العربیه| شنبه|29 دي 1397|12 جمادی الاولی 1440

رساله «هدية الزائرين» نوشته محمدهادي زائر طهراني توسط پژوهشكده حج و زيارت تصحيح و منتشر شد + متن كامل

تاريخ انتشار:31/03/1394
رساله «هدية الزائرين» از معدود تأليفاتي است كه به عنوان يك راهنماي زيارتي تا حدودي جامع و البته در عين اختصار، در معرفي و بيان تاريخچه مهمترين زيارتگاهها و مكان هاي مقدس شيعيان در حرمين شريفين، عراق،‌سوريه و ايران نگاشته شده است.
رساله حاضر كه اثري از مرحوم محمدهادي زائر طهراني است، در عهد مظفرالدين شاه در سال 1321قمري در كربلا نوشته شده است. در اين رساله كه مركب از نثر و نظم است، مشاهدات مؤلف و نيز تحقيقات وي از كتب معتبر تاريخي بيان شده، تاريخ مراكز زيارتي مانند مكه مكرمه و مدينه منوره و بارگاه هاي امامان و امامزادگان و نيز مدفونين در بارگاه­ها و نسب آنان و همچنين ساختمان­ها و گنبدها و تعميرات صورت گرفته در آنها به طور مفصل ذكر شده است.
مؤلف، گاه اطلاعات جالب توجهي درباره هريك از اين مكانها ارائه نموده و كتاب خود را با نگاره هاي زيبايي از مهمترين زيارتگاهها و مكان هاي معرفي شده آراسته است.
پژوهشكده حج و زيارت در راستاي احياي متون مربوط به مكانهاي مقدس و زيارتگاههاي اسلامي در حرمين شريفين و عتبات عاليات، اقدام به انتشار اين كتاب كرده است.
 
كتاب «هدية الزائرين» تأليف محمدهادي زائر طهراني و تصحيح سيدمحمد موسوي نژاد، در گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده و توسط نشر مشعر در 216صفحه و در قطع رقعي در خرداد ماه 1394 منتشر شده است.