العربیه| جمعه|03 اسفند 1397|16 جمادی الثانی 1440

گزارش آثار منتشر شده پژوهشكده در بهار 1394

تاريخ انتشار:04/04/1394
در بهار 1394 ، بيست و يك اثر از آثار پژوهشكده از چاپ خارج شد. اين آثار شامل 19 جلد كتاب و 2 شماره نشريه مي باشد.
 پژوهشكده حج و زيارت در اولين فصل سال 1394 موفق به انتشار 19 جلد كتاب و 2 شماره نشريه شد. اين آثار در سال گذشته در گروه هاي علمي پژوهشكده مورد نظارت و ارزيابي قرار گرفته بود و به همت همكاران پژوهشي و اداري طي سه ماه اخير از چاپ خارج شد و در اختيار علاقمندان قرار گرفت. جهت آشنايي با آثار منتشر شده، در ادامه همين گزارش، اطلاعات مأخذشناسي اين آثار به همراه توصيف كوتاهي درباره آنها و نيز متن كامل آنها (در قالب فايل pdf) عرضه شده است.
 
                
پژوهشي فقهي پيرامون نماز زيارت
رضا سلم آبادي، 232صفحه، رقعي.
نشر: خرداد 1394
نماز زيارت، به عنوان يك عمل عبادي، موضوعي فقهي تلقي مي‌شود كه محل ابتلاي هر زائري است. بنابراين پاسخ به مسائل آن راهگشاي همه زائران مؤمن خواهد بود. سؤال اصلي درباره اين موضوع كه نگارنده در پي پاسخ آن بوده است، اين است كه آيا نماز زيارت، مشروعيت دارد؟ البته سؤالات متعدد ديگري نيز درباره اين موضوع، مطرح است؛ از جمله: حكم نماز زيارت از ادله متقن استفاده مي‌شود يا از باب «تسامح در ادله سنن» مي‌باشد؟؛ نماز زيارت براي چه كساني خوانده مي‌شود؟ معصوم يا غيرمعصوم؟!؛ ـ زمان آن چه وقت است؟ قبل از زيارت يا بعد از آن؟ و...
متن كامل:  pdf
  
  
حج در انديشه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري
عبدالناصر خليلي، ناصر سيدابراهيمي و علي خليلي، 308صفحه،‌ رقعي.
نشر: خرداد 1394
حج، يكي از مناسكي است كه امام خميني به عنوان ظرقيتي عظيمي بدان مي نگريست، چرا كه از نظر ايشان، قدرت و وحدت، تعامل و همدلي و آگاهي از اوضاع سرزمين هاي اسلامي، در موسم حج به وقوع مي پيوندد و ديگر ابعاد ظاهري و باطني، در اين مراسم باشكوه نمايان مي شود. مقام معظم رهبري نيز با تمركز بر تعاليم اسلامي و شفاف سازي به روز از مسائل و مشكلات ملت هاي مسلمان، نقش هدايتگري بزرگي را در به ثمر رساندن آرمان هاي حضرت امام داشته اند.
متن كامل:  pdf
  
  
  
سفرنامه عتبات، هند و حج
سيدمحمدحسين تقوي قزويني، 324صفحه، 1394.
نشر: حرداد 1394
گزارش مسافرت هشت ماهه مرحوم ميرزا سيدمحمد تقوي قزويني (1265-1358ش.)، از علماي قزوين، به سه كشور عراق، هند و حجاز مي­باشد. پس از اينكه اين اثر توسط بازماندگان مؤلف به پژوهشكده حج و زيارت ارائه شد، آقاي محمدعلي باقرزاده از سوي گروه تاريخ براي كار تصحيح آن انتخاب شد. سفر قزويني در روز 14 شعبان 1340 آغاز شده و تا 9 ربيع الثاني 1341 قمري به طول انجاميده است.
متن كامل:  pdf 
  
  
  
هدية الزائرين
نوشته محمدهادي زائر طهراني(متوفاي بعد از 1321ق.)، تصحيح سيدمحمد موسوي نژاد، 216صفحه، رقعي.
نشر: حرداد 1394
رساله حاضر كه اثري از مرحوم محمدهادي زائر طهراني است، در عهد مظفرالدين شاه در سال 1321قمري در كربلا نوشته شده است. در اين رساله كه مركب از نثر و نظم است، مشاهدات مؤلف و نيز تحقيقات وي از كتب معتبر تاريخي بيان شده، تاريخ مراكز زيارتي مانند مكه مكرمه و مدينه منوره و بارگاه هاي امامان و امامزادگان و نيز مدفونين در بارگاه­ها و نسب آنان و همچنين ساختمان­ها و گنبدها و تعميرات صورت گرفته در آنها به طور مفصل ذكر شده است.
متن كامل:  pdf 
  
  
  
حج  ۳۱:‌ گزارشي از حج گزاري سال ۱۴۳۱ قمري  برابر با ۱۳۸۹ شمسي
به كوشش يعقوب توكلي، 300 صفحه، وزيري.
نشر: حرداد 1394
گزارشي از حج گزاري ايرانيان در سال ۱۴۳۱ قمري (۱۳۸۹ شمسي) است. در اين كتاب كه در پي سلسله گزارشات ساليانه‌اي به نام كتاب حج نگاشته شده، تلاش شده است تا با نگاهي از منظر ثبت وقايع و تأكيد بر تاريخي نمودن عناصر مختلف و بيان حس و حال و معنويت حاكم به فضاي اعمال حج به بيان فعاليتهاي مديريت امور حج و زيارت كشور جمهوري اسلامي بپردازد.
نويسنده در اين نوشتار،  تلاش نموده تا  تلاش ها و فعاليت‌هاي  مسئولين حج جمهوري اسلامي چه در بعثه مقام معظم رهبري و چه در سازمان حج و زيارت را حتي الامكان گزارش و ثبت نمايد.
متن كامل:  pdf 
  
  
  
فرماندهان تكفير: آشنايي با شخصيت­ها و فتاواي بزرگان وهابيت
حميد محمدي صبور، 456صفحه، وزيري.
نشر: خرداد 1394
اين كتاب، مجموعه مقالات نويسنده در سايت مشرق درباره شخصيتهاي جريان تكفيري است. البته نويسنده علاوه بر آن مطاللب، مقالات جديدي درباره ده شخصيت ديگر در كتاب آورده است. وي تلاش كرده با استفاده از منابع جريانهاي تكفيري، ديدگاهها و فتاواي آنها را در موضوعات روز و جديد استخراج و نقد و بررسي كند. ابن تيميه، ان قيم جوزي، محمد بن عبدالوهاب، بن باز، عبدالعزيز آل الشيخ، محمد ناصرالدين الباني، صالح بن فوزان، عبدالله بن جبرين و ابن عثيمين از جمله شخصيتهايي هستند كه ديدگاهها و افكارشان در اين كتاب بررسي شده است. 
متن كامل:  pdf 
  
  
  
حكيمه دختر امام جواد (عليه السلام) (متوفاي پس از سال 274ق.) مدفون در حرم عسكريين
محمدمهدي فقيه بحرالعلوم، 140صفحه، رقعي
نشر: خرداد 1394
حكيمه، دختر امام جواد (عليه السلام)، از بانوان بزرگ و عظيم الشأن شيعه است. او از راويان برجسته شيعه است كه محضر چهار تن از ائمه شيعه را درك نموده و به عنوان سفير امام زمان (عج) در غيبت صغرا، خدمت مي كرد. در اين كتاب، افزون بر زندگاني حكيمه خاتون (عليها السلام)، به روايات و راويان از او نيز پرداخته شده است.
متن كامل:  pdf 
  
  
  
گاهنامه بينش، شماره 5، زمستان 1393
نشر: خرداد 1394
در پنجمين شماره گاهنامه بينش، پرونده «سلفيت و سلفيان» بررسي شده است. در اين شماره، گزارشي اجمالي از معنا و مفهوم سلف و سلفي گري، معرفي انواع گروههاي سلفي و تفاوت علمي و عملي آنها و نقد و بررسي انديشه سلفي هاي جهادي و نيز گزارشي اجمالي از مقالات ارائه شده در در همايش «السلفيه منهج شرعي و مطلب وطني» است كه در سال 1433 قمري در دانشگاه محمد بن سعود عربستان برگزار شده، به همراه نقد آنها است.
متن كامل:  pdf    
  
  
  
حج و ولايت فقيه
رضا عندليبي و مهدي درگاهي، 244صفحه، وزيري.
نشر: خرداد 1394
محدوده ولايت فقيه در عرصه حج و زيارت و وظايف حاكم اسلامي در قبال اين مهم، مسئله‌اي است كه تاكنون كتاب مستقلي در مورد آن نگاشته نشده است؛ ازاين‌رو نويسندگان تصميم گرفته­اند اين موضوع مهم و كاربردي، به صورت دقيق، بررسي فقهي شود و همه جوانب بحث، فارغ از پيش‌داوري يا گرايش سياسي، مورد بررسي موشكافانه علمي قرار گيرد.  ن.
متن كامل:  pdf  
  
  
  
فصلنامه ميقات حج، شماره 90، زمستان 1393.
نشر: خرداد 1394.
اين شماره شامل هشت مقاله در موضوعات اسرار و معارف حج،‌ فقه حج، تاريخ و رجال و اماكن و آثار است. عناوين مقالات:  معناشناسي محرمات احرام؛  صد و حصر نايب در حج؛ چگونگي انجام وضو نزد فريقين (3): مسح؛  خفتگان در بقيع (20): قله هاي رفيع بقيع: زينت پرستندگان، سجاد اهل بيت (ع)؛ رساله در ذراع مكه (تأليف حوالي سال 980 هجري)؛ مسجد و نقش آن در تأمين امنيت فردي و اجتماعي؛ حج ابراهيمي؛ فن مناظره: صنعت ششم (2)؛ فهرست راهنماي فصلنامه ميقات حج (90-81).
متن كامل:  pdf  
  
  
ابراهيم غمر، نواده امام حسن مجتبي (ع) و جد سادات طباطبايي
سيدمحمود ساماني و محمدمهدي فقيه بحرالعلوم، 132صفحه، رقعي.
نشر: ارديبهشت 1394

معرفي شخصيت و ابعاد زندگاني ابراهيم غمر، از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) موشضوع اين نوشتار است. وي از راويان شيعه و فردي ثقه و در نشر معارف اهل بيت (ع) كوشا معرفي شده است. نويسنده در سه فصل مطالبش را بيان كرده است. در فصل نخست به معرفي پدر ومادر، القاب، اوصاف و برخي ويژگيهاي او پرداخته است. در فصل دوم، به چونگي شهادت و معرفي مرقد و بارگاه او شاراه داشته است. در فصل سوم هم نسل ابراهيم، كه بيشتر آنان سادات طباطبايي هستند، بررسي شده است.
متن كامل:  pdf  
  
  
  
ترور و خشونت؛ ويژه نامه گاهنامه بينش-شماره 4
به كوشش علي اصغر رضواني، 304صفحه، وزيري.
نشر: ارديبهشت 1394

گزارشي اجمالي از زمينه هاي تاريخي، سير تطور جريان ترور و نگاهي به عملكرد تكفيريان در بحرانهاي سياسي و اجتماعي امروز مسلمانان است. مطالب در پنج بخش آمده است: بخش نخست: نقد ترور و آدم كشي؛ بخش دوم: نقد خشونت و خشونت طلبي؛ بخش سوم: اخبار ترور و خشونت؛ بخش چهارم: گزارش ها؛ بخش پنجم: كتاب شناسي ترور و خشونت.
متن كامل:  pdf  
  
  
  
تبرك (مجموعه مقالات)
جمعي از نويسندگان، به كوشش گروه كلام پژوهشكده حج و زيارت، 192صفحه، رقعي.
نشر:‌ ارديبهشت 1394

در اين مجموعه، هفت مقاله درباره «تبرك» كه در نشريات علمي كشور به زبان فارسي منتشر شده است، گردآوري شده است. عناوين مقالات عبارتند از: «جايگاه تبرك در اديان الهي« نوشته جعفر سبحاني؛ «تبرك» نوشته علي زماني قمشه اي؛ «جايگاه تبرك در قرآن و روايات» نوشته رضا سلم آبادي؛ «صحابه و تبرك به آثار پيامبر» نوشته محمدطاهر كردي؛ «لزوم حفظ آثار نبوي مدينه منوره و جواز تبرك به آنها» نوشته عبدالعزيز القارني؛ «احكام و شبهات تبرك» نوشته علي باقر شيخاني.
متن كامل:  pdf 
  
  
  
جايگاه اعتقاد در ارزيابي راويان از ديدگاه اهل سنت
محسن افضل آبادي، 404صفحه،‌وزيري.
نشر: ارديبهشت 1394

اين نوشتار به بررسي جايگاه اعتقاد در ارزيابي راويان پرداخته است. از اينرو نويسنده كوشيده معيارهاي عدالت راوي از ديدگاه حديث پژوهان و رجاليون اهل سنت و پذيرش يا عدم پذيرش روايت از راوياني را كه گرايشات مذهبي دارند، بررسي كند. در اين پژوهش سعي شده است با استفاده از معيارهاي رجايون اهل    سنت،‌به تضعيفِ روايات منقول از راويان شيعي، به دليل تشيع و تمايلات مذهبي خدشه وارد شود.
متن كامل:  pdf 
  
  
  
كتاب‌شناسي كاظمين: فهرستواره آثار منتشر شده درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام)
 اباذر نصراصفهاني، 212صفحه، رقعي.
نشر: ارديبهشت 1394

اين كتاب‌شناسي، گزارشي از آثار و منابع منتشره، اعم از كتاب‌ها، مقاله‌ها و پايان‌نامه‌هاي حوزوي ـ دانشگاهي درباره امام كاظم و امام جواد(عليهما السلام) است. همچنين به جهت اهميت شهر «كاظمين»، كه حرم اين دو امام معصوم در آن واقع است و از همين رو به اين نام مشهور شده است، نوشته‌هايي كه درباره اين شهر در حوزه‌هاي تاريخي، جغرافيايي، معماري، مردم‌شناسي، فرهنگي و... منتشر شده نيز معرفي شده اند. 
متن كامل:  pdf 
  
  
  
حج و امت اسلامي
محسن محمدي، 240صفحه، وزيري.
نشر: ارديبهشت 1394

در اين كتاب تحليل امت اسلامي و بررسي ارتباط آن با حج به عنوان يكي از مهم‌ترين عبادات اجتماعي اسلام، موضوع بررسي نويسنده قرار گرفته است. مطالب اين كتاب در هفت بخش سامان يافته است كه عبارتند از: آثار و ظرفيت‌هاي حج در تقويت امت اسلامي؛ حج، تبليغ ديني و امت اسلامي؛ ظرفيت‌هاي اقتصادي حج و امت اسلامي؛ مواجهه امت اسلامي و غرب، (بررسي ظرفيت‌هاي برائت از مشركين در انسجام امت اسلامي)؛ حج، فلسطين، بيداري اسلامي؛ نظام ارتباطات امت اسلامي در حج؛ حج و انقلاب اسلامي ايران.
متن كامل: pdf 
  
  
  
فصلنامه ميقات الحج، شماره 43، ويژه جمادي الثاني 1436قمري.
نشر: ارديبهشت 1394.
شماره چهل و سوم مجله «ميقات الحج»،شامل شش مقاله در موضوعات مرتبط با حج و حرمين شريفين است. عناوين مقالات: خلاصة المنهاج في مناسك الحاج، للعلامة الشيخ  حسن بن يوسف بن المطهر الحلي /تحقيق محمدجواد حسن زاده؛  رسالة المرجع الديني آية الله الشيخ جعفر السبحاني إلي أحد علماء السعودية حول عصمة أهل البيت (عليهم السلام)؛ «والبدن جعلناها لكم من شعائر الله»/ محسن الأسدي؛  حديث الغدير: مقاربة و دراسة لطرفة و سنده و دلاللته عند علماء أهل السنة (نقد لابن حزم و ابن تيميه) /يحيي عبد الحسن الدوخي؛  فضائل الحرمين الشريفين في تراث أهل البيت عليهم السلام (7) /محمدعلي المقدادي؛ الملك عبدالعزيز في الوثائق الإيرانية /رسول جعفريان.
متن كامل: pdf  
  
  
  
أصل التوحيد في مدرسة أهل البيت (عليهم السلام)
شاكر الساعدي، 232صفحه، وزيري
نشر: فروردين 1394

كتابي است كه به تبيين معناي صحيح توحيد مي‌پردازد و نقش توحيد در رسيدن به مراتب عالي كمال را مورد اشاره قرار مي‌دهد. نويسنده بعد از مباحث مقدماتي و فطري خواندن توحيد به مراتب توحيد ذاتي، افعالي و صفاتي پرداخته است. سپس صفات ثبوتيه، صفات خبريه و ديدگاههاي مختلف را در صفات خبريه بيان كرده است و بحث را با بيان نظر اهل بيت (عليهم السلام) و دانشمندان اماميه در مورد صفات سلبيه ادامه داده است. در پايان نيز شبهاتي كه دشمنان اهل بيت (عليهم السلام) براي تخريب عقاتيد اماميه مطرح كرده‌اند، پاسخ داده است.
متن كامل:  pdf  
  
  
  
امامت و دلايل انتصابي بودن آن
سليمان اميري، ۳۷۶صفحه، وزيري. 
نشر: فروردين ۱۳۹۴

اين نوشتار با استناد به دلايل عقلي و منابع نقلي، مبحث جديد نصب امام را در چهار فصل عرضه مي‌كند: ۱. معناى لغوى و اصطلاحى امام، تشابه و تمايزهاى آن، پيشينه و نظام جانشيني در اديان، سازوكار تعيين آن و تطورات تاريخى نظريه نصب؛ ۲. بررسي و نقد نظريه دوم درباره انتخاب امام؛ ۳. بررسي دلايل عقلي نصب امام (امامت عامه)، همچون قاعده لطف، برهان عنايت، ضرورت حجت و جامعيت دين و دلايل نقلي نصب (امامت عامه) از ديدگاه قرآن و سنت و پاسخ‌گويي به شبهات در اين زمينه؛ ۴. بررسي دلايل نقلي امامت خاصه در قالب گفتاري درباره آيات قرآن (آيه ولايت و آيه صادقين)، گفتاري درباره هفت حديث مثبت امام خاص و تعيين جانشينان پيامبر(ص)، و شمار آنان از ديد سنت به صورت تطبيقي.
متن كامل: pdf  
  
  
  
حج و حقوق بشر
مسعود راعي، 212صفحه، وزيري.
نشر: فروردين 1394

آموزه‌هاي حقوق بشري حج، در چند لايه، حمايت‌هاي خاصي را از حجاج به عمل آورده‌اند. شناسايي حقوق حجاج در منابع مختلف فقهي، وضع احكام خاص حمايتي در سرزمين وحي، امن دانستن حرم الهي، تعقيب و مجازات نقض‌كنندگان حريم الهي و حريم مؤمنان و تعيين سازوكار‌هاي خاص حمايتي، ابعاد اين حمايت را نشان مي‌دهند. اين پژوهش در سه فصل سامان يافته است: در فصل نخست كليات و مفاهيم بحث شده است. فصل دوم با عنوان «آموزه‌هاي حقوق بشري حج» شامل سه بخش است كه عبارتند از: ابعاد مختلف حمايتي؛ حقوق حمايتي حجاج؛ ساز و كارهاي حمايتي. نويسنده در فصل سوم «نظام بين المللي حقوق بشر» را مورد بررسي و تحليل قرار داده است. 
متن كامل:  pdf  
  
  
 
 
 تفكيك بر اساس زمان انتشار
۱۳۷۱۱۳۷۲۱۳۷۳۱۳۷۴۱۳۷۵۱۳۷۶
۱۳۷۷۱۳۷۸۱۳۷۹۱۳۸۰۱۳۸۱۱۳۸۲
۱۳۸۳۱۳۸۴۱۳۸۵۱۳۸۶۱۳۸۷۱۳۸۸
۱۳۸۹۱۳۹۰۱۳۹۱۱۳۹۲۱۳۹۳