العربیه| یکشنبه|30 تير 1398|18 ذی القعده 1440

نشست علمي«اربعين حسيني؛ فرصت ها و تهديدها» در گردهمايي مبلغان اربعين حسيني

تاريخ انتشار:21/07/1397
دفتر پژوهشكده حج و زيارت در خراسان با همكاري حوزه علميه خراسان نشستي علمي با موضوع «اربعين حسيني؛ فرصت ها و تهديدها» را برگزار كرد. در اين نشست كه روز پنج شنبه در گردهمايي مبلغان اربعين حسيني در مدرسه علميه سليمانيه مشهد برگزار شد، حجت الاسلام دكتر عليزاده موسوي، رئيس سابق پژوهشكده حج و زيارت سخنراني كرد.
گردهمايي مبلغان اربعين حسيني  با همكاري معاونت تبليغ حوزه علميه خراسان و دفتر پژوهشكده حج و زيارت خراسان رضوي روز پنج شنبه در مدرسه علميه سليمانيه مشهد برگزار شد، 
حجت الاسلام والمسلمين سيد مهدي عليزاده موسوي در اين گردهمايي در ارتباط با «اربعين حسيني؛ فرصت ها و تهديدها»  سخنراني كرد. ايشان با بيان اين كه تركيب جمعيتي حاضر در همايش عظيم اربعين حسيني يكسان  نيست و افرادي در سطوح مختلف اعتقادي و فكري در آن حضور دارند، ابراز كرد: عشق حسيني گروه هاي مختلف مردم را به سمت خود كشانده و اين يك فرصت استثنايي براي تبليغ عقايد و آموزه هاي ناب اسلامي است.
وي با اشاره به شبهات گسترده مطرح شده از سوي دشمنان اسلام و مكتب اهل بيت (عليهم السلام) از جمله در مورد بدعت بودن پياده روي اربعين، همچنين شبهات قديمي در مورد توسل، زيارت و تبرّك، گفت: اين شبهه افكني ها به طور ويژه از يك ماه قبل شدت بيشتري پيدا كرده است و شبكه هاي معاند فارسي و عربي زبان همه تلاش خود را در اين جهت به كار گرفته اند.
اين كارشناس مسائل سياسي منطقه با تأكيد بر اهميت توجه به زيرساخت هاي معرفتي و اعتقادي در اربعين حسيني، ابراز كرد: مبلّغان ديني بايد نسبت به شبهات مطرح شده از سوي دشمنان تسلط كافي داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمين عليزاده موسوي افزود: هرچند كه زوّار امام حسين (عليه السلام) با تكيه بر شور و عشق گام در مسير اربعين مي گذارند اما طبيعي است كه شبهات ايجاد شده توسط دشمنان به گوش ايشان برسد، بنابراين نبايد از مسائل معرفتي و اعتقادي غافل شويم.
وي با اشاره به تلاش هاي نهادهاي علمي و دانشگاهي غربي براي شناخت هرچه بيشتر پياده روي اربعين حسيني از طريق تحقيقات ميداني و توزيع پرسشنامه ميان زائران، تصريح كرد: آن ها اهداف خاصي از اين تحقيقات دارند و سعي مي كنند با اطلاعات به دست آمده، توطئه هاي خود بر ضد اسلام و اين حركت عظيم را اثربخش تر كنند.
حجت الاسلام والمسلمين عليزاده موسوي اضافه كرد: هجمه هاي همه جانبه اي عليه زيارت اربعين حسيني و براي تخريب آن وجود دارد و مبلّغان ديني بايد از قدرت خود عليه اين هجمه ها استفاده كنند.
دبير اجرايي كنگره جهاني خطر جريان ‌هاي تكفيري در بخش ديگري از سخنان خود به تبيين تهديدهاي فرهنگي و علمي اربعين حسيني پرداخت و گفت: مبلّغان جريان احمدالحسن به زبان هاي مختلف و به صورت رسمي افراد را دعوت مي كنند و اساس فعاليت هاي آن ها بر خواب، سحر و جادو است؛ بنابراين آگاه كردن زائران از اين جريان بسيار ضروري مي باشد و طلاب و مبلّغان بايد در اين زمينه اطلاعات كافي داشته باشند.
وي حضور جريان هاي افراطي شيعه در اربعين حسيني را خطري جدي دانست و عنوان كرد: يكي از فعاليت هاي آن ها تبليغ عليه جمهوري اسلامي و ولايت فقيه است و بر اين اساس انتظار مي رود مبلّغان اعزامي مباني انقلاب، اهداف آن و ولايت فقيه، همچنين شيوه هاي برخورد و مقابله با برنامه هاي گروه هاي تندرو را به خوبي بشناسند.
حجت الاسلام والمسلمين عليزاده موسوي، آگاهي از شرايط سياسي منطقه و جهان، جنگ ها و تحولات اخير و حضور مستشاران ايراني در عراق و سوريه و اهداف آن را، ديگر مؤلفه ضروري تبليغ موثر در اربعين حسيني معرفي كرد.
اين كارشناس مسائل سياسي منطقه با بيان اين كه اربعين امسال حالتي چندوجهي دارد، گفت: مهم ترين هدف دشمنان از حضور در اين عرصه، جمع آوري اطلاعات كافي براي توطئه و ايجاد شكاف مذهبي و قومي است.
وي افزود: عراق از اين جهت كه تنها كشور شيعي عرب زبان است و مي تواند زمينه توسعه و گسترش عقايد شيعي در كشورهاي عربي را فراهم كند، مورد توجه كشورهاي معاند قرار گرفته و بر همين اساس دشمن گروه هاي تكفيري را در اين كشور فعال كرده و از 2003 تا كنون قريب به يك ميليون نفر را در كوچه و خيابان هاي عراق كشته اند.
حجت الاسلام والمسلمين عليزاده موسوي تحولات اخير كشور عراق را سازنده و به نفع جمهوري اسلامي ايراني دانست و ادامه داد: هر چند آمريكا به دنبال ايجاد گسست ميان ايران و عراق و شكاف در محور مقاومت است تا خاورميانه را از سيطره و نفوذ فكري ايران خارج كند، اما تحولات اخير كشور عراق عموماً مخالف خواست دشمنان رقم خورده است.
دبير اجرايي كنگره جهاني خطر جريان ‌هاي تكفيري در پايان با اشاره به فعاليت 52 شبكه عرب زبان عليه شيعه و عقايد آن، گفت: 11 شبكه عرب زبان مستقيماً عليه ايران و انقلاب اسلامي فعاليت مي كنند كه برانگيختن حس ناسيوناليستي و نژادي تنها يكي از اهداف آن‌هاست..