العربیه| جمعه|03 اسفند 1397|16 جمادی الثانی 1440

كتاب «از قم تا كربلا: سفر به عتبات عاليات» نوشته سعيده سلطاني مقدم منتشر شد

تاريخ انتشار:15/01/1394
ر اين كتاب خواننده با راه قم-قصرشيرين كه مسير زيارتي زائران قمي براي سفر به عتبات عاليات بوده آشنا مي‌شود. اين كتاب در گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت ارزيابي و توسط نشر مشعر منتشر شده است.
در گذشته راه‌ها و جاده‌هاي ارتباطي و تجاري، اهميت فوق‌العاد‌ه‌اي داشت و از نظر سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اثر فراواني بر مناطق واقع در اين راه‌ها و مسير‌ها مي‌گذاشت. تا چندي پيش مسير قم ـ قصرشيرين كه موضوع اين كتاب است، از مهم‌ترين راه‌هاي ارتباطي در ايران و مسير زميني اصلي زائران عتبات عاليات و حجاج بيت‌الله ‌الحرام به شمار مي‌آمد؛ بنابراين كاركرد‌هاي مذهبي و فرهنگي ويژ‌ه‌اي داشت. 
اين پژوهش در پي آن است تا گوشه‌هايي از اثرگذاري اين مسير ارتباطي را بر زندگي ساكنان شهر‌هاي واقع در آن نشان دهد و ابعادي از اهميت و كاركرد‌هاي آن را در رابطه با عتبات عاليات بيان كند. 
راه قم ـ قصر شيرين در دوره قاجار، مهم‌ترين راه داخلي ايران تا مرزهاي غرب كشور بود؛ اين راه به دليل كاركردهاي متنوعي كه داشت، تأثيرهاي همه جانبه‌اي در حيات سياسي، فرهنگي، مذهبي و اقتصادي شهر‌ها، سكونت‌گاه‌ها و منازل موجود در طول مسير برجاي گذارد. طبقات گوناگون اجتماعي از اين مسير استفاده مي‌كردند؛ توده‌هاي مردم از اين مسير، راهي زيارت عتبات عاليات مي‌شدند يا جنازه‌هاي عزيزان خود را براي خاكسپاري در عتبات عاليات، از اين مسير عبور مي‌دادند.
كتاب «از قم تا كربلا: سفر به عتبات عاليات؛ بررسي راه قم-قصرشيرين در دوره قاجار» نوشته سعيده سلطاني مقدم در زمستان 1393 در 184صفحه و در قطع رقعي توسط نشر مشعر منتشر شده است.