العربیه| دوشنبه|02 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440

بررسي استفاده از ظرفيت حج در تعامل با مسلمانان هند

تاريخ انتشار:18/05/1397
نشست علمي «حج و مسلمانان هند» روز چهارشنبه، 17 مرداد 1397، با سخنراني حجت الاسلام مهدوي‌پور، نماينده مقام معظم رهبري در شبه قاره هند در پژوهشكده حج و زيارت برگزار شد.
به مناسبت فرا رسيدن موسم حج، سلسله نشست هايي از سوي پژوهشكده حج و زيارت در حال برگزاري است. در همين ارتباط روز چهار شنبه 17 مرداد ماه نشستي با موضوع بررسي حج گزاري مسلمانان هند و نيز ظرفيت هاي موجود در شبه قاره هند جهت تعامل بيشتر با مسلمانان آن منطقه برگزار شد. سخنران اين نشست حجت الاسلام مهدوي پور، نماينده مقام معظم رهبري در شبه قاره هند بود.
در اين نشست، در ابتدا آقاي دكتر ضيائي رئيس پژوهشكده حج و زيارت ضمن خير مقدم به سخنران و ميهمانان، توجه به استفاده از ظرفيت عظيم موجود در شبه قاره هند در فعاليتهاي فرهنگي و پژوهشي را بيان كردند. ايشان دستيابي به اين هدف را نيازمند فعاليتهاي فرهنگي و ديپلماسي قوي دانستند.
در ادامه، جناب حجت الاسلام مهدوي پور  به بيان سخنان خود پرداختند. ايشان ضمن ابراز خرسندي از ديدار با پژوهشگران پژوهشكده حج و زيارت بيان داشتند:حج كنگره اي جهاني است و هر ساله از اقصي نقاط دنيا ميليون ها مسلمان براي انجام مناسك آن گرد هم مي آيند لذا پژوهشگران اين حوزه بايد توجه ويژه اي به ظرفيت اين رويداد در سطح بين المللي داشته باشند
آقاي مهدوي پور ضمن توجه دادن به ابعاد سياسي و بين المللي حج بيان داشتند: اگر نگاهمان به بعد بين المللي حج باشد بايد گروه ها و نحله هاي مختلف را از ابعاد فرهنگي و جغرافيايي بشناسيم. ما بدون مخاطب شناسي نمي توانيم از ظرفيت بين المللي حج بهره مند شويم. امروز ضرورت دارد در مراكز و موسات فرهنگي و تبلغي كشور به ويژه مراكز حوزوي دريچه هايي در باب فرهنگ شناسي ملت هاي مسلمان گشوده شود. لذا پژوهشگران حوزه حج بايد فرهنگ شناسي ملل را در مقدمه پژوهشهاي خود قرار دهند. از طرفي مسئوليت انقلابي ما ايجاب مي كند كه به ملل مختلف و ظرفيت ها نهفته در آنها توجه داشته باشيم.
ايشان در ادامه مطالبي درباره ساختار جمعيتي هندوستان و جايگاه مسلمان و شيعيان اين كشور بيان كردند.. به اعتقاد ايشان تنوع اديان و مذاهب در اين كشور باعث به وجود آمدن فرهنگ تعامل در مردم اين سرزمين شده و البيته يكي از دستاوردهاي حج هم همين است. چرا كه در حج بايد فرهنگ تعامل را تقويت كنيم.
توضيحاتي درباره مراسم حج هندوها و نيز نحوه ثبت نام و اعزام مسلمانان به مراسم حج پايان بخش سخنان آقاي مهدوي پور بود.
در پايان اين نشست برنامه پرسش و پاسخ بين حضار و سخنران نيز برگزار گرديد كه بيشتر حول چگونگي تعامل بيشتر با نهادها و مراكز پژوهشي هندوستان و نيز موضوعات مورد نياز پژوهشي بود.