العربیه| یکشنبه|28 بهمن 1397|11 جمادی الثانی 1440

نخستين كتاب پژوهشكده در سال 1395 منتشر شد

تاريخ انتشار:19/01/1395
كتاب «شخصيت و امامت اميرالمومنين علي (عليه السلام) در اشعار اهل سنت قرن اول هجري» نوشته حجت الاسلام حافظ نجفي (عضو گروه اخلاق و اسرار پژوهشكده حج و زيارت) نخستين كتابي است كه در سال 1395 از سوي پژوهشكده منتشر مي شود.
در اين تحقيق ديدگاه شعرا و ادباي اهل‌سنت قرن اول هجري درباره شخصيت حضرت علي (ع) بررسي و تحليل شده است. محقق علت انتخاب اشعار شعراي قرن اول در عنوان تحقيق را اين دانسته است كه بسياري از آنها علي (ع) را از نزديك ديده ‏اند يا اوصاف و ويژگي‏هاي شخصيتي آن حضرت را با يك واسطه از افراد مطمئن شنيده ‏اند. ازاين‌رو سخنان و سروده‌هايشان از اِتقان و استحكام بيشتري در معرفي چهره تابناك حضرت علي (ع) برخوردار است. مطالب اين كتاب در چهار بخش سامان يافته است. در بخش نخست مفاهيم و كلياتي همچون مفهوم شناسي شعر و جايگاه آن در فرهنگ اسلامي و نيز پيشينه تحقيق بررسي شده است. در بخشهاي بعدي محقق، زندگي حضرت علي (ع) را به سه دوره تقسيم كرده است. بخش دوم «از تولد تا رحلت پيامبر اكرم (ص)»، بخش سوم «از رحلت پيامبر اكرم (ص) تا دوران خلافت» و بخش چهارم «دوران خلافت تا شهادت». وي در هر دوره اي موضوعاتي پيرامون شخصيت و ابعاد رفتاري زندگي حضرت علي (ع) مطرح كرده و ديدگاه شعرا و ادباي بزرگ اهل سنت را در اين باره آورده و تحليل كرده است.
كتاب «شخصيت و امامت اميرالمومنين علي (عليه السلام) در اشعار اهل سنت قرن اول هجري» نوشته حجت الاسلام حافظ نجفي (عضو گروه اخلاق و اسرار پژوهشكده حج و زيارت)  در فروردين 1395 توسط نشر مشعر در 448صفحه و در قطع وزيري منتشر شد ه است.