العربیه| یکشنبه|27 مرداد 1398|16 ذی الحجه 1440

«تاريخ نقباي مكه و مدينه» منتشر شد

تاريخ انتشار:16/01/1395
در كتاب «تاريخ نقباي مكه و مدينه» نوشته حجت الاسلام محمدمهدي فقيه بحرالعلوم، مدير گروه تاريخ پژوهشكده حج و زيارت، با استفاده از منابع انساب، ضمن معرفي نقباي دو شهر مكه و مدينه به شرح حال و زندگاني آنها پرداخته است. اين كتاب در اسفند 1394 در 156 صفحه و در قطع رقعي توسط نشر مشعر منتشر شده است.
نقابت سادات از آيين هاي محترم و مهم در جامعه اسلامي بوده؛ تا آنجا كه موجب گرديده است نقابت الاشراف يا نقابت سادات از اركان دستگاه خلافت عباسيان بشود.
در فرهنگ عرب، اهتمام جدي به شناخت نسب و تعصب در اين باره وجود دارد. قبل از اسلام، نسب شناسي در ميان عرب ها به ويژه قبايل مهم و معروف رايج بود. پس از ظهور اسلام هم از اهميت آن كاسته نشد، بلكه انتساب به خاندان رسالت، بخش اعظم تفاخر را به خود اختصاص داد و اهميت پيدا كرد و به سرعت، به عنوان يكي از عناصر تمدني كه به حكم ضرورت هاي اجتماعي و نگره هاي فرهنگي پديد آمد، مورد استقبال بزرگان قرار گرفت؛ از اين رو دستگاه نقابت به وجود آمد.
در كتاب پيش‌ رو، پس از بيان مختصر درباره تاريخ نقابت سادات و وظايف نقيب، با فهرستي از نقباي مكه مكرمه و مدينه منوره روبه‌رو مي‌شويم كه مؤلف محترم، آنها را از منابع نسبي گرد آورده و از آنجا كه موضوع كتاب، نقباي حرمين شريفين است، مؤلف خدمات نقباي اشراف را در اين دو حرم بيان كرده است.
برخي از نقباي مكه كه در اين كتاب معرفي شده اند عبارتند از: ابوجعفر محمد منقذي، ابوعلي يحيي بن ابي جعفر منقذي، ابوالحسين احمد بن ابي الحسن منقذي، ابوالقاسم ميمون بن ابي الحسين منقذي و نيز برخي از نقباي مدينه كه معرفي شده اند اينها هستند: ابوالحسين عيسي العريضي، ابوالحسين عيسي بن ابراهيم العريضي، حسين بن يحيي العريضي و احمد بن علي بن حسين العريضي.