یکشنبه|30 تير 1398|17 ذی القعده 1440|21 July 2019
زمان انتشار: 1397/04/24 - 10:42 |

حجت الاسلام والمسلمين واعظ موسوي در گفت وگو با پايگاه حج:

زائر ايراني سفيران جمهوري اسلامي هستند

نماينده سابق مجلس خبرگان رهبري با اشاره به فوائد اعزام زائران ايراني به حج تمتع گفت: بايد به زائران گوشزد شود كه شما سفير و نماينده نظام جمهوري اسلامي هستيد و مي توانيد رسالت خويش را در معرفي مكتب اسلام به خوبي ايفا كنيد.
حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمد واعظ موسوي، نماينده سابق مجلس خبرگان رهبري در گفت وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به اهميت و جايگاه حج، گفت: حج به عنوان يكي از فروع دين از جمله واجباتي است كه به هيچ وجه نمي توان به سادگي از كنار آن گذشت.

وي افزود: گاهي در برخي روايات حج را در كنار نماز قلمداد كرده اند، چرا كه در نماز براي مدت بسيار كوتاهي نمازگزار از دنيا و اهل آن منقطع مي شود؛ اما حج با مشكلات فراواني كه پيش روي حاجي وجود دارد بايد آمادگي لازم را در خود ايجاد كند تا هفته ها ماه ها از مال و ثروت و زندگي خود انقطاع پيدا كند و در مسير كسب رضايت حضرت حق مشغول انجام حج شود.

حجت الاسلام والمسلمين واعظ موسوي با بيان اينكه حج از جمله موضوعاتي است كه به هيچ وجه بدون حكم شرعي كسي نمي تواند در رابطه به ترك آن حرفي بزند، تصريح كرد: حج به عنوان يك عبادات سياسي و اجتماعي آثار فراواني بر آن متربت مي شود، زيرا افراد با گويش و رنگ و اعتقادات و زبان ها همه در بيرقي با عنوان يك فريضه دور هم جمع مي شوند.

وي ادامه داد: حج باعث تضارب آرا، تبادل افكار و انديشه ها، آداب و رسوم اجتماعي مي شود و مسلمانان را تا رسيدن به آرزوهاي بزرگ اسلامي و ايستادگي در مقابل دشمن واحد هماهنگ كند، اين حركت سبب مي شود تا مسلمانان براي رفع مشكلات اسلامي به بهترين نحو بهره برداري كنند.

استاد درس خارج فقه حوزه علميه قم تصريح كرد: اينكه امروز شاهد هستيم كساني كه با كيان اسلام مخالف هستند، حج را مورد هجمه قرار مي دهند و از اينكه حج برخي منافع مادي براي عربستان دارد، مانع اعزام حجاج مي شوند، بدانند سخت در اشتباه هستند.

وي ادامه داد: ما نمي توانيم از اينكه حج به خاطر برخي منافع مادي كه براي عربستان دارد، از انجام اين فريضه چشم بپوشيم، برخي اظهار نظرات نا به جا نشان مي دهد، متاسفانه برخي از فوائد بزرگ حج غافل هستند و با اهميت آن آشنايي ندارند.

نماينده سابق مجلس خبرگان رهبري تصريح كرد: بايد كارهاي فرهنگي لازم براي زائراني كه قصد تشرف سرزمين وحي را دارند، انجام بگيرد تا زائران بتوانند به راحتي توفيق زيارت مدينه منوره و مكه مكرمه را داشته باشند.

وي افزود: بايد به زائران گوشزد شود كه شما سفير و نماينده نظام جمهوري اسلامي هستيد و مي توانيد رسالت خويش را در معرفي مكتب اسلام به خوبي ايفا كنيد.

حجت الاسلام والمسلمين واعظ موسوي خاطر نشان كرد: زائران هر قدمي كه بر مي دارند به نام مذهب تشيع و كشور ايران اسلامي نوشته مي شود بايد مسئوليت سنگين رسالت پيام شهداي انقلاب اسلامي و اهدافي كه ائمه معصومين براي اعتلاي آن از جان خود گذاشتند بر دوش زائران ايراني سنگيني كند.

وي يادآور شد: حج به عنوان پديده بزرگ اسلامي كه انكار آن موازي با كفر قلمداد شده است بايد پررنگ تر از هميشه با هدايت هاي علماي دين و توصيه هاي رهبري معظم انقلاب كه برگرفته از سيره اهل بيت در اختيار حجاج قرار داده شود تا با انجام يك حج واقعي، بتوانند با آداب و رسوم مختلف نقاط قوت و ضعف مسلمانان آشنا شوند و فرهنگ پوياي اهل بيت را عملا در اختيار حجاج ساير مسلمانان قرار دهند.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو - حج 97 - واعظ موسوي - خبرگان رهبري


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: