العربیه| یکشنبه|01 ارديبهشت 1398|15 شعبان 1440

انتشار كتابي درباره "ميقات‌هاي حج و عمره"

تاريخ انتشار:30/03/1396
گروه فقه و حقوق پژوهشكده حج و زيارت به تازگي كتاب «ميقات‌هاي حج و عمره» كه توسط حجت‌الاسلام روزبه بركت رضايي نوشته شده را منتشر كرده است.
 يكي از مسائل مهم حج و اولين عمل در مناسك، احرام است؛ احرام مي‌بايست در مكان‌هاي خاصي به نام ميقات انجام پذيرد. شناخت موضوعي و حكمي ميقات‌هاي حج و عمره ميتواند قدمي در راه بارورتر شدن تحقيقات و پژوهش‌هاي فقهي در زمينه حج باشد.
در اين نوشتار، مواقيت حج و عمره مكلفاني كه از داخل مكه (مردم مكه، مسافران مقيم و زائران)، خارج مكه يا افرادي كه منازلشان بين حرم ومواقيت بوده‌، بررسي شده است. همچنين بحث احرام از هم‌راستاي ميقات‌‌ها طرح، و ديدگاه‌‌هاي فقهاي عظام (رضوان الله عليهم)، در هر مسئله، به تفكيك بيان شده است.
نويسنده در اين پژوهش، استدلال‌‌هاي فقهي هر موضوع، با توجه به پيشينه تاريخي، اقوال گوناگون و با عنايت به فقه مقارن را مورد بحث و كنكاش قرار داده و در نهايت، با جمع‌بندي ادله، نتيجه‌گيري نهايي و ديدگاه مختار را ارائه كرده است.

كتاب «ميقات‌هاي حج و عمره» نوشته حجت‌الاسلام روزبه بركت رضايي در خرداد ماه 1396 توسط نشر مشعر در 280 صفحه و در قطع وزيري منتشر شده است.