العربیه| یکشنبه|27 مرداد 1398|16 ذی الحجه 1440

امضاي تفام نامه همكاري ميان پژوهشكده حج و زيارت و مركز پژوهش‌هاي علمي كربلا

تاريخ انتشار:08/01/1395
تفام نامه همكاري ميان «پژوهشكده حج و زيارت» و «مركز مطالعات و پژوهش‌هاي علمي كربلا» با حضور مديران دو مركز در كربلاي معلا به امضاي طرفين رسيد
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا،  دوشنبه 2 فروردين 1395 با حضور عبدالامير القريشي مدير"مركز مطالعات و پژوهش‌هاي علمي كربلا" و حجت‌الاسلام سيد مهدي عليزاده موسوي رييس پژوهشكده حج و زيارت در دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در عراق ضمن ديدار با حجت الاسلام والمسلمين نجفي روحاني يادداشت تفاهم نامه مشتركي ميان اين دو مركز علمي به امضاء رساندند.
در ابتداي اين ديدار نماينده بعثه مقام معظم رهبري در عراق ضمن خير مقدم به مدير و مشاوران "مركز مطالعات و پژوهش‌هاي علمي كربلا" و ابراز خرسندي از اين گامي كه در راستاي توسعه فعاليت‌هاي علمي و فرهنگي دو كشور، گفت: وجه اشتراك بعثه و مركز شما اين است كه هر دو كار علمي و فرهنگي مي‌كنيد و اين تفاهم نامه سرآغاز خوبي براي ادامه همكاريهاست.
حجت الاسلام والمسلمين نجفي روحاني همچنين با اشاره به فعاليت‌هاي پژوهشكده حج و زيارت در ايران، اظهار داشت: اين پژوهشكده فعاليت‌هاي خوب، چشم گير و نوآوري‌هاي بسيار خوبي داشته و بدون شك تعامل اين دو مركز علمي سبب نوآوري‌هاي بيشتر و تعامل علمي كربلا امضاء شدات علمي و فرهنگي دو ملت ايران و عراق خواهد بود.

رييس پژوهشكده حج و زيارت: ايجاد تعامل و ارتباط بين محققين ايران و عراق از اهداف اين تفام‌نامه است
حجت‌الا‌سلام عليزاده موسوي رييس پژوهشكده حج و زيارت نيز ضمن معرفي اجمالي از اين پژوهشكده، خاطرنشان كرد: ظرفيت‌هاي بسياري براي تحقيق و پژوهش در اين پژوهشكده وجود دارد به ويژه اين كه در حال حاضر حدود 800 عنوان كتاب در قالب تأليف و ترجمه به زبان‌هاي فارسي، عربي انگليسي، اردو و تركي، 3 نشريه تخصصي به صورت فصلنامه در حوزه حج و زيارت منتشر مي‌شود. همچنين دانشنامه حج و حرمين شريفين تاكنون در 5 جلد و موسوعه «رد شبهات وهابيت» در پژوهشكده حج و زيارت به چاپ رسيده و مجلدات ديگر در دست تحقيق و پژوهش است و ظرفيت‌هاي بسيار خوبي براي همكاري‌هاي في مابين وجود دارد.
وي افزود: نماينده محترم ولي فقيه در امور حج و زيارت نيز علاقه مند به برقراري ارتباطات علمي، تحقيقي و فرهنگي بين دو كشور و ملت عراق و ايران هستند.
رييس پژوهشكده حج و زيارت همچنين به تشرف سالانه 2 و نيم ميليون زائر ايراني به عتبات عاليات در عراق و مشابه همين ميزان زائر عراقي به ايران، تصريح كرد: با توجه به اين ميزان زائر كه بين دو كشور تبادل مي‌شود اگر تعاملات علمي و پژوهشي بين دو مجموعه ايجاد شود مي‌تواند زمينه را براي شناسايي بهتر ابعاد حوزه زيارت و معرفي اماكن مقدسه ايجاد كند.
حجت‌الاسلام عليزاده موسوي يكي از وظايف اصلي دو مركز علمي را ايجاد تعامل و ارتباط بين محققين ايران و عراق عنوان كرد و گفت: پژوهشگران عراقي به خاطر نزديكي به عتبات نسبت به مسائل آشناتر هستند و در ايران نيز منابع علمي، كتابخانه‌هاي تخصصي و تجارب خوبي نسبت به تهيه موسوعه‌هاي مرتبط با زيارت و اماكن مذهبي، مقالات، كتاب‌ها و پايان نامه‌هاي علمي و پژوهشي وجود دارد و همين موضوع مي‌تواند زمينه همكاري‌هاي مشترك باشد كه ما آمادگي خود را براي ارتباطات علمي اعلام مي‌كنيم.

مدير «مركز مطالعات و پژوهش‌هاي كربلا»:علاقه‌مند بهره‌مندي از تجربيات و پژوهش‌ها وتحقيقات پژوهشكده حج و زيارت ايران هستيم
همچنين عبدالامير القريشي مدير «مركز مطالعات و پژوهش‌هاي كربلا» وابسته به عتبه مقدسه حسيني ضمن معرفي فعاليت‌هاي اين مركز و پژوهش‌ها و مطالعاتي كه در زمينه‌هاي مختلف صورت گرفته است علاقه‌مندي خود را براي بهره‌مندي از تجربيات، انتشارات، مجلات، پژوهش‌ها وتحقيقات پژوهشكده حج و زيارت ايران اعلام كرد.
وي با ابراز خرسندي از ديدار با نماينده بعثه مقام معظم رهبري در عراق گفت: بايد از طريق مراكز علمي كاري كنيم كه خدمات بهتري به زائران ميليوني دو كشور ارائه دهيم و اين تفاهم نامه، فرصت خوبي براي ارتقاء كيفي و معرفت زائران است.