العربیه| دوشنبه|02 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440

انتشار ديجيتالي كتاب «جهان اسلام و خطر وهابيت»

تاريخ انتشار:19/05/1395
پژوهش «جهان اسلام و خطر وهابيت» نوشته آقاي مهدي نكويي ساماني در گروه كلام و معارف پژوهشكده حج و زيارت انجام شده است. نويسنده در اين تحقيق به بررسي عقايد، افكار و اعمال انحرافي وهابيت پرداخته و با بيان دلايل و شواهد گوناگون، خطر اين فرقه انحرافي را براي امت اسلامي بيان كرده است.
وهابيت، مشكلات و چالش‌هاي فراواني در ابعاد اعتقادي، فقهي، اجتماعي، سياسي و تمدني براي جهان و دنياي اسلام ايجاد كرده است. در اين مجموعه برخي از خطرها و چالش‌ها و آثار ويرانگر عقايد و رفتار‌هاي غيراسلامي اين جريان بررسي و تحليل شده است. از جمله اين موارد عبارتند از:
1. اين جريان فكري منحرف، خود را مدافع اسلام و توحيد و نفي‌كننده مظاهر شرك و بدعت معرفي مي‌كند. درحالي‌‌كه بيشتر عقايد و اعمال وهابيان، بدعت‌آميز، انحرافي و مخالف قرآن، سنت و ديدگاه‌‌هاي عالمان برجسته اسلامي است.
2. استفاده از امكانات گسترده رسانه‌اي براي ترويج عقايد انحرافي خود.
3. متهم‌نمودن مسلمانان به كفر و شرك و اقدام به قتل آنان و تجاوز به جان و مال و نواميس مسلمانان.
4. دوستي و همكاري وهابيت با امريكا، انگليس و رژيم صهيونيستي كه بزرگ‌ترين دشمنان اسلام هستند.
5. نابود كردن آثار ارزشمند تاريخي به‌جا مانده از صدراسلام و ايجاد گسست فرهنگي و تاريخي با تحريف متون و آثار اسلامي.
6. ايجاد تفرقه و درگيري‌‌هاي مذهبي بين امت اسلامي و تضعيف عزت و اقتدار مسلمانان كه مانع از بروز و ظهور ظرفيت‌‌هاي فكري، معنوي، فرهنگي و سياسي اسلام در جهان امروز شده است.
7. وابستگي به بيگانگان و قدرت‌هاي استعمارگر [از جمله امريكا، انگليس، اسرائيل و كشورهاي غربي و كشورهاي مزدور منطقه] سبب فراهم شدن زمينه دخالت و نفوذ آنها در جهان اسلام براي ايجاد اختلاف بين مسلمان‌ها و تخريب و نابودي اسلام اصيل و ناب محمدي (ص) شده است.