العربیه| جمعه|03 اسفند 1397|16 جمادی الثانی 1440

كتاب«مناسك همراه: گزيده اي از مناسك حج سال 1394» منتشر شد

تاريخ انتشار:12/05/1394
در آستانه اعزام زايران ايراني به سرزمين وحي، امكان دريافت رايگان گزيده كتاب مناسك حج با عنوان«مناسك همراه» شامل فتاواي 14 تن از مراجع عظام تقليد فراهم شد.
 اين كتابچه، گزيده­ اي از مناسك حج (ويرايش 1394) است كه براي روحانيون كاروان­هاي حج تدوين شده است. در اين مناسك همراه، فتاواي 14 تن از مراجع عظام تقليد، آيات عظام: امام خميني، خويي، گلپايگاني، فاضل لنكراني، تبريزي، بهجت، سيستاني، شبيري زنجاني، صافي گلپايگاني، مكارم شيرازي، سبحاني، موسوي اردبيلي، نوري هممداني و مقام معظم رهبري ذكر شده است.
 
در مقدمه اين كتاب آمده است: « شارع مقدس براي حج كه از اركان مهم اسلام و داراي ابعاد مختلف سياسي، عبادي، فردي و اجتماعي است، مانند ديگر آموزه هاي ديني احكام خاصي مقرر كرده است. اين احكام كه از آن به مناسك حج ياد مي‌شود، داراي گستردگي و دقت زيادي است. تفاوت ديدگاه‌هاي مراجع عظام تقليد در اين زمينه نيز اهميت يادگيري دقيق مناسك را دو چندان مي‌كند.

از اين رو، گروه فقه و حقوق پژوهشكده حج و زيارت در راستاي وظايف خود اقدام به تدوين و نشر مناسك حج مطابق با فتاواي امام خميني و حواشي مراجع معظم تقليد نموده است، و هر ساله به جهت آگاهي از تغييرات فتاواي مراجع عظام مورد تجديد چاپ قرار مي‌گيرد.

حجيم بودن مناسك حج از يك سو و لزوم دسترسي سريع و آسان به احكام مبتلابه حج از سوي ديگر، تهيه و تدوين خلاصه‌اي از مناسك را بيش از پيش ضروري مي‌نمود. در اين راستا گروه فقه و حقوق بر آن شد تا گزيده مناسك مبتلابه حج را مطابق آخرين ويرايش مناسك محشي حج (ويرايش1394)، با اشاره به شماره مسئله، تحت عنوان «مناسك همراه» تدوين و منتشر نموده و در اختيار روحانيون محترم كاروان‌هاي حج و عمره و حجاج و زوار بيت‌الله الحرام قرار دهد.

البته در موارد بسيار نادري كه مسئله يا فتوايي در مناسك مطرح نشده بود، به كتب معتبر ديگر با ذكر آدرس مراجعه شده است.

اين اثر تحت نظارت حجت الاسلام والمسلمين «منصور مظاهري»، توسط حجج اسلام «رضا عندليبي، مهدي درگاهي و حميد كمالي اردكاني» تدوين شده است.