العربیه| یکشنبه|27 مرداد 1398|16 ذی الحجه 1440

سخنراني رييس پژوهشكده حج و زيارت در مراكز علمي عراق

تاريخ انتشار:08/01/1395
رييس پژوهشكده حج و زيارت در جريان سفر به كشور عراق به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي در دانشگاه هاي بغداد، مستنصريه و ابن رشد حضور يافته و به بررسي چيستي و چرايي جريان‌هاي تكفٰيري در جهان اسلام پرداخت و ديدگاه‌هاي خود را ارائه داد.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا، حجت الاسلام و المسلمين دكتر سيد مهدي عليزاده موسوي، رييس پژوهشكده حج و زيارت كه در كشور عراق به سر مي‌برد با حضور در دانشگاه بغداد ضمن ديدار و گفت‌وگو با اساتيد و مسئولان اين دانشگاه زمينه‌هاي گسترش تعاملات في مابين را بررسي كرد.

براساس اين گزارش، وي پس از آن در جمع اساتيد و دانشجويان اين دانشگاه درباره علل و عوامل وجودي جريان‌هاي افراطي و تكفيري همچون داعش و فرقه گرايي به سخنراني پرداخت.

دكتر عليزاده موسوي همچنين در همايش افراط گرايي و تكفير در دانشگاه ابن رشد بغداد نيز از اختلافات مذهبي و فرقه گرايي به عنوان مهمترين عوامل رشد تطوف در جهان اسلام ياد كرد و پيرامون اين موضوع مباحث مبسوطي ارائه داد.

وي همچنين در دانشگاه مستنصريه به پروژه اسلام عليه اسلام كه توسط غرب رقم خورده اشاره كرد و موضوع مهم پروژه «اسلام عليه اسلام» كه توسط غرب براي اسلام ستيزي دنبال مي شود را تشريح كرد.

در اين ديدارها مسئولان، اساتيد، محققان و پژوهشگران دانشگاه هاي عراق نسبت به همكاري هاي علمي و فرهنگي با مراكز علمي جمهوري اسلامي ايران اعلام آماده‌گي كرده و خواستار تعامل هر چه بيشتر با پژوهشكده حج و زيارت ايران در جهت اعتلاي كيفي زيارت عتبات عاليات شدند.