العربیه| دوشنبه|02 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440

كتابهاي پژوهشكده حج و زيارت در حوزه مهدويت + متن كامل

تاريخ انتشار:01/03/1395
به مناسبت فرارسيد ميلاد باسعادت حضرت مهدي (عج)، متن كامل كتابهاي پژوهشكده حج و زيارت درباره امام زمان (عج) و مهدويت منتشر مي شود
پژوهشكده حج و زيارت از ابتداي تأسيس تاكنون بيش از  900 عنوان كتاب در موضوعات مرتبط با فرهنگ شيعه منتشر كرده است. مهدويت و امام زمان از جمله موضوعاتي بوده كه تاكنون چندين اثر به صورت مستقل درباره آنها تهيه شده است. گرچه در آثار مرتبط با اعتقادات و پاسخ گويي به شبهات، به طور مكرر درباره مهدويت و امام زمان بحث شده است. به مناسبت فرا رسيدن سالروز ميلاد پربركت حضرت وليعصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) اطلاعات اين آثار به همراه متن كاملشان را در اختيار محققان و پژوهشگران ارجمند قرار ميدهيم.
 
 
اشتراكات شيعه و اهل سنت در عقيده مهدويت
جواد جعفري، 1393، 96صفحه، رقعي.
اين تحقيق، به برخي نقاط مشترك ميان شيعه و سني در مسئله مهدويت مي‌پردازد. بي‌شك، مراجعه به منابع روايي شيعه و اهل‌سنت و استخراج روايات مشترك، به روشني گوياي اشتراك فراوان و وحدت نظر جهان اسلام در آموزه بالنده مهدويت است. موارد مشترك ميان فرق اسلامي در سه بخش كلي ارائه مي‌شود: بخش اول، مشتركات روايات شيعه و سني درباره شخص امام مهدي(عج). بخش دوم، مشتركات درباره قيام ايشان و بخش سوم مشتركات درباره دوران حكومت امام مهدي (عج)
متن كامل 
  
  
مهدويت برترين حقيقت تاريخ: ردي بر كتاب عجيب ­ترين دروغ تاريخ
مرتضي مطيعي، 1393، 372صفحه، وزيري.
نقد و بررسي كتاب «عجيب ­ترين دروغ تاريخ» نوشته عثمان محمد الخميس، از نويسندگان سرشناس وهابي، است. اصل اين كتاب به زبان عربي و با عنوان «متي يشرق نورك ايها المنتظر» در سال 1429 قمري منتشر شده است. عثمان الخميس با انتخاب موضوع مهدويت از نظر شيعه اثناعشري، ضمن ناديده گرفتن واقعيت ­ها، حقايقي را تحريف كرده و از مطالبي با پيش فرض باطل ذهني ، برداشت غلط نموده است.
در كتاب «مهدويت برترين حقيقت تاريخ» با مراجعه به منابع معتبر و متون روايي، تاريخي، تفسيري و كلامي شيعه و سني به شبهات و تحريفات عثمان الخميس در موضوع امامت و مهدويت پاسخ داده شده است. 
متن كامل 
  
  
دوازده گفتار درباره دوازدهمين حجت خدا حضرت مهدي (عج).
 حسين اوسطي، 1392، 372صفحه، وزيري. ‏
اين نوشتار مجموعه دوازده گفتار درباره حضرت مهدي (عج) است. رويكرد اكثر مقاله‌ها، پاسخ به يرخي شبهات درباره امام زمان است. ‏عناوين گفتار‌ها عبارتند از: اثبات وجود حضرت مهدي (عج) از ديدگاه عقـل؛ اثبات وجود حضرت مهدي (عج) از ديدگاه نقـل؛ كساني كه با ‏حضرت مهدي ملاقات كرده‌اند؛ اثبات وجود حضرت مهدي از طريق بروز معجزات و كرامات آن بزرگوار؛ استغاثه و توسل به خاندان عصمت ‏و طهارت، به‌ويژه حضرت مهدي (عج)؛ غيبت امام زمان؛ طول عمر حضرت مهدي (عج)؛ انتظار؛ وظيفه اهل ايمان در زمان غيبت امام ‏زمان (عج)؛ وقايع قبل از ظهور؛ ويژگي‌هاي حكومت حضرت مهدي (عج)؛ پاسخ به سؤالات. ‏
متن كامل 
  
  
مهدي (عج) مهم‌ترين حقيقت تاريخ: نقدي بر كتاب عجيب‌ترين دروغ تاريخ.
مجتبي گودرزي، 1392، 192صفحه، رقعي.
اين نوشتار، پاسخي به شبهات و افترائات كتاب متي يشرق نورك اي‌ها المنتظر نوشته عثمان بن محمد الخميس است. در اين كتاب كه ترجمه فارسي آن با نام عجيب‌ترين دروغ تاريخ چاپ شده است، تلاش شده باور به وجود منجي را در روايات و كتابهاي شيعيان مخدوش سازد. عثمان الخميس اعتقاد به مهدويت را امري موهوم و خيالي جلوه مي‌دهد و با گزينش برخي روايت‌ها، تصويري كاريكاتوري از اين اعتقاد براي مخاطب به نمايش مي‌گذارد. آقاي گودرزي در كتاب اخير كوشيده است، موضوع مهدويت را از ديدگاه روايت‌هاي صحيح و مورد وثوق بررسي و شبهات مرتبطي را كه در كتاب عثمان الخميس پراكنده بوده، جمع‌آوري كند و به صورت خلاصه طي دوازده فصل پاسخ دهد. عناوين فصلهاي كتاب عبارتند از: مهدويت و روايات شيعه؛ مهدويت و عالمان شيعه؛ دلايل عقلي و نقلي بر ضرورت وجود حجت؛ نام حضرت؛ ولادت حضرت مهدي (عج)؛ شاهد ولادت آن حضرت؛ غيبت آن حضرت؛ دليل ظهور نكردن حضرت مهدي (عج)؛ مكان و چگونگي زندگي حضرت مهدي (عج)؛ حوادث پس از ظهور؛ مدت حكومت و قلمرو حضرت مهدي (عج).
متن كامل 
  
  
بررسي روايات مهدويت: ترجمه كتاب المهدي في احاديث المسلمين حقيقة ثابته.
سيدمحمدرضا حسيني جلالي، ترجمه عبدالحسين بينش، 1392، 120صفحه، رقعي.
عقيده به حضرت مهدى (ع) مورد اجماع و اتفاق همه فرقه‏هاى مسلمانان و مشهور بين روايات فريقين است. حجم وسيعى از روايات از مهدى آخرالزمان و اينكه خروج او دنيا را پر از عدل و داد مي‏كند، سخن گفته است، ليكن اخيراً گروه اندكى از غرب‏زدگان و خود باختگان در برابر بيگانگان مى‏كوشند شبهه پراكنى كنند و با نام و عناوينى فريبنده چون نقد عقلى حديث، سمپاشى و تفرقه افكنى كنند. مؤلّف در اين كتاب به طور منطقى و مستدل به بررسى نقد حديث و ظهور حضرت مهدى آل محمد و ارائه ديدگاه صحيح در اين زمينه مى‏پردازد. متن عربي اين كتاب پيش از اين در پانزدهمين شماره از مجموعه «علي‌ مائده‌ الكتاب‌ والسنة» توسط مركز تحقيقات حج منتشر شده است.
متن كامل 
  
  
حج و مهدويت
 حسين الهي‌نژاد، 1391، 167صفحه، رقعي.
در اين كتاب ارتباطات بين عقيده مهدويت و موسم حج بررسي شده است. هدف نويسنده بررسي اين مسئله است كه نقش هر يك از اين دو در ديگري چيست و در تقويت و استحكام عقيده به ديگري چه نقشي براساس كتاب و سنت دارد و سرانجام نقش حج و كعبه در رخداد ظهور چگونه است؟ مطالب كتاب در چهار بخش كليات، حج و امامت، حج در دوران غيبت و نقش مكه در رخداد ظهور عرضه شده است.
متن كامل 
  
  
حقيقه المهدوية والغيبة دراسة تاصيلية نقدية لشبهات‌الدكتور ناصر بن‌ عبدالله القفاري في كتابه اصول مذهب‌الشيعة‏‫.
يحيي عبدالحسين دوخي، 1390، 291ص، وزيري.
اين كتاب كه به زبان عربي تدوين گرديده، تلاشي است در راستاي پاسخ‌گويي به شبهه‌هاي وارد شده از سوي «دكتر ناصر بن عبدالله القفاري» در كتاب اصول مذهب الشيعة. نگارنده، در اين نوشتار به بيان اصول مذهب شيعه دوازده امامي پرداخته، پيرامون مهدويت و غيبت توضيحاتي را ارائه نموده و از اين راه كوشيده به ايراد‌ها و شبهه‌هاي وارده پاسخ بگويد.
متن كامل 
  
  
المهدي الموعود أمل المستضعفين
ايوب الحائري، 1389، 124ص،‌ جيبي.
معرفي امام مهدي(ع) و شئون مختلف غيبت و ظهور وي است. در اين اثر، نخست به بررسي حقانيت امام زمان(ع) و وجود آن امام در شرايع آسماني مختلف پرداخته شده و پس از آن، به اثبات غيبت طولاني امام(ع)، امكان رويت وي در عصر غيبت، حضور در اماكن مقدسه اسلامي، مفهوم انتظار و علايم ظهور امام(ع)، پرداخته شده است. نگارنده، ظهور امام زمان(ع) را از لحاظ مستندات شرعي، امري حتمي تلقي كرده و نقش ايرانيان در تشكيل نهضت و تثبيت نظام مهدوي را، مورد بحث قرار داده و اوصاف حكومت جهاني امام و جايگاه مستضعفان و محرومان و بركات مادي و معنوي حاصل از اين حكومت را، شرح داده است.
متن كامل 
  
الامام المهدي (عج) في كلمات الاعلام من السنة.
 علي محمد علي دخيل، 1387، 39ص، جيبي. ‏
در اين نوشتار سخنان شصت نفر از بزرگان و علماي قديم و جديد اهل سنت درباره حضرت ‏مهدي (عج) آمده است. ‏
متن كامل 
  
  
الرسول الاعظم يبشر بظهور الامام المهدي.
علي محمد علي دخيل، 1387، 23ص، جيبي. ‏
در اين جزوه احاديث متواتري كه در آن حضرت پيامبر اعظم (ص) به آمدن منجي آخرالزمان ‏حضرت مهدي (عج) بشارت داده، جمع آوري شده است. ‏
متن كامل 
  
  
الصحابة الذين رووا احاديث الرسول الاعظم صلي الله عليه و آله و سلم في الامام المهدي عليه السلام.
علي محمد علي ‏دخيل، 1387، 24 ص، جيبي. ‏
در اين نوشتار اسامي صحابه و تابعيني كه احاديثي از پيامبر (ص) درباره حضرت مهدي (عج) نقل ‏كرده‌اند جمع آوري شده است. نيز اسامي كتابهاي آن‌ها آمده است. ‏
متن كامل 
  
  
موكب الشعراء المادحين المهدي.
 علي محمد علي دخيل، 1429ق، 32ص، جيبي.
اشعار برخي از شاعران درباره حضرت مهدي (عج) در اين اثر گردآوري شده‌اند.
متن كامل 
  
  
نقد الحديث بين الاجتهاد والتقليد المهدي في احاديث المسلمين حقيقة ثابته
به كوشش سيد محمدرضا حسيني جلالي، 1413ق، 155ص، جيبي.
پانزدهمين شماره از مجموعه «علي مائدة الكتاب والسنة» است. عقيده به حضرت مهدي[ نزد همه فرقه‏هاي مسلمانان پذيرفته و روايات فريقين بر آن گواهي مي‌دهد. بسياري از روايات از مهدي آخرالزمان و خروج او براي پركردن دنيا از عدل و داد سخن مي‌گويند، اما گروه اندكي از غرب‏زدگان و خودباختگان معاصر در برابر بيگانگان در اين‌باره شبهه‌پراكني مي‌كنند و با نام‌هاي فريبنده‌اي چون نقد عقلي حديث، به سم‌پاشي و تفرقه‌افكني مي‌پردازند. مؤلّف در اين كتاب به روشي منطقي و مستدل به بررسي و نقد حديث ظهور حضرت مهدي آل‌محمد[ و عرضه ديدگاه صحيح در اين زمينه مي‏پردازد.
متن كامل 
  
  
الإمام المهدي (عج) و مستقبل العالم في ضوء الكتاب و السنة
جعفر الهادي، بي ­تا، 20ص، جيبي.
شخصيت و جايگاه امام مهدي (عج) و ارتباط ايشان را با آينده جهان بر اساس قرآن و روايات بررسي مي‌كند. اين كتاب مباحثي درباره صفات و ويژگي‌ها، ولادت، حكومت و غيبت امام مهدي (عج) در بردارد.
متن كامل