العربیه| جمعه|30 فروردين 1398|13 شعبان 1440

انتشار كتابي درباره ابراهيم بن عبدالله بن حسن مثني (قتيل باخمرا)

تاريخ انتشار:13/12/1396
كتاب "قيامگر بصره، كشته باخَمرا" نوشته جناب آقاي محمدسعيد نجاتي، عضو گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت است. وي دي اين كتاب به بررسي زندگي و قيام ابراهيم بن حسن مثني، معروف به قتيل باخمرا و از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) مي‌پردازد.
كتاب "قيامگر بصره، كشته باخَمرا"  از جمله آثار گروه تاريخ پژوهشكده حج و زيارت است كه در اسفند ماه 1396 توسط نشر مشعر در 163 صفحه و در قطع رقعي منتشر شده است. اين اثر اولين تك نگاري درباره ابراهيم بن عبدالله بن حسن مثني است.
در مقدمه اين كتاب مي خوانيم:
ابراهيم بن عبدالله، معروف به قتيل باخَمرا، از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) است. وي برادر نفس زكيه، دومين قيام‌كننده علوي عليه خلافت بني‌عباس بود. او پس از برادر خود نفس زكيه، در برابر منصور عباسي در بصره قيام كرد.
در قيام ابراهيم، جمع زيادي از زيديان، معتزليان و تعدادي از فقهاي بنام، شركت داشتند؛ اما در نهايت، قيام به نتيجه نرسيد و ابراهيم در سال ۱۴۵ه‍ .ق، در منطقه باخمرا در نزديكي كوفه كشته شد. 
مطالب اين كتاب در چهار فصل با اين عناوين آمده است: نسب و خصوصيات فردي و خانوادگي ابراهيم؛ ابراهيم در دوران دعوت و قيام؛ قيام و فرجام ابراهيم؛ مدفن ابراهيم بن عبدالله و سر مقدسش.