العربیه| جمعه|30 فروردين 1398|13 شعبان 1440

انعقاد تفاهم نامه همكاري بين پژوهشكده حج و زيارت و دانشگاه علوم اسلامي رضوي

تاريخ انتشار:01/04/1397
تفاهم نامه همكاري‌هاي علمي و پژوهشي بين پژوهشكده حج و زيارت و دانشگاه علوم اسلامي رضوي با تاكيد بر تقويت و ارتقاي سطح همكاري هاي به امضاي مديران دو مركز رسيد.
روز جمعه، اول تير ماه 1397 شمسي، در جلسه‌اي كه با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر، نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت، در محل دانشگاه علوم اسلامي رضوي در شهر مشهد تشكيل شد، تفاهمنامه همكاري هاي علمي و پژوهشي بين پژوهشكده حج و زيارت و دانشگاه علوم اسلامي رضوي به امضاي مديران دو مركز رسيد. اين تفاهم نامه به منظور گسترش همكاري هاي علمي پژوهشي و استفاده از ظرفيت هاي طرفين براي اجراي طرحهاي پژوهشي در تهيه و تنظيم شده است.
در اين جلسه رياست بعثه مقام معظم رهبري ضمن توجه و اهتمام بر انجام پژوهش هاي بنيادين در حوزه حج و زيارت تاكيد كردند كه مباحث فقهي و حقوقي در اولويت همكاري هاي پژوهشي با دانشگاه علوم اسلامي رضوي قرار گيرد. در اني جلسه همچنين آقاي دكتر ضيايي، رئيس پژوهشكده حج وزيارت ضمن معرفي اين پژوهشكده و ظرفيت هاي آن ، به اهميت و جايگاه حج در اسلام و لزوم فعاليت هاي علمي و پژوهشي بيشتر در اين حوزه اشاره كرد و خواستار تعامل هر چه بيشتر اين دو نهاد علمي شد.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمين دكتر وحدتي شبيري، رئيس جديد دانشگاه علوم اسلامي رضوي ضمن معرفي ظرفيت‌هاي اين دانشگاه، ابراز اميدواري كرد كه امضاي اين تفاهم بتواند گام موثري در جهت همكاري هاي بيشتر باشد.
گفتني است در اين تفاهم نامه تقويت و ارتقاي سطح همكاري ها با تأكيد بر فعاليت هاي هدفمند براي رفع نيازها و حضور مؤثر در فضاي حقيقي و مجازي و توليد محصولات مشترك بر اساس اهداف راهبردي، امكانات و ظرفيت هاي طرفين پيش بيني شده است.
همچنين تعريف، طراحي، برنامه ريزي و تأمين محتوا جهت راه اندازي كارگاه هاي دانش افزايي و مهارتي براي كادر علمي و برگزاري نشست هاي تخصصي، سمينارها و همايش هاي علمي مشترك و همين طور تسهيل در دستيابي به نتايج تحقيقات پايه، همچون نياز سنجي، نظر سنجي و افكار سنجي مرتبط با اجراي طرح هاي كاربردي مورد توافق نيز از جمله محورهاي اين تفاهم نامه به شمار مي رود.
از ديگر محورهاي اين تفاهم نامه مي توان به مبادله بانك هاي اطلاعاتي و تجربيات در زمينه هاي مورد علاقه، همكاري در ارزيابي محصولات آموزشي و پژوهشي و فرهنگي، انتشار محصولات مشترك باحفظ حقوق معنوي دو جانبه پس از توافق طرفين و تسهيل دسترسي اعضاي هيأت علمي، محققان، و دانش پژوهان به آثار و مدارك علمي موجود در كتابخانه هاي طرفين اشاره كرد.