یکشنبه|28 بهمن 1397|10 جمادی الثانی 1440|17 February 2019
زمان انتشار: 1397/03/30 - 13:51 |

معاون منابع انساني سازمان حج و زيارت:

53 درصد زائران ايراني خانه خدا بانوان هستند

معاون توسعه، مديريت و منابع سازمان حج و زيارت گفت: 53 درصد از زائران ايراني امسال حج تمتع را بانوان و 47 درصد آنها را آقايان تشكيل مي‌دهند؛ ميانگين سني زائران عزيز نيز 56 سال خواهد بود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، محمد آزاد در برنامه شبكه قرآن صداوسيماي جمهوري اسلام ايران با تشريح عمليات حج تمتع اظهار كرد: ثبت نام اوليه از زائران عزيز در اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و نام نويسي قطعي و مرحله دوم واريز وجه نيز در تاريخ 25 ارديبهشت ماه امسال نهايي شد.

وي افزود: در حال حاضر نيز كاروانهاي حج تمتع 97 تكميل شده و حجاج هر كاروان هم مشخص شده است؛ ضمن اينكه برنامه ريزي براي مسكن، حمل و نقل و تداركات پايان يافته است.

معاون توسعه، مديريت و منابع سازمان حج و زيارت خاطرنشان كرد: گروههاي مختلف برنامه ريزي مسكن، تداركات، تغذيه و حمل و نقل نيز در ماههاي گذشته به عربستان سفر كرده اندو تمامي قراردادها نيز منعقد شده و شرايط لازم فراهم آمده است.

آزاد با اشاره به شرايط سال گذشته در حوزه مسكن و حمل و نقل و ... يادآور شد: در سال گذشته جزو آخرين كشوردريافت رواديد و انعقاد قراردادهاي زيرساخت ها بود اما با اين وجود بهترين محل هاي اسكان و تداركات را فراهم كرديم كه رضايت زائران را به دنبال داشت.

معاون توسعه، مديريت و منابع سازمان حج و زيارت وي اظهار كرد: زائران ما امسال در قالب 583 كاروان براي تشرف به موسم حج تمتع اعزام مي شوند؛ 282 كاروان مدينه قبل و 301 كاروان ما مدينه بعد هستند يعني برخي كاروان ها ابتدا به مدينه و برخي ابتدا به مكه عزيمت مي كنند.

معاون توسعه، مديريت و منابع سازمان حج و زيارت تصريح كرد: اولين گروه پروازي ما از 27 تيرماه مصادف با 5 ذي القعده تهران را به مقصد مدينه منوره ترك مي كند.

به گفته آزاد، پايان عمليات اعزام ما به عربستان در تاريخ 24 مرداد ماه برابر چهارم ذي الحجه خواهد بود؛ نخستين گروه حجاج ايراني نيز در تاريخ چهارم شهريور ماه از جده عازم كشورمي شوند كه در اين فرآيند نيز آخرين گروه زائران ايراني در تاريخ 24 شهريور ماه از مدينه منوره به ميهن بازمي گردند.

وي با اشاره به تعداد زائران خانم و آقاي حج تمتع 97 اظهار كرد: حدود 53 درصد از زائران ما را بانوان و 47 درصد آنها را آقايان تشكيل مي دهند؛ ميانگين سني زائران عزيز نيز 56 سال خواهد بود.

آزاد به زائران توصيه كرد: زائران عزيز با توجه به گرماي هوا، برخي نكات براي پيشگيري از گرمازدگي را مدنظر قرار دهند و اقلامي مانند چتر، قمقمه و آب پاش را به همراه داشته باشند.

معاون توسعه، مديريت و منابع سازمان حج و زيارت تاكيد كرد: زائران عزيز در فرصت باقيمانده تا ايام حج به كلاسهاي آموزشي كه براي آنها برگزار مي شود و همچنين كلاس هاي آموزشي كه در ايام حضورشان در حج برگزار مي شود، توجه كنند؛ دقت عمل در صحبتهاي روحانيون، مديران كاروان ها و ساير متوليان ذيربط باعث آگاهي زائران از اعمال و برنامه ههاي اجرايي خواهد شد.

وي درباره امنيت و عزت زائران ايراني نيز گفت: موضوع امنيت و عزت زائران گرامي يكي از توافقات صورت گرفته ميان رئيس سازمان حج و زيارت ايران و وزير حج عربستان بوده است كه اميدواريم اين مهم همانند سال گذشته مورد توجه قرار گيرد.

آزاد همچنين به موضوع اطلاع رساني در پيام رسان هاي داخلي اشاره كرد و افزود: طبق توافقي كه با پيام رسان گپ صورت گرفته، سيستم اطلاع رساني سازمان نيز از اين طريق انجام مي گيرد و زائران مي توانند براي دريافت پاسخ هاي خود در حوزه اجراي عمليا ت حج و كاهشش دغدغه ها به كانال با زائران حج 97 مراجعه كنند.

وي درباره فراهم شدن بستر تهيه سوغات براي زائران كشورمان نيز گفت: براي حمايت از كالاي ايراني با يكي از فروشگاههاي خريد و فروش كالا در فضاي مجازي رايزني شده و سازوكار اين موضوع در حال فراهم شدن است.

معاون توسعه، مديريت و منابع سازمان حج و زيارت گفت: اميدواريم با برنامه ريزي هاي انجام شده، كالاهاي با كيفيت و با قيمت مناسب به زائران كشورمان ارائه شود.

آزاد همچنين در پايان خواستار توجه زائران به اعتبار گذرنامه شد و گفت: اعتبار گذرنامه زائران كشورمانبايد كمتر از 6 ماه باشد يعني اين گذرنامه ها بايد تا 25 بهمن ماه سال 97 اعتبار داشته باشند.

برچسب ها:حج 97 - بانوان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: