العربیه| دوشنبه|02 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440

لزوم اولويت قائل شدن به نياز‌سنجي فعاليت‌هاي پژوهشي حج و زيارت

تاريخ انتشار:09/10/1396
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در ديدار با اعضا گروه هاي علمي پژوهشكده بر لزوم ارتقا، اولويت‌بندي و نياز‌سنجي فعاليت‌هاي پژوهشي تأكيد كرد.
حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسكر، نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در نشست با پژوهشگران پژوهشكده حج و زيارت لزوم ارتقا، اولويت‌بندي و نيازسنجي فعاليت‌هاي پژوهشي را خواستار شد و برداشتن گام‌هاي بلندتر در توليد آثار علمي فاخر ، بنيادي و كاربردي را ضروري خواند.
وي گفت: نيازهاي كارگزاران حج و زيارت ، زائران بيت الله الحرام و عتبات عاليات را بايد تأمين كنيم و به كارهاي پژوهشي بنيادين همانند دانشنامه حرمين شريفين و موسوعه رد شبهات سرعت بخشيم.
سرپرست حجاج ايراني لزوم نهايي‌سازي پژوهش هاي در دست اقدام را يادآور شد و افزود: نيازهاي ضروري زائران ، پژوهش‌هاي كاربردي و چاپ كتب با توجه به تحقيقات ميداني را دراولويت قرار دهيد.
حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر در ادامه پژوهش‌هاي فقهي حج را ضروي خواند و گفت: معضلات فقهي حجاج بايد به صورت اجتهادي بحث و بررسي شود و در اختيار نمايندگان شوراهاي فقهي دفاتر مراجع عظام تقليد قرار گيرد.
وي خاطرنشان كرد: به ترجمه كتاب‌هاي فاخر مؤلفان جهان اسلام به زبان فارسي و همچنين ترجمه كتاب‌هاي ارزشمند پژوهشكده حج و زيارت به زبان‌هاي ديگر كه مورد نياز جهان اسلام است، توجه جدي شود.
ديجيتالي كردن كارهاي پژوهشي چاپ شده و اطلاع‌رساني به ديگران از ديگر محورهاي مورد تأكيد نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت بود.
وي همچنين لزوم ارتباط تنگاتنگ و هم‌پوشاني با مراكز پژوهشي در سطح كشور را يادآور شد كرد و استفاده از ظرفيت روحانيون فاضل كاروان‌هاي حج را با توجه به تخصص‌هاي شان در امور پژوهشي، ضروري خواند.
حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر در پايان سخنان خود به ظرفيت‌هاي بسيار بالاي حج و زيارت در عرصه تحقيق و پژوهش اشاره كرد و لزوم الگوبرداري از آثار فاخري را كه در جهان اسلام در اين زمينه توليد مي‌گردد خاطرنشان ساخت.
وي تصريح كرد: وظيفه داريم با شناسايي خلأهاي موجود در عرصه پژوهش و تحقيق، گام‌هاي بلندتري در توليد آثارعلمي بنيادي و كاربردي برداريم تا در رقابت علمي عقب نمانيم و دراين زمينه پيشرو باشيم.
برپايه اين گزارش، دراين مراسم همچنين پژوهشگران پژوهشكده حج و زيارت ديدگاه‌ها و نظرات خود را براي ارتقا بخشيدن و رشد بيشتر امور پژوهشي حج و زيارت مطرح كردند.