جمعه|03 اسفند 1397|15 جمادی الثانی 1440|22 February 2019
زمان انتشار: 1397/04/04 - 14:06 |

حجت الاسلام والمسلمين فلاح زاده در گفت‌وگو با پايگاه حج؛

ضرورت آشنايي عوامل اجرايي كاروان هاي حج با اعمال و مناسك حج

رئيس موسسه موضوع شناسي احكام فقهي با اشاره به اين كه روحاني كاروان هميشه نمي تواند كل بار كاروان را بردوش بكشد بر ضرورت آشنايي عوامل اجرايي كاروان هاي حج با اعمال و مناسك اين فريضه بزرگ براي مسائل موقتي كاروان تأكيد كرد.
حجت الاسلام والمسلمين محمدحسين فلاح زاده رئيس موسسه موضوع شناسي احكام فقهي حوزه علميه قم در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به لزوم يادگيري احكام و مناسك حج از سوي حجاج بيت الله الحرام در اين ايام اظهار داشت: اهميّت مسائل فقهىِ عمره و حج، بر كسى پوشيده نيست و بى‌شك درستى و نادرستى اعمال زائران بيت الله الحرام بستگى به انطباق و عدم انطباق آنها با احكام و مناسك عمره و حج دارد.

وي افزود: هرچند صحّت اعمال، مقدمه رسيدن به روح حج و مراتب معنوى آن است ولى به تعبير حضرت امام خمينى(ره) «مراتب معنوى حج جز با عمل مو به مو به مناسك حاصل نخواهد شد».

حجت الاسلام والمسلمين فلاح زاده در ادامه با تأكيد بر اين كه عوامل اجرايى كاروان‌هاى حج و مسؤولان فرهنگى آنها نقش به‌سزايى در اين زمينه دارند، خاطرنشان كرد: كمك و هدايت و راهنمايى آنان تأثير عميقى در حسن عمل زائران خواهد داشت، از اين رو آشنايى اين عزيزان با احكام فقهى عمره و حج، ضرورى‌تر و مسائل مربوط به چگونگى عملكرد آنان، از ظرافت بيشترى برخوردار است كه بايد مورد توجه و عنايت ويژه قرار گيرد.

وي تصريح كرد: اهميت اين مسأله به اين جهت است كه فراگيرى احكام و مناسك حج، براى تمام زائران بيت‌الله الحرام امرى ضرورى و اجتناب ناپذير است؛ چرا كه انجام درستِ اعمال حج، بدون شناخت احكام و مناسك آن، غير ممكن است.

وي با اشاره به مشكلاتي در صورت عدم رعايت درست احكام و مناسك گريبان گير حاجي مي شود، گفت: كسى كه به جهت عدم آگاهى به مسائل شرعى، خللى در اعمال وى پيش آيد، علاوه بر آن‌كه هرگز به مراتب معنوى حج نمى‌رسد، به جهت باطل شدن عمره يا حج يا ارتكاب محرمات احرام، مشكلات فراوانى برايش پديد خواهد آمد.

رئيس موسسه موضوع شناسي احكام فقهي اضافه كرد: بنده در يكي از آثاري كه در حوزه حج نوشته ام به موضوع «احكام فقهي – اجرايي حج» اشاره و در اين رابطه مسائل مهمي را يادآور شده ام كه اين اثر از سوي نشر مشعر منتشر شده و در چهار بخش سامان يافته است.

وي با بيان اين كه يكي از مسائل مهم در حوزه حج موضوعات فقهى ‌اجرايى حج است، ابراز داشت: اين حوزه ويژه روحانيان كاروان‌ها است كه بايد به خوبي با آن آشنا باشند چرا كه بار فرهنگي و معرفتي كاروان حج بردوش روحاني محترمي است كه اين وظيفه سنگين را برعهده گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمين فلاح زاده ادامه داد: يكي ديگر از مسائل مهم فقهي در حج راهنماى فقهى اجرايى ويژه عوامل اجرايى كاروان ها است، چراكه مديران نيز به نوبه خود بايد با مسائل فقهي در حوزه اجرا آشنا باشند تا بتوانند كاروان خود را بهتر سر و سامان بدهند و در نتيجه هم نظم كاروان حفظ شود و هم زائران به درستي اعمال خود را انجام بدهند.

وي با اشاره به اين كه مدير يا معاون يا خدمه بايد با آگاهى به مناسك حج، مراقب انجام درست اعمال حجاج باشد، خاطرنشان ساخت: مدير در حدّ نياز موقت، مي تواند زائران را راهنمايى و در انجام برخي اعمال و آموزش مناسك به روحاني كاروان كمك كند.

رئيس موسسه موضوع شناسي احكام فقهي ادامه داد: به عنوان مثال: هنگام حركت زائران از ميقات به مكه، يا از مكه به عرفات، يا از عرفات به مشعر، كه با چند دستگاه اتوبوس حركت مى‌كنند، روحانى كاروان تنها همراه يكى‌از آن‌هاست، درنتيجه بقيه اتوبوس‌ها را بايد مسؤولان كاروان همراهى كنند و چنانچه براى آنها مسأله‌اى پيش آيد، انتظار اين است كه مسؤولان كاروان بتوانند در چنان شرايطى، آنها را راهنمايى كنند.

برچسب ها:حج - گفتگو - فلاح زاده - اعمال و مناسك حج - پايگاه حج - بعثه رهبري


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: