سه شنبه|26 تير 1397|03 ذی القعده 1439|17 July 2018
زمان انتشار: 1396/07/18 - 13:13 |

نماينده ولي فقيه درامور حج و زيارت:

راهكارهاي حل آسيب هاي اجتماعي در روايات اهل بيت (عليهم السلام) نهفته است

نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني با اشاره به اينكه راهكارهاي علاج آسيب هاي اجتماعي دراحاديث وجود دارد، تصريح كرد: اين راهكارها را پيامبر وائمه معصومين بيان فرموده اند ليكن متاسفانه به آنها بي توجهي شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي عسكر در جلسه تواصي به حق درجمع كاركنان سازمان حج و زيارت و بعثه مقام معظم رهبري با اشاره به اينكه عمل كردن به نكات مطرح شده در احاديث نوراني پيامبر اكرم و ائمه معصومين (عليهم السلام) مي تواند از بروز آسيب هاي اجتماعي درجامعه جلوگيري كند، افزود: براي اصلاح هر جامعه اي بايد متناسب با شرايط و مذهب حاكم بر آن آسيب شناسي صورت گيرد.

نماينده ولي فقيه درامورحج و زيارت نمونه هايي از آسيب هاي جامعه كنوني را برشمرد و از نحوه انتشاربرخي از اين آسيب ها در رسانه هاي ارتباط جمعي و روزنامه ها ابراز تاسف كرد و گفت: اين نوع برخورد با آسيب هاي اجتماعي نه تنها مشكلي را حل نمي كند بلكه مشكلات جديدي را هم براي جامعه بوجود مي آورد و خود نوعي ترويج آسيب و گناه محسوب مي شود.

وي با اشاره به اينكه برخي معضلات مانند اعتياد به نوعي مطرح مي شود كه نه تنها قبح اين عمل زشت را كم نمي كند بلكه آن را عادي نيز جلوه مي دهد، افزود: وقتي فردي با كمال گستاخي درقاب تلويزيون اين مطلب را بيان مي كند درواقع ازقبح اين كار زشت درجامعه كاسته مي شود.

وي افزود: وظيفه قانوني مسئولان مربوطه، مقابله با اين نوع آسيب هاست و اگر كسي تخلف و يا كوتاهي كرد بايد با او برخورد شود.

وي با بيان آيه "إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ – آنهايي كه دوست مي دارند كارهاي زشت و ناپسند در جامعه شيوع پيدا كند خدا براي آنها عذاب سخت و دردناكي درنظر گرفته است " تاكيد كرد: اين همان ملاك قرآني است كه به ما مي گويد نبايد به انتشار كارهاي خلاف و زشت درجامعه دست زد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكربا اشاره به اينكه متاسفانه دامنه برخي ازآسيب هاي اجتماعي نسبت به گذشته گسترده ترشده است به نمونه هايي از آن اشاره كرد و گفت: نقل و انتشاربدون نقد و تحليل اين گونه آسيب ها در رسانه ها ومطبوعات كاردرستي نيست و ازقبح گناه كاسته و باعث مي شود كه اين نوع آسيب ها كم كم عادي شود.

وي افزود: راهكارحل اين معضلات را پيامبر و ائمه بيان فرموده اند ولي متاسفانه نسبت به آنها بي توجهي صورت مي گيرد.

نماينده ولي فقيه با بيان اينكه امام صادق (ع) مي فرمايند : "عَلَيْكَ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَ اَلْوَرَعِ وَ اَلاِجْتِهَادِ وَ صِدْقِ اَلْحَدِيثِ وَ أَدَاءِ اَلْأَمَانَةِ وَ حُسْنِ اَلْخُلُقِ وَ حُسْنِ اَلْجِوَارِ وَ كُونُوا دُعَاةً إِلَى أَنْفُسِكُمْ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُمْ‏ وَ كُونُوا زَيْناً " افزود: ترس از خدا موجب مي شود كه گناه و معصيت درجامعه كم شود معناي ترس از خدا هم اين است كه ما بايد از گناهانمان بترسيم و نه ازخدا، چرا كه حضرت باريتعالي، ارحم الراحمين ، اكرم الاكرمين ، ستارالعيوب و غفارالذنوب است و عادلانه با گناهان انسان برخورد مي كند.

وي افزود: امام صادق مي فرمايند : توسعه تقوي درجامعه موجب مي شود همه وجود انسان درمحضر خدا قرارگيرد، تلاشگرباشد، راست بگويد و زبانش را به دروغ و حرف زشت نيالايد، امانتدار بوده و اخلاق نيكو داشته باشد ، با همسايه خوب رفتار و مردم را با عمل نيك خود جذب كند و هميشه زينت باشد .

وي تصريح كرد: اگر اين دستورالعمل ها را ما پيروان امام صادق عمل كنيم آسيب هاي اجتماعي دراين حد گسترده رشد نخواهد يافت.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكردرادامه برلزوم توجه به مباني ديني درجامعه تاكيد كرد و گفت: با خارج شدن از اين مسير براي خود و ديگران گرفتاري و مشكل درست مي كنيم كه يك نمونه آن را قبل ازحج گذشته مشاهده كرديد.

وي افزود: درآن زمان عده اي مردم را ناراحت و دل مردم خالي كردند ولي چه اتفاقي افتاد ، درنهايت حج به خوبي انجام شد.

نماينده ولي فقيه با تاكيد براينكه انسان بايد رابطه خود را با خداوند تقويت كند ، اظهار داشت : امام صادق مي فرمايند: وَ عَلَيْكُمْ بِطُولِ اَلرُّكُوعِ وَ اَلسُّجُودِ فَإِنَّ أَحَدَكُمْ إِذَا أَطَالَ اَلرُّكُوعَ وَ اَلسُّجُودَ هَتَفَ‏ إِبْلِيسُ‏ مِنْ خَلْفِهِ وَ قَالَ يَا وَيْلَهُ‏ أَطَاعَ وَ عَصَيْتُ وَ سَجَدَ وَ أَبَيْتُ " امام به ما توصيه فرموده اند كه درنماز، ركوع و سجود مان طولاني شود و با خدا راز و نياز و از رفتار غلط و گناهانمان توبه كنيم ، كسي كه ركوع و سجده اش طولاني شد چون عظمت خدا را ديده در برابر عظمت خدا تعظيم مي كند، را بطه اش با خدا قوي مي شود و هر كس ارتباطش با خدا قوي شد ازسلطه شيطان خارج شده و درحيطه عنايت پروردگار قرار مي گيرد.

وي افزود: اين روايت زيبا براي حل آسيب هاي اجتماعي راهكارنشان مي دهد، البته اگر به اين دستورالعمل ها بي توجهي شود روزبروز آسيب ها افزايش يافته و جامعه بيشتر ملتهب خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر درپايان سخنان خود با اشاره به اينكه درروايات در ارتباط با آخرالزمان تعابير سختي نقل شده است ، گفت: دراين روايات آمده است كه درآخرالزمان گناه آنقدر شايع مي شود كه همه بدنبال فريادرس مي گردند و ازخداوند ملتمسانه مي خواهند كسي را بفرستد تا آنها را از اين وضعيت نجات دهد.

وي اين تصور را كه بنشينيم تا ديگران خود را اصلاح كنند و بعد جامعه اصلاح شود اشتباه خواند و افزود: پيام قرآن اين است كه اصلاح را از خود ، خانواده و زندگي مان شروع كنيم تا رفته رفته اين فرهنگ به سايرين هم سرايت پيدا كند و جامعه به سمت اصلاح حركت نمايد.برچسب ها:تواصي - قاضي - آسيب - پيامبر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: