یکشنبه|27 مرداد 1398|15 ذی الحجه 1440|18 August 2019
زمان انتشار: 1397/04/25 - 08:11 |

حج 97 بهتر و آرام تر از سال گذشته برگزارخواهد شد

سرپرست حجاج ايراني شرايط براي برگزاري حج 97 را بهترازسال گذشته دانست و اظهار داشت: انشاءالله حج امسال بهتر و آرام تر ازسال گذشته برگزارخواهد شد و زائران با حجي مقبول به كشور بازخواهند گشت.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ، همايش روحانيون ، معين و معينه هاي كاروان هاي اهل سنت موسم حج 97 با حضور حجت الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي عسكر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني در تهران برگزارشد.

دراين همايش حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر كنگره عظيم حج را فرصت بي نظيري براي نمايش وحدت امت اسلامي دانست و تصريح كرد: همه ما بايد دراين مسير حركت و زمينه وحدت، يكپارچگي و همدلي بيشتر بين مذاهب مختلف را فراهم كنيم.

نماينده ولي فقيه درامور حج و زيارت خاطرنشان كرد: ما در حج به هيچ وجه بدنبال طرح مسايل تفرقه انگيز نبوده و نخواهيم بود و اين اجتماع بزرگ را محل طرح مسايل فرقه اي نمي دانيم و معتقديم همه بايد به وحدت بيانديشيم.

وي با بيان محورهاي شعار حج امسال «حج؛ تحول روحي و اخلاقي، سبك زندگي ديني، عزت و كرامت اسلامي» اظهار داشت: گام اول در سفر نوراني حج، دگرگوني روحي و اخلاقي است ، انسان در اين سفر معنوي بايد متحول شده و از گذشته خود فاصله بگيرد و راه جديدي را براي زندگي انتخاب كند.

نماينده ولي فقيه درگام دوم با استناد به آيات قرآن كريم گفت: حاجي بايد با الگو گرفتن از رسول گرامي اسلام و حضرت ابراهيم (ع) و آنچه كه سيره پيامبر و انبياء گذشته بوده است سبك زندگي ديني را بياموزد و آن را در ارتباط با خانواده ، جامعه و پيروان اديان مختلف بكار بندد.

وي از عزت و كرامت اسلامي بعنوان گام سوم ياد كرد و با اشاره به اينكه دشمن در تلاش است وجهه اسلام را در اذهان مردم دنيا خدشه دار كند، افزود: دشمنان داعش را بوجود آوردند تا به اسلام ضربه بزنند و اسلام را مترادف با تروريسم معرفي كنند چرا كه نمي خواهند جهان اسلام روي آرامش به خود بگيرد.

نماينده ولي فقيه تاكيد كرد: ما مي خواهيم در چارچوب شعارامسال، حج را آبرومندانه و با عزت برگزار كنيم تا مردم احساس كنند به آنچه مي گوئيم با تمام وجود باور داريم.

اميرالحاج زائران ايراني با اشاره به اينكه شرايط براي برگزاري حج 97 ، بهترازسال گذشته است، اظهار داشت: بحمدا... وضعيت نسبتا خوب است و همه بايد كمك كنيم تا زائران نسبت به شرايط و ويژگي هاي حج امسال توجيه و از فرصت عبادت و زيارت دراين سفر بهره ببرند.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر با بيان اينكه دعاي كميل ، دعاي عرفه ، دعاي ابي حمزه ثمالي ، مناجات شعبانيه و دعاهايي كه در صحيفه سجاديه آمده است دربرگيرنده مضامين توحيدي و ارزش هاي اخلاقي اسلام است، اظهارداشت: اين مضامين را پيروان همه مذاهب اسلامي بايد به مردم ياد و آموزش دهند تا در حج از آنها بهره بگيرند.

نماينده ولي فقيه تشكيل شوراي افتاء اهل سنت را كاري بزرگ در راستاي پاسخگويي به سوالات مذهبي زائران اهل تسنن دانست و گفت: دراين شورا علماي همه مذاهب اهل سنت حضور دارند و مي توانند با همفكري يكديگر، مشكلات فقهي زائران را حل كنند.

وي با اشاره به مشكلات گريبانگيرجهان اسلام، خطاب به حاضران گفت: ما دربسياري ازمسايل اسلامي مشتركيم و مي توانيم دست بدست هم دهيم و از قرآن ، پيامبر، مسلمانان و حرمت خانواده دفاع كنيم .

نماينده ولي فقيه افزود: ما حج را آميخته با سياست و تدبيرامور مسلمان ها مي دانيم و معتقديم سياستمداران و شخصيت هاي جهان اسلام مي توانند در اين اجتماع عظيم درباره مسايل جهان اسلام با هم مشورت و براي حل آن چاره انديشي كنند.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر دربخش ديگري از سخنان خود با تاكيد براينكه در حج جمهوري اسلامي ايران هيچگونه تبعيضي وجود ندارد معيارهاي تعيين نرخ حج 97 را برشمرد و تصريح كرد: اختلاف درقيمت ها، بدليل تفاوت در محل اسكان زائران است.

نماينده ولي فقيه تصريح كرد: مسئولان سازمان حج وزيارت و بعثه مقام معظم رهبري نهايت تلاش خود را بكار بسته اند تا براي تغذيه حجاج بهترين مواد غذايي و تجهيزات و امكانات پخت را در مكه و مدينه فراهم كنند و غذايي سالم و بهداشتي به زائران ارائه دهند.

وي با اشاره به اينكه مسئولان سعودي نيز پذيرفته اند حج را از روابط سياسي دو كشور جداكند، افزود: امسال به فضل پروردگار تاكنون مشكل خاصي نداشتيم و انشاءالله حج بهتر و آرام تر از سال گذشته برگزار خواهد شد و زائران با حجي مقبول به كشور بازخواهند گشت.

پيش از سخنان سرپرست حجاج ايراني حجت الاسلام والمسلمين اكبري مديريت اهل سنت بعثه مقام معظم رهبري از اهداف برگزاري همايش روحانيون ، معين و معينه هاي كاروان هاي اهل سنت حج 97 گزارشي بيان كرد و اظهار داشت: امسال بيش از ده هزار زائر اهل سنت از يازده استان كشورعازم سرزمين وحي خواهند شد.

وي افزود: در برنامه ريزي جديد و سيكل اعزام روحانيون اهل سنت چرخش نيروي انساني اتفاق افتاده و شوراي افتاء نيز با عضويت ده نفر از علماي مذاهب مختلف اهل تسنن شكل گرفته است .برچسب ها:اهل سنت - حج 97 - روحانيون - قاضي عسكر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: