یکشنبه|27 مرداد 1398|15 ذی الحجه 1440|18 August 2019
زمان انتشار: 1397/04/20 - 21:14 |

يكي از بركات حج ايجاد آرامش روحي است

سرپرست حجاج ايراني با تاكيد بر اينكه يكي از بركات حج ايجاد آرامش در قلب ها است، اظهار داشت : پزشكان تلاش كنند تا آرامش در زائران بيشتر و نشاط روحي آنان در طول سفر حفظ شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ، همايش تيم هاي پزشكي بهداشتي و درماني جمعيت هلال احمر درحج 97 امروزپنجشنبه (21تيرماه) با حضور حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني در سالن همايش هاي سازمان حج وزيارت برگزارشد.

در اين همايش كه حجت الاسلام والمسلمين معزي نماينده ولي فقيه در جمعيت هلال‌احمر ، دكتر پيوندي رئيس جمعيت هلال احمر، دكترسيدعلي مرعشي رئيس مركز پزشكي حج و زيارت و جمعي از پزشكان مجموعه ها و كادر بيمارستاني حج 97 حضور داشتند، سرپرست حجاج ايراني درسخناني خدمت به حجاج را توفيق عظيمي دانست كه در روايات واحاديث به آن تاكيد فراواني شده است.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر با تبريك به كادر پزشكي حج 97 براي توفيق تشرف به بيت الله الحرام ، به حضور ناشناس امام سجاد (ع) در ميان حجاج و كمك به آنان اشاره كرد و گفت: يكي از دعاهاي امام زين العابدين اين بود كه خدايا باقيمانده عمرم را درحج و عمره قراربده.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت خطاب به پزشكان و كادر درماني حج امسال گفت: بهره معنوي خدمت به حجاج افتخاري است كه نصيب شما شده و بايد قدر آن را بدانيد.

اميرالحاج زائران ايراني درادامه سلامت حجاج را ازجمله اولويتهاي مسئولان حج برشمرد وبرلزوم اطلاع رساني جدي در خصوص بيماري هاي مبتلابه در سفر حج و ارائه راههاي پيشگيري از آن تاكيد كرد و افزود: حجاج بايد براي بهره مندي از فيوضات اين سفر معنوي به توصيه هاي پزشكي هرچه بيشتر توجه كنند.

نماينده ولي فقيه با اشاره به اينكه حاجي بايد در طول سفر مسائل بهداشتي ، تغذيه صحيح و نظافت شخصي را رعايت كند، از مركز پزشكي حج خواست تا دستورالعمل هاي بهداشتي را به زائران ارائه دهند تا آنها بتوانند با رعايت اين موارد از فرصتهاي معنوي بهره كافي را ببرند.

وي اظهار داشت: به روحانيون كاروان ها نيز توصيه شده است كه با بهره گيري از آيات و روايات و آموزش مسائل مرتبط با بهداشت، نظافت و پيشگيري از بيماري ها به حوزه پزشكي كمك و زائران را از دستورات اسلام در اين زمينه آگاه سازند.

كم خوردن، مسواك زدن، نظافت شخصي و استحمام روزانه از توصيه هايي بود كه حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر به آن اشاره كرد و گفت: اين گونه مسائل اگر از قول پيامبرو ائمه اطهار براي زائران بيان شود در جان آنان بيشتر نفوذ مي كند و بهتر مي پذيرند.

توصيه حجاج به استفاده از لباس هاي جنس كتان و پنبه اي و مواظبت از ابتلاء به بيماري هاي شايع درحج بويژه سرماخوردگي از ديگر نكاتي بود كه نماينده ولي فقيه در امور حج وزيارت يادآور شد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر دربخش ديگري از سخنان خود به موضوع اضطراب درحج هنگام انجام مناسك اشاره و خاطرنشان كرد: به روحانيون توصيه شده است كه مناسك را پيچيده مطرح نكنند تا در زائر اضطراب ايجاد نشود.

وي با تاكيد بر اينكه يكي از بركات حج ايجاد آرامش روحي است، افزود: اعمال و مناسك حج پيچيده و سخت نيست و شما پزشكان هم مي توانيد در اين جهت كمك باشيد و تلاش كنيد آرامش درزائران بيشتر و نشاط روحي آنان در طول سفر حفظ شود.

نماينده ولي فقيه با بيان تدابيرسازمان حج وزيارت براي رعايت بهداشت در مشاعر گفت: نكات بهداشتي بايد پيوسته در كاروان ها تذكر داده شود تا زائران به آنها عمل كنند و بيمار نشوند.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر همچنين به شيوه شستن صحن مسجدالحرام اشاره كرد و استفاده از محلول هاي شيميايي براي اين كار را عامل بروز برخي بيماري هاي تنفسي در حجاج دانست و گفت: توصيه ما اين است كه زائران با خود سجاده نماز داشته باشند تا درهنگام سجده به ناراحتي هاي تنفسي مبتلا نشوند.

وي اعتياد برخي از زائران و افراد داراي اختلالات رواني را ازجمله دغدغه هاي خادمان حجاج برشمرد و اظهار داشت: به نيروي انتظامي توصيه جدي شده است كه با حاملين مواد مخدر در فرودگاهها قاطعانه برخورد كنند.

تعامل همراه با رافت اسلامي ديگرتوصيه حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكربه پزشكان كادر درماني حج بود.

وي با اشاره به كهولت سن و ناتواني و ضعف برخي حجاج گفت: شايد زائر به هردليلي خسته باشد و توقعاتي را مطرح كند ليكن شما مي توانيد با اخلاق و رفتار خوب او را كنترل و به او توضيح دهيد كه درخواست وي به صلاح او نيست.

نماينده ولي فقيه خطاب به پزشكان گفت: در تشخيص دقيق باشيد و دردادن داروي مورد نياز بيمار صرفه جويي نكنيد اما توقعات نابجا را نپذيريد.

وي گفت: ما سر سفره زائران نشسته ايم و بايد تلاش كنيم خدمتگزار آنان باشيم و مثل خانواده خودمان با آنان رفتاركنيم.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر با اشاره به اينكه بيماران بستري نيازمند عواطف و مراقبت بيشتري هستند و بايد مهربانانه و فداكارانه با آنان رفتارشود، اظهار داشت: اگر ضرورت داشت بيمار به بيمارستان ايراني و يا سعودي منتقل شود حتما اقدام كنيد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر سپس حج را به لحاظ جامعيت و بركات قابل مقايسه با هيچيك از فرائض ندانست و گفت: حج ويژگي هاي مكاني ، معرفتي و بركات ممتازي دارد كه حتما بايد قبل از سفر از آنها آگاه شد.

وي بخش دوم حج را اعمال و مناسك دانست و افزود: صحنه شكوهمند حضور حجاج در كناركعبه و صحراي عرفات و شركت در اين كنگره بزرگ الهي اسلامي درهيچ كجاي جهان نظير ندارد و ثواب و بركات بسياري در آن مستتر است.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر آمرزش گناهان و دستيابي به بهشت را ازجمله بركات حج عنوان و خاطرنشان كرد: خداوند به حاجي نويد مي دهد كه هم گذشته اش را جبران وهم آينده اش را تضمين مي كند.
وي با بيان اينكه حج عبادت عمر لقب گرفته است ، افزود: اين عبادت فقط يكبار بر انسان واجب است و اگرزائر در اين سفر توشه لازم را بردارد براي يك عمر از بركات آن بهره مند خواهد شد.

اميرالحاج زائران ايراني با بيان اينكه همه اعمال حج زيباست ، به دعاي عرفه امام حسين (ع) در صحراي عرفات اشاره كرد و آن را آموزش گفتگو با خداوند و قرب به پروردگار دانست و به زائران توصيه كرد اين سفر را غنيمت بشمارند.

نماينده ولي فقيه درپايان ابراز اميدواري كرد كه حج امسال بهتر از سال گذشته برگزارشود و حاجيان سلامت و شادمان به كشور بازگردند.

پيش از سخنان سرپرست حجاج ايراني آقاي دكتر سيد علي مرعشي رئيس مركز پزشكي حج و زيارت گزارشي از عملكرد هيئت پزشكي در حج 96 ارائه كرد و درباره برنامه هاي اين مركز براي حج 97 و ارائه خدمات بهداشتي و درماني به زائران توضيحاتي داد.

دكتر مرعشي ارائه خدمات درماني مناسب را اولويت و ماموريت اصلي مركز پزشكي حج و زيارت دانست و به پزشكان و كادر درماني توصيه كرد با روحيه ايثارگري و سعه صدر با بيماراني كه به مراكز درماني در مدينه و مكه مراجعه مي كنند، رفتار نمايند.برچسب ها:همايش - پزشكي - قاضي عسكر - حج 97 - هلال احمر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: