العربیه| جمعه|01 شهريور 1398|21 ذی الحجه 1440

كتاب «بررسي تطبيقي خصائص النبي (ص) از نگاه فريقين» منتشر شد

تاريخ انتشار:21/01/1395
در اين كتاب كه رساله سطح چهار نويسنده در حوزه علميه قم است و از جمله آثار برگزيده در جشنواره كتاب سال حوزه است، موضوع خصائص النبي (ص) بررسي شده است. اين كتاب تحت نظارت گروه كلام پژوهشكده حج و زيارت و توسط نشر مشعر در فروردين ماه 1395 منتشر شده است.
در اين كتاب كه رساله سطح چهار نويسنده در حوزه علميه قم است، موضوع خصائص النبي (ص) بررسي شده است. آنچه در اين نوشتار پژوهش مي شود، خصائصي است كه با استناد به آيات قرآن، استنباط شده اند. پس از آن، ديدگاه دانشمندان شيعه و اهل سنت، مورد بررسي و تطبيق قرار گرفته و در مواردي، نقد و ايراد، انجام شده و در پايان، نظريه برگزيده، بيان شده است. نويسنده در اين رساله از بيان خصائصي كه در برخي منابع شيعه و اهل سنت ذكر شده است، ولي استناد قرآني ندارد، خودداري كرده و يا آنها را نقد و رد كرده است.
ايشان پس از بررسي مفهوم لغوي و اصطلاحي خصائص و بيان رويكرد فقيهان، مفسران، مورخان و سيره نويسان شيعه و اهل سنت، خصائص تكويني و تشريعي پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله و سلم) را بر اساس آيات قرآن و با تأكيد بر سنت متواتر و روايات رسيده از اهل بيت (عليهم السلام) و كلمات عالمان شيعه و اهل سنت، تحليل نموده و حكمت، آثار و چرايي خصائص را بيان و خصائص مشترك پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) و ائمه معصومين (عليهم السلام) را بررسي كرده است.