العربیه| چهارشنبه|28 آذر 1397|10 ربیع الثانی 1440

سفرنامه عتبات، هند و حج نوشته سيدمحمدحسين تقوي قزويني منتشر شد + متن كامل

تاريخ انتشار:30/03/1394
گزارش مسافرت 8 ماهه مرحوم ميرزا سيدمحمد تقوي قزويني، از علماي قزوين، به سه كشور عراق، هند و حجاز مي باشد. اين سفرنامه توسط محمدعلي باقرزاده تحقيق و تصحيح شده و پس از نظارت و ارزيابي گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت توسط نشر مشعر در خرداد ماه 1394 منتشر شده است.
گزارش مسافرت 8 ماهه مرحوم ميرزا سيدمحمد تقوي قزويني (1265-1358ش.)، از علماي قزوين، به سه كشور عراق، هند و حجاز مي­باشد. پس از اينكه اين اثر توسط بازماندگان مؤلف به پژوهشكده حج و زيارت ارائه شد، آقاي محمدعلي باقرزاده از سوي گروه تاريخ براي كار تصحيح آن انتخاب شد.
مرحوم حجت الاسلام والمسلمين حاج ميرزامحمدحسن قزويني در اين سفرنامه گزارشهاي روزانه از جريان مسافرت خود و منازل بين راه از قزوين تا مكه مكرمه و بالعكس داده است.
اين نوشتار، علاوه بر اين‌كه در بردارنده ديدگاه­هاي خاص مؤلف به قضايا و حوادث پيش‌آمده مي‌باشد، ادبيات نوشتاري و گاه گفتاري زمان وي را نيز بازتاب مي‌دهد كه به تناوب و تناسب در ميان متن به چشم مي‌خورد و هرجا لازم بوده يا اطلاعات نگارنده مجال مي‌داده، در ابواب مختلف، به بيان نظريات و دانسته­هاي خود پرداخته است.
سفر قزويني در روز 14 شعبان 1340 آغاز شده و تا 9 ربيع الثاني 1341 قمري به طول انجاميده است. مسير رفت وي اينچنين بوده: قزوين،‌ همدان، كرمانشاه، كاظمين، ‌كربلا، نجف، كربلا، حله، بصره، بندر محمره، بوشهر، مسقط، درياي هند، بمبئي، بحر احمر، عدن، جده، رابوق، مدينه، مكه. وي در مسير برگشت نيز از شهرهايي و محل­هايي مثل بحره، جده، قمران، درياي هندوستان، بندر مسقط، خليج عمان، و فارس، بندرعباس، بوشهر، بصره، كربلا، نجف، كوفه، كاظمين، سامرا، قصرشيرين، كنگاور، قم، شهر ري، طهران، كرج نيز گذشته است.
گفتني است كتاب «سفرنامه عتبات، هند و حج» نوشته سيدمحمدحسين تقوي قزويني و تصحيح محمدعلي باقرزاده، در خرداد 1394 در 324صفحه و در قطع وزيري توسط نشر مشعر منتشر شده است.