العربیه| یکشنبه|01 ارديبهشت 1398|15 شعبان 1440

بازديد رئيس دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران از پژوهشكده

تاريخ انتشار:14/08/1397
دكتر سيد مهدي اعتمادي فرد، رئيس دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران به همراه دكتر قنبري، مشاور بين‌الملل دانشكده روز پنج شنبه دهم آبان ماه ضمن حضور در ساختمان شماره دو بعثه با نماينده محترم ولي فقيه در امور حج و زيارت و رياست پژوهشكده حج و زيارت ديدار و گفتگو كردند.
دكتر اعتمادي فرد،  رئيس دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران و دكتر قنبري مشاور بين‌الملل اين دانشكده  روز پنج شنبه، دهم آبان ماه ۱۳۹۷ شمسي با حجه الاسلام قاضي‌عسكر، نماينده مقام معظم رهبري در امور حج و زيارت و نيز دكتر علي اكبر ضيايي، رئيس پژوهشكده حج و زيارت ديدار و گفتگو كرد.
در اين ديدار، حجه الاسلام قاضي‌عسكر با اشاره به برگزاري موفق پياده‌روي اربعين و نيز حج در سال جاري، به واكاوي برخي از ابعاد جديد فرهنگي، اجتماعي و سياسي "زيارت" در فرهنگ ايرانيان و تاثير آن در سطح منطقه و جهان پرداخت.
وي به خصوص با اشاره به انعكاس جهاني "پياده روي اربعين" در سطح منطقه و جهان، خواستار مشاركت بيشتر انديشمندان و محققان دانشكده علوم اجتماعي در شناسايي و ارزيابي ابعاد و اثرات اين پديده به صورت علمي، مدون و مبتني بر روش‌‌هاي نوين تحقيقاتي شد.
در ادامه دكتر اعتمادي فرد نيز با تاكيد بر اهميت موضوع زيارت، فرهنگ زائران و تحولات آن در سال‌هاي اخير با توجه به اقبال عمومي نسبت به پياده‌روي اربعين، به سامان‌دهي و اتمام تعداد قابل توجهي از پژوهش‌ها و پايان نامه‌هاي تحصيلات تكميلي دانشكده با اين موضوعات و نيز اقدام تعدادي از اعضاي محترم هيات علمي دانشكده در سال گذشته با حضور در پياده‌روي اربعين و برگزاري نشست‌هاي تخصصي و نگارش مقالات با موضوع پياده‌روي اربعين و جاماندگان اشاره كرد و ظرفيت دانشكده براي انجام مطالعات و ارزيابي ابعاد فرهنگي، سياسي و اجتماعي "حج" و "اربعين" را بسيار بالا دانسته و از هرگونه همكاري در اين زمينه استقبال كرد.
مدون‌سازي همكاري‌هاي علمي و پژوهشي بين دانشكده علوم اجتماعي و پژوهشكده حج و زيارت در قالب امضاي يك تفاهم‌نامه همكاري، اهداي نسخه الكترونيكي بيش از يك ۱۰۰۰ جلد كتاب منتشر‌شده توسط پژوهشكده حج و زيارت به كتابخانه دانشكده علوم اجتماعي، حمايت بعثه از پايان‌نامه‌هاي دانشجويي با موضوع "حج و اربعين"، هماهنگي براي بازديد دانشجويان و اساتيد دانشكده علوم اجتماعي از موزه "حج و نسخ خطي" بعثه مقام معظم رهبري از جمله ديگر محورهاي مورد بحث در اين ديدارها بود.
بر اساس دعوت به عمل آمده، مقرر گرديد حجه‌الاسلام قاضي عسكر به همراه رئيس پژوهشكده حج و زيارت به زودي از دانشكده علوم اجتماعي ديدار و با ظرفيت‌هاي دانشكده از جمله گروه‌هاي آموزشي، موسسات تحقيقاتي و پژوهشي و نيز انجمن‌هاي علمي آشنا و زمينه‌هاي مشاركت آنها در ابعاد فرهنگي، اجتماعي و سياسي امور مربوط به حج، اربعين و ديگر مناسبت‌هاي ديني و مذهبي آشنا شوند.