العربیه| شنبه|29 دي 1397|12 جمادی الاولی 1440

كتاب «حمزة ابن قاسم علوي» نوشته محمدسعيد نجاتي منتشر شد

تاريخ انتشار:16/01/1394
اين كتاب درباره نواده حضرت ابوالفضل العباس (عليه السلام) مشهور به حمزه غربي است و در گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده است. نشر مشعر اين كتاب را در اسفند ماه 1393 منتشر كرده است.
يكي از چهره‌هاي پاك خاندان حضرت ابوالفضل (عليه السلام)، جناب ابويعلي حمزة ابن قاسم علوي است كه زيارتگاهش در نزديكي شهر حله عراق، به نام حمزه غربي معروف است. هرچند منابع تاريخي به صورت مستقيم به ايشان نپرداخته‌اند، نويسنده تلاش كرده با بهره گيري از برخي گزارش‌هاي باقيمانده درباره ايشان و روايات متعددي كه از وي در كتب روايي شيعه بر جاي مانده، معرفي كوتاهي از وي در اين كتاب عرضه كند. اين تحقيق شامل چهار فصل با اين عناوين است: فصل نخست: زندگاني و خاندان حمزه، فصل دوم: حيات علمي حمزة ابن قاسم، فصل سوم: مسند حمزة بن قاسم و فصل چهارم: آستان مقدس حمزه. همچنين در پايان كتاب، تصاويري از مزار ايشان آمده است. 
كتاب «حمزة ابن قاسم: نواده حضرت ابوالفضل العباس (عليه السلام) مشهور به حمزه غربي» نوشته محمدسعيد نجاتي، عضو گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت، است و در اسفند ۱۳۹۳در ۱۸۴صفحه در قطع رقعي توسط نشر مشعر منتشر شده است.