. در حاشيه همين ايوان آرامگاه اميرعليشيرنوايي قرار دارد و بر فراز آن دومين مناره آستان امام رضا (ع) قد برافراشته است.

اين ايوان از دوره شاه‌عباس تاكنون فراوان مرمت‌شده و دربردارنده تزئينات و كتيبه‌هايي از دوره قاجار و پهلوي است. بناي كنوني نقاره‌خانه از كارهاي دوره پهلوي و مشتمل بر دوطبقه است: در طبقه زيرين طبل و شيپور و لوازم ديگر را نگهداري مي‌كنند و در طبقه دوم نقاره مي‌زنند.

عكس‌ها از: سيد حسين ميرپوربرچسب ها:مشهد - امام رضا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: