العربیه| دوشنبه|02 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440

كتاب " زندانيان هاشميه " منتشر شد

تاريخ انتشار:27/11/1395
كتاب " زندانيان هاشميه: تاريخ زندگي سادات حسني زنداني در هاشميّه كوفه " نوشته حجت الاسلام محمدسعيد نجاتي (عضو گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت) است كه توسط نشر مشعر در بهمن ماه 1395 منتشر شده است.
اين پژوهش درباره حسنياني است كه در مهم‌ترين قيام‌هاي فراگير حسني، نقش برجسته‌اي داشتند و به همين دليل به دستور منصور عباسي در زندان هاشميه كوفه، زنداني و سپس به شهادت رسيدند. ايشان از از فرزندان حسن مثني و فاطمه بنت الحسين (ع) بودند.
اين كتاب شامل پنج فصل است: در فصل اول اين كتاب به پيشينه روابط ميان حسنيان و عباسيان تا دوره اموي پرداخته و در فصل دوم، به اجمال، قيام نفس زكيه و رويارويي حسنيان با عباسيان بررسي مي‌شود و ماجراي درگيري بني‌الحسن (ع) و عباسيان و زندان‌هاي مدينه و هاشميه، در گزارشي تفصيلي آمده است. در فصل سوم رابطه حسنيان با اهل بيت (ع) و اعتقاداتشان به تفصيل مورد بررسي قرار گرفته است. در فصل چهارم چهره‌هاي برجسته، از ميان زندانيان هاشميه، معرفي شده و درباره چهره‌هاي مشهور حسني، مانند عبدالله محض و حسن مثني، شخصيت‌شناسي تفصيلي ارائه مي‌شود كه شامل سخنان و آثار باقي‌مانده از آنان نيز هست؛ در فصل پنجم تاريخچه شهر هاشميه و زندان هاشميه و گذشته و حال حرم سادات حسني بررسي مي‌شود