العربیه| دوشنبه|02 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440

اربعين‌پژوهي در پژوهشكده حج و زيارت

تاريخ انتشار:30/07/1396
از جمله فعاليتهاي پژوهشكده حج و زيارت توجه به مقوله اربعين و بررسي اين رويداد عظيم از منظر علمي است. لذا طي دو سال اخير كتاب ها و مقالاتي در اين موضوع توسط پژوهشكده منتشر شده است.
از جمله فعاليتهاي پژوهشكده حج و زيارت توجه به مقوله اربعين و بررسي اين رويداد عظيم از منظر علمي است. لذا طي دو سال اخير كتاب ها و مقالاتي در اين موضوع توسط پژوهشكده منتشر شده است كه عبارتند از:

مجموعه مقالات اربعين
نشر: تير 1394
اين مجموعه شامل مهمترين مقالات نوشته شده درباره اربعين حسيني به زبان فارسي در نشريات كشور است. اين كتاب در دو بخش تنظيم شده است. در بخش نخست هجده مقاله از مجلات آورده شده و در بخش دوم بيست و دو مقاله مرتبط با اربعين از روزنامه‌ها انتخاب و منتشر شده است. همچنين «كتابشناسي توصيفي اربعين حسيني» به صورت مستقل در اين مجموعه منتشر شده است.
اين كتاب كه توسط گروه تاريخ پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده در تيرماه 1394 توسط نشر مشعر منتشر شده است.

چراغ هدايت (پاسخ به پرسش‌هاي اربعين)
نشر: اسفند 1395
اين كتاب پاسخ به بيست پرسش و شبهه درباره پياده‌روي اربعين آمده است. شبهات و سؤالاتي كه نويسندگان كوشيده‌اند به آنها پاسخ مناسب دهند، عبارتند از:
اساس پياده­ روي اربعين؛ ثواب‌هاي متفاوت براي زيارت اربعين؛ نقش اهل بيت (ع) در زيارت اربعين؛ پياده‌روي اربعين و خودآزاري؛ تعداد زائران اربعين؛ مشروعيت عزاداري؛ مشروعيت سينه‌زدن؛ نوحه‌گري در روايات؛ عزاداري و بدعت؛ عدم توانايي مزور؛ نذر براي غير خدا؛ حديث ارتداد و روايت حضور جابر در اربعين؛ تاريخچه اربعين؛ مكان قبر امام حسين (ع)؛ اعتبار مقتل ابومخنف؛ اربعين و سنت نبوي؛ بازنگشتن اسيران به كربلا؛ اربعين و سياست؛ اربعين و اهل سنت؛ هزينه‌هاي زيارت اربعين.
 
 فرهنگ زيارت، شماره 19-20
شماره 19-20 مجله فرهنگ زيارت كه ويژه تابستان و پاييز ۱۳۹۳است ، به صورت وِزه به موضوع اربعين اختصاص دارد. در اين شماره كه با عنوان «ويژه نامه اربعين» منتشر شده است، ۲۳ مقاله درباره ابعاد عرفاني، تاريخي، فقهي و رجالي اربعين و نيز گزارشهايي درباره آثار منتشر شده درباره اربعين اباعبدالله الحسين (ع) آمده است. در بخش پاياني اين شماره، «مأخذ‌شناسي اربعين» آمده است كه ۱۱۱ اثر ارزشمند كه درباره اربعين نگاشته شده را معرفي كرده است. 

 فرهنگ زيارت، شماره 27
در بيست و هفتمين شماره نشريه «فرهنگ زيارت» كه ويژه تابستان 1395 است 9 مقاله از پژوهشگران پژوهشكده حج و زيارت درباره ابعاد مختلف زيارت به ويژه زيارت اربعين آمده است.