العربیه| جمعه|01 شهريور 1398|21 ذی الحجه 1440

رونمايي از نرم افزار كتابخانه جامع حج (ويراست 3)

تاريخ انتشار:27/06/1395
آيين رونمايي از ويراست سوم نرم افزار كتابخانه جامع حج با حضور نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و رييس مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي روز پنج شنبه، 25 شهريور برگزار شد.
 در ابتداي اين مراسم حجت‌الاسلام «روزبه بركت رضايي»، مدير پايگاه اطلاع‌رساني حج با ارائه گزارشي از روند توليد اين نرم‌افزار اظهار كرد: تحقيقات در زمينه حج و زيارت نيازمند سال‌ها كار و تلاش علمي است؛ چه آنكه خانه‌اي كه قدمتش به امتداد تاريخ بشريت است، ارائه معارف آن در چند سال امكان‌پذير نيست.
وي ادامه داد: اين تحقيقات نيازمند زيرساخت‌هاي پژوهشي است كه نرم‌افزار حج با جمع‌آوري آثار گوناگون فقهي، تاريخي و اعتقادي مي‌تواند گامي در پيشبرد اهداف تعالي حج باشد.
بركت رضايي افزود: حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت با همكاري مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي با هدف آسان‌سازي دسترسي به اطلاعات، سومين ويراست نرم‌افزار جامع حج را مطابق برنامه‌هاي از پيش تعيين شده تهيه و در اختيار عموم علاقه‌مندان قرار مي‌دهد.
مدير پايگاه اطلاع‌رساني حج گفت: اين نرم‌افزار حاصل تلاش سه دهه تحقيقات علمي و مديريت پژوهشي حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر و نوآوري، عمق و مجاهدت‌هاي حجت‌الاسلام والمسلمين شهرياري در حوزه فضاي مجازي است كه اكنون به بار نشسته است.
وي تصريح كرد: نرم افزار جامع حج در برگيرنده ۸۲۰  عنوان در ۱۰۰۴ جلد كتاب از محصولات حوزه نمايندگي ولي فقيه از ابتداي تأسيس تا فروردين ۱۳۹۵ در ۱۰ موضوع است.
بركت رضايي به منابع اين نرم‌افزار اشاره و اظهار كرد: اعتقادات و پاسخ به شبهات وهابيت در ۳۳۵ جلد، نشريات، فصلنامه ميقات حج فارسي، دو فصلنامه ميقات الحج عربي و فصلنامه زيارت در ۱۶۱ جلد، منابع مرجع در ۱۱۴ جلد، اسرار و معارف حج در ۷۷ جلد، عتبات عاليات در ۷۳ جلد، تاريخ مكه و مدينه در ۷۲ جلد، احكام و مناسك در ۶۷ جلد، مباحث اجتماعي سياسي در ۵۵ جلد، سفرنامه و خاطرات در ۳۴ جلد و ادعيه و احاديث در ۱۷ جلد از عنوان‌هاي استفاده شده در اين نرم افزار است.
وي به تبيين مهمترين قابليت‌هاي پژوهشي اين نرم افزار پرداخت و گفت: متن كامل قرآن كريم با امكان جست ‌و جو در آيات و ارتباط واژگان متون با چند دوره لغت نامه، دسترسي كامل به موضوعات كتاب از طريق فهرست گزينشي، امكان انتقال متن به يادداشت و ويرايش و ذخيره آن‌ها در قالب‌هاي مختلف word و زرنگار از جمله اين قابليت ها است.
مدير پايگاه اطلاع رساني حج ادامه داد: نمايش تمام متون با قابليت هاي تحقيقاتي «نمايه زني، حاشيه نويسي، رنگي كردن و علامت گذاري»، امكان مقايسه متون مختلف برنامه با يكديگر، جست و جوي ساده و پيشرفته در متن و فهرست با امكان محدود كردن به دامنه هاي گوناگون محتوايي از ديگر قابليت هاي ويژه اين نرم افزار است.
وي بيان داشت: تفاوت ويرايش سوم اين نرم افزار با ويرايش قبل در اضافه شدن ۳۰۵ جلد كتاب جديد و تجميع و اختصاص تمامي كتابهاي حوزه نمايندگي ولي فقيه در يك نرم افزار است.
بركت رضايي افزود: تمامي اين كتابها به اضافه ۳۲۰ منبع فقهي و حديثي برگرفته از نرم افزار جامع فقه اهل بيت(ع) كه سابقا در ويراست دوم نرم افزار بوده هم اكنون در كتابخانه پايگاه اطلاع رساني حج با فرمت هاي «اچ تي ام ال، پي دي اف و چهار فرمت ويژه تلفن همراه» در اختيار عموم قرار گرفته است.
وي در پايان از شهداي فاجعه منا ياد كرد و اظهار داشت: به عنوان يادبود از ۴۷۷  لاله سپيد و مهاجر الي الله در حج سال گذشته، وبگاه شهيدان منا با هدف تجليل از اين عزيزان راه اندازي شده است.
مدير پايگاه اطلاع رساني حج درباره اين وبگاه توضيح داد: در اين وبگاه  چهار زبانه دهها كتاب، مقاله، عكس، شعر، فيلم، طرح، گفته هاي شاهدان و راويان و تمامي اخبار و اطلاعات مربوط به فاجعه منا گنجانده شده است.
 
رئيس مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي در اين مراسم نيز با اشاره به مزاياي فضاي مجازي اظهار كرد:‌ امروز در فضاي مجازي 3.5 ميليارد نفر مخاطب بالقوه وجود دارد، ما بايد از اين فضا استفاده كنيم و پيام اهل بيت(ع)‌ و اسلام را به جهانيان برسانيم، البته توليدكنندگان فضاي مجازي در خارج از كشور بودند، اما حوزه علميه قم از اين بستر به خوبي استفاده كرد.
حجت‌الاسلام والمسلمين حميد شهرياري ادامه داد: در ابتداي ورود فضاي مجازي به جامعه، حوزه علميه اين فناوري را تحريم نكرد، بلكه فناوري اطلاعات از سوي مراجع و فرهيختگان حوزه علميه قم مورد استقبال قرار گرفت و آنها از اين بستر استفاده كردند.
 
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در بخش پاياني اين مراسم بيان كرد:‌ ما در محصولاتي توليديمان از جمله نرم‌افزارها و كتاب‌ها به دنبال سودآوري نيستيم، هدف ما گسترش فرهنگ حج در جامعه است، به همين دليل صدها عنوان كتاب به صورت رايگان در پايگاه اطلاع‌رساني حج قرار گرفته است.
حجت‌الاسلام و المسلمين قاضي عسكر در پاسخ به شبهه پراكني عربستان تصريح كرد:‌ مسؤولان عربستان حقايق را تحريف كردند،‌ مي‌گويند كه ايراني‌ها حج را سياسي كردند،‌ آيا دعاي كميل و دعاي عرفه سياسي است؟ برائت از مشركان هم يك امر واجب ديني است، مديريت حج به گفته رهبر معظم انقلاب مشكل دارد و عربستان در اين كارنامه درخشاني نداشته است.
وي خاطرنشان كرد:‌ عربستان ادعا مي‌كند كه ايران در فاجعه منا مقصر بوده است، اگر اين حرفشان درست است، چرا فيلم‌هاي دوربين‌هاي امنيتي‌شان از فاجعه منا را منتشر نمي‌كنند، اما فيلم‌هاي ما و روايت شاهدان عيني مي‌گويد كه عربستان در زمينه فاجعه منا مقصر است.
 
در پايان اين مراسم از ويراست سوم نرم افزار كتابخانه جامع حج با حضور حجج اسلام والمسلمين قاضي عسكر و شهرياري رونمايي شد.