العربیه| یکشنبه|28 بهمن 1397|11 جمادی الثانی 1440

بازديد معاون فرهنگي آستان مقدس امام كاظم و امام جواد (ع) از پژوهشكده حج و زيارت

تاريخ انتشار:01/02/1395
شيخ طه العبيدي، معاون فرهنگي آستان مقدس امام كاظم و امام جواد (ع) و هيئت همراه، روز گذشت از پژوهشكده حج وزيارت بازديد كردند و در جريان برنامه ها و فعاليت هاي اين مركز علمي و پژوهشي قرار گرفتند.
 به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، شيخ عدي حاتم حسن الكاظمي، معاون فرهنگي العتبه الكاظميه و شيخ طه العبيدي، مسئول برگزاري نشست هاي علمي و پژوهشي اين مجموعه به همراه هيئتي در سفري به شهر مقدس قم از پژوهشكده حج وزيارت بازديد كردند و در جريان برنامه ها و فعاليت هاي اين مركز علمي و پژوهشي قرار گرفتند.
اين هيئت علمي پس از بازديد از بخش هاي مختلف اين پژوهشكده در نشستي به بررسي راه هاي تعامل و همكاري دو جانبه ميان العتبة الكاظميه و پژوهشكده حج و زيارت پرداختند و خواستار افزايش اين تعاملات شدند.
حجت‌الا‌سلام سيدمهدي عليزاده موسوي، رييس پژوهشكده حج و زيارت نيز ضمن معرفي اجمالي از اين پژوهشكده، خاطرنشان كرد: ظرفيت‌هاي بسياري براي تحقيق و پژوهش در اين پژوهشكده وجود دارد به ويژه اين كه در حال حاضر آثار زيادي به عنوان كتاب در قالب تأليف و ترجمه به زبان‌هاي فارسي، عربي انگليسي، اردو و تركي، 3 نشريه تخصصي به صورت فصلنامه در حوزه حج و زيارت منتشر مي‌شود.
وي افزود: همچنين دانشنامه حج و حرمين شريفين تاكنون در 5 جلد و موسوعه «رد شبهات وهابيت» در پژوهشكده حج و زيارت به چاپ رسيده و مجلدات ديگر در دست تحقيق و پژوهش است و ظرفيت‌هاي بسيار خوبي براي همكاري‌هاي في مابين وجود دارد.
حجت الاسلام عليزاده موسوي افزود: حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر، نماينده محترم ولي فقيه در امور حج و زيارت نيز علاقه مند به برقراري ارتباطات علمي، تحقيقي و فرهنگي بين عتبه كاظمين و پژوهشكده حج وزيارت هستند و بر اين موضوع بسيار تاكيد دارند.
رييس پژوهشكده حج و زيارت همچنين به تشرف سالانه دو و نيم ميليون زائر ايراني به عتبات عاليات  و آمدن زائران عراقي بسياري به ايران، تصريح كرد: با توجه به اين ميزان زائر كه بين دو كشور تبادل مي‌شود اگر تعاملات علمي و پژوهشي بين دو مجموعه ايجاد شود مي‌تواند زمينه را براي شناسايي بهتر ابعاد حوزه زيارت و معرفي اماكن مقدسه ايجاد كند.
وي يكي از وظايف اصلي دو مركز علمي را ايجاد تعامل و ارتباط بين محققين ايران و عراق عنوان كرد و گفت: پژوهشگران عراقي به خاطر نزديكي به عتبات نسبت به مسائل آشناتر هستند و در ايران نيز منابع علمي، كتابخانه‌هاي تخصصي و تجارب خوبي نسبت به تهيه دانشنامه هاي مرتبط با زيارت و اماكن مذهبي، مقالات، كتاب‌ها و پايان نامه‌هاي علمي و پژوهشي وجود دارد و همين موضوع مي‌تواند زمينه همكاري‌هاي مشترك باشد كه ما آمادگي خود را براي ارتباطات علمي اعلام مي‌كنيم.
همچنين در اين جلسه شيخ عدي حاتم حسن الكاظمي، معاون فرهنگي عتبه كاظمين‌ علاقه‌مندي خود را براي بهره‌مندي از تجربيات، انتشارات، مجلات، پژوهش‌ها و تحقيقات پژوهشكده حج و زيارت ايران اعلام كرد.
وي با ابراز خرسندي از حضور در جمع اعضاي علمي پژوهشكده حج و زيارت، گفت: بايد از طريق مراكز علمي كاري كنيم كه خدمات بهتري به زائران ميليوني دو كشور ارائه دهيم و اين تعاملات، فرصت خوبي براي ارتقاء كيفي و معرفت زائران است.
گفتني است، حجت الاسلام و المسلمين عليزاده موسوي، رييس پژوهشكده حج وزيارت در نوروز امسال در سفري به عراق افزون بر حضور در مراكز علمي و پژوهشي اين كشور با برخي از مراكز علمي از جمله آستانه مقدس امام حسين(عليه السلام) تفاهم نامه همكاري علمي و پژوهشي امضاء كرد كه اين دومين برنامه همكاري و تعامل علمي و پژوهشي ميان پژوهشكده حج و عتبات مقدسه عراق است.