یکشنبه|27 مرداد 1398|15 ذی الحجه 1440|18 August 2019
زمان انتشار: 1397/04/25 - 10:47 |

رهبر معظم انقلاب در در ديدار دست‌اندركاران و كارگزاران حج فرمودند؛

حج واقعي زمينه‌ساز وحدت، همدلي و يكصدايي مسلمانان است

رهبر معظم انقلاب اسلامي ، حج را مظهر آميختگي «معنويت و سياست» و مهمترين ويژگي آن را اجتماع مسلمانان در زمان و مكان مشخص دانستند و گفتند: حج واقعي حجي است كه از يك طرف همراه با برائت از مشركين باشد و از طرف ديگر زمينه ساز وحدت و همدلي و يكصدايي مسلمانان شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (دوشنبه) در ديدار دست اندركاران حج امسال، حج را مظهر آميختگي «معنويت و سياست» و مهمترين ويژگي آن را اجتماع مسلمانان در زمان و مكان مشخص دانستند و گفتند: حج واقعي حجي است كه از يك طرف همراه با برائت از مشركين باشد و از طرف ديگر زمينه ساز وحدت و همدلي و يكصدايي مسلمانان شود.

حضرت آيت الله خامنه اي شكل گيري نظام جمهوري اسلامي و ارائه توانايي اسلام در ورود به ميدان سياست و زندگي را باطل كننده سالها تلاش براي القاء جدايي دين از سياست خواندند و افزودند: اكنون بار ديگر افراد نادان و مغرض، تلاش دارند تا لزوم جدايي دين از سياست و زندگي و علم را به ذهن نسل جوان القاء كنند اما حج بهترين فرصت و يك صحنه عملي براي نشان دادن آميختگي «دين و سياست» است.

رهبر انقلاب اسلامي در نظر گرفته شدن زمان و مكان مشخص براي اجتماع مسلمانان در فريضه حج را نشان دهنده اهدافي فراتر از معنويتِ صِرف دانستند و خاطرنشان كردند: يكي از اهداف مهم حج، اجتماع و ارتباط و تفاهم مسلمانان با يكديگر و در واقع همان موضوع شكل گيري امت اسلامي است.

ايشان با تأكيد بر اينكه كعبه شريف و مسجد الحرام و مسجد النبي متعلق به همه مسلمانان است و نه متعلق به كساني كه بر آن سرزمين مسلط هستند، افزودند: كسي حق ندارد مانع از تحقق مفاهيم واقعي حج شود و اگر حكومت و يا دولتي اين كار را انجام دهد، در واقع «صدّ عن سبيل الله» كرده است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شكل گيري معناي جديدي از حج به بركت هدايت هاي امام بزرگوار، گفتند: حج واقعي بايد همراه با برائت از مشركان و زمينه ساز وحدت و انسجام مسلمانان باشد، نه آنكه برخي دولتها در جهت ايجاد اختلاف و جدايي ميان امت اسلامي تلاش و خود را به استكبار متصل كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با اشاره به فاجعه مسجدالحرام و فاجعه منا در سال ۱۳۹۴، آن را ظلمي بزرگ خواندند و با تأكيد بر لزوم پيگيري مستمر و جدي براي احقاق حق، افزودند: اين مطالبه به هيچ وجه نبايد فراموش شود و دستگاههاي مسئول بايد از راههاي مختلف بويژه مجامع بين المللي، اين موضوع را پيگيري كنند تا كميته حقيقت يابي با حضور جمهوري اسلامي تشكيل و احقاق شود زيرا در اين دو فاجعه، تأمين ايمني و امنيت حجاج كه مهمترين وظيفه حكومت عربستان است، رعايت نشد و ديه مقتولان نيز داده نشد.

ايشان با تأكيد بر اينكه ضروري ترين نياز امروز دنياي اسلام وحدت و يك‌صدايي است، به تمركز دشمنان براي مقابله با مسلمانان به‌ويژه در موضوع فلسطين و در قضاياي يمن اشاره و خاطرنشان كردند: اكنون امريكايي‌ها نام سياست شيطاني خود درباره فلسطين را «معامله قرن» گذاشته اند اما بدانند كه به فضل الهي، اين معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد و به كوري چشم دولتمردان امريكا، قضيه فلسطين از يادها نخواهد رفت و قدس پايتخت فلسطين باقي خواهد ماند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه ملت فلسطين در مقابل اين توطئه خواهد ايستاد و ملت‌هاي مسلمان نيز پشتيبان مردم فلسطين خواهند بود، افزودند: البته برخي دولت‌هاي اسلامي كه هيچ اعتقادي هم به اسلام ندارند، به دليل حماقت و جهالت و مطامع دنيوي پيشمرگ امريكايي‌ها شده‌اند اما به توفيق الهي، امت اسلامي و ملت فلسطين بر دشمنان خود پيروز خواهند شد و خواهند ديد آن روزي را كه ريشه رژيم جعلي صهيونيستي از سرزمين فلسطين كَنده شود.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام قاضي‌عسكر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني گفت: شعار حج امسال «حج، تحول روحي و اخلاقي، سبك زندگي ديني، عزت و كرامت اسلامي» است.

آقاي قاضي‌عسكر افزود: از حجاج خوسته‌ايم با پرهيز از بازارگردي، سوغات‌هاي خود را از توليدات داخل فراهم كنند تا از ثواب كمك به توليد داخلي و اشتغال براي جوانان نيز بهره‌مند شوند.

همچنين آقاي محمدي رئيس سازمان حج و زيارت با بيان گزارشي از اقدامات انجام گرفته گفت: فرايند اجرايي حج امسال با تاييد شوراي عالي امنيت ملي آغاز و تلاش شد خواسته‌ها و انتظارات مردم و نظام در خصوص امنيت، عزت و كرامت حجاج تامين شود.
آقاي محمدي با بيان اينكه فعاليت‌هاي كارگزاران حج بر سه اصل تلاش و كار بي‌وقفه، صرفه‌جويي و نوآوري متمركز شده است، گفت: در حج سال جاري حدود ۸۶ هزار زائر در قالب ۵۸۶ كاروان سازماندهي شده‌اند.

برچسب ها:رهبر انقلاب - حج 97


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: