العربیه| یکشنبه|28 بهمن 1397|11 جمادی الثانی 1440

كتاب «حج ۳۱» منتشر شد + متن كامل

تاريخ انتشار:28/03/1394
اين كتاب،‌ كه به كوشش يعقوب توكلي تدوين شده، گزارشي از حج گزاري ايرانيان در سال ۱۴۳۱ قمري (۱۳۸۹ شمسي) است. مراحل آماده سازي و چاپ اين كتاب در پژوهشكده حج و زيارت انجام شده و در خرداد ماه ۱۳۹۴ توسط نشر مشعر منتشر شده است.
مراسم حج سال۱۳۸۹ سي و يكمين حج برگزار شده بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و يكي از با شكوه‌ترين و آرام‌ترين مراسم حج سال‌هاي اخير بوده است. همچنين اولين سال مديريت حج جناب حجت الاسلام والمسلمين قاضي‌عسكر در بعثه مقام معظم رهبري است. در اين كتاب كه در پي سلسله گزارشات ساليانه‌اي به نام كتاب حج نگاشته شده، تلاش شده است تا با نگاهي از منظر ثبت وقايع و تأكيد بر تاريخي نمودن عناصر مختلف و بيان حس و حال و معنويت حاكم به فضاي اعمال حج به بيان فعاليتهاي مديريت امور حج و زيارت كشور جمهوري اسلامي بپردازد.
نويسنده در اين نوشتار،  تلاش نموده تا  تلاش ها و فعاليت‌هاي  مسئولين حج جمهوري اسلامي چه در بعثه مقام معظم رهبري و چه در سازمان حج و زيارت را حتي الامكان گزارش و ثبت نمايد. شيوه گزارش نويسنده با شيوه گزارش نويسي‌هاي اداري ثبت شده داراي تفاوتي اساسي بوده و سعي نموده متن گزارش فعاليت‌هاي بعثة مقام معظم رهبري و عمليات عظيم مديريت حج را به صورتي خواندني روايت نمايد تا حتي الامكان در پستوي گزارشات اداري مخفي نماند. 
از سوي ديگر، مطالب اين نوشتار، نه روزشمارنويسي است و نه سفرنامه شخصي. در همه موارد، مؤلف در مسائل تلخ و شيرين سفر حضور داشته و خود را به عنوان يك ناظر بيروني از بعثه و سازمان حج فرض كرده است.
 
كتاب «حج  ۳۱:‌ گزارشي از حج گزاري ايرانيان در سال ۱۴۳۱ قمري (۱۳۸۹ شمسي)» نوشت يعقوب توكلي در پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده و توسط نشر مشعر در خرداد ماه ۱۳۹۴ در ۳۰۰صفحه و در قطع وزيري منتشر شده است.