العربیه| یکشنبه|27 مرداد 1398|16 ذی الحجه 1440

ديدار رهبر مذهب اباضيه شمال آفريقا و تـونس از پژوهشكده حج و زيارت

تاريخ انتشار:12/02/1395
دكتر فرحات بن علي الجعبيري، رهبر مذهب اباضيه شمال آفريقا و تـونس، در ديدار با رييس، معاون و شماري از اعضاي هيئت علمي پژوهشكده حج وزيارت به ارائه گزارش از فعاليت هاي اين فرقه در جهان پرداخت و از فعاليت حدود 5 ميليون نفر از فرقه اباضيه در سراسر جهان خبر داد و با اشاره به اهميت حضور زائران ايراني در حج تمتع گفت:ايرانيان در حج از نظم خاص و معنويت زيادي برخوردارند.
به گزارش خبرنگار ‍‍ پايگاه اطلاع رساني حج، دكتر فرحات بن علي الجعبيري، رهبر مذهب اباضيه شمال آفريقا و تونس، روز يكشنبه 11 ارديبهشت ماه در ديدار با رييس، معاون و شماري از اعضاي هيئت علمي پژوهشكده حج وزيارت به ارائه گزارشي از فعاليت هاي اين فرقه در جهان پرداخت و از فعاليت حدود 5 ميليون نفر از فرقه اباضيه در سراسر جهان خبر داد.

وي همچنين فعاليت هاي پژوهشكده حج وزيارت را بسيار گسترده و متنوع خواند و خواستار تعامل و همكاري دو جانبه شد.

دكتر فرحات در ادامه با بيان اينكه حج از مهم ترين اركان اسلام است، حضور زائران را در حج تمتع بسيار مهم و ضروري خواند و اظهار داشت: تمامي مذاهب و فرق اسلامي در بيشتر مسائل حج مشترك هستند و اين رويكرد را هر سال در سرزمين وحي مشاهده مي كنيم كه چگونه يكدست و يك رنگ در حج حضور و ظهور پيدا مي كنند.

رهبر مذهب اباضيه، حضور زائران ايراني را در حج تمتع مهم دانست و تصريح كرد: برادران ايراني و شيعيان در مناسك حج از نظم خاص و معنويت زيادي برخوردار هستند.

حجت الاسلام و المسلمين سيدمهدي عليزاده موسوي رييس پژوهشكده حج وزيارت نيز در اين جلسه ضمن ابراز خرسندي از راه اندازي دانشگاه الزيتونيه به رياست دكتر فرحات، اظهار داشت: با راه اندازي اين مركز علمي مي توان فعاليت هاي علمي و پژوهشي دو سويه ميان ايران و تونس به خوبي رقم زده شود.

وي ضمن ارائه گزارش جامعي از فعاليت هاي علمي و پژوهشي پژوهشكده حج وزيارت، خواستار تعامل و ارتباط علمي بيشتر ميان علماي تونس و ايران شد.

رييس پژوهشكده حج وزيارت تصريح كرد: با توجه به انتشار حدود يك هزار عنوان كتاب پژوهشي در اين مركز علمي مي توان با امضاي تفاهم نامه كارهاي مشترك علمي بهتر و بيشتري را در پيش گرفت.

وي تاكيد كرد: امروز بايد مذاهب اسلامي بيش از پيش در كنار يكديگر قرار بگيرند و زمينه همكاري هاي علمي را براي هم فراهم كنند.

در ادامه اين جلسه تصميم بر آن شد تا تفاهم نامه همكاري دو جانبه ميان پژوهشكده حج وزيارت و دانشگاه الزيتونيه در آينده نزديك به امضا برسد.

گفتني است، اباضيه تنها فرقه باقي‌مانده از فرقه‌هاي خوارج است كه در حال حاضر پيرواني در كشورهاي عمان، زنگبار و شمال آفريقا، الجزاير، ليبي و تونس دارد، چنان كه مذهب رسمي كشور عمان، اباضي است.