یکشنبه|28 بهمن 1397|10 جمادی الثانی 1440|17 February 2019
زمان انتشار: 1397/04/13 - 11:49 |

دبيرمجمع‌عالي‌تفسيرحوزه در گفت‌وگو با پايگاه‌حج؛

موسم عظيم حج تبلور بقاي صراط مستقيم و استمرار حيات دين است

حجت الاسلام والمسلمين ميركتولي با اشاره به اين كه موسم عظيم حج تبلور بقاي صراط مستقيم و استمرار حيات دين است، گفت: در فريضه حج رنگ و نژاد معنايي ندارد.
حجت الاسلام والمسلمين سيد مرتضي ميركتولي دبير مجمع عالي تفسير حوزه علميه در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، با اشاره به نزديك شدن به ايام اعزام كاروان هاي حج تمتع اظهار داشت: در آستانه بهار عبوديت و بندگي خدا يعني موسم حج هستيم كه ضيافتگاه ومهمانسراي بزرگ خدا است.

وي افزود: بار ديگر وقت ملاقات رسيده و بايد به خانه دوست رفت و به تعبير اهل بيت(ع) كه وقتي با پاي پياده به حج مي‌ رفتند و از آنها سؤال مي‌ كردند كه چرا اين طور به حج مي‌ رويد مي‌ فرمودند: «خجالت مي‌ كشيم كه يك بار وقتي مي‌ خواهيم به سمت خانه خدا برويم بر روي مركب بنشينيم».

استاد سطح عالي حوزه در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره شعار حج 97 مبني بر «حج، تحول روحي و اخلاقي، سبك زندگي ديني، عزت و كرامت اسلامي» افزود: خوشا به حال افرادي كه اين توفيق بزرگ نصيب آنها شده است و مي‌ خواهند همچون اهل بيت(ع) طاهرين پاي در سرزميني بگذارند كه انبياء الهي زيادي به آن جا رفته اند.

وي در ادامه تصريح كرد: موسم عظيم حج بدون شك تبلور بقاي صراط مستقيم و استمرار حيات دين است چراكه در روايات ما به اين نكته اشاره و اين گونه بيان شده است كه «تا وقتي كه كعبه برجا و استوار است دين هم باقي و پايدار خواهد ماند».

حجت الاسلام والمسلمين ميركتولي با اشاره به اين كه امروز با همه هجمه هايي كه عليه اسلام صورت مي‌ گيرد موسم حج به زيبايي با تمام قوا در حال انجام است، خاطرنشان كرد: اين مسأله به اين معنا است كه صراط مستقيم همچنان باقي و استوار بوده و رهروان خود را همراهي مي‌ كند.

وي عنوان كرد: حج جايگاه عظيمي دارد چراكه حج همان نداي توحيدي حضرت ابراهيم(ع) است كه خداوند به ايشان دستور داد تا مردم را به حج دعوت كند، امروز نيز همان توحيدي ابراهيم است كه عاشقان را به سمت كوي دوست يعني خانه خدا مي‌ كشاند.

دبير مجمع عالي تفسير حوزه علميه تأكيد كرد: اين قدر اين مهماني عزيز است كه خداوند دو پيامبر بزرگ خود را يعني حضرت ابراهيم(ع) و حضرت اسماعيل(ع) مسؤول آباداني خانه خود براي طواف كنندگان، معتكفان، راكعان و ساجدان كرده است چراكه خداوند ميهمانان عزيزي در اين خانه دارد.

وي با اشاره به اين كه شعارهاي دنياي امروز غرب بر خلاف واقعيت هاي موجود است، گفت: امروز دنياي متمدن غرب با همه شعارهاي انسان محور خود هنوز بين انسان ها ديوار مي‌ كشد، بين سياه و سفيد و حتي زن و مرد فرق مي‌ گذارد، ولي حج همه ديوارها را برمي دارد.

حجت الاسلام والمسلمين ميركتولي در پايان تصريح كرد: شما مي‌ بينيد در فريضه حج از همه كشورها و از همه مذاهب مختلف كنار هم جمع مي‌ شوند، غني و فقير يك لباس دارند و با هم بايد گرد محور حق طواف كنند، بنابراين اين حج است كه همه رنگ ها و عنوان ها و زبان ها كنار مي‌ زند و حتي جنسيت زن و مرد را خنثي مي‌ كند و اين هم يكي از تبلورهاي واقعي حج به شمار مي‌ رود.

برچسب ها:حج – گفتگو – پايگاه اطلاع رساني حج – حج تمتع – بعثه رهبري – حج 97


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: