العربیه| یکشنبه|30 تير 1398|18 ذی القعده 1440

دفتر پژوهشكده حج و زيارت در خراسان نشست تخصصي «كاركردهاي اجتماعي و تربيتي پياده روي زيارت اربعين » را برگزار كرد

تاريخ انتشار:19/07/1397
نشست تخصصي «كاركردهاي اجتماعي و تربيتي پياده روي زيارت اربعين » به همت دفتر پژوهشكده حج و زيارت در خراسان و با همكاري بنياد پژوهشهاي اسلامي آستان قدس رضوي روز چهارشنبه، 18 مهر 1397 با سخنراني حجت الاسلام دكتر عليزاده موسوي در تالار شيخ طوسي بنياد پژوهشهاي اسلامي برگزار شد
نشست علمي كاركردهاي اجتماعي سياسي پياده روي اربعين به همت دفتر پژوهشكده حج و زيارت در خراسان و با همكاري بنياد پژوهشهاي اسلامي آستان قدس رضوي روز  چهارشنبه، 18 مهرماه 1397 با حضور تني چند از پژوهشگران و فعالان فرهنگي در تلار شيخ طوسي بنياد پژوهش هاي برگزار شد.
در اين نشست، حجت الاسلام دكتر سيدمهدي عليزاده موسوي كارشناس ارشد انديشه سياسي جهان اسلام و مدير سابق پژوهشكده حج و زيارت سخنراني كرد.
عليزاده موسوي در اين نشست به واكاوي آسيبها، تهديدها و فرصت هاي پديده ي پياده روي زيارت اربعين پرداخت و گفت: درعصر حاضر اجتماعي به عظمت زائران پياده اربعين نداشته ايم و اين پديده در جهان امروز بي سابقه است همانطور كه اساس سياست گذاري ر حوزه هاي داخلي و بين المللي ديپلماسي عمومي است اين پديده نيز خودجوش و مردمي است.
وي در خصوص ماهيت پديده ي پياده روي زيارت اربعين، افزود: اين پديده، يك پديده ي درون شيعي و مذهبي است كه بر اساس علايق ديني به وجود مي آيد، به مرور زمان بين الادياني مي شود همان طور كه 10 هزار هندو در مراسمي خاص براي امام حسين(ع) سينه مي زنند و مي توان گفت هر غيرمسلماني به امام حسين(ع) نگاه مثبت دارد. از مجموع يك ميليارد مسلمان تنها 350 ميليون نفر شيعه هستند كه پياده روي زيارت اربعين تجلي نماد حضور قدرت شيعيان است.
اين استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اين پديده يك حركت بين المللي است و پس از مراسم حج دومين اتفاق  حضور گسترده ي مردم در جهان اسلام است و همه ساله بيش از 72 كشور در ايام اربعين حضور فعال دارند، در دل اين حركت عظيم و پرشور مردمي يك هدف اصلي نهفته و آن ظلم ستيزي و مبارزه با فساد حاكمان است. مردم در پياده روي زيارت اربعين با دو پرچم سرخ و سبز حركت مي كنند كه پرچم سرخ نماد امام حسين(ع) و پرچم سبز نماد انتظار است.
وي يكي ديگر از ويژگي اين پديده را كاربردتبليغاتي و اعلامي اين عظمت دانست و گفت: در اين ايام همه رسانه ها اعم از غربي و شرقي معطوف به اين قضيه مي شوند كه يك فرصت بسيار مغتنم است تاپيام شيعيان به جهانيان برسد، اين پديده بزرگترين رويداد معنوي امروز به شمار مي رود همان طور كه در يونسكو هم به ثبت رسيده است و مي توان اربعين را به كانوني تبديل كرد كه هر كس به دنبال معنويت مي گردد با شركت در اين پياده روي به مقصود خود دست يابد.