العربیه| جمعه|03 اسفند 1397|16 جمادی الثانی 1440

كتاب «زيارتگاه هاي اهل بيت (ع) جايگاه تعظيم شعائر الهي» منتشر شد

تاريخ انتشار:13/04/1394
اين اثر ترجمه كتاب «مشاهدنا و قبور اهل البيت (عليهم السلام) مشاعر الهية» تأليف آيت الله شيخ محمد سند است كه توسط محمد رجب عبدالوهاب به رشته تحرير درآمده است. مترجم اين كتاب آقاي مجتبي باقري است و پس از بررسي و نظارت در گروه كلام پژوهشكده حج و زيارت، توسط نشر مشعر در تيرماه 1394 منتشر شده است.

در اين كتاب بحثي قرآني، روايي، فقهي در جواز ساختن مشاهد و قبور اهل بيت عليهم السلام مطرح شده است. نويسنده پس از بيان ادله مخالفين در اين باره، ابتدا ادله قرآني و سپس ادله روايي در بناء قبور و ساختن عمارت براي اولياء الله را ذكر كرده است.
مطالب اين كتاب در دو فصل تنظيم شده است. در فصل اول با عنوان «نقد و بررسي دلايل حرمت بنا بر قبور» طي دو بخش ادله قرآني و ادله روايي در جواز اين كار بررسي شده است. عنوان فصل دوم «وجوب آبادسازي قبر پيامبر (صلي الله عليه و آله) همانند حرم الهي» است و در اثبات اين موضوع نُه گفتار با اين عناوين مطرح شده است: گفتار اول: ادله منكرين زيارت قبور پيامبر (ص) و اهل‌بيت(ع)؛ گفتار دوم: ولايت پيامبر اكرم(ص) كامل­كننده حج؛ گفتار سوم: رد ولايت پيامبر اكرم (ص)، بازگشت به بت‌پرستي جاهلي؛ گفتار چهارم: تبرك جستن به مواضع پيامبران؛ گفتار پنجم: اهل بيت، پيامبران و اوصياي الهي:، معدن طهارت، بركت و قداست؛ گفتار ششم: اهل بيت (ع) انوار الهي؛ گفتار هفتم: توجه به پيامبر(ص) و اهل بيت(ع)، شرط قبولي عبادت؛ گفتار هشتم: توسل، عبادت توحيدي؛ گفتار نهم: احاديث پيامبر (ص).
كتاب زيارتگاه­هاي اهل بيت (عليهم السلام) جايگاه تعظيم شعائر الهي در گروه كلام و معارف پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده و توسط نشر مشعر در 280صفحه و در قطع وزيري در تيرماه 1394 منتشر شده است.