سه شنبه|26 تير 1397|03 ذی القعده 1439|17 July 2018
زمان انتشار: 1396/07/17 - 10:08 |

نماينده بعثه رهبري در خراسان رضوي در گفتگويي اختصاصي:

شعور بدون شور، به عمل منجر نمي‌شود

نماينده بعثه رهبري در خراسان رضوي تأكيد كرد، شعور زاييده فكر و انديشه است و مبتني بر آگاهي، شناخت و دانايي است ولي شور زاييده احساسات، علايق و هيجانات است.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني حج از مشهد مقدس، حجت‌الاسلام دكتر حسين احمري، مسئول بعثه مقام معظم رهبري در خراسان رضوي، در گفتگوي اختصاصي، پيرامون عزاداري در ماه محرم گفت:

مقام معظم رهبري مورخ 17/3/73 در مجمع روحانيون در اين رابطه مطالبي را بيان فرمودند كه مضمون آن اين است، به اعتقاد بنده، مجالس عزاداري حسيني بايد از سه ويژگي برخوردار باشد.

وي افزود: اولين ويژگي بايد اين باشد كه چنين مجالسي، محبت به اهل‌بيت عليهم‌السلام را زياد كنند. چون رابطه عاطفي، يك رابطه بسيار ذي‌قيمت است. دومين ويژگي كه بايد در اين مجالس به وجود آيد، اين است كه مردم نسبت به اصل حادثه عاشورا، معرفت روشن‌تر و واضح‌تري پيدا كنند.

وي خاطرنشان كرد: اين‌طور نباشد كه ما در مجلس حسين‌ابن‌علي عليه‌السلام، به منبر برويم يا سخنراني كنيم، اما موضوع سخنراني، حضار آن مجلس، اعم از جوان و غير جوان و زن و مرد اهل فكر و تأمل را ـ كه امروز در جامعه ما بسيارند و اين از بركات انقلاب است ـ به اين فكر فروببرد كه «ما به اين مجلس آمديم؟

وي تصريح كرد: در مجلس عزاداري گريه‌اي هم كرديم؛ اما براي چه؟ قضيه چه بود؟ چرا بايد براي امام حسين عليه‌السلام گريه كرد؟ اصلاً چرا امام حسين عليه‌السلام به كربلا آمد و عاشورا را به وجود آورد؟»

وي ادامه داد: بنابراين، به‌عنوان منبري يا سخنران، بايد به موضوعاتي بپردازيد كه جوابگوي چنين سؤالاتي باشد. بايد نسبت به اصل حادثه عاشورا معرفتي در افراد به وجود آيد. اگر در روضه‌خواني و سخنراني يا ساير مطالب بيان‌شده از طرف شما، نكته‌اي روشنگر يا حداقل اشاره‌اي به اين معنا نباشد، يك ركن از آن سه ركني كه عرض شد، كم و ناقص خواهد بود؛ يعني ممكن است مجلس مذكور، فايده لازم را ندهد و ممكن هم هست خداي‌ناكرده در بعضي از فروض، ضرر هم بكنيم.

دكتر احمري همچنين گفت: سومين ويژگي لازم در اين مجالس، افزايش ايمان و معرفت ديني در مردم است. در چنين مجالسي بايد از دين، نكاتي عنوان شود كه موجب ايمان و معرفت بيشتر در مستمع و مخاطب گردد؛

وي افزود: سخنرانان و منبري‌ها، يك موعظه درست، يك حديث صحيح، بخشي از تاريخ آموزنده درست، تفسير آيه‌اي از قرآن يا مطلبي از يك عالم و دانشمند بزرگ اسلامي را در بيانات خود بگنجانند و به سمع شركت‌كنندگان در اين مجالس برسانند.

وي خاطرنشان كرد: اين‌طور نباشد كه وقتي بالاي منبر مي‌رويم، يك مقدار لفّاظي كنيم و حرف بزنيم و اگر احياناً مطلبي هم ذكر مي‌كنيم، مطلب سستي باشد كه نه‌فقط ايمان‌ها را زياد نمي‌كند، بلكه به تضعيف ايمان مستمعين مي‌پردازد. اگر اين‌طور هم شد، ما از جلسات مذكور به فوايد و مقاصد موردنظر نرسيده‌ايم.

وي در مورد عزاداري سنتي در كلام امام و مراجع تصريح كرد: امام خميني در اين رابطه مي‌فرمايند: ما بايد حافظ اين سنت‌هاي اسلامي، حافظ اين دسته‌هاي مبارك اسلامي كه در عاشورا، در محرّم و صفر، در مواقع مقتضي به راه مي‌افتند، [باشيم]؛ تأكيد كنيم كه بيشتر دنبالش باشند.

وي ادامه داد: محرّم و صفر است كه اسلام را نگه‌داشته است. فداكاري سيدالشهدا ـ سلام‌الله‌عليه ـ است كه اسلام را براي ما زنده نگه‌داشته است؛ زنده نگه‌داشتن عاشورا باهمان وضع سنتي خودش از طرف روحانيون، از طرف خطبا، باهمان وضع سابق و از طرف توده‌هاي مردم باهمان ترتيب سابق كه دسته‌هاي معظم و منظم، دسته‌هاي عزاداري به‌عنوان عزاداري راه مي‌افتاد.

وي تأكيد كرد: بايد بدانيد كه اگر بخواهيد نهضت شما محفوظ بماند، بايد اين سنت‌ها را حفظ كنيد. البته اگر يك‌چيزهاي ناروايي بوده است سابق و دست اشخاص بي‌اطلاع از مسائل اسلام بوده، آن‌ها بايد يك‌قدري تصفيه بشود، لكن عزاداري به همان قوّت خودش بايد باقي بماند و گويندگان پس‌ازاينكه مسائل روز را گفتند، روضه را همان‌طور كه سابق مي‌خواندند و مرثيه را همان‌طور كه سابق مي‌خواندند، بخوانند و مردم را براي فداكاري مهيا كنند.


برچسب ها:عزاداري


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: