یکشنبه|28 بهمن 1397|10 جمادی الثانی 1440|17 February 2019
زمان انتشار: 1397/03/31 - 23:25 |

حجت الاسلام و المسلمين ديرباز در گفت وگو با پايگاه حج؛

چه آمادگي ها قبل از سفر حج لازم است؟

نماينده مردم آذربايجان غربي در خبرگان رهبري به برخي از بايدها و نبايدها جهت حضور زائران در سفر به سرزمين وحي پرداختن و آمادگي داشتن جسمي و روحي را براي اين سفر ضروري دانست.
حجت الاسلام و المسلمين عسكر ديرباز، نماينده مردم آذربايجان غربي در گفت وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج به بيان برخي از آمادگي جهت حضور در ايام حج پرداخت و گفت: افزون بر فراگيري دوره هاي آموزشي و آشنا شدن با مناسك برخي از آمادگي جسمي و روحي قبل از حج براي زائران ضروري است.

وي با بيان اينكه از نظر جغرافيايي و آب و هوا، عربستان با ايران متفاوت است، افزود: زائران بايد مطالعه دقيقي از نظر جغرافيايي و آب و هوايي درباره كشور عربستان داشته باشند تا از نظر جسمي و روحي خود را بيشتر آماده كنند.

حجت الاسلام و المسلمين ديرباز گفت: پياده روي طولاني، حضور در برخي صف هاي طولاني اتوبوس يا حضور در مناسك از جمله موضوعاتي است كه زائران بايد همه اين مطالب را از قبل بدانند؛ از اين رو پياده روي و تمرين روزه مره براي زائران ضروري است.

وي افزود: بيداري شب و كم خوابي نيز از ديگر مواردي است كه زائران گاهي با اين موضوعات روبه رو مي شوند، گرما شديد آب و هوايي نيز به اين مشكلات مي افزايد و اگر زائري بدون آمادگي ذهني و روحي به اين سفر برود، ممكن است در طول سفر دچار مشكل شود.

رئيس دانشگاه قم خاطر نشان كرد: مكه مكرمه و مدينه منوره از نظر جغرافيايي با بسياري از شهرهاي ايران متفاوت است، بنابراين زائران با توجه به اينكه زائران سفر طولاني را در سرزمين وحي خواهند داشت و از سوي هم مي خواهند اعمال و مناسك را انجام دهند، آمادگي جسماني براي آن ها بسيار مهم خواهد بود.

عضو خبرگان رهبري يادآور شد: گاهي تفاوت استفاده از مواد غذايي نيز باعث برخي مشكلات براي زائران مي شود كه همه موضوعات نياز دارد كه در قبل و حين سفر رعايت هاي بهداشتي را داشته باشند و با پزشك معالج همكاري لازم را انجام دهند و از برخي حساسيت ها پرهيز كنند كه دچار مشكل جسمي و روحي نشوند.

وي افزود: داشتن روحيه صبر و تحمل از ديگر موضوعات مهم براي سفر به سرزمين وحي است، زيرا در اين مدت با افراد و گروه هاي همسفر مي شوند كه ممكن است با روحيات مختلف روبه رو باشند و بدون صبر و تحمل نمي توانند سفري راحتي و آسان داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمين ديرباز گفت: گاهي زائران براي اعزام به اماكن مقدس در مكه مكرمه و مدينه منوره به دليل ازدحام و شلوغي كه وجود دارد، دچار مشكلاتي مي شود، زيرا در اين سفر زائراني از كشورهاي مختلف حضور دارند كه از نظر رنگ، لباس، زبان و گويش با زائران ايراني مختلف هستند؛ از اين رو بي توجهي به اين موضوعات زائران را سردرگم مي كند.

وي در بخش ديگري اظهار داشت: ضروري است كه زائران تا زمان اعزام روزانه براي آمادگي جسماني، پياده روي داشته باشند؛ زيرا گاهي به دليل انجام مناسب بايد مسير طولاني را پياده بروند و اگر از نظر جسمي آماده نباشند در اين ايام با سختي روبه رو مي شوند.

رئيس دانشگاه قم گفت: باتوجه به اينكه بيشتر مردم عربستان وهابي هستند، آشنا با وهابيت براي زائران قبل از سفر لازم است و اين شناخت باعث مي شود كه زائران در تعامل دچار مشكل نشوند.

وي افزود: علاوه بر آمادگي هاي جسماني و روحاني، زائران همچنين اگر حق الناسي به گردن دارند بايد آن را قبل از سفر بپردازند و با مال حلال به اين سفر بروند.

عضو خبرگان رهبري تصريح كرد: خمس، زكات و ساير اعمالي كه بر گردن زائران به عنوان يك مسلمان نهاده شده است، استغفار و طلب مغفرت از خداوند تبارك و تعال به خاطر گناهاني كه كرده است و حق اللهي كه به گردن دارد بايد قبل از سفر حج انجام شود.


برچسب ها:حج تمتع - گفتگو - حج 97 - عسگر ديرباز - خبرگان رهبري


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: