جمعه|30 فروردين 1398|12 شعبان 1440|19 April 2019
زمان انتشار: 1397/02/22 - 13:39 |

رهبر معظم انقلاب:

مهم‌ترين نياز دنياي اسلام وحدت است

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار شركت كنندگان در كنگره بين المللي «نقش شيعه در پيدايش و گسترش علوم اسلامي» مهم ترين نياز امروز دنياي اسلام را «وحدت و يكپارچگي» و همچنين «حركت جدي براي پيشرفت علمي در همه علوم» دانستند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، شركت‌كنندگان در كنگره‌ بين‌المللي نقش شيعه در پيدايش و گسترش علوم اسلامي، صبح امروز (شنبه) و در پايان برگزاري اين كنگره با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.

حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار تأكيد كردند: امروز «بيداري» در دنياي اسلام بوجود آمده است و به رغم تلاش غربي‌ها براي انكار آن، اين بيداري زمينه ساز گرايش بيشتر به اسلام و نويدبخش آينده‌اي بهتر است.

ايشان با قدرداني از دست‌اندركاران و پديدآورندگان اين همايش، بويژه شخص حضرت آيت الله مكارم شيرازي، گفتند: امروز هر حركتي كه موجب شناخت بيشتر گروهها و فرقه هاي اسلامي از يكديگر شود، يك حسنه است و اين گردهمايي از مصاديق حركت در جهت اتحاد امت اسلامي است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش ديرينه دشمنان براي رو در رو قرار دادن مسلمانان، افزودند: در چنين شرايطي، هر عملي كه موجب شناخت مسلمانان از نقاط قوت يكديگر و زمينه‌ساز هم‌افزايي آنها شود، به وحدت و يكپارچگي امت اسلامي كمك خواهد كرد.

حضرت آيت الله خامنه اي به نقش شيعه در طول تاريخ براي اعتلاي علوم اسلامي و طبيعي اشاره و خاطرنشان كردند: اين آثار و خدمات گرانبها بايد به امت اسلامي معرفي شوند زيرا مايه افتخار و موجب يكپارچگي خواهند بود.

ايشان با تأكيد بر لزوم مراقبت جدي براي جلوگيري از ايجاد هرگونه شائبه و گلايه ميان فِرَق اسلامي، گفتند: يكي از مسائل بسيار مهم و مورد نياز كنوني دنياي اسلام، موضوع پيشرفت علمي و حركت جدي در اين زمينه است.

حضرت آيت الله خامنه اي، علت اصلي تحت سلطه قرار گرفتن دنياي اسلام را عقب ماندگي علمي دانستند و افزودند: دنياي غرب بعد از قرنهاي متمادي عقب ماندگي علمي، توانست با استفاده از پيشرفتهاي علميِ دنياي اسلام، ثروت و قدرت علمي، نظامي، سياسي و تبليغاتي خود را افزايش دهد و در نهايت با استعمار، وضعيت كشورهاي اسلامي را به شرايط كنوني برساند.

ايشان با اشاره به زورگويي قدرت هاي غربي به كشورهاي اسلامي و دنباله روي بسياري از حكام اين كشورها از زورگويان بين‌المللي، تأكيد كردند: اين شرايط بايد بواسطه پيشرفت علمي كشورهاي اسلامي تغيير كند و دنياي اسلام مي تواند بار ديگر در قله تمدن بشري قرار گيرد.

رهبر معظم انقلاب، حركت در مسير پيشرفت علمي را وظيفه حكومتهاي اسلامي و نخبگان آن برشمردند و گفتند: نخبگان دنياي اسلام بايد يك حركت عظيم فكري و يك خواست عمومي براي پيشرفت علمي و رسيدن به قله علم و دانش را به وجود آورند.

حضرت آيت الله خامنه اي از حركت جمهوري اسلامي ايران در مسير پيشرفت علمي به عنوان يك نمونه موفق ياد كردند و افزودند: بر اساس گزارشهاي مراكز علمي جهاني، شتاب حركت علمي ايران در سال هاي گذشته، 13 برابر متوسط جهاني بوده است.

ايشان خاطرنشان كردند: ما اين مسير را تا رسيدن به مرزهاي علم و دانش ادامه خواهيم داد و ايران بر خلاف غربي‌ها، آمادگي انتقال دستاوردها و پيشرفت هاي علمي خود را به ديگر كشورهاي اسلامي دارد.

رهبر معظم انقلاب، پيشرفت در علوم اسلامي و علوم طبيعي را ضروري خواندند و افزودند: يكي از مواردي كه اسلام مي تواند در مسائل مختلف بشري «حرف نو» داشته باشد، در زمينه مسائل فقهي است كه بايد در اين زمينه كار بيشتر و جدي تري انجام شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اين كه بايد در زمينه فلسفه و علوم عقلي، سرعت حركت علمي افزايش يابد، گفتند: غربي‌ها، فلسفه خود را تا عرصه هاي مختلف مسائل سياسي و اجتماعي امتداد داده اند و ما نيز بايد چنين كاري را انجام دهيم زيرا فلسفه اسلامي، قوي‌تر، ريشه‌دارتر و مستحكم‌تر از فلسفه غربي است.

ايشان با اشاره به گسترش بيداري در دنياي اسلام و افزايش گرايش به اسلام در جهان، خاطرنشان كردند: امروز جوانان در دنيا، سؤالهاي زيادي دارند كه مي خواهند پاسخ آنها را در چارچوب اسلام بيابند، بنابراين بايد حركت علمي در دنياي اسلام شتاب بگيرد و امت اسلامي بار ديگر به اوج اقتدار علمي و تمدني خود برسد تا دشمنان اسلام و امريكايي‌ها نتوانند به رؤساي كشورهاي اسلامي دستور بدهند و «بايد و نبايد» بگويند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام‌والمسلمين اعرافي رييس شوراي سياستگذاري كنگره «نقش شيعه در پيدايش و گسترش علوم اسلامي» گفت: «پاسخ به شبهات»، «تعميق تفاهم ميان مذاهب اسلامي»، «بازشناسي سرمايه‌هاي فكري شيعه و مسلمانان» و «دستيابي به نقاط قوت براي تكميل و ارائه علوم اسلامي» جزو اهداف اصلي كنگره بوده است.

همچنين حجت‌الاسلام دكتر رضايي دبير كنگره گزارشي از اهداف و برنامه‌هاي اين همايش بيان كرد.

كنگره بين المللي نقش شيعه در پيدايش و گسترش علوم اسلامي صبح پنج شنبه 20 ارديبهشت 97 با حضور 120 انديشمند از 50 كشور و جمعي از اساتيد و علماي شناخته شده حوزه‌هاي علميه ايران با سخنراني آيت‌الله ناصر مكارم شيرازي در مدرسه علميه امام كاظم(ع) شهر مقدس قم آغاز به كار كرد.

اين كنگره يك روزه با همكاري 20 نهاد علمي در 9 كميسيون تخصصي برگزار شد.برچسب ها:رهبر انقلاب - وحدت اسلامي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: