العربیه| شنبه|29 دي 1397|12 جمادی الاولی 1440

سالروز وفات پيام آور نهضت عاشورا ، الگوي عصمت و عفت و تقوا، حضرت زينب كبري(س) تسليت و تعزيت باد

تاريخ انتشار:14/02/1394
 زينب(س) دختر امام علي بن ابي‌طالب(ع) امام اول شيعيان است. اعتبار و جايگاه اين بانو در ميان شيعيان به دليل نقش و حضور پررنگ وي در واقعه عاشورا به ويژه از عصر عاشورا تا بازگشت كاروان اسرا از شام به مدينه است. وي در كنار امام زين‌العابدين(ع) وظيفه سرپرستي بازماندگان واقعه كربلا در مسير كوفه، شام و بازگشت به مدينه را بر عهده داشت.
ايشان هم‌چنين از سوي پدر بزرگوارشان ملقب به عالمه غير معلمه شده‌اند كه نشان از علم و دانش سرشار وي دارد.
 
جهت استفاده مخاطبان ارجمند، اطلاعات و متن تعدادي از كتابهايي كه طي ساليان گذشته توسط پژوهشكده منتشر شده است، در زير آمده است: 
 
 
۱. زينب (س) عقيله بني هاشم، سيدهاشم رسولي محلاتي، ۱۳۷۶ش، ۱۲۰ص، پالتويي. 
بررسي گوشه‌هايي از زندگي حضرت زينب كبري (س) است. برخي عناوين بخش‌هاي كتاب عبارتند از: ولادت، نام وكنيه، دوران كودكي، ازدواج با عبدالله بن‌جعفر، شمه‌اي از فضائل حضرت زينب، سفر تاريخي زينب به كربلا، در شب عاشورا، در روز عاشورا، به سوي كوفه، در كوفه، خطبه آتشين، در مجلس يزيد، خطبه زينب در شام، بازگشت به مدينه، محل دفن، فرزندان زينب. 
 
 
 
 

۲. سر نينوا: زينب كبري(س)، ترجمه و تاليف محمدعلي محسن‌زاده، تهيه و تنظيم بعثه مقام معظم رهبري در سوريه، ۱۳۸۸ش، ۲۳۸ص. 
كتاب حاضر مشتمل بر سه فصل است كه فصل اول آن تحت عنوان «حضرت زينب در تاريخ اسلام» و فصل دوم آن، مقاله «عقيلة الوحي» نوشته علامه سيد عبدالحسين شرف‏الدين به صورت عربي توسط معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبري در سوريه تهيه و منتشر گرديده است. اين دو فصل توسط مؤلف ترجمه و به ضميمه فصل سوم «زينب كبري قافله سالار كاروان خورشيد»، تحت عنوان كتاب حاضر در اختيار علاقمندان قرار گرفته است. 
 
۳. شيرزن كربلا، يا زينب دختر علي، عايشه بنت الشاطي، ترجمه جعفر شهيدي، ۱۳۷۶ش، ۱۴۰ص، رقعي. 
مؤلف كتاب، كه از نويسندگان اهل‌سنت است، با تحقيق و تتبّعي نيكو مطالب گرانبهايي را فراهم آورده، هرچند اگر از ديدگاه معتقدات شيعي بخواهيم بدين كتاب بنگريم آن را بدون نقص نخواهيم يافت، ولي جاي كتابي چنين در شرح حال آن بانوي بزرگوار خالي است.