العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
  آثار پژوهشکده حج و زیارت در موضوع
وهابیت‌شناسی و پاسخ به شبهات
 
آرای وهابیت در ترازوی قرآن و سنت، احمد حسن فلاحی، ۱۳۹۱، ۲۴۳ص. 
در این نوشتار نقاط تضاد و مخالفت اندیشه‌های انحرافی فرقه وهابیت با قرآن و سنت بررسی و تحلیل شده است. نویسنده مطالبش را در سه بخش کلی آورده است. بخش نخست با عنوان «کلیات»، حجیت قرآن نزد مسلمانان و مخالفت وهابیان با مسلمانان در متشابهات قرآن بررسی شده است. بخش دوم به بیان «موارد مخالفت وهابیان با قرآن و سنت» اختصاص یافته است. و در بخش پایانی «آثار و پیامدهای تفکر وهابیت» مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. 

آشنایی با پیشینه، مبانی و دیدگاه‌های جریان وهابیت، علی بابائی آریا، زیر نظر محمدتقی فخلعی، ۱۳۸۷، ۷۱ص، پالتویی. 
بررسی برخی مبانی و دیدگاه‌های جریان وهابیت در خصوص توحید، شرک، تبرک، زیارت قبور پیامبر و اهل‌بیت:، شفاعت و توسل است. 

آل البیت: و حقوقهم الشرعیه، جعفر سبحانی، ۱۴۲۸ق، ۱۱۰ص، جیبی. 
کتاب حاضر، نقدی بر کتاب آل البیت و حقوقهم الشرعیة تالیف صالح بن عبدالله درویش، از علمای وهابی است. آیت الله سبحانی با بررسی جایگاه اهل بیت: در کتاب و سنت، افترائات و شبهات صالح درویش را پاسخ داده است. مطالب کتاب در شش فصل با این عناوین عرضه شده است: تفسیر اهل البیت:، مفهوم آل البیت:، فضائل اهل بیت: نزد اهل سنت، عقیده اهل سنت و جماعت درباره اهل بیت:، حقوق اهل بیت:، بشری بودن اهل بیت:. 

آنگاه که اهل بیت را شناختم، علی باقر شیخانی، ۱۳۸۸، ۱۸۰ص، رقعی. 
پاسخ به شبهات وهابیون علیه شیعه در قالب داستان سفر به حج است. نگارنده کوشیده تا موضع‏گیرى لجوجانه و مبارزه غیر منطقى تندروهاى سلفى مسلک را در قالبى جدید و داستانی به تصویر در آورد. 

آیة التطهیر فی مصادر الفریقین، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۵۶ص، جیبی. 
این کتاب که پنجمین شماره از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است شبهات اهل سنت درباره آیه تطهیر و مصادیق آن را توضیح داده است. این اثر توسط شادمان اراوغلو به زبان ترکی ترجمه و با عنوان Tethir Ayeti در ۵۴ صفحه منتشر شده است. 

آیین وهابیت، جعفر سبحانی، ۱۳۷۵، ۳۶۷ص، رقعی. 
بررسی دیدگاه‌های وهابیت به ویژه شبهات وهابیون در عرصهٔ زیارت و توسل است. در این اثر پس از طرح کلیات مسائل مورد اختلاف وهابیون با سایر مذاهب اسلامی، با استفاده از کتاب و سنت به تبیین نظریه شیعه پرداخته است. وی پس از بیان کوتاهی از زندگانی شیخ محمد بن عبد الوهاب نجدی بنیانگذار مسلک وهابیت، موضوعاتی همچون تعمیر قبور اولیاء خدا، مسجد‏سازی در کنار قبور صالحان، زیارت قبور مؤمنان و برگزاری نماز و دعا نزد قبور اولیاء، توسل به اولیاء الهی، بزرگداشت روزهای تولد یا وفات اولیاء خدا، اعتقاد به سلطه غیبی در طلب شفاعت از اولیاء خدا، نذر بر اهل قبور و سوگند به غیر خدا را مورد بحث قرار داده است. 
 
ائمة‌‌ اهل البیت (ع)، علی آل محسن، ۱۳۹۲، ۲۳۲ ص، وزیری. ‌‌
معرفی امامان اهل بیت (ع) از دیدگاه فریقین موضوع این نوشتار است. در بخش نخست با توجه به شبهات وهابیون درباره ائمه (ع)، حقوق اهل بیت (ع) تبیین شده است. در ادامه ضمن معرفی هر یک از ائمه (ع)، فضایل آن‌ها نیز ذکر شده است. 
 
ائمة الوهابیة، صالح الوردانی، ۱۳۹۰، ۱۷۰ص، وزیری. 
معرفی شخصیت و عقاید و تألیفات برخی از بزرگان معاصر فرقه وهابیت است. از جمله افرادی که در این کتاب معرفی شده‌اند این اشخاص هستند: ابن باز، ابن عثیمین، ابن جبرین، ابن فوزان، عبدالمحسن العباد، ربیع المدخلی، آل الشیخ، عبدرالرزاق عفیفی و محب الدین الخطیب. 

ابن تیمیه از دیدگاه اهل سنت، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۱۶ص، رقعی. 
معرفی «ابن تیمیه» و شرح دیدگاه‌های سلفیون و وهابیان است. کتاب حاضر، تلاشی است در راستای معرفی «ابن تیمیه» و بیان دیدگاه‌های بزرگان اهل سنت درباره وی، و شرح برخی نظریه‌ها و دیدگاه‌های سلفیون و وهابیان. کتاب، مشتمل بر شش فصل است که عناوین آن‌ها عبارت‌اند از: دیدگاه علمای شافعی درباره ابن تیمیه؛ دیدگاه‌ علمای حنفی درباره ابن‌تیمیه؛ دیدگاه علمای مالکی درباره ابن تیمیه؛ دیدگاه علمای حنبلی درباره ابن‌تیمیه؛ ابن تیمیه از دیدگاه غیرسلفیان معاصر؛ و ابن‌تیمیه از دیدگاه سلفیان معاصر. 

اتباع اهل البیت:، علی آل محسن، ۱۴۲۹ق، ۵۱ص، جیبی. 
بررسی و شناخت دقیق پیروان واقعی اهل بیت: است. نویسنده با بررسی منابع مختلف شیعه و اهل سنت اثبات کرده که شیعه پیروان واقعی اهل بیت: هستند. 

اثبات الرجعة، علی آل محسن، ۱۴۲۹ق، ۱۰۲ص، جیبی. 
رساله مختصری در اثبات رجعت و بیان عقیده شیعه امامیه درباره آن است. نویسنده در استدلالهای خود از قرآن و روایات صحیح شیعه و اهل سنت بهره گرفته است. عناوین برخی فصول این کتاب عبارتند از: عقیده شیعه درباره رجعت، عقیده اهل سنت درباره رجعت، امکان عقلی رجعت، آیات قرآنی دال بر وقوع رجعت در ملتهای پیشین، آیات قرآنی دال بر وقوع رجعت در آخرالزمان، احادیث رجعت در کتب شیعه امامیه، احادیث رجعت در کتب اهل سنت. 
 
اجوبة الشبهات حول شعائر الحسینی، علی حمود العبادی، ۱۳۹۲، ۲۰۰ ص، رقعی. 
پاسخ به برخی اشکالات و شبهات درباره عزاداری و گریه برای امام حسین (ع) موضوع این نوشتار است. 

الاجوبة الهادیة الی سواء السبیل: نقد و تحلیل لکتاب «اسئلة قادت شباب الشیعة الی الحق»، عبدالله الحسینی، ۱۴۲۹ق، ۴۰۸ص، وزیری. 
کتاب حاضر نقد و تحلیل کتاب اسئلة قادت شباب الشیعة الی الحق اثر سلیمان بن صالح الخراشی است. در این کتاب سؤالهایی از شیعه پرسیده شده است. در کتاب حاضر، پاسخ یکصد و هشتاد و سه سؤالی که از شیعه پرسیده شده، پاسخ داده شده است. 

الاحتفال بذکری الانبیاء و عباد الله الصّالحین، سیدمرتضی عسکری، ۱۴۱۶ق، ۱۶ص. 
این نوشتار دومین شماره از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است که شبهات وهابیت درباره برگزاری جشن و مراسم برای پیامبر (ص) و اولیای الهی: را پاسخ داده است. 

اخبار و احادیث و حکایات در فضایل اهل بیت رسول (ص) و مناقب اولاد بتول، حسن بن علی طبری (قرن ۷ق)، به کوشش رسول جعفریان، ترجمه عبدالملک بن اسحاق بن فتحان واعظ قمی، ۱۳۸۷، ۳۶۰ص، وزیری. 
این کتاب در راستای دفاع از تشیع و ترویج تشیع به خصوص در شهر اصفهان در نیمه دوم قرن هفتم هجری توسط یکی از نویسندگان امامی فارسی زبان به نام عمادالدین حسن بن علی طبری نوشته شده است. کتاب از دو بخش یا به عبارتى یک مقدمه علمى مفصل و یک بخش اصلى تشکیل شده است. بخش یا مقدمه نخست که کوچک‌تر بوده و بیشتر جنبه مقدمى نسبت به اصل کتاب را دارد شامل بیست حدیث در فضائل امام على و اهل بیت: و شیعیان است. متن عربى حدیث با ترجمه و احیانا شرحى در باره آن. اما بخش دوم یا به عبارتى بخش اصلى کتاب تا پایان شامل نقد ۲۳ حدیث است که در مآخذ اهل سنت در باره فضائل خلفا و صحابه وارد شده است. این نقد‌ها متنوع و از زاویه حدیثى است. وقتى یک فضیلت براى صحابه یا خلفا نقل مى‌شود، طبرى بر آن است تا از چند جهت آن را نقد کند. 

ازدواج موقت در آینه قرآن و سنت، رحیم پارسا، ۱۳۸۸، ۱۰۲ص، پالتویی. 
بررسی جواز ازدواج موقت از منظر قرآن و سنت میز بررسی نظریات مختلف در این باره و پاسخ به برخی شبهات حول این موضوع است. 

اس‍ت‍ق‍ص‍اء ال‍ن‍ظر ف‍ی‌ ال‍ب‍ح‍ث‌ ع‍ن‌ ال‍ق‍ض‍اء وال‍ق‍در، علامه حلی، تحقیق فارس تبریزیان الحسون، ۱۳۷۶، ۶۳ص، جیبی. 
موضوع این نوشتار بررسی قضا و قدر و بیان دیدگاه اهل سنت و شیعه در این باره و استخراج دیدگاه قرآن و روایات اصیل درباره آن است. این اثر سیزدهمین جلد از مجموعه «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است. 

استمداد از اولیاء، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۷۶ص، رقعی. 
در این کتاب یکی از مسائل مورد بحث بین وهابیان و دیگر مذاهب اسلامی با عنوان «استمداد از اولیاء» بررسی می‌شود. کتاب که از سلسله «وهابیت‌شناسی» است، با هدف تشریح آراء این فرقه وهابیت درباره توسل به اولیاء الله تهیه شده است. این کتاب در سه عنوان اصلی «انواع استعانت از غیر»، «استغاثه به ارواح اولیا از دیدگاه اهل سنت» و «فتواهای وهابیان و پاسخ به شبهات استغاثه» تنظیم شده است.
 
اسطورة التحریف: دراسة فی مسألة التحریف عند الشیعة والسنة، محمود شریفی، به اشراف محمدهادی معرفت، ۱۴۲۹ق، ۱۶۰ص، رقعی. 
پژوهشی درباره مسئله تحریف قرآن است. در فصل نخست معنی و مفهوم تحریف بیان شده است. فصل دوم ادله عدم تحریف قرآن، فصل سوم دیدگاه علمای شیعه درباره تحریف قرآن و در فصل چهارم ادله قائلین به تحریف قرآن آمده است. 

اف‍ش‍ای‌ ی‍ک‌ ت‍وطئ‍ه‌: پ‍اسخی‌ ب‍ه‌ ک‍ت‍اب‌ اه‍ل‌ بیت از خ‍ود دف‍اع‌ می‌ک‍ن‍ن‍د، علی آل محسن، ترجمه حمیدرضا آژیر، ۱۳۸۳، ۳۲۰ص، رقعی. 
کتاب حاضر ترجمه الرد الوجیز علی کتاب (لله ثم للتاریخ) است که به فارسی برگردانده شده به عنوان (اهل بیت از خود دفاع می‌کند). مؤلف محترم علاوه بر اینکه اصل کتاب را مفصلا پاسخ داده و به نام (لله للحقیقه) چاپ شده پاسخ خلاصه‌ای هم داده که به نام (افشای یک توطئه) ترجمه شده است و کتابی مستدل و خواندنی می‌باشد. 

اکاذیب الوهابیه، صالح الوردانی، ۱۳۹۰، ۱۸۹ص، وزیری. 
نقد برخی افکار و عقاید باطل وهابیون درباره برخی موضوعات از جمله عقاید اهل سنت، توحید، زیارت قبور، توسل، تراث اسلامی و... است. 

اکذوبة تحریف القرآن بین الشیعة والسنة، رسول جعفریان، ۱۴۱۳ق، ۱۳۹ص، رقعی. 
موضوع این نوشتار بررسی مسئله تحریف قرآن و اتهام وهابیون به شیعیان در این باره است. نوسینده در نه فصل این مسئله را بررسی و رد کرده است. در فصل اول مفهوم تحریف قرآن و ادله عدم تحریف قرآن بیان شده و آنگاه برخی اشکالات در این باره اسخ داده شده است. در ادامه موضع جمع آوری قرآن در زمان پیامبر و عدم تحریف قرآن در آن زمان بررسی و تحلیل شده است. موضع اهل سنت درباره تحریف قرآن توسط شیعه، تحریف و روایات نقل شده از طرف شیعه، موضع علمای شیعه در برابر تحریف قرآن، مصحف علی (ع)، از دیگر عناوینی هستند که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است. 

الأمة الإسلامیة و التحدیات الکبیرة، محمد مهدی الآصفی‏، ۱۴۳۰ق. /۱۳۸۸، ۸۰ص، رقعی. 
در این نوشتار چالشهایی که امت بزرگ اسلامی با آن مواجه است بررسی و تحلیل شده است. از جمله مواردی که نویسنده به آن‌ها پرداخته تفکیر تکفیری و نیز جنگهای طایفه‌ای است. 
 
بازگشت خورشید برای امیرالمومنین (ع)، محمدجواد محمودی، ۱۳۸۹، ۲۰۸ص، رقعی. 
در کتاب حاضر، با تکیه بر منابع تاریخی و روایی، نخست به معرفی کتاب و رساله‌های مستقل که درباره حدیث «ردّ الشمس» معجزه بازگشت خورشید برای حضرت علی(ع) به هنگام خواندن نماز عصر ـ نگارش یافته، پرداخته شده است. در ادامه، تعدادی از دانشمندان و نویسندگان که حدیث را روایت کرده‌اند نظیر: «ابوبکر»، «ام سلمه»، «ابوهریره»، «عبدخیر»، «جاریة بن قدامه» و...، معرفی شده‌اند. پس از آن، استدلال فقیهان به حدیث، با تکیه بر زیارت نامه‌ها و ادبیات اسلامی، مطرح شده و در پایان، به طرح اشکالاتی که بر حدیث وارد شده، پاسخ داده شده است. 

البانی و بن‌باز محدث و مفتی وهابیان، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۲۲۵ص، رقعی. 
این کتاب، مجلدی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نویسنده، در این نوشتار به معرفی «البانی» و «بن‌باز» از محدثان و مفتیان وهابی و نقد و رد عقاید و نظریه‌های آنان پرداخته است. از جمله عناوین مباحث مندرج در کتاب، می‌توان به این موارد اشاره کرد: شرح حال البانی؛ فتاوای البانی؛ اتهامات البانی به دیگران؛ برخی از روایات تصحیح شده توسط البانی؛ کارهای منفی البانی؛ دیدگاه‌های سیاسی البانی؛ شرح حال بن باز؛ دیدگاه‌های فقهی بن‌باز؛ نقد مبانی اجتهادی بن‌باز؛ و نقد میزان بودن فعل سلف. 

البداء، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۲۴ص، جیبی. 
هشتمین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» نوشته علامه عسکری است که به موضوع بداء پرداخته است. بداء، در اصطلاح، دگرگونى مسیر طبیعى سرنوشت یک انسان در پرتو رفتار صالح و پسندیده وى است. مسأله بداء یکى از فرازهاى بلند مکتب پویاى تشیع است. از دیدگاه قرآن، انسان در برابر سرنوشت خود، هیچ‏گاه دست بسته نیست، بلکه راه سعادت براى او باز است و مى‏تواند بارفتار شایسته، مسیر فرجام زندگى خود را دگرگون سازد. متأسّفانه، گروهى از غیر شیعیان، از بداء برداشت نادرستى کرده و به شیعه تهمت زده‏اند که آن‌ها قائل به جهل خدا هستند! کتاب حاضر، مسأله بداء را از دیدگاه قرآن، روایات اهل سنّت و شیعه بررسى کرده است. 

بدعت چیست، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۰۰ص، رقعی. 
نگارنده ضمن بیان مفاهیم کلی درباره «بدعت» و باور وهابیون از این کلمه، راجع به این کلمه در اصطلاح روایات و فق‌ها توضیحاتی می‌دهد و دلیل‌های وهابیون را بر مشروعیت این فرقه بازنمایی می‌کند و به رد و تکذیب آن‌ها بر مبنای اصول دینی و روایات اسلامی می‌پردازد. در ادامه مباحثی مرتبط با آیات قرآن و احادیث معتبر اسلامی مبنی بر مذمت بدعت‌گذاری و نمونه‌های آن مطرح می‌کند. سپس عوامل پیدایش بدعت و پیشینه آن‌ را بررسی و به نقد ادله وهابیان درباره اصول و فروع اسلام و احکام اسلامی می‌پردازد. 

بدعت و احکام آن، وهبی سلیمان غاوجی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۹۰، ۱۳۷ص، رقعی. 
ترجمه مقاله «کلمة ‌العلمیة هادیة‌ فی ‌البدعة و احکام‌ها» نوشته وهبی‌سلیمان غاوجی است. این مقاله در کتاب محق ‌التقول فی مسالة ‌التوسل تالیف محمد ‌زاهد کوثری به چاپ رسیده است. 

بدعت: معیار‌ها و پیامد‌ها، جعفر البیاتی، ترجمه کاظم حاتمی طبری، ۱۳۹۰، ۱۶۸ص، رقعی. 
موضوع این کتاب شناخت معنا و مفهوم بدعت و معیار‌ها و ضوابط آن است. نویسنده از چندین تحقیق تخصصی که از لحاظ تشریعی و تاریخی به بررسی این مسأله پرداخته بودند بهره جسته است. مطالب کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول با عنوان «پرتویی در ابتدای راه» به مباحثی چون: پیامد بدعت، بدعت در لغت و اصطلاح، بدعت در قرآن و حدیث، عوامل انتشار بدعت، تقسیم بدعت و بدعت در بدعت پرداخته است. در فصل دوم که نقش اهل بیت پیامبر: در مبارزه با بدعت‌ها موضوع آن است به مواردی از قبیل: جبر و تفویض، رأی و قیاس، تشبیه و تجسیم، نفی رؤیت، تصوف و رهبانیت و مبارزه با حرکت غالیان پرداخته است. فصل سوم با عنوان «چیزی که دلیل دارد بدعت نیست» از کارهای منسوب به بدعت، جشن گرفتن در میلاد نبوی و مناسبت‌های اسلامی، رفتن به زیارت قبر پیامبر و ائمه و صالحان:، بررسی دلیل قائلین به تحریم سفر به قصد زیارت قبر رسول خدا (ص) و مناقشه در دلیل ابن تیمیه بر تحریم بحث می‌کند. فصل چهارم نیز با موضوع نمونه‌هایی از بدعت به بررسی مواردی از قبیل: نهی از متعه حج، اقامه نماز تراویح به جماعت، نماز ضحی و نمونه‌های دیگری از بدعت اختصاص داده شده است. 

البدعة و آثار‌ها الموبقة، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۱۳۵ص، رقعی. 
موضوع این نوشتار بررسی بدعت و آثار خطرناک آن است. نویسنده طی ۱۰ فصل این مسئله را بررسی نموده است. بررسی بدعت در کتاب و سنت و در لغت و اصطلاح و تعریف مفهوم «بدعت» نخستین مطالب این نوشتار هستند. تقسیم بندی بدعت و بیان برخی نمونه‌های بدعت در تراث اسلامی و نتایج آن از دیگر موضوعات مورد بحث در این کتاب هستند. 

بررسی احادیث توسل و زیارت، محمود سعید ممدوح، ترجمه عباس جلالی، ۱۳۹۰، ۳۷۶ص، رقعی. 
ترجمه‌ کتاب رفع ‌المناره لتخریج احادیث ‌التوسل والزیارة نوشته محمود سعید ممدوح از علمای اهل تسنن، است. این کتاب حاصل تلاش اندیشمندی از اهل سنت است که وقتی می‌بیند وهابیان، مسلمانان را به سبب توسل و زیارت مشرک می‌دانند به نقد و بررسی عقاید آنان می‌پردازد و اختلاف در مسأله توسل را اختلاف در فروع دین می‌داند. این کتاب در پنج فصل سامان یافته است. در فصل اول با عنوان توسل، به مطالبی چون «انواع توسل»، «توسل از دیدگاه شوکانی»، «توسل از دیدگاه آلوسی» و «توسل مبحثی غیر اعتقادی» می‌پردازد. فصل دوم در مبحث زیارت و کلام فق‌ها در استحباب زیارت با دلایل قرآنی، روایی و اجماع تدوین شده ‌است. فصل سوم به بررسی احادیث توسل و ذکر ده روایت می‌پردازد. فصل چهارم به بیان احادیث توسل صحابه به رسول خدا (ص) و ذکر دو روایت راهکار عایشه برای خشکسالی مدینه و توسل برای رفع خشکسالی در زمان عمر پرداخته است. و در فصل پنچم به بررسی احادیث زیارت می‌پردازد که در آن به ده حدیث اشاره شده است. 
 
بررسی روایات مهدویت: ترجمه کتاب المهدی فی احادیث المسلمین حقیقة ثابته، سیدمحمدرضا حسینی جلالی، ترجمه عبدالحسین بینش، ۱۳۹۲، ۱۲۰ ص، رقعی. 
عقیده به حضرت مهدى (ع) مورد اجماع و اتفاق همه فرقه‏هاى مسلمانان و مشهور بین روایات فریقین است. حجم وسیعى از روایات از مهدى آخرالزمان و اینکه خروج او دنیا را پر از عدل و داد مى‏کند، سخن گفته است، لیکن اخیراً گروه اندکى از غرب‏زدگان و خود باختگان در برابر بیگانگان مى‏کوشند شبهه پراکنى کنند و با نام و عناوینى فریبنده چون نقد عقلى حدیث، سمپاشى و تفرقه افکنى کنند. مؤلّف در این کتاب به طور منطقى و مستدل به بررسى نقد حدیث و ظهور حضرت مهدى آل محمد و ارائه دیدگاه صحیح در این زمینه مى‏پردازد. متن عربی این کتاب پیش از این در پانزدهمین شماره از مجموعه «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» توسط مرکز تحقیقات حج منتشر شده است. 

بررسی فتوای تکفیر در نگاه مذاهب اسلامی، حسین رجبی، ۱۳۸۹، ۸۴ص، پالتویی. 
در این کتاب برای روشن شدن حقیقت مسئله تکفیر، با نگاهی به قرآن و روایات و گفتار بزرگان مذاهب اسلامی، به بررسی فتوای تکفیر در اسلام و سایر مذاهب پرداخته شده است. 

بزرگداشت اولیای خدا، یعقوب جعفری، ۱۳۷۲، ۱۲۴ص، رقعی. 
ترجمه عربی
تعظیم اولیاء الله، یعقوب جعفری، تعریب اسعد الکعبی، ۱۳۹۱، ۹۶ص، رقعی. 
بررسی مشروعیت تکریم شخصیت‌ها است. نویسنده با استفاده از کتاب و سنت و با استناد به سخنان خدا و رسول (ص) و سیره صحابه و تابعین، مشروع و مطلوب بودن اعمالی از قبیل تبرّک‏جویى و توسل و استمداد، زیارت قبور و یادآورى اولیاى خدا، را به اثبات رسانده و نشان داده که این کار‌ها هدفى جز اظهار دوستى با کسانى که خداوند دوستى آن‌ها را لازم کرده است، ندارد و این رفتار‌ها را نمودهایى از محبت و علاقه قلبى به آن‌ها دانسته است. 

البکاء علی المیت علی ضوء السنة والسیرة، محمدجواد طبسی، بی‌تا، ۱۰۳ص، جیبی. 
هیجدهمین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است که جواز گریه و عزاداری برای درگذشتگان در آن بررسی شده است. نویسنده تلاش کرده در چهار فصل مشروعیت گریه بر میت را با ارائه دلایلی از حدیث و سیره به اثبات برساند. 

بناء‌ القبور و زیارت‌ها: رویه شرعیه، عباسعلی زارعی سبزواری، ترجمه به عربی صادق البصری، ۱۳۹۰، ۱۲۸ص، رقعی. 
قسمتی از کتاب در پرتو شریعت از همین نویسنده است که در پاسخ به شبهات وهابیّت به رشته تحریر درآمده است. در این نوشته، به مهم‌ترین شبهات وهابیت پیرامون زیارت و زیارت قبور وارد شده پاسخ داده شده است. 

البناء علی‌ قبور الانبیاء والاولیاء و اتخاذ‌ها مساجد و اماکن‌ للعبادة، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۴۵ص، جیبی. 
این نوشتار دوازدهمین جلد از سلسله علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة است و موضوع آن بررسی زیارت قبور اولیای الهی و اظهار محبّت و تعظیم نسبت به آن‌ها است، ساختن بنا بر قبور آنان نیز نوعی احترام و ارج نهادن به مقام والای آن بزرگواران است و نماز و عبادت در آن‌ها، عبادت الهی است و هیچ گونه شائبه شرک در آن نیست. مؤلّف در این کتاب، این مسأله را به استناد قرآن و سنّت اثبات می‌کند. 

بهائیان، سیدمحمدباقر نجفی، ۱۳۸۳، ۸۲۶ص، وزیری. 
کتاب حاضر بررسی محققانه و عالمانه‌ای است در مورد بهائیت و بهائیان و مؤلف گرانقدر مسأله بهائیت را به صورت ریشه‌ای بررسی نموده و تأثیر این فرقه ضاله را در فرهنگ اسلامی و ایرانی به اتکای منافع خارجی و استعمارگران مورد تحقیق و دقت قرار داده است. مطالعه آن برای محققان و مبلغان بسیار سودمند خواهد بود

پاسخ به پندارهای توسل، محمد زاهد کوثری، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۹۰، ۱۳۴ص، رقعی. 
موضوع کتاب حاضر، مباحثی مرتبط با نقد و تفسیر اصول و عقاید فرقه وهابیت و تحلیل دفاعیه‌ها و ردّیه‌هایی است که بر این فرقه وارد می‌شود. این مجموعه ترجمه «محقق التقول فی مسئلة التوسل» از نگاشته‌های «محمد زاهد الکوثری» از اندیشمندان اهل سنت در برابر وهابیت است. در این کتاب ضمن شرح زندگی‌نامه این اندیشمند و معرفی تألیفات این نویسنده در زمینه‌های گوناگون، دلایل عقلی مبتنی بر رد عقاید وهابیت ارائه شده است. در این مباحث، نگارنده ضمن اشاره به ادله و ردّیه‌هایی که وهابیان درباره مسئله توسل بیان می‌کنند، برهان‌هایی از قرآن و حدیث و منابع معتبر روایی برای ارائه جواز توسل بیان می‌کند و دلایل عقلی و نقلی در این زمینه ارائه می‌دهد. از دیگر مباحث کتاب می‌توان به ادله جواز استغاثه و نگاهی تفصیلی به روایات جواز توسل نیز اشاره کرد. 

پاسخ به شبهات در شبهای پیشاور، نیره سادات صانعی، ۱۳۸۵، ۲۴۸ص، وزیری. 
نوشتار حاضر با بهره‌گیری و تاثیرپذیری از کتاب، شب‌های پیشاور، اثر مرحوم سلطان الواعظین شیرازی فراهم شده و مولف کوشیده است با استناد به این کتاب و کتب مورد وثوق اهل تسنن به قسمتی از سوالات و ایرادات مطرح شده علیه شیعه، پاسخ مستدل و مستند دهند. برخی از مباحث مطرح شده در کتاب بدین‌قرارند: سادات منسوب به پیامبر (ص) هستند یا امیرالمومنین(ع)؟
، دلایل توجه ویژهٔ ایرانیان به تشیع، شیعیان چند گروه‌اند و کدام‌یک از آن‌ها حق است؟، ایمان علی (ع) تحقیقی بود یا تقلیدی؟، چرا شیعیان به سه شرط انتخاب خلیفه‌گردن نمی‌نهند؟، دلایل قیام امام حسین (ع)، انتقاد به صحابه کفر نیست؟، شیعیان و عایشه، نماز تراویج چیست؟، گفتن اشهد ان علیا ولی ا... در اذان و... 

پاسخ جوان شیعی به پرسش‌های وهابیان، محمد طبری، ۱۳۸۶، ۳۷۲ص، رقعی. 
اثر حاضر در پاسخ به کتاب سوالاتی که باعث هدایت جوانان شیعه شد نوشته سلیمان الخراشی تالیف شده است. عنوان عربی این کتاب اسئلة قادت شباب الشیعة الی الحق است. در این کنتاب ۱۷۸ سؤال درباره اعتقادات شیعیان مطرح شده است. آقای طبری به تمامی این سؤالات پاسخ داده است. گزیده‌ای از این کتاب نیز در پژوهشکده حج و زیارت تهیه شده و با اطلاعات زیر منتشر شده است. 
تلخیص
گزیده‌ای آزاد از کتاب پاسخ جوان شیعی به پرسش‌های وهابیان، به کوشش محمدحسن نیرومند، ۱۳۸۷، ۱۴۷ص. 

پاسخ‌های روشنگرانه: در نقد کتاب سؤالهایی که باعث هدایت جوانان شد، محمدعلی حسین‌زاده، ۱۳۹۱، ۳۵۶ص، وزیری. 
نقدی بر کتاب اسئلة قادت شباب الشیعة الی الحق نوشته سلیمان الخراشی از نویسندگان وهابی است. الخراشی در کتاب خود پرسش‌های بسیاری در زمینه‌های گوناگون بدون رعایت امانت و با طرح مطالب واقعی و غیر واقعی، با روش‌های شیطنت آمیز و‌گاه آمیخته با تحقیر و تمسخر و دروغ طرح کرده است که نگارنده کتاب «پاسخ‌های روشنگرانه» با قلمی ساده پاسخ این گونه سؤال‌ها را داده و به نقد آن پرداخته است. 

پاسخ‌های ما به پرسشهای اهل سنت: پاسخ به چند پرسش فقهی و اعتقادی، علی عطائی اصفهانی، ۱۳۸۳، ۲۷۶ص، جیبی. 
بررسی شبهات وهابیت در زمینه زیارت، توسل و تبرک و پاسخ شیعه به آن‌ها است. نویسنده که توفیق مکرّر تشرف به حج و عمره را جهت پاسخگویی به مسائل شرعی داشته در این کتاب، مسائل محل اختلافی بین شیعه و سنی را که چشمگیر و مورد توجه عموم است، بررسی کرده است. وی همچنین برخی از مناظرات خود با اهل تسنن را بیان کرده است. برخی از موارد مورد اختلاف شیعه و سنی که در این کتاب بررسی شده عبارت‌اند از: روش وضو گرفتن، نماز خواندن در حرم ائمه، زیارت قبور ائمه. 

پاسداری از مرقد پیامبران و امامان: نقدی بر کتاب زیارت از دیدگاه امامان، جعفر سبحانی، ‏‫۱۳۸۷، ۹۵ص، پالتویی. 
نقدی بر برگزیده کتاب المزار عند الائمة ‌الاطهار نوشته عبدالهادی‌ الحسینی است. این اثر در بحرین چاپ شده و توسط فردی به نام زین‌العابدین ابراهیمی به فارسی ترجمه شده و در مکه و مدینه توزیع شده است. ناقد طی شش فصل به شبهات مطرح شده در این کتاب پاسخ داده است. عناوین فصل‌های کتاب عبارت‌اند از: آثار سازنده زیارت از دیدگاه قرآن و سنت، حفاظت از قبور اولیای الهی، مسجدسازی در کنار مشاهد مشرفه، سوگواری در فراق عزیزان، گناهانی در کنار مزار و موضوعات جانبی (توسل، نذر، سوگند خوردن به غیر خدا و...). 

پرهیز از اندیشه‌های تکفیری، ترجمه تطهیر المنهاج من التکفیر، عبدالله دشتی، ترجمه کاظم حاتمی طبری، ۱۳۹۰، ۹۶ص، رقعی. 
موضوع این کتاب، شناخت تکفیر و شرک و بیان راهکارهایی در راستای دوری جستن از اندیشه‌های منجر به تکفیر است. کتاب حاضر، ترجمه تطهیر المنهاج من التکفیر اثر «عبدالله دشتی» است. این نوشتار مشتمل بر یک مبحث مقدماتی و دو فصل با عناوین حقیقت توحید مشرکان در ربوبیت، و آیا مسلمانان هم گرفتار شرک در الوهیت شده‌اند، است. نگارنده، طی این مباحث کوشیده است معیار‌ها و ضابطه‌های تکفیر را شرح داده، دلایل راه بردن به تکفیر را برشمرده و راه برون رفت از این گونه اندیشه‌ها را شرح دهد. 

پژوهشگونه‌ای درباره مصحف فاطمه، محمدعلی مهدوی راد، ۱۳۸۶، ۸۴ص، پالتویی. 
اصل این کتاب، مقاله‌ای است وان «» در شماره ۵۷ مجله آیینه پژوهش است که اینک با با افزودنى‏‌ها و دگرگونى‏هایى‏ عرضه شده است. در این کتاب، نویسنده بررسی جامعی درباره مصحف منتسب به حضرت فاطمه۳ کرده است. وی تلاش کرده بر پایه نقل‏‌ها و روایات و نقد و تحلیل سندى و محتوایى احادیث در حد امکان غبار از چهره موضوع بزداید و در پایان برخى از داورى‏هاى عالمان را در این باره آورده است. 
 
پژوهشی پیرامون اصول کافی: پاسخ به پرسشهای وهابیت، اسدالله رضایی، ‌با مقدمه احمد عابدی، ۱۳۹۲، ‌ ۶۲۰ ص، ‌وزیری. 
این اثر پاسخی به اتهام‌های فرقه وهابیت درباره مجموعه حدیثی گران سنگ اصول کافی است. نویسندگان وهابی همواره تلاش کرده و می‌کنند به این کتاب از جهات گوناگون خدشه وارد سازند و بحث تحریف قرآن، غلو و تکفیر صحابه را از معتقدات کلینی و شیعه بدانند، در حالی که این تهمت‌ها بر اساس معیارهای دانشمندانِ مورد قبول وهابی‌ها بی‌پایه است. از این رو مولف، کوشیده پس از طرح اشکال‌ها، با استفاده از منابع و میراث معنوی مسلمانان سنی و شیعه، بدان‌ها پاسخ‌های منصفانه و خردمندانه بدهد. این کتاب در پنج بخش و فصول متعدد سامان یافته است. عناوین بخش‌ها عبارتند از: معرفی کلینی و کافی؛ نقل و نقد اشکالات بر اسناد کافی؛ بررسی و نقد ادعای تحریف قرآن کریم به روایت کلینی؛ غلو در امامت به روایت کافی؛ تکفیر و مذمت صحابه در کافی. 

پژوهشی درباره خمس و پاسخ به شبهات آن، حسین رجبی، ۱۳۸۶، ۴۷ص، پالتویی. 
این نوشتار پاسخ به بعضی شبهاتی است که درباره خمس اموال وارد شده است.، نویسنده به صورت مستدل و از طریق منابع سنی و شیعه، آن شبهات را پاسخ داده و تصریح نموده که خمس یکی از فرائض الهی است. ترجمه عربی این کتاب نیز در پژوهشکده حج و زیارت تهیه و منتشر شده است که اطلاعات آن اینچنین است: 
ترجمه عربی
بحث فی الخمس: دراسة لبیان مسالة الخمس..، تعریب جعفر الجزایری، ۱۳۹۱، ۶۴ص، رقعی. 

پندار‌ها و پاسخ‌ها: پاسخ به آنچه وهابیون می‌گویند، رضا محمدی، ۱۳۸۸، ۱۷۹ص، پالتویی. 
در سال‌های اخیر، وهابی‌ها با برنامه‌های ضدفرهنگی به جنگ با مسلمانان و دیگر فرقه‌های اسلامی روی آورده و در مکان‌های مقدس حرم نبوی و بقیع، به ایجاد شبهه پرداخته و مسلمان‌ها و حجاج را از انجام آداب و مراسم دینی بازمی‌دارند. آنچه نویسنده در این کتاب بدان پرداخته، پاسخ به بخشی از این شبهات است. 

پندهای هدایت گر: ترجمه نصیحة لاخواننا علماء نجد، یوسف هاشم الرفاعی، ترجمه محمد غیب غلامی، ۱۳۸۷، ۹۶ص. 
این کتاب که توسط یکی از علمای سنی مذهب ساکن یکی از کشورهای عربی نوشته شده، به عنوان نصیحت و خیرخواهى، عالمان وهابى را به شکلى خاص مورد نصیحت قرار داده و آن‌ها را به موارد تخلفات دینى و سوء برداشت از سنّت نبوى یادآورى کرده است، این رساله اگر چه در حجمى کم به چاپ رسیده است ولى‏ در نوع خود براى افرادى که طالب حق وحقیقت باشند بسیار نافع وارزشمند مى‏باشد، این رساله کوتاه که در ۵۷ بند تنظیم شده، حاکى از نکات بسیار دقیق وعمیق مى‏باشد، که اگر در عمل به سنّت پیامبر عظیم‏الشأن اسلام(ص) به آن‌ها توجه مى‏گردید، به یقین چهره دنیاى اسلام در جهان کنونى شکل دیگرى داشته و مسلمانان به پشتوانه تعالیم عالى سنت نبوى داراى افتخارات بیشترى بودند. 
 
پیراستگی امامیه از تهمت‌های ابن تیمیه، علی آل محسن، ترجمه اکبر ترابی شهرضایی، ۱۳۹۲، ۱۴۰ ص، رقعی. ‌‌
ترجمه فارسی کتاب براءة الشیعه الامامیة من العقائد والأحکام الیهودیة (نشر مشعر، ۱۳۸۷) نوشته شیخ علی آل محسن از علمای شیعه حجازاست. در این کتاب، بخشی از اتهامات و افترائات ابن تیمیه علیه شیعیان در کتاب منهاج السنه پاسخ داده شده است. برخی عناوین مورد بحث در این کتاب عبارتند از: نقد سند روایت شعبی، بی‌نیازی شیعه از جعل حدیث برای فضایل علی (ع)، تبرّی شیعه از عبدالله بن سبأ، اختصاص داشتن امامت به فرزندان علی، حکم جهاد از نظر شیعه، عده نگه داشتن زنان نزد شیعه، نمازهای واجب از نظر شیعه، جواز تأخیر نماز مغرب از اول وقت از نظر شیعه، انحراف از قبله از نظر شیعه، دیدگاه شیعه درباره مواضع سجده، چگونگی سلام گفتن شیعیان، اتهام تحریف قرآن به نظر شیعه، دیدگاه شیعه درباره جبرئیل، حکم ازدواج موقت از نظر شیعه. 

تاریخ وهابیان، ایوب صبری پاشا، ترجمه علی اکبر مهدی‌پور، ۱۳۸۸، ۲۱۶ص، رقعی. 
مؤلّف از چهره‌های برجسته سیاسی و مذهبی اهل سنّت در عهد خلافت عثمانی است. او در این تألیف، گوشه‌ای از جنایات دَدْمنشانه وهابی‌ها را گزارش و آمار وحشتناکی از قتل زنان وکودکان بی‌پناه و غارت حرمین شریفین را ارائه کرده است. 

تأویل صفات خدا، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۰۱ص، رقعی. 
موضوع کتاب حاضر، سلسله مباحث وهابیت‌شناسی مرتبط با نقد و تفسیر آراء و اندیشه‌های وهابیت و وهابیت‌شناسی است. در این کتاب مبحث تأویل از دیدگاه اسلامی و فرقه وهابیت بررسی می‌شود و ضمن قیاس آرای وهابیون در این زمینه با اصل دین، نواقص و کاستی‌های تفکر آن‌ها درباره تأویل صفات خدا در قرآن و احادیث بررسی و ردیه‌هایی بر عقاید و اصول این فرقه ارائه می‌شود. نگارنده ضمن تشریح مفاهیم محکم و متشابه درباره آیات، دلایل وهابیون مبنی بر نفی تأویل آیات را ذکر می‌کند و پاسخ‌هایی برگرفته از احادیث و روایات اسلامی و آیات قرآنی ارائه می‌نماید، و ضمن بسط این مبحث و بیان استدلال‌های قائلین به تأویل صفات، تأویل را از دیدگاه اهل سنت نیز بررسی می‌کند. 

التبرک و التوسل و الصلح مع العدو الصهیونی: علی ضوء آراء: ۱- محمد واعظ‌زاده الخراسانی. ۲- عبدالعزیز بن عبدالله بن باز. ۳- حسن بن علی السقاف. ۴- جعفر السبحانی، فتح الله نجارزادگان، ۱۳۸۶/۱۴۲۸ق، ۲۱۵ص. 
این کتاب شامل دونامه و یک تعلیقه است. نامه اول از آقای محمد واعظ‌زاده خراسانی خطاب به شیخ عبدالعزیز بن باز در نقد عقاید وهابیون درباره تبرک و توسل است. نامه دوم، پاسخ عبدالعزیز بن باز به این نامه است. در پایان هم تعلیقه حسن السقاف بر این دو نامه آمده است. 

التبرک، علی احمدی می‌انجی، چاپ سوم، ۱۴۲۲ق/۱۳۸۰، ۳۸۸ص، وزیری، عربی. 
چاپ دیگر
التبرک: تبرک الصحابه و التابعین باثار النبی و الصالحین، تهران، موسسه البعثه، قسم الدراسات الاسلامیه، ۱۴۰۴ق/۱۳۶۳، ۴۳۸ص، وزیری. 
پاسخ‌گویی به پندار باطل کسانی است که تبرک جستن به آثار انبیا و صُلَحا را، منافی و مباین با توحید پنداشته‌اند و آن را کفر و شرک و عبادت غیرخدا می‌دانند. کتاب حاضر در دو فصل با این عناوین سامان یافته است: فصل اول: تبرک به آثار پیامبر و صالحین شرک یا دلیلی بر ایمان؟؛ فصل دوم: بحثی پیرامون بوسیدن حرم پیامبر و ائمه:. 

تحریف ناپذیری قرآن، فتح الله نجارزادگان، ۱۳۸۴، ۲۵۶ص، وزیری. 
این کتاب ابتدا به زبان عربى با نام سلامة القرآن من التحریف توسّط نشر مشعر به چاپ رسیده و نوشتار حاضر ترجمه فارسى آن با شیوه‏اى جدید است، با هماهنگى و پى‏گیرى گروه قرآن و حدیث مرکز مطالعات و پژوهش‏هاى فرهنگى حوزه تدوین و تنظیم شده و از مهم‏‌ترین آثار در زمینه صیانت قرآن از تحریف است که علاوه بر بیان شواهد و دلایل عقلى و نقلى بر اثبات مصونیت قرآن از تحریف به زیادت و نقیصه، به شبهات مخالفان پاسخ داده و روایات مربوط به این موضوع یا مشابهت امت اسلام با امت‏هاى پیشین و وجود مصحف‏هاى متفاوت با قرآن موجود را بررسى نموده است. 
 
تخریب البقیع و اعمار‌ها بالوثائق والمستندات، سیدعلی قاضی عسکر، ۱۳۹۲، ۱۳۵ ص، رقعی. 
بررسی وضعیت گذشته و حال قبرستان بقیع با تکیه بر اسناد معتبر است. کتاب حاضر ابتدا شرح حال مختصری از دفن‌شدگان معروف در بقیع ارائه کرده و سپس به تاریخ تخریب بقیع و بقاع متبرکه مدینه و مکه می‌پردازد و آن‌ها را به روایت اسناد تاریخی گزارش می‌کند. گزارش نویسنده بر مبنای واکنش‌های افراد و نهادهای مختلف به تخریب بقیع است. 

التشیع والنص: دراسة تحقیقیة ناظرة للشبهات التی طرح‌ها بعض کتاب الوهابیة حول تاریخ ظهور التشیع، السید جاسم هاتو الموسوی، ۱۳۹۱، ۳۳۶ص، وزیری. 
پاسخ به اتهامات و افترائات وهابیت درباره مبدأ پیدایش تشیع، موضوع این نوشتار است. نویسنده با استناد مصادر اهل سنت ادعای معاندین را رد کرده است. 

التقیة، مفهوم‌ها، حدّ‌ها، دلیل‌ها، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۹۲ص، جیبی. 
در این کتاب پس از بیان تعریف و مفهوم تقیه، تاریخچه‌ای از‏ تقیه در عصر رسول اکرم(ص) و عصر امویان و عباسیان بیان شده است. در ادامه مباحثی مثل وجوب و عدم وجوب‏ تقیه؛ اقسام تقیه؛ و شبهات وارده‏ آمده است. 

التوحید عند الشیخ ابن تیمیة، سید کمال حیدری، به کوشش خلیل العاملی، ۱۴۳۳ق/۱۳۹۱ ۵۳۲ ص، وزیری. 
موضوع این کتاب، نقد نظریات و عقاید ابن تیمیه درباره توحید است. این کتاب شامل دو بخش کلی است. در بخش اول مقدمات بحث بیان شده است و در ذیل آن این عناوین بررسی شده است: جایگاه توحید در تفکر دینی؛ اقسام توحید ذاتی؛ نظریات درباره شناخت خدا؛ شناخت صفات خداوند. در بخش دوم اصول و ارکان نظریه تجسیم مورد بررسی و نقد قرار گرفته است. از اینرو پنج اصلی که طرفداران تجسیم به آن‌ها معتقد هستند معرفی و نقد شده است. این اصول عبارتند از: ۱-خداوند دارای حد است؛ ۲-خداوند دارای حجم و جهت است؛ ۳-خداوند جسم دارد؛ ۴-خداوند وزن دارد؛ ۵-خداوند صورت دارد. 

التوحید عند مذهب اهل البیت:، علا الحسون، ۱۳۹۰/۱۴۳۳ق، ۳۱۶ص، وزیری. 
این کتاب با هدف تبیین اولین اصل از اصول دین یعنی توحید بر مبنای مذهب اهل بیت: به رشته تحریر درآمده است. مؤلف در مقدمه کتاب تبیین می‌کند که علم تنها در تقرب به خدای متعال کفایت نمی‌کند چه این‌که افرادی هستند که علم به وجود خدا و صفات او دارند ولی در مقام عمل، هیچ فرقی با منکرین وجود خدای متعال ندارند. این تهذیب نفس و دوری از گناه در عمل است که انسان را به خدای متعال نزدیک می‌کند و الا علم به تنهایی و لو علم توحید هدف نیست و تنها وسیله‌ای است که انسان را به کمال می‌رساند. 

توحید و ش‍رک‌ در ن‍گ‍اه‌ شیعه‌ و وه‍ابیت: ب‍ررسی و ن‍ق‍د اف‍ت‍رائات‌ دک‍ت‍ر قفاری ب‍ر م‍ذه‍ب‌ شیعه، احمد عابدی، ۱۳۹۰، ۴۵۲ص، وزیری. 
نقد و بررسی باب دوم کتاب اص‍ول‌ م‍ذه‍ب الشیعة الاثناعشریة نوشته ناصر عبدالله القفاری است. این باب مربوط به بحث توحید و شرک است. از آنجا که در کتاب القفاری، تلفیقی از مباحث عقلی به صورت جدلی و نقلی آمده، لذا آقای عابدی نیز در نقد خود از‌‌ همان روش پیروی کرده و بحث‌های کلامی، فلسفی، ادبی، تاریخی، رجالی، حدیثی، علوم قرآن، فقهی و حتی کتاب‌شناسی را آورده است و مباحث وی تلفیقی از عقل و نقل است. همچنین ناقد تلاش کرده به تمام مطالب القفاری بپردازد و مطالب صحیح او را نیز نشان داده است. 
ترجمه عربی: 
التوحید والشرک عند الشیعة والوهابیة: نقد و تحلیل لافتراءات الدکتور القفاری علی مذهب الشیعة الامامیة، ترجمه جعفر حجازی، ۱۳۹۲، ۵۰۸ ص، وزیری. ‏

التوسل: مفهومه و اقسامه و حکمه فی الشریعه الاسلامیه الغراء، جعفر سبحانی، ۱۴۱۵ق، ۱۲۰ص. 
دومین جلد از مجموعه «علی مائده العقیده» است که به موضوع توسل و استغاثه و نقد عقاید مخالفان آن به ویژه وهابیون با استناد به قرآن و احادیث پیامبر(ص) پرداخته است. 

توسل در یک نگاه، محمد عبابد سندی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۹۰، ۶۷ص، رقعی. 
این کتاب که پنجمین شماره از سلسله «رد اهل سنت بر وهابیت» است، ترجمه مقاله‌ای از کتاب محق ‌التقول فی مساله ‌التوسل تالیف محمد ‌زاهد کوثری می‌باشد. در این کتاب دیدگاه وهابیون در باب توسل به اولیاء الله نقد شده است. 

توسل و رابطه آن با توحید، حسین رجبی، ۱۳۸۶، ۴۷ص، پالتویی. 
ترجمه عربی
التوسل وصلته بالتوحید، تعریب اسعد الکعبی، ۱۳۹۱، ۶۸ص. 
نویسنده کوشیده است باتوجه به آرا و نظرات فرقه‌های مختلف، عقلی و شرعی بودن توسل را ثابت بداند. در این راستا بعضی از شبهات و سؤالات را نیز مطرح نموده است. 

توسل و رد شبهات، یوسف احمد دجوی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۹۰، ۱۱۹ص، رقعی. 
این کتاب که اولین شماره از سلسله «رد اهل سنت بر وهابیت» است، ترجمه مقاله‌ای از کتاب محق ‌التقول فی مساله ‌التوسل تالیف محمد‌زاهد کوثری می‌باشد. این مقاله نوشته یوسف احمد دجوی مصری است. 
 
التوسل و صلته بالتوحید، حسین رجبی، تعریب اسعد الکعبی، ۱۳۹۲، ۶۸ ص، جیبی. 
نویسنده کوشیده است با توجه به آرا و نظرات فرقه‌های مختلف، عقلی و شرعی بودن توسل را ثابت کند. در این راستا بعضی از شبهات و سؤالات را نیز مطرح نموده است. این نوشتار، ترجمه کتاب توسل و رابطه آن با توحید (نوشته حسین رجبی، نشر مشعر، ۱۳۸۶) است. 

ثقافة الارهاب فی کتاب الوهابیة، صالح الوردانی، ۱۳۹۰، ۲۲۴ص، وزیری. 
این کتاب به بررسی فرهنگ ترور در کتاب‌های وهابیون می‌پردازد. امروزه مکتوبات وهابیت که بسیار سطحی و قشری است باعث برانگیخته شدن گروه‌های تروریستی شده که چهره اسلام را در جهان مشوه کرده‌اند. این کتاب‌ها خالی از مسائل معقولی است که حقیقت اسلام بدان شناخته می‌شود. بیشتر این منشورات از وهابیون عربستان و یا از برخی حنبلی‌ها گرفته شده است، بیشتر آن‌ها که بدون ناشر و حقوق طبع منتشر شده، برای ترویج این فرهنگ، فروخته نمی‌شود بلکه هدیه داده می‌شود، بر مبنای وهابیون معاصر بوده و اختصاص به خصومت وهابیت با دیگر مذاهب داشته و از زبان اهل سنت نوشته شده است. همچنین در این کتاب برای خوانندگان معلوم می‌شود که مسائلی مثل تحریم توسل، زیارت قبور و طی طریق برای زیارت که شعار وهابیون شده و آن را از گونه‌های شرک و گمراهی معرفی می‌کنند، هیچ قائلی در قدمای سلف ندارد. 

جدال احسن: نقد و بررسی شبهات وهابیان، جعفر سبحانی، ۱۳۹۰، ۳۲۸ص، رقعی. 
این کتاب با هدف نقد و بررسی شبهات وهابیان و پاسخ‌گویی شبهات و رد تهمت‌ها و بر ملا کردن چهره تزویر مدعیان توحیدمداری تهیه شده است. نویسنده با هدف تیین گزار‌ه‌های اصلی اعتقادات شیعه و پاسخ به شبهات این حوزه در پنج بخش توحید و شرک، نبوت، قرآن، اهل بیت و امامت و مهدویت مطالبش را تنظیم کرده است. این کتاب افزون بر پنج بخش پیش‌رو، به شبهات متفرقه دیگری نیز پاسخ داده است که از آن جمله می‌توان به عزاداری در عاشورا با امر به صبر در مصیبت چه معنی دارد، دلیل بر عزاداری برای فرزندان زهرا ۳ چیست، مجوز گرامی داشت اولیای الهی چیست، آیا رفتن به غار حراء بدعت است و چرا با معاویه کاتب وحی ناسازگارید، اشاره کرد. 

الجمع بین العمرة و الحج فی أشهر الحج، سید مرتضی عسکری، ۲۷ص، جیبی. 
موضوع این نوشتار جمع بین حج و عمره در کتاب و سنت است. این جزوه، بیست و دومین جلد از مجموعه «علی مائدة الکتاب و السنة» است. ‏

جنایت‌ وهابیت‌، به کوشش حسن میردامادی، ۱۳۶۹، ۶۹۱ص، وزیری. 
مجموعه‌ای از خاطرات شاهدان عینی واقعه کشتار حجاج و زائران بیت‌الله الحرام در سال ۱۳۶۶ است. از نگاه این کتاب، تفکرات وهابی و انحرافات موجود در عقاید طرفداران وهابیت، علت اصلی این حادثه است. 

چوپان، گنج، خدا، مرتضی عبدالوهابی، ۱۳۸۸، ۱۳۷ص، پالتویی. 
پاسخ به برخی شبهات جریان وهابیت و نقد عقاید ابن تیمیه در قالب داستانی جذاب و بلند است. 

حدیث الغدیر و شبهه شکوی جیش الیمن: دراسة علمیة تحلیلیة، سیدمحمد حسینی قزوینی، ۱۴۲۹ق، ۱۴۷ص. 
بررسی شبهه «شکوی جیش الیمن» در ارتباط با حادثه بزرگ غدیر خم است، که از جانب برخی مخالفین شیعه مطرح شده است. نویسنده اثبات کرده که مسئله شکایت لشکر یمن از حضرت علی (ع) 
و دفاع پیامبر از علی (ع) جدای از مسئله حادثه غدیر خم است. گرچه در آن موضوع هم پیامبر (ص) درباره حضرت علی (ع) تعابیری همچون تعابیر روز غدیر به کار برد. 

حقیقت شرک (پژوهش قرآنی): تلخیص کتاب شرک و بت پرستی در قرآن، سیدعباس سیدکریمی، ۱۳۸۸، ۱۸۲ص، رقعی. 
تلخیصی از کتاب شرک و بت‌پرستی در قرآن (قم، کوثر، ۱۳۸۵) از همین نویسنده است. در این کتاب سعی شده حقیقت شرک با استفاده از آیات قرآن استخراج شود. نویسنده معتقد است با بررسى آیات قرآن، نکته انحرافی که در بحث شرک در عقاید وهابیون وجود دارد را به دست آورده و آن این است که آنان بین اینکه مدعوّ (کسى که از او درخواستى مى‏شود) در طول خدا قرار گیرد یا در عرض خدا تفاوتى نگذاشته‏اند. وی اعتقاد دارد حقیقت شرک آن است که مدعو را در ردیف خدا مؤثّر بدانى، اما شیعیان در توسل خویش، امامان معصوم: را در طول خدا مى‏دانند که البته در این کتاب به تفصیل به این مباحث پرداخته شده است. این کتاب دارای ده فصل است. 

حقیقت کجاست؟: نقد کتاب راهی دیگر برای کشف حقیقت، سیدمحمدحسن علوی، ۱۳۹۱، ۱۳۱ ص، پالتویی. 
این کتاب در نقد نوشته‌ای با عنوان «راهی دیگر برای کشف حقیقت: ماجرای غدیر خم و فاطمه» نوشته محمدباقر سجودی، از مدعیان سلفی‌گری، است. نویسنده در این اثر تلاش کرده در قالب داستان، شبهات مطرح شده در کتاب فوق که بیشتر در ارتباط با واقعه غدیر خم است، را پاسخ و حقیقت را آن گونه که هست، بنمایاند. 

الحقیقة کما هی، جعفر الهادی، بی‌تا، ۶۴ص، جیبی. 
در کتاب حاضر چهل مورد از عقاید شیعه به صورت اجمالی آمده است. هدف نویسنده از بیان این مطالب روشنگری و پاسخ به شبهات مخالفین شیعه بوده است. 

حقیقه المهدویة والغیبة دراسة تاصیلیة نقدیة لشبهات‌الدکتور ناصر بن‌ عبدالله القفاری‬ فی کتابه اصول مذهب‌الشیعة‏‫، یحیی عبدالحسین دوخی، ۱۳۹۰، ۲۹۱ص، وزیری. 
این کتاب که به زبان عربی تدوین گردیده، تلاشی است در راستای پاسخ‌گویی به شبهه‌های وارد شده از سوی «دکتر ناصر بن عبدالله القفاری» در کتاب اصول مذهب الشیعة. نگارنده، در این نوشتار به بیان اصول مذهب شیعه دوازده امامی پرداخته، پیرامون مهدویت و غیبت توضیحاتی را ارائه نموده و از این راه کوشیده به ایراد‌ها و شبهه‌های وارده پاسخ بگوید. 

حوارات فی اصل العقیدة، سعید حمید، ۱۳۸۸/۱۴۳۰ق، ۱۷۱ص، رقعی. 
گفتگوهایی پیرامون مبانی عقیدتی شیعه و اهل سنت و برخی موارد اختلافی بین این دو مذهب است. نویسنده مطالبش را در سه فصل با عناوین عقاید مذهب شیعه اثناعشری، عقاید مذهب اهل سنت، و اختلافات و حج بین این دو گروه دسته بندی کرده است. 

الحیاة البرزخیه: تبحث عن امتداد حیاة الانسان بعد الرحیل من الدنیا، جعفر سبحانی، ۱۳۷۶، ۱۰۰ص، رقعی. 
پژوهشی است در زندگانی پس از مرگ، که با بهره گیری از قرآن و حدیث صورت گرفته است. کتاب دارای هشت فصل است که عبارتند از: 
۱ـ روح یا حقیقت انسان ۲ـ بقای روح پس از مرگ. ۳ـ رابطه حیات دنیوی و اخروی ۴ـ زندگانی در عالم برزخ ۵ـ حیات برزخی در کلمات علما. ۶ـ بهره گیری اموات از اعمال خیر زندگان ۷ـ در عالم برزخ ۸ـ اشکالات مطرح شده. 

الخاتمیة فی الکتاب والسنّة والعقل الصریح، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۹۴ص، جیبی. 
امّت اسلامى از‌‌ همان ابتدا تا کنون، بر این اعتقادند که پیامبرشان، آخرین پیامبر و دین آنان خاتم ادیان الهى است و براى تمام زمان‏‌ها و مکان‏هاست. درباره این اعتقاد، شبهاتى از سوى مستشرقان مطرح شده است. این شبهات برخى اصل مسأله را انکار مى‏کنند و بعضى دیگر اعتراض‏شان به شیعه است که با وجود کتاب على و مصحف فاطمه ۸‏ و روایات ائمه اطهار: چگونه تشیع ادّعاى ختم نبوت مى‏کند؟ کتاب حاضر، هر دو نوع شبهه را با کتاب و سنّت و عقل، جواب کافى داده است. 

خدا در نگاه وهابیت، رحمت الله ضیائی، ۱۳۸۷، ۱۲۶ص، رقعی. 
این کتاب به چگونگی پیدایش فرقه وهابیت و انواع توحید از نگاه این فرقه پرداخته است. این کتاب در دو بخش «وهابیت و توحید نظری» و «وهابیت و توحید عملی» برای پاسخ به سؤالات و برای آگاهی زائران حرمین شریفین با دیدگاه وهابیت درباره توحید، با استفاده از منابع مهم و معتبر نوشته شده است. 

خدای مجسم وهابیان، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۰۸ص، رقعی. 
از جمله مسایل اختلافی در کلام اسلامی مسئله تجسیم و جسم بودن خداوند است که اعتقاد به آن را به اهل حدیث و حشویه و وهابیان نسبت داده‌اند. در حالی که دیگر علمای اسلامی بر عدم جسمانیت خداوند متعال اتفاق داشته و بر آن ادلّه‌ای از عقل و قرآن و حدیث آورده‌اند. در این کتاب این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفته و عقیده وهابیون در این باره نقد شده است. 

الخمس فریضة شرعیة: دراسة تحلیلیة لحکم الخمس فی الکتاب العزیز والسنة المطهرة، جعفر سبحانی، ۱۴۲۹ق، ۱۴۰ص، رقعی. 
پاسخی به شبهات مطرح شده درباره خمس در کتاب الخمس بین الفریضة الشرعیة والضریبة المالیة، تألیف سلیمان بن صالح الخراشی‏، از نویسندگان وهابی، است. آیت الله سبحانی طی چهار فصل ابتدا به بررسی خمس در کتاب و سنت پرداخته و آنگاه دلیل بررسی خمس در برخی روایات را بررسی نموده است. در ادامه تحقق وکالت در عصر معصومین: و دلیل وجوب بیان شده است. 

الخمس مشروعیة و أحکامه فی الشریعة الإسلامیة، محمدمهدی نجف، ۱۴۲۹ق، ۶۹ص، جیبی. 
تبیین و تشریح خمس از دیدگاه قرآن و سنت است. در بخش دیگری به چیزهایی که خمس به آن تعلق می‌-گیرد و همچنین موارد مصرف آن نام برده شده است. 

در پرتو شریعت ـ پاسخ به شبهات وهابیت، عباسعلی زارعی سبزواری، ۱۳۸۶، ۳۸۴ص، وزیری. 
نقادی اهم شبهات وهابیت علیه شیعه است. مواردی مثل این موضوعات نقادی شده است: زیارت قبور، ایجاد گنبد و بارگاه روی قبر‌ها، دعا و نماز در کنار قبر‌ها و مشاهد مشرّفه، ازدواج موقّت، نام‌گذاری فرزندان به نام عبدالنبی و مانند آن، شهادت به ولایت علی(ع) در اذان و اقامه، توسّل به اولیای الهی. 

در ساحل تقریب، جعفر سبحانی، ۱۳۷۹، ۹۹ص، پالتویی. 
بررسی آراء کلامی شیعه به ویژه در عرصهٔ زیارت و توسل است. این کتاب حاصل دو سخنرانی مؤلف در جلسات آموزشی توجیهی روحانیان و معین‌های کاروان‌های حج است. مؤلف در این اثر تلاش کردهه تا غبار ابهام را از برخی از اصول عقیدتی برطرف کرده و به مشترکات میان مذاهب ارج نهاده و ویژگی‌های عقیدتی شیعه را با برهان و دلیل روشن ساخته‌است. از فصل‌های کتاب می‌توان به پیدایش شیعه، مصونیت قرآن از تحریف، تهمت تکفیر صحابه، اقامه دو نماز در یک وقت، سجده بر تربت و عناصر مؤثر در تقریب مسلمانان اشاره کرد. 
 
در ساحل حقیقت: پاسخ به آنچه وهابیان در بقیع می‌گویند، رضا محمدی، ۱۳۹۲، ۲۲۳ص، وزیری. ‏
این اثر ویرایش جدیدی از کتاب در ساحل حقیقت: پاسخ به آنچه وهابیان در بقیع (تهران، نشر مشعر، ۱۳۸۸، ۱۷۹ص، پالتویی) می‌گویند ‏همراه با تجدید نظر و اضافات است. در سال‌های اخیر، وهابی‌ها با برنامه‌های ضدفرهنگی به جنگ با مسلمانان و دیگر فرقه‌های اسلامی روی ‏آورده و در مکان‌های مقدس حرم نبوی و بقیع، به ایجاد شبهه پرداخته و مسلمان‌ها و حجاج را از انجام آداب و مراسم دینی بازمی‌دارند. آنچه ‏نویسنده در این کتاب بدان پرداخته، پاسخ به بخشی از این شبهات است. ‏

دراسة حول الجبر والتفویض والقضاء والقدر، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۲۴ص، جیبی. 
این کتاب دهمین جلد از سلسله کتابهای «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است که به موضوع جبر و تفویض و قضا و قدر و دفاع از اعتقادات شیعه در این باره پرداخته است. 
 
درنگی در حقیقت توسل: ترجمه التأمل فی حقیقة التوسل، عیسی ‌بن ‌عبدالله ‌بن ‌مانع حمیری، ترجمه سید مرتضی ‏حسینی فاضل، ۱۳۹۲، ۴۹۵ص، رقعی. ‏
این اثر که هفتمین شماره از مجموعه «رد اهل سنت بر وهابیت»، ترجمه کتاب التأمل فی حقیقة التوسل نوشته عیسی ‌بن ‌عبدالله ‌بن ‌مانع ‏حمیری است. نویسنده که مدتی مدیر کل اوقاف و شئون اسلامی کشور امارات بوده، و استاد دانشکده «امام مالک» آن کشور است، تألیفات ‏متعددی در رد وهابیت نگاشته است. در این کتاب، حقیقت توسل تبیین شده و شبهات وهابیون در این باره پاسخ داده شده است. کتاب ‏دارای دو بخش است. در بخش نخست «حقیقت توسل» در چهار فصل و در بخش دوم «ادله نقلی جواز توسل» در طی سه فصل بررسی ‏شده است. نویسنده در بخش دوم، نخست ادله قرآنی برجواز توسل را ذکر کرده و آنگاه ادله توسل در سنت را آورده است. وی در فصل ‏انتهایی این بخش نظرات علمای اهل سنت درباره توسل را بیان کرده است. ‏
 
دشمنی ابن‌تیمیه با اهل بیت، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۷۲ص، رقعی. 
این کتاب از سلسله کتاب‌های مباحث وهابیت‌شناسی است که دیدگاه تقی‌الدین احمد بن عبد الحلیم معروف به «ابن تیمیه» را درباره اهل بیت: بررسی می‌کند. این نوشتار به شرح حال این تیمیه، برخی از فتاوا و آرای ابن تیمیه، تناقضات ابن تیمیه، نقد دیدگاه سلفیان درباره مقام علمی ابن تیمیه، دشمنی ابن تیمیه با اهل بیت:، دفاع ابن تیمیه از مخالفان اهل بیت: و اعتراف بزرگان اهل سنت به ناصبی بودن وی می‌پردازد. 

دفاع عن الحقیقة، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۸۴ص، جیبی. 
این کتاب دومین جلد از مجموعه «نحو قراءة جدیدة للتاریخ» است. در این رساله کوتاه به برخى از فتاواى «ابن جبرین» اشاره و پاسخ داده شده است و در حقیقت نمونه‏اى از ستمى که بر شیعه رفته است ارائه گردیده است. برخى از عناوین کتاب عبارتند از: ما هو میزان التوحید والشرک؟ العلم بالغیب فى الکتاب العزیز، عدالة الصحابة فى الذکر الحکیم، الصحابة فى السنة النبویة. 

دفع الشبهة عن الرسول (ص) والرسالة، ابو بکر بن محمّد الحصنی الدمشقی، تحقیق جماعة من العلماء، ۱۴۱۸ق، ۲۵۶ص، وزیری. 
تبلیغات گسترده‏اى که تحت پوشش طرفدارى از مذهب حنبلى‏، از عقاید «ابن تیمیه» در عصر مؤلّف رواج داشته و مردم عوام و احیاناً طیفى از افراد کم‏مایه را تحت تأثیر قرار مى‏داده، انگیزه تألیف این کتاب است. مؤلّف در این کتاب با دلایلى متّکى بر قرآن و سنّت، به نقد نقطه نظرهاى گمراه‏کننده او پرداخته است. 

دفع شبه من شبه و تمرد و نسب ذلک الی الامام احمد، ابوبکر بن محمد حصنی، تحقیق جماعة من العلماء، به اشراف سیدمحمدرضا حسینی جلالی، ۱۳۹۱، ۲۵۶ص، وزیری. 
این کتاب در رد عقاید ابن تیمیه درباره انتساب تجسیم به احمد بن حنبل و عدم جواز توسل و استغاثه به رسول الله٩ و صالحین است. 

دلایل عصمت امام از دیدگاه عقل و نقل، حجت منگنه چی، ۱۳۹۱، ۱۸۳ ص، رقعی. 
موضوع این نوشتار بررسی استدلال‌های عقلی و نقلی عصمت امام با در نظر گرفتن شبهات مخالفان و پاسخ به آن‌ها است. مطالب این کتاب در چهار بخش کلی تنظیم شده است. در بخش یکم حقیقت امامت از منظر شیعه و اهل سنت و نیز معنای عصمت و انواع آن بررسی شده است. بخش دوم پاسخ به این سؤال است که چرا امام باید معصوم باشد؟ در بخش سوم نسبت مفهوم عصمت با برخی مفاهیم دیگر بررسی شده است. در بخش پایانی هم برخی شبهات مخالفان درباره عصمت و پاسخ آن‌ها آورده شده است. 

دلیل المرشدین إلی الحقّ الیقین، جعفر سبحانی، ۱۴۲۶ق، ۵۶۳ ص، وزیری. 
بررسی جنبه‌های عقاید اخلاقی شیعه مثل زیارت است. نویسنده جهت تقریب مذاهب، وحدت هر چه بیشتر بین مذاهب اسلامی و روشن شدن افکار عمومی مسلمانان، بعضی از موضوعات مهمّی که موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین بود را مورد بررسی محققانه قرار داده است. مطالب این کتاب در ده فصل با این عناوین تنظیم شده است: شیعه و تشیع؛ اصول اعتقادی؛ معیار توحید و شرک در عبادت؛ جایگاه قرآن نزد شیعه؛ امامت نزد شیعه و اهل سنت؛ اهل بیت:؛ امام مهدی منتظر [؛ بدعت در قرآن و حدیث؛ صحابه و تابعین؛ وضو و نماز. این کتاب در پژوهشکده حج و زیارت با مشخصات زیر به فارسی ترجمه شده است. 
ترجمه فارسی
سیمای عقاید شیعه: ترجمه کتاب دلیل المرشدین الی الحق الیقین، ترجمه جواد محدثی، چاپ اول، ۱۳۸۶، ۴۵۷ص، وزیری. 

راز ستاره‌ها: پاسخ به شبهات جدید وهابیت در قالب سفرنامه عمره دانشجویی، مهدی عزیزان، ۱۳۹۰، ۲۲۴ص، رقعی. 
نگارنده، در کتاب حاضر با بهره‌گیری از قالب داستان سعی در پاسخگویی به شبهات به ظاهرجدید وهابیت که بر محور موضوع امامت می‌چرخند، دارد. از جمله مباحث مورد توجه در کتاب، می‌توان به این عناوین اشاره نمود: شرایط مشروعیت نذر؛ عزاداری در سیره پیامبر(ص)؛ اهل‌بیت: از نظر اهل سنت؛ تعریف صحابه و عدالت آنان؛ شیوه‌های تبلیغی امام سجاد(ع)؛ امامت در قرآن؛ لعن زراره توسط امام صادق(ع)؛ ازدواج موقت در قرآن؛ دعا، گنجینه معرفت و معنویت؛ سازگاری غیبت و هدایتگری امام و شیوه قضاوت امام زمان [. 

راه وحدت امت اسلامی، سیدعبدالحسین شرف الدین، ترجمه و تعلیق احمد صادقی اردستانی، ۱۳۹۰، ۲۸۳ص، وزیری. 
این کتاب ترجمه الفصول المهمة فی تألیف الامة نوشته سید عبدالحسین شرف الدین موسوی جبل عاملی است که از روی چاپ هفتم آن به فارسی برگردانده شده است. کتاب علامه شرف الدین را می‌توان یکی از مهم‌ترین و اصیل‌ترین منشورهای همبستگی امت اسلامی به حساب آورد. مطالب کتاب در سیزده فصل با این عناوین تنظیم شده است: روایت‌ها و آیه‌های قرآن کریم؛ مفهوم واقعی اسلام و ایمان؛ مرز اسلامیت؛ ایمان برادران اهل سنت؛ یکتاپرستان اهل نجات و سعادت‌اند؛ فتواهای اهل سنت بر نجات اهل توحید؛ روایت‌های عامه، به شیعه بشارت می‌دهد؛ سرانجام استنباط و تأویل گران؛ شواهد و مصادیق دیگری از تأویل؛ آیا می‌توان شیعه را تکفیر کرد؟؛ برائت شیعه از اتهام‌ها؛ پرهیز از اختلاف و روش صحیح تحقیق؛ علل فاصله‌گیری شیعه و اهل سنت. 

راهنمای حقیقت: پرسش و پاسخ پیرامون عقاید شیعه، جعفر سبحانی تبریزی، ۱۳۸۶، ۶۶۰ص، وزیری. 
پرسش‌ها و پاسخ‌ها، مثل برخورد دو فکر مثبت و منفی است که از لابه لای آن، برق روشنی تولید می‌شود و دل و جان آدمی را روشنی می‌بخشد. سؤال‌ها و پرسش‌هایی که در این مجموعه آمده است، توسط برخی از مسلمانان و زائران بیت الله الحرام، پیرامون مذهب تشیع مطرح گردید. معاونت آموزش و پژوهش بعثه حجّ مقام معظم رهبری، پس از جمع آوری، آن‌ها را در اختیار مؤلف محترم قرار داده و ایشان به پاسخ آن‌ها پرداخته است. 

الرد علی الفتاوای المتطرفة فی خطبة الجمعة للشیخ صلاح البدیر فی المسجد النبوی الشریف لموسم الحج ـ سنة ۱۴۲۲ هجریة، علی کورانی، بی‌تا، ۱۶۰ص، رقعی. 
بررسی و ردّ شبهات مطرح شده در خطبه‌های نمازجمعه مسجد النبی در موسم حج سال ۱۴۲۲ قمری است. خطیب، شیعیان را به شرک و گمراهی متهم نموده و برخلاف برخی از احکامی که همه مسلمانان بر آن اجماع و اتفاق دارند سخن رانده است. مؤلف ابتدا متن خطبه‌ها را آورده آنگاه به نقد آن پرداخته است. عناوین دهگانه رساله به ترتیب عبارت‌اند از: معنی الاحداث فی المدینة المنورة؛ زعم الخطیب ان زیارة قبر النبی (ص) غیر مستحبة؛ زعمه ان المشی لزیارة النبی(ص) 
حرام؛ زعمه ان تکرار زیارة قبر النبی (ص) حرام؛ زعمه ان التوسل بالنبی(ص) شرک بالله؛ زعمه ان الدعاء عند قبر النبی(ص) وسیلة للشرک؛ زعمه ان مراسم احترام قبر النبی(ص) بدعه؛ زعم [ابن تیمیة] ان القبة النبویة الشریفه بدعة یجب هدم‌ها ویجب اخراج قبر النبی(ص) من المسجد؛ تحریمهم التبرک باماکن النبی وآله وآثارهم؛ الرد علی نهی البدیری عن زیارة عالم المدینة المنورة

الردود المحکمة، علی آل محسن، ۱۳۸۴/۱۴۲۷ق، ۱۳۴ص. 
ردیه‌هایی بر برخی از مقالات منتشر شده در ویژه نامه‌ای همراه با روزنامه المدینه چاپ عربستان سعودى در سال ۱۴۲۵ است. عناوین برخی از این مقالات عبارت‌اند از: تقیه چیست، ناصبى کیست، تحریف قرآن. نویسنده جواب‏هایى متین و مستدل به این شبهات داده است. 

رسالة فی ردّ مذهب الوهابیة، سیدمحمد بن محمود حسینی عصار، تحقیق نعمان النصری، ۱۴۲۰ق/۱۹۹۹م، ۱۹۰ص، رقعی. 
مؤلّف در این رساله با بیانى علمى و با استفاده از آیات و روایات، به ردّ مذهب وهابیت مى‏پردازد و در این راستا برداشت‏هاى خاص وهابیون را از مفاهیمى چون توحید، شرک و شفاعت را نقد و بررسى می‌کند و سرانجام دیدگاه واقعى اسلام را درباره آن‌ها بیان مى‏کند. 

رسالتان بین الشیخ ‌محمد واعظ‌زاده الخراسانی الامین‌العام للمجمع‌العالمی للتقریب بین ‌المذاهب ‌الاسلامیة فی ‌الجمهوریة ‌الاسلامیة ‌الایرانیة و الشیخ ‌عبد‌العزیز‌ بن‌ عبد‌الله ‌بن‌ باز المفتی‌العام و رئیس ادارة البحوث‌ العلمیة فی‌ المملکة‌ العربیة ‌السعودیة حول‌ مسالة‌ التبرک و‌التوسل بالنبی و بالاولیاء فی حیاتهم و مماتهم و مسالة‌ الصلح مع‌ العدو‌ الصهیونی، محمد واعظ‌زاده خراسانی، تعلیق علی‌ الرسالتین حسن‌بن‌علی السقاف، به کوشش فتح الله نجارزادگان، چاپ ۲، ۱۳۸۳، ۹۶ص. 
بررسی مشروعیت تبرک و توسل و شفاعت از نگاه شیعه و وهابیت است. کتاب حاضر مباحثه علمی در دو مسئله اساسی بین محمد واعظ‌زاده خراسانی ریاست سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شیخ عبدالعزیز بن عبدالله بن باز، مفتی سابق عربستان سعودی می‌باشد که قبلاً در مجله مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی چاپ شده است و آقای سیدحسن بن علی سقاف از علمای شافعیه اردن نقدی بر نظریات شیخ بن باز داشته و در آن مجله چاپ شده و دکتر نجارزادگان این مباحثه علمی را همراه با نقد و حاشیه آقای سقاف و اضافه کردن نظریات آیت‌الله جعفر سبحانی به صورت یک کتاب جداگانه جمع آوری نموده است. در حقیقت جوابی بر یکی از اصلیترین اعتراضات وهابیون بر شیعیان و دیگر مذاهب می‌باشد. 

رفتار وهابیان با مسلمانان، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۵۵ص، رقعی. 
موضوع این کتاب، بررسی و تبیین سیره بزرگان وهابی از عصر «احمد بن حنبل» تا زمان معاصر است. کتاب حاضر، مجلدی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نگارنده، در این نوشتار به شرح عقاید و تبیین سیره بزرگان و اسلاف وهابیون از زمان «احمد بن حنبل» تا دوره معاصر پرداخته است. از جمله عناوین مباحث مندرج در کتاب، می‌توان این موارد را برشمرد: اسلام و حرمت مسلمانان؛ رفتار اسلاف وهابیان با مسلمانان؛ ترور مسلمانان در اندیشه وهابیت؛ کارنامه وهابیان و مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت. 

رؤیة الله فی ضوء الکتاب والسنة والعقل الصریح، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۱۳۶ص، جیبی. 
رؤیت خداوند، هماره معرکه آراء بوده و هست؛ در تفسیر و توضیح مفهوم رؤیت خداوند، این کتاب با استفاده و استناد به قرآن‏ کریم و سنت و عقل فراهم آمده و اهم عناوین موضوعات آن عبارتند از: ۱- حقیقة التجسیم والتشبیه والجهة والرؤیة؛ ۲- الرؤیة فى منطق الطم والعقل؛ ۳- موقف ذکر الحکیم من امر الرؤیة؛ ۴- دراسة أدلة النافین؛ ۵- دراسة ادلة المثبتین؛ ۶- رؤیة اللَّه فى الأحادیث النبویة؛ ۷- الرؤیة القلبیة. مؤلف در پایان رساله نتیجه مى‏گیرد که نفى رؤیت، شعار ائمه اهل‏بیت: است. 

زلال هدایت: دست‌مایه‌ی حاجیان بیت‌الله الحرام برای پاسخگویی به شبهات وهابیت، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۸۸، ۱۹۱ص، پالتویی. 
بررسی برخی شبهات که از سوی جریان وهابیت مطرح می‌شود، به همراه پاسخ آن‌ها است. از جمله شبهاتی که در این کتاب پاسخ آن‌ها داده شده موارد ذیل هستند: مهدویت، چرا شیعیان نمازهای پنجگانه را در سه نوبت می‌خوانند؟، چرا شیعیان بر تربت سجده می‌کنند؟، چرا شیعیان به در و دیوار حرم بوسه می‌زنند؟، شفاعت از دیدگاه شیعیان چه معنایی دارد؟، نظر شیعه نسبت به صحابه چیست. 

الزواج الموقت فی الاسلام، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۷۹ص، جیبی. 
نهمین جلد از مجموعه «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است که به موضوع ازدواج موقت و بیان دیدگاه اسلام در این باره پرداخته است. برخی عناوین موضوعات مورد بحث عبارتند از: متعه در مصادر مکتب خلفا، ازدواج موقت در فقه امامیه، نکاح متعه در قرآن کریم، در سنت پیامبر(ص)، مسأله حرام کردن متعه در عهد خلفا و کسانى که به حرمت آن قائلند، مسأله نسخ حکم جواز و اتباع خلفا. 

زیارات ائمه و اولیا در مکتب اهل‌بیت:، عباسعلی اختری، ‏‫‏‏۱۳۸۷، ۹۶ص، پالتویی. 
این نوشتار جهت پاسخ‌گویی به شبهات پیرامون زیارت ائمه: و ارائه جایگاه صحیح زیارت به طور اختصار تنظیم شده است. 

زیارت پیامبر (ص) بدعت یا عبادت، محمد بن علوی مالکی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۹۰، ۲۵۱ص، رقعی. 
این کتاب که اولین جلد از «سلسله رد اهل سنت بر وهابیت» است، ترجمه کتاب الزیاره‌النبویه بین ‌البدعیه والشرعیه نوشته محمد بن علوی مالکی حسنی از علمای اهل سنت است. موضوع کتاب، پژوهشی کوتاه درباره موضوع مهم و بحث‌برانگیز سفر کردن به قصد زیارت قبر پیامبر اکرم٩ است که با بررسی سند بیشتر احادیث و تفسیر آن‌ها زیارت پیامبر را از دیدگاه قرآن و روایات مورد بررسی قرار می‌دهد و در آغاز به ارائه حقیقت سفر برای زیارت، عدم رعایت امانت‌داری، زیارت جزء مناسک نیست و حکم ناروا درباره احادیث می‌پردازد. زیارت پیامبر اکرم (ص) از دیدگاه قرآن و روایات، کلام ائمه مذاهب فقهی درباره استحباب زیارت قبر پیامبر، حضرت عیسی و زیارت قبر پیامبر، ارتباط زیارت و مناسک حج، برخی از آداب زیارت پیامبر و توسل و تبرک به قبر پیامبر از دیگر مطالبی است که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است. 

زیارت پیامبر و اولیا، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۷۷ص، رقعی. 
در این کتاب، به مطالعه نظریه پیروان وهابیت درباره زیارت پیامبر(ص) و اولیا، و رد این عقاید پرداخته شده است. کتاب حاضر، بخشی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نگارنده، در این نوشتار به مطالعه نظریه وهابیون در ارتباط با زیارت پیامبر(ص) و اولیا دین پرداخته و در اثبات ابطال این نظریه‌ها کوشیده است. وی همچنین به برخی شبهه‌های وارد شده از سوی پیروان وهابیت در زمینه موضوع مورد بحث پاسخ داده است. 

زیارت در نگاه شریعت: پاسخ به شبهات وهابیت، عباسعلی زارعی سبزواری، ‏‫۱۳۸۷، ۱۶۸ص، پالتویی. 
قسمتی از کتاب در پرتو شریعت: زیارت در نگاه شریعت از همین نویسنده است که در پاسخ به شبهات وهابیّت به رشته تحریر درآمده است. در این نوشته به مهم‌ترین شبهات وهابیت پیرامون زیارت و زیارت قبور پاسخ داده است. این کتاب با مشخصات زیر به عربی ترجمه شده است. 
ترجمه به عربی
بناء‌ القبور و زیارت‌ها: رؤیة شرعیة، ترجمه به عربی صادق البصری، ۱۳۹۰، ۱۲۸ص، رقعی. 

الزیارة فی‌ الکتاب‌ و السنة: تحلیل‌ لمفهوم‌ الزیارة و آثار‌ها و احکام‌ها، جعفر سبحانی، ۱۴۱۶ق/۱۳۷۴، ۸۸ص، رقعی. 
این کتاب نهمین شماره از سلسله «علی‌ مائدة العقیدة» است که موضوع آن بررسی جنبه‌های مختلف زیارت و توسل است. در این نوشتار مطالبی درباره فلسفه زیارت، زیارت قبور در قرآن و روایات، زیارت پیامبر(ص) در آیات روایت معصومین و برخی شبهات وارد شده پیرامون زیارت حضرت رسول٩ بیان شده است. 

زیارت: آسیب‌ها، آثار، شبهات، محمدرضا احمدی ندوشن، ۱۳۹۰، ۱۱۱ص، رقعی. 
در این کتاب فلسفه و اسرار، آداب و آسیب‌شناسی زیارت و نیز پاسخ به برخی شبهات حول زیارت مطرح شده است. 

الزیارة، عبدالحسین امینی، تحقیق محمد الحسون، بی‌تا، ۲۶۳ص، رقعی. 
این کتاب، دهمین جلد از مجموعه «من فیض الغدیر» است که موضوع آن بررسی زیارت اهل‌بیت: و اصحاب و تابعین پیامبر (ص)است. نیز به مسأله انتقال جنازه اموات به اماکن غیر از محلّ وفات و بررسی استدلال مخالفان و اثبات نظر شیعه پرداخته است. تهیه کننده این مجموعه، این دو مسأله را به خاطر اهمیت آن‌ها، از الغدیر تفکیک و به صورت مستقل ارائه نموده است. 
 
سبیل الهدی الی الحق، جعفر سبحانی تبریزی، ۱۳۹۲، ۲۱۲ ص، رقعی. 
این کتاب درباره تاریخ تشیع و نیز عقاید آن با توجه به برخی شبهات وهابیان است. مطالب کتاب در هشت فصل سامان یافته است. در فصل نخست تاریخ پیدایش تشیع و گسترش آن مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دوم برخی عقاید شیعیان همجون اعتقاد به منزلت اولیاء الله، توسل، شفاعت، نذر، احتفال، زیارت قبور را بررسی نموده است. در فصلهای سوم تا هشتم یکی از عقاید شیعه تبیین شده استو شبهات وهابیان در ابن باره پاسخ داده شده است. عقاید مورد بحث عبارتند از: منزلت قرآن نزد شیعه؛ اهل البیت (ع)؛ مهدویت؛ مسائل فقهیه؛ برخی حوادث تاریخی؛ عدالت صحابه. 

السجود علی الارض، علی احمدی می‌انجی، بی‌تا، ۱۴۵ص، جیبی. 
این کتاب بیست و یکمین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است که موضوع آن سجده کردن بر زمین و دفاع از اعتقاد شیعیان در این باره است. 

سلامة القرآن من التحریف و تقنید الافتراءات علی الشیعة الامامیة: عرض و نقد لاراء الدکتور ناصر بن علی القفاری، احسان الهی ظهیر، محمد مال الله و آخرین، فتح الله نجارزادگان، ۱۳۸۲، ۷۵۸ص. 
موضوع این کتاب نقد و بررسی دیدگاه اهل سنت و وهابیون درباره تحریف قرآن است. نویسنده نخست با بررسی آیات و روایات و اقوال علمای شیعه اثبات می‌کند که قرآن به هیچ وجه تحریف نشده است. وی در بخش دوم به نقد و بررسی آراء چند تن از نویسندگان وهابی همچون ناصر القفاری، احسان الهی ظهیر و محمد مال الله در زمینه تحریف قرآن پرداخته است. 

سلفی‌گری در بوته نقد، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۹۸ص، رقعی. 
بررسی تاریخ و عقاید فرقه ضاله وهابیت به عنوان تفکری انحصار‌طلبانه، به ویژه نقد آراء وهابیت در زمینه زیارت و توسل است. سلفیه می‌‏گویند: بیایید با کنار گذاشتن همه مذاهب به سوی یگانه شدن رویم، ولی با دستی دیگر، شمشیر تکفیر را کشیده و با حذف دیگران از جامعه اسلامی، و راندن آنان به جمع کفار، جامعه را به چند دستگی می‌‏کشاند. این فرقه با ابن تیمیه گسترش یافت و با محمدبن عبدالوهاب، جان دوباره گرفت. این کتاب، در صدد است با بررسی تاریخ پیدایش این تفکر، تمام ابعاد و عقاید این فرقه را بازخوانی کند و به پرسش‌ها و شبهات القا شده از سوی آنان پاسخی فراخور دهد. تاریخ سلفی‏گری، صفات الاهی از دیدگاه وهابیت، مبانی اعتقادی وهابیت، فتاوا و آرای وهابیان، عنوان مطالب و سرفصل‌های این کتاب است. 

سلمان العوده تواب عواد، جعفر سبحانی، ۱۳۸۷، ۱۶ص، جیبی. 
نقد و رد برخی عقاید سلمان العوده از چهره‌های برجسته وهابی است. این فرد وهابی در برهه‌ای از برخی عقاید وهابیون برگشته بود ولی مجددا در آثار بعدی‌اش‌‌ همان عقاید را به ویژه علیه اعتقادات شیعه مطرح ساخت. در این نوشتار آیت الله سبحانی به نقد رفتار و عقاید او پرداخته‌اند. 

شبهات و ایضاحات حول اصول الفقه للشیعة الامامیة، جعفر سبحانی، ۱۳۸۷، ۱۱۲ص، جیبی. 
در این نوشتار ضمن بررسی تاریخ اصول فقه امامیه، برخی شبهات اهل سنت حول این موضوع پاسخ داده شده است. این متن پیش از این در مجله پژوهش‌های اصولی، شماره ۶، زمستان ۱۳۸۲ منتشر شده است. 

شفاء السِّقام فی زیارة خیر الأنام، علی بن عبدالکافی السبکی، ۱۴۱۹ ق.، ۴۳۲ص، وزیری. 
بررسی ابواب ده‌گانه زیر و باهدف پاسخ به شبهه عدم مشروعیت زیارت است: 
۱ ـ احادیثی که درباره زیارت آمده است؛ ۲ ـ احادیثی که دلالت بر زیارت دارد، گرچه لفظ زیارت در آن‌ها به صراحت نیامده است؛ ۳ ـ آنچه درباره سفرهای زیارتی آمده است؛ ۴ ـ سخنان دانشمندان درباره استحباب زیارت؛ ۵ ـ اثبات اینکه زیارت موجب تقرب الی الله است؛ ۶ ـ سفر به خاطر زیارت، موجب تقرب الی الله است؛ ۷ ـ دفاع از شبهات؛ ۸ـ در توسل و استغاثه؛ ۹ ـ زندگی ائمه؛ ۱۰ ـ در شفاعت. 

شفاءالسقام فی زیارة خیرالانام (ص)، تالیف علی ‌بن ‌عبدالکافی‌ بن ‌علی‌ تقی‌الدین ‌ابوالحسن الانصاری‌ الخزرجی‌ المصری‌ الشافی، به کوشش سید محمدرضا حسینی جلالی، ۱۳۹۰، ۴۳۲ص، وزیری. 
موضوع این نوشتار نقد و بررسی عقاید ابن تیمیه باهدف پاسخ به شبهه عدم مشروعیت زیارت است. این کتاب از ده باب و یک خاتمه تشکیل شده است. ابواب ده‌گانه عبارتند از: ۱ ـ احادیثی که درباره زیارت آمده است؛ ۲ ـ احادیثی که دلالت بر زیارت دارد، گرچه لفظ زیارت در آن‌ها به صراحت نیامده است؛ ۳ ـ آنچه درباره سفرهای زیارتی آمده است؛ ۴ ـ سخنان دانشمندان درباره استحباب زیارت؛ ۵ ـ اثبات اینکه زیارت موجب تقرب الی الله است؛ ۶ ـ سفر به خاطر زیارت، موجب تقرب الی الله است؛ ۷ ـ دفاع از شبهات؛ ۸ـ توسل و استغاثه؛ ۹ ـ زندگی ائمه؛ ۱۰ ـ شفاعت. 

الشفاعة فی الکتاب والسنة: رساله موجزة تبین مفهوم الشفاعة و حدود‌ها و آثار‌ها، جعفر سبحانی، ۱۴۱۶ق/۱۳۷۴، ۱۱۰ص، رقعی. 
شفاعت به استناد آیات و روایات، از ضروریات مکتب تشیع شمرده مى‏شود، ولى چنین نیست که هرکس بتواند با اتّکاى به آن، از عمل به مسؤولیت‏هاى مذهبى سرباززند، بلکه داراى حدود و شرایطى است که با توجّه به آن‌ها، آثار سازنده‏اش آشکار مى‏گردد و همین مطلب موضوع این کتاب ارزشمند است. عنوان دیگر این کتاب رسالة موجزة تبین مفهوم الشفاعة و حدود‌ها و آثار‌ها البناءه و شروط‌ها و طلب‌ها است. 
این نوشتار اولین جلد از سلسله «علی مائدة العقیدة» است و موضوع آن بررسی شفاعت از منظر قرآن و سنت و پاسخ به شبهات مخالفین در این باره است. 

شکست اوهام: پاسخ به شبهات وهابیت، رحمت الله ضیائی، ۱۳۹۱، ۲۹۹ص، وزیری. 
در این کتاب شبهات وهابیت علیه عقاید شیع در هشت بخش دسته بندی شده و هر کدام به صورت جداگانه پاسخ داده شده است. عناوین بخش‌های هشتگانه عبارتند از: توحید و شرک؛ ائمه اهل بیت:؛ مهدویت؛ قرآن و حدیث؛ احکام؛ خلفا و صحابه؛ تاریخ؛ فرق و مذاهب. 

شناخت سلفیه: معنا‌شناسی، تاریخچه پیدایش و تحولات آن، علی الله بداشتی، ۱۳۸۸، ۷۲ص، پالتویی. 
معرفی و شناخت ابعاد تفکر سلف‌گرایی یا سلفیه موضوع این نوشتار است. نویسنده نخست معنا و مفهوم «سلفیه» را بررسی کرده و آنگاه مصادیق سلف صالح را معرفی کرده است. وی در ادامه تاریخچه پیدایش سلفیه و تحولات آن‏ را بررسی و تحلیل کرده است. 

شیعه پاسخ می‌دهد، سیدرضا حسینی نسب، زیر نظر جعفر سبحانی، چاپ سوم، ۱۳۷۹، ۲۴۸ص، رقعی. 
در موسم حج، بسیاری از زائران خانه خدا که از یک سو با انقلاب اسلامی آشنا گردیده و از سوی دیگر تبلیغات سوء دشمنان، ذهن آن‌ها را مشوب کرده، به هنگام ملاقات با حجّاج ایرانی، پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند. به منظور پاسخگویی به این نیاز، قسمت اعظم این پرسش‌ها ـ که غالباً جنبه دینی و فرهنگی دارد ـ در این کتاب جمع آوری و پاسخ داده شده است. 

شیعه در گذر تاریخ، نوشته جعفر سبحانی تبریزی، ترجمه عبدالحسین بینش، ۱۳۹۱، ۱۷۱ ص، رقعی. 
این نوشتار ترجمه‌ای از کتاب التشیع فی موکب التاریخ دراسة موضوعیة فی نشأة الشیعة فی ضوء الکتاب والسنة والتاریخ تألیف حضرت آیت الله سبحانی است. نویسنده در این کتاب به بررسی تاریخ پیدایش مذهب امامیه پرداخته و آن را از منظر قرآن کریم، روایات و تاریخ بررسی کرده است. وی با ادله متقن و وافی، مذهب شیعه را پیروان واقعی علی بن ابیطالب(ع) و فرقه ناجیه معرفی کرده است. کتاب در سه فصل با این عناوین تنظیم شده است: فصل اول: ریشه تشیع و تاریخ پیدایش آن؛ فصل دوم: فرض‌های خیالی درباره تاریخ تشیع؛ فصل سوم: شیعه در دوران اموی و عباسی. 

شیعه‌شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، ۱۳۸۵. 
مؤلف برای خنثی سازی توطئه‌های دشمنان و پاسخگویی به شبهات شبهه افکنان کوشیده است با بهره گیری از منابع شیعه و سنی، به برخی از اتهامات مطرح شده به شیعیان پاسخ گوید. فهرست اجمالی جلد اول و دوم به ترتیب بدین شرح است: جلد اول: شیعه‌شناسی، اعتقادات، صفات الهی، نبوت، قرآن، امامت، صفات امام و امام علی(ع). جلد دوم: اهل بیت:، مهدویت، مرگ و معاد، احکام اذان، احکام نماز و مقدمات آن، متعه حج تمتع ـ متعه زنان، وهابیت، حکمت‌ها، متفرقات که شامل مبحث سنت و بدعت، حصر اجتهاد، برپایی مراسم جشن و تقیه در اسلام است

شیعه و پاسخ به چند پرسش، رضا استادی، ۱۳۸۵، ۱۶ص، رقعی. 
در این کتاب به بیش از ۲۰ اشکال که از طرف وهابی‌ها بر مکتب تشیع و بر اذهان شیعیان وارد کرده‌اند پاسخ داده شده است. آشنا بودن زائرین با اینگونه مطالب قبل از سفر حج و عمره، بسیار مناسب است. 

الصحابی و عدالته، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۳۱ص، جیبی. 
چهارمین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است که به موضوع عدالت صحابه پرداخته است. «صحابى»، از دیدگاه اهل سنّت و شیعه، از دو تعریف جداگانه برخوردار است و نیز معیار عدالت در این دو مذهب متفاوت است، ولى آیا کدام یک از این دو دیدگاه مى‏تواند با ملاک‏هاى قرآنى و روایى منطبق باشد؟ سؤالى است که این کتاب با بیانى فشرده و در عین حال رسا به آن پاسخ داده است. 

صحبة الرسول صلی الله علیه و آله بین المنقول و المعقول، محمدعلی نجفی، ۱۳۸۳/۱۴۲۵ق، ۱۴۴ص، جیبی. 
کتاب حاضر ردیه‌ای بر کتابی از درویش صالح بن عبدالله الدرویش، قاضی القضات قطیف پیرامون صحابه می‌باشد. نویسنده کوشیده تا اهمّ شبهات درباره صحابه را پاسخ دهد. همچنین، صحابه و افعال آن‌ها در مقاطع مختلف زندگانى پیامبر (ص) مورد ارزیابى قرار گرفته است. 

الصلاة علی محمد و آل محمد، سیدمرتضی عسکری، ۱۴۱۸ق، ۲۲ص، جیبی. 
این جزوه سومین شماره از سلسله «على مائدة الکتاب والسنة» از تألیفات علامه عسکرى است که از مآخذ و مصادر اهل‏سنت فراهم آمده تا گامى در مسیر وحدت فرهنگى، ملى و اسلامى باشد. این جزوه درباره صلوات فرستادن بر پیامبر (ص)و آل او: است و دو موضوع را بررسی کرده است: اول فضیلت صلولت و دوم کیفیت صلوات. 

صلح الامام الحسن بین الواقع وظلم التاریخ: دراسة تحلیلیة، یحیی عبدالحسین دوخی، ۱۳۹۱، ۱۳۵ص، رقعی. 
بررسی صلح امام حسن مجتبی(ع) با معاویه و پاسخ به برخی شبهات حول این موضوع است. 

الصّوارم المهرقة فی نقد الصّواعق المحرقة، قاضی نورالله تستری، ۱۴۲۷ق، ۵۸۷ص، وزیری. 
موضوع این نوشتار بررسی کلامی مبحث امامت و خلافت است. نویسنده این اثر را در جواب کتاب الصواعق المحرقه تألیف ابن حجر هیتمى نوشته است هر چند به تمام آنچه در آن کتاب آمده است جواب نداده بلکه به یک مسئله اساسى که مبحث خلافت ابابکر است پرداخته که در حقیقت ردّ بر کل کتاب مى‏باشد. و در اول کتاب رساله فیض‏الاله فى ترجمة القاضى نوراللَّه رحمه الله آورده شده که قابل استفاده مى‏باشد. 

صیانة الآثار الإسلامیة، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۸۷ص، رقعی. 
بررسی مشروعیت مراقد شخصیت‌ها و زیارت آن‌ها و پاسخ برخی شبهات است. آثار اسلامی، نشانگر هویت پر افتخار گذشته ماست و هرگونه تردیدی را در مورد اصالت و قدمت تمدّن اسلامی، تخریب آن‌ها، نتیجه معکوس به بار خواهد آورد. کتاب حاضر، در فصل‌های چهار گانه خود به مسائل مهمّی در این راستا پرداخته است. وی در فصل اول با استدلال‌های قرآنی، در فصل دوم با استفاده از مبانی فقهی و در فصل سوم با بررسی سوابق تاریخی و نوع برخورد مسلمانان در قرون پیشین این موضوع را بررسی کرده است. 

ظاهرة الافتراء علی الشیعة عبر التاریخ، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۸۰ص، جیبی. 
سومین جلد از سلسله «نحو قراءة جدیدة للتاریخ» است که موضوع آن پاسخ به تهمتهایی است که در طول تاریخ به شیعه زده شده است.. عمده مباحث کتاب در پاسخ به کسانى است که یهود را با شیعه مقایسه کرده‏اند و معتقدات شیعه و یهود را همانند هم دانسته‏اند. 

ظاهرة التحریف فی التراث الإسلامی، جعفر سبحانی، بی‌تا، ۸۰ص، جیبی. 
اثر حاضر نمونه‏هایى از تحریف در کتب حدیث و تاریخ و غیره را با مقایسه چاپ‏هاى قدیم و جدید آن‌ها ارائه کرده است. از جمله آثاری که در این بررسی آمده این موارد هستند: تفسیر طبرى و تحریف حدیث «یوم الدار»، کتاب حیاة محمد و تحریف حدیث «یوم الدار»، فتوحات مکیه و حذف نام‏هاى ائمه اطهار: از آن، صحیح بخارى و تحریف حدیث «وهو ولیکم بعدى»، صحیح مسلم و تحریف حدیث «خیر نساء العالمین أربع»، صحیح مسلم وتحریف حدیث «المهدى وهو من ولد فاطمة». 

العبادة حدّ‌ها و مفهوم‌ها، جعفر سبحانی، ۱۴۱۶ ق، ۶۴ص، جیبی. 
بررسی ابعاد عبادت است. عبادت عملی است که باید از روی خلوص و برای تقرّب به پروردگار جهانیان انجام پذیرد، ولی گاهی بعضی اعمال مانند بوسیدن ضریح پیامبران و امامان: که شیعه از روی علاقه انجام می‌دهد از سوی بعضی از مسلمانان عبادت غیر خدا و شرک تلقّی می‌شود کتاب حاضر با بیان مفهوم و حدود عبادت، به ردّ این اتّهام بی‌اساس می‌پردازد. 

عبدالله بن سبأ حقیقة أم خرافة، علی آل محسن، ۱۴۲۹ق، ۱۵۶ص، رقعی. 
از شخصیت‏هاى مجعول و ساختگى که درباره آن سخن‏هاى فراوانى نقل و در رد یا اثبات آن کتاب‏هاى زیادى نوشته شده است، شخصیت اساطیرى عبدالله بن سبأ است. داستان عبدالله بن سبأ در اوایل قرن دوم هجرى تنها از طریق سیف بن عمر کذاب طرح و از طریق طبرى نقل شده و مورخان بعدى نیز از طریق طبرى نقل آن را گسترش دادند. این مسئله سبب گردید عده‏اى داستان عبدالله بن سبأ را مستمسک دروغ‏پردازى‏هاى خود علیه شیعه قرار دهند و پیدایش شیعه را به وى نسبت داده و سعى در ایجاد شبهات واهى بر ضد مذهب حقه شیعه مى‏نموده‏اند، در حالى که کتب و منابع شیعه عبدالله بن سبأ را از خیال‏پردازى و ساخته‏هاى سیف بن عمر دانسته و علماى رجال نیز او را زندیق، دروغ‏گو و متروک ‏الحدیث دانسته‏اند. در این کتاب هر فصلى ناظر بر پاسخ به شبهه‏اى است که وهابیان علیه شیعه مطرح کرده‏اند و محقق محترم عالمانه و با استناد به منابع کهن ملل و نحل، تاریخ، حدیث و تراجم‏نگارى سعى در پاسخ‏گویى به شبهات داشته است. 

عبدالله بن سبأ واقعیت یا خیال، علی آل محسن، ترجمه سید ابوالقاسم غضنفری، ۱۳۹۰، ۱۵۶ص، رقعی. 
این نوشتار ترجمه کتاب عبدالله بن سبأ حقیقة أم خرافة است که درباره شخصیت مجعول عبدالله بن سبء و پاسخ به اتهامات وهابیان به شیعه در این باره است. 

عرشیان فرش نشین: نقدی بر کتاب «آیه تطهیر و ارتباط آن با عصمت ائمه:»، محمود زمانی، ۱۳۹۱، ۱۷۲ص، رقعی. 
نقد و بررسی کتاب آیه تطهیر و ارتباط آن با عصمت ائمه نوشته طه الدلیمی است. 

عصمة الانبیاء والرسل، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۸۰ص، جیبی. 
موضوع این نوشتار پاسخ به شبهات مطرح شده درباره عصمت انبیا: و رسول (ص)است. این کتاب یازدهمین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است. از دید شیعه، تمامى انبیا، از آدم تا خاتم: معصوم بوده‏اند. بر این مطلب، آیات و روایات بسیارى دلالت مى‏کند. با این وجود، در قرآن آیاتى مشاهده مى‏شود که ظاهر آن‌ها، لغزش انبیاست. در جوامع روایى نیز، روایاتى بر معصوم نبودن انبیا و اوصیا وجود دارد. کتاب حاضر، به بررسى آیات و روایات پرداخته و با پژوهشى منتقدانه، ضعف آن روایات و معناى حقیقى آیات را روشن کرده است. 

عقل از منظر وهابیان، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۹۱ص، رقعی. 
وهابیان درباره عقل و دخالت آن در تشریع و عقاید دیدگاه‌هایی دارند. نویسنده این کتاب ضمن بررسی این دیدگاه‌ها، با استفاده از قرآن و سنت به نقد آن‌ها پرداخته است. از جمله عناوینی که در این کتاب بحث شده عبارتند از: حجیت عقل؛ میزان استفاده از عقل نزد سلفی‌ها؛ وهابیان و انحصار استدلال به ادله قرآن و روایی؛ وهابیان و اعتماد به خبر واحد در عقاید. 

علم و سلطه غیبی اولیاء، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۶۸ص، رقعی. 
این اثر که از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است، با زبانی علمی و استدلالی، عقاید و نظریات وهابیون را درباره اصول و مبانی اسلام و باورهای فرعی مسلمانان تحلیل و نقد می‌کند. در این کتاب یکی از مسائل اخلاقی بین وهابیان و دیگر مذاهب اسلامی با عنوان «علم غیب اولیا و سلطه غیبی و تکوینی آنان در دنیا و عالم برزخ» بررسی می‌شود. کتاب با هدف تشریح آراء وهابیت درباره استغاثه و توسل به ائمه اطهار و باور به اطلاع از امور غیبی اولیا الله تدوین شده است. 

عمدة عیون صحاح الأخبار، حافظ ابن البطرق، تحقیق الشیخ مالک المحمودی والشیخ ابراهیم البهادری، ۱۴۱۲ق/۱۳۷۰، ۵۷۰ص، وزیری. 
کتاب حاضر، اخبار صحیح اهل سنت مبنی بر مکانت و والایی حضرت علی (ع) را از صحاح و سنن و مسانید آن‌ها به طور بدیعی جمع آوری کرده است و منبعی جامعی در این باره است. 

عید الغدیر فی الإسلام والتتویج والقُرُبات یوم الغدیر، عبدالحسین الأمینی، به کوشش فارس تبریزیان، بی‌تا، ۱۲۸ص، جیبی. 
این نوشتار پنجمین جلد از مجموعه «من فیض الغدیر» است که در آن برخی اطلاعات تاریخی درباره این روز بزرگ همچون تاج گذاری حضرت علی(ع) با عمامه توسط پیامبر (ص)، اعمال مستحبی مسلمین و نیز پاسخ به برخی شبهات مخالفین و معاندین آمده است. 
 
فتاوا و نظرات مراجع عظام تقلید و اندیشمندان اسلامی پیرامون حرمت تکفیر مسلمانان و اهانت به مقدسات مذاهب ‏اسلامی، پژوهشکده حج و زیارت، ۱۳۹۲، ۷۲ ص، پالتویی. ‏
از آنجا که علما و مراجع عظام تقلید و پیروان مکتب اهل‌بیت (ع) اهانت به مقدّسات مذاهب اسلامی و تکفیر پیروان سایر مذاهب را جایز ‏نمی‌دانند و با صراحت بر حرمت چنین اعمالی فتوا داده‌اند و نیز بسیاری از اندیشمندان و علمای شیعه دیدگاه‌های مشابهی را در زمینه حرمت ‏تکفیر مسلمانان و اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی ارائه کرده‌اند، لذا پژوهشکده حج و زیارت با انتشار این فتاوا و آراء، گامی مهم در جهت ‏تقویت مبانی تقریب مذاهب اسلامی و نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر علما و اندیشمندان سایر مذاهب در راستای مقابلة نظری با تکفیر و جنایات ‏تکفیریان برداشته است‎. ‎
اثر حاضر علاوه بر فتاوای مراجع معظم تقلید و نظرات برخی از اندیشمندان و علمای اسلام، به بررسی اجمالی فتنه تکفیر اهل قبله از نگاه ‏قرآن، روایات و اندیشمندان اسلامی می‌پردازد. امید که با همّت و مساعدت تمامی علمای جهان اسلام، شاهد نابودی فتنه تکفیر در دو حوزه ‏اندیشه و عمل در جهان اسلام باشیم. گفتنی است این اثر علاوه بر زبان فارسی به زبانهای عربی و اردو نیز ترجمه و منتشر شده است. ترجمه ‏عربی این کتاب با عنوان «حرمة تکفیر المسلمین والإساءة إلی مقدسات الأمة الإسلامیة فی فتاوا و آراء مراجع الدین والعلماء المسلمین ‏الشیعة» منتشر شده است. ‏
 
فتاوای تفرقه انگیز وهابیان، عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، ۱۳۸۷، ۴۲ص، رقعی. 
در این کتاب مبانى فتاواى بعضى از مفتیان تندرو وهابى همچون شیخ عبدالعزیز بن باز درباره شیعیان بررسی و تحلیل شده است. نویسنده تلاش داشته نشان دهد که چقدر این فتاوا بى‏مطالعه و از روى احساسات، تعصبات، شایعات و یا سوء تفاهم‏‌ها صادر شده است. از جمله فتاوایی که در این تحقیق بررسی شده این موارد هستند: غلو درباره اهل بیت:، تحریف قرآن، خواندن علی (ع) و اهل بیت: در شداید، بی‌اعتنایی به قرآن، توسل به اصحاب قبور، سب و لعن خلفا و صحابه، اساس عمل به حدیث، تمسک به احادیث کذب، تقیه و نفاق. 

فتنه وهابیت، سیداحمد زینی دحلان، ترجمه همایون همّتی، بی‌تا، ۷۱صفحه، جیبی. 
نقد یکى از عالمان نامدار اسلامى درباره آئین وهابیت است. مؤلف که از مفتی‌های مکه است، تلاش کرده برخى از اندیشه‏هاى بنیانگذار وهابیت را در ‌‌نهایت فشردگى و ایجاز در بوته نقد قرار دهد. چاپ دیگری از این کتاب در سال ۱۳۸۶ در ۶۴ صفحه منتشر شده است. 
ترجمه‌ای از فتنة الوهابیة (احمد زینی دحلان، استانبول، مکتبة الحقیقة، ۱۴۱۱ق/۱۹۹۱م، ۱۵۲ص) است. 

فدک: دراسة تحقیقیة ناظرة الی الشبهات التی طرح‌ها احسان الهی ظهیر فی کتابه (الشیعة و اهل البیت) حول مسألة فدک، سیدجاسم هاتو موسوی، ۱۳۹۰، ۲۱۲ص، وزیری. 
این کتاب نقدی بر بخش از کتاب الشیعة و اهل البیت نوشته احسان الهی ظهیر، نویسنده وهابی پاکستانی است. این نویسنده وهابی که در کتاب‌های خود به هیچ وجه جانب آداب اسلامی، دوری از تعصب و تمسک به اخلاق را رعایت نکرده است خصوصا در کتاب الشیعة و اهل البیت [:] که از روش تحقیق در مسائل اختلافی خارج شده است خصوصا در موضوع فدک که در آن، صورت حقیقت را بسیار دور از واقع نشان داده است. سید جاسم هاتو الموسوی در کتاب فدک که به عربی تألیف شده، به شبهاتی که وی در این کتاب درباره موضوع فدک وارد کرده، پاسخ داده است. 

فرقه‌ای برای تفرقه: بررسی پیشینه‌ فکری و سیاسی جریان وهابیت، نجم الدین طبسی، چاپ، ۱۳۸۶، ۱۲۰ص، پالتویی. 
بررسی پیشینه فکری و سیاسی جریان وهابیت موضوع این نوشتار است. پیش از نقد عقاید آنان، به تاریخچه ابن‏تیمیه و محمد بن عبدالوهاب و نقش آنان در ایجاد اختلاف و درگیرى بین امّت واحده اسلامى و از هم پاشیدن صفوف مسلمین پرداخته شده است. 

فصل الخطاب من کتاب الله وحدیث الرسول وکلام العلماء فی مذهب ابن عبد الوهاب، سلیمان بن عبدالوهاب نجدی، ۱۳۹۱، ۱۷۶ص، وزیری. 
این کتاب که با نام الصواعق الالهیه فی الرد علی الوهابیة نیز مشهور است، نقد دیدگاه‎های عقیدتی وهابیان درباره برخی از چیزهایی که آنان آن‌ها را شرک می‌‏خوانند است. در این کتاب ابتدا به شکل‏گیری فرقه وهابیت و عقاید انحرافی آنان در مورد توحید و شرک اشاره شده، و پیروی آنان از تفکرات ابن‏تیمیه در نقد عقاید شیعیان و تکفیر شیعیان را به خاطر عقاید خویش، مورد ارزیابی قرار داده است. نگارنده شرک خواندن زیارت قبور و توسل به ائمه از سوی وهابیان را مورد نقد قرار داده، و ادله محکمی از سنت و سیره پیامبر(ص) در این زمینه ارائه کرده است. آنگاه تکفیر شیعیان از سوی وهابیان به خاطر داشتن عقایدی مانند توسل به اهل‏بیت و زیارت مشاهد شریفه را بدعت وهابیان خوانده، و خطرات این بدعت از سوی وهابیان را گوشزد کرده است. 

فقد الاعتدال فی نقد الرجال: دراسة تحلیلیة لشرطیة عدالة الراوی عند الجمهور، محمد کروی (القیسی)، ۱۴۳۲ق/۱۳۹۰، ۱۶۰ص، وزیری. 
این کتاب به اشکال بر چگونگی تطبیق نظریه عدالت راویان بر برخی مصادیق آن از سوی اهل سنت پرداخته است. این کتاب به این موضوع می‌پردازد که اهل سنت با اینکه در تئوری و نظر در علم الحدیث، عدالت را در راوی شرط می‌دانند، در تطبیق عدالت بر افراد، راه دیگری را پیموده‌اند. در خلال کتاب مشخص می‌شود که اهل سنت در تطبیق عدالت بر برخی روات، کسانی را توثیق کرده‌اند که بر مبنای خودشان امکان توثیق چنین شخصی وجود ندارد و برخی دیگر را تضعیف کرده‌اند که باز بر مبنای خودشان، این افراد مستحق تضعیف نیستند. 
فی ظلال التوحید: دراسةه مبسطه حول التوحید و الشرک و تحدید معالمهما، جعفر سبحانی، ۱۳۷۹، ۷۱۲ص. 
موضوع این نوشتار بحث توحید و شرک است. با توجه به اهمیت دادن مسلمانان به مسأله توحید از صدر اسلام تاکنون حدود و ثغور شرک و مصادیق آن‌ها را در این کتاب به ‏نحو شایسته و بایسته بیان شده است. 
 
قرآن و مصونیت از تحریف، ‌ سیدکمال حیدری، ترجمه گروهی از مترجمان، ۱۳۹۲، ۱۴۴ ص، ‌رقعی. 
این کتاب ترجمه نوشتاری با عنوان «صیانه القرآن من التحریف» از آیت الله سیدکمال حیدری است. در طول تاریخ همواره برخی کژاندیشان بر آن بوده‌اند تا پیروان اهل بیت (ع) را به تحریف قرآن متهم کنند؛ تهمتی که همواره شیعه از آن بیزاری جسته است. نویسنده در این نوشتار تلاش کرده از این عقیده راستین دفاع کند و پیروان اهل بیت (ع) را از چنین تهمتی مبرا سازد. مطالب ابن کتاب در سه بخش با این عناوین تنظیم شده است: ۱-مباحث مقدماتی (شامل مفهوم تحریف، کلام بزرگان مکتب اهل بیت (ع))؛ ‌۲-دلائل قائلان به عدم تحریف؛ ‌۳-دلائل قائلان به تحریف. 

قرا‌ءة فی کتاب ‌الاجوبة ‌النجفیة فی ‌الرد علی ‌الفتاوای‌ الوهابیة لایة‌الله ‌الشیخ هادی آل‌ کاشف ‌الغطاء، محمد هادی، ‏‏‏۱۳۸۷، ۵۳ص، جیبی. 
بررسی کتاب ‌الاجوبة ‌النجفیة فی ‌الرد علی ‌الفتاوای‌ الوهابیة نوشته ‌الشیخ هادی آل‌ کاشف ‌الغطاء است. این کتاب درباره برخی از شبهات وهابیان درباره دیدگاه‏های فقهی و اعتقادی شیعه امامیه است. در این کتاب فتاوا و ایرادهایی که علمای وهابی در مورد مسائلی مانند ساختن بنا بر قبور، زیارت قبور، سفر برای زیارت قبور ائمه، نذر، توسل به امامان، قسم خوردن به نام غیر خداوند و... مطرح کرده‏اند، به طور عقلی و نقلی پاسخ داده شده است. 

کالبد شکافی عقاید وهابیت، رحمت الله ضیائی، با همکاری حمید الله رفیعی، ۱۳۹۰، ۲۶۶ص، رقعی. 
مروری بر دیدگاه‌های فرقه وهابیت در مورد توحید، نبوت، امامت، اهل‌بیت:، قرآن، ایمان و کفر، توسل و زیارت و نقد دیدگاه‌های آنان در این امور است. در این نوشتار سعی شده است ابتدا مبانی فکری وهابیت در مورد موضوعات مذکور بیان شده و تاثیرپذیری آنان از افرادی مانند ابن تیمیه و ابن جوزی در مسایل اعتقادی خویش تبیین گردیده و پس از آن ادله نقد و ارزیابی این قبیل از افکار آنان ارایه شود. 

کشف الحقائق رد على هذه نصیحتی إلى کل شیعی، علی آل محسن، بی‌جا، بی‌نا، ۱۴۲۹ق/۲۰۰۸م، ۲۳۵ص. 
این کتاب ردی بر کتاب هذه نصیحتی الی کل شیعی نوشته ابوبکر جابر جزایری است. جزایری در این کتاب انواع تهمت‌ها و افترائات را به شیعه نسبت داده و شیعیان را تکفیر و گمراه خوانده است. شیخ علی آل محسن با بررسی تمامی مطالب این کتاب، نقدی جامع بر آن ارائه کرده است. نوینده پس از نقد و بررسی مقدمه کتاب، جایگاه کتاب کافی نزد شیعه و ویژگیهای آن را بررسی نموده و در ادامه به نقد کشفیات جزایری پرداخته است. این کتاب با مشخصات زیر در پژوهشکده حج و زیارت به فارسی ترجمه شده است: 
ترجمه فارسی
کشف حقایق: نقدی بر کتاب هذه نصیحتی إلی کلّ شیعتی، علی آل محسن، ترجمه اکبر ترابی شهرضایی، ۱۳۹۱، ۲۶۰ ص، وزیری. 

کنت امیریا، محمد عبدالمحسن آل الشیخ، ۱۳۸۶، ۶۴ص، جیبی. 
این کتاب ارزشمند، داستان مردى است که بعد از اینکه در دوران جوانى، درسایه ظلمت و نادانى و دورى از حق، مدّتى را سپرى کرد، خداوند متعال با نعمت هدایت، راه حق و حقیقت را بر روى وى گشود. 

گزیده راهنمای حقیقت: پرسش و پاسخ پیرامون عقاید شیعه، جعفر سبحانی، ۱۳۸۶، ۲۷۱ص، رقعی. 
مرکز تحقیقات حج با توجه به اهمّیت بعضی پرسش‌ها و برای سهولت و دستیابی آسان‌تر به آن‌ها بعضی از پرسش و پاسخ‌ها را از کتاب راهنمای حقیقت گزینش نموده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است

گزیده سیمای عقاید شیعه، جعفر سبحانی، ترجمه جواد محدثی، ۱۳۸۷، ۲۷۲ص، رقعی. 
ضرورت و اهمیت آشنایی با مبانی اعتقادی تشیع و آمادگی پاسخگویی به شبهات و سؤالاتی که از سوی دیگران مطرح می‌شود، بر کسی پوشیده نیست؛ مخصوصا اتهاماتی که از سوی وهّابیت، بر ضدّ شیعه و پیروان اهل بیت وارد می‌شود، این نیاز و ضرورت را دو چندان می‌کند. کتاب حاضر، خلاصه کتاب «سیمای عقاید شیعه» است که در آن به مهم‌ترین شبهات وارده از سوی وهابیون پاسخ داده است. 

گفتم، گفت، جواد محدثی، ۱۳۹۰، ۴۸ص، پالتویی. 
این نوشتار در قالب گفت‌و‌گو و ترسیم صحنه‌های برخورد میان زائران و وهابیون، به تبیین برخی از مفاهیم اعتقادی و پاسخ به بعضی از شبهات مطرح درباره زیارت، توسل، تبرک، شفاعت و... پرداخته است. 

گل بی‌خار: آسیب‌شناسی کتب اهدایی وهابیان در ایام حج، عدنان درخشان، ‏‫۱۳۸۷، ۱۰۲ص، پالتویی. 
نقد کتاب‏هایی است که از جانب وهابی‌ها به زائران بیت‌الله الحرام اهدا می‌شود. نویسنده چهل عنوان از این کتب را برگزیده و طی پنج فصل با عناوین توحید، نبوت، میراث نبوی، امامت، مسلمانان، مورد نقادی قرار داده است. عنوان دیگر این کتاب آسیب‌شناسی کتب اهدایی وهابیان در ایام حج است. 

للحقیقة اقول، محمد عیدالله الناصر، ۱۴۲۹ق، ۷۲ص، جیبی. 
پاسخی است به مقاله‌ای از سلمان بن فهد العودة درباره برگزاری مراسم عید غدیر. 

لله و للحقیقة: رد علی کتاب لله ثم للتاریخ، علی آل محسن، ۱۴۲۴ق/۱۳۸۲، دو جلد در یک مجلد، ۷۱۷ص، وزیری. 
ترجمه فارسی
اف‍ش‍ای‌ ی‍ک‌ ت‍وطئ‍ه‌: پ‍اسخی‌ ب‍ه‌ ک‍ت‍اب‌ اه‍ل‌ بیت علیهم السلام‌ از خ‍ود دف‍اع‌ می‌ک‍ن‍ن‍د، ترجمه حمیدرضا آژیر، ۱۳۸۳، ۳۲۰ص، رقعی. 
کتاب حاضر ردیه‌ای بر کتاب لله ثم للتاریخ: کشف الاسرار و تبرئة الائمة الاطهارتالیف فردی با نام مستعار حسین الموسوی است. در این کتاب برخى شبهات درباره تاریخ و عقاید و احکام شیعه مطرح شده است. در کتاب لله و للحقیقة نویسنده ضمن بررسى دقیق و موشکافانه مدعیات مطرح شده در کتاب فوق، با مراجعه به متون و منابع اصیل و مورد وثوق، حقیقت را در باب هریک از آن‌ها مطرح مى‏کند. 

لماذا اختلاف فی الوضوء و من هو وراء الکوالیس؟، سیدعلی شهرستانی، تلخیص و ترتیب قیس العطار، ۱۳۸۴، ۱۰۲ص، رقعی. 
کتاب حاضر که به زبان عربی نوشته شده خلاصه و تلخیص از اصل کتاب بوده و موضوع آن بیان علت اختلاف مسلمانان درباره وضو گرفتن است. عناوین مطالب عبارتند از: انشعاب مسلمانان به دو روش در وضو گرفتن، تعبد و متعبدین، اجتهاد و مجتهدان، مجتهدان زمان پیامبر (ص)، عثمان و اجتهاد، عثمان و وضو، مخالفان عثمان، بنیانگذار اختلاف، عثمان و نوآوری. 

مجموعه گفتمان‌های مذاهب اسلامی، محمدتقی فخلعی، ۱۳۸۳، ۳۶۰ص، وزیری. 
نوشته حاضر، دفتر اول از مجموعه گفتمان‌های مذاهب اسلامی است که در دو فصل گفتمان تقریب و گفتمان عقیده تدوین شده است. عناوین کلی کتاب عبارتند از: گفتمان تقریب، گفتمان امامت و خلافت، ویژگی‌های امام، اهل البیت محل تلاقی است، گفتمان اثناعشریت، گفتمان مهدویت، گفتمان عدالت صحابه و تحریف ناپذیری قرآن

محمد بن عبدالوهاب: بنیانگذار وهابیت، علی اصغر رضوانی، ۱۳۸۹، ۸۸ص. 
بررسی زندگی و عقاید محمد بن عبدالوهاب، مؤسس فرقه وهابیت، موضوع این نوشتار است. نویسنده پس از بیان زندگینامه وی، عقاید او درباره تکفیر مسلمین را بیان نموده است. از آنجا که از زمان پیدایش وهابیت، عالمان برجسته اهل سنت پیوسته ضد عقاید انحرافى آن‌ها موضع گرفته و افکارشان را نقد کرده‏اند، بخش پایانی این کتاب، دیدگاه علماى اهل سنت درباره محمد بن عبدالوهاب‏ است. 

مذاکرات فی الاقریب والوحدة: المنهج التقریبی السلیم، مرتضی علی باشا، ۱۴۲۹ق، ۳۱ص. 
بررسی مفهوم تقریب مذاهب و راهای نزدیک‌تر شدن مذاهب اسلامی به یکدیگر موضوع مورد بحث در این کتاب است. نویسنده ضمن بررسی شخصیت‌ها و نهادهای مؤثر در تقریب مذاهب، وظایف آن‌ها را بررسی کرده است. 

مرزهای توحید و شرک در قرآن، جعفر سبحانی، ترجمه‏ی مهدی عزیزیان، ۱۳۸۰، ۲۳۷ص، رقعی، عربی. 
ترجمه‌ای از کتاب التوحید و الشرک فی القرآن الکریم است و موضوع آن بررسی توحید در عبادت و پاسخ به نقدهای وهابیان در این باره است. مستندات نویسنده عمدتاً آیات قرآن، روایات تاریخی و احادیث شیعه امامیه و اهل سنت می‌‏باشد. وی پس از ارائه تعریفی از مفهوم ایمان و کفر، اقسام و مراتب توحید را مورد بررسی قرار داده و به بیان عناصر تشکیل دهنده عبادت پرداخته است. از دیدگاه نویسنده، عبادت خداوند هیچ منافاتی با زیارت قبور انبیا و ائمه و توسل به آنان ندارد و ساختن آرامگاه و گریه بر اموات و سوگند دادن خداوند به اولیاء الهی، هیچکدام از مصادیق شرک نمی‌‏باشند. 

مسائل خلافیة والرأی الحق فی‌ها، علی آل محسن، ۱۴۲۴ق، ۳۰۸ص، وزیری. 
کتاب حاضر با هدف بررسی کشف حقیقت و عقیده صحیح در مسائل اختلافى بین شیعه و سنى نوشته شده است. مطالب کتاب در هفت فصل و با این عناوین آمده است: پیشوایان دوازده‏گانه کیانند؟؛ چه چیزى صحت خلافت ابى‏بکر را توجیه مى‏کند؟؛ چرا اهل سنت به اهل بیت: تمسک نمى‏جویند؟؛ چرا مذاهب اهل سنت چهار تاست؟؛ ۵- نزد اهل سنّت کدامیک از شعائر اسلامى صحیح باقى مانده است؟ 

المشاهد المشرفة والوهابیون، محمدعلی سنقری حائری، تحقیق سید محمدرضا حسینی جلالی، ۱۳۹۰، ۱۲۸ص، وزیری. 
این رساله در پاسخ به شبهاتی است که وهابیون درباره زیارت و مسائل پیرامونی آن به شیعیان وارد کرده‌اند و مرحوم سنقری به گونه‌ای مستدل با بهره‌گیری از آیات قرآن در مقام پاسخ برآمده است. 
 
مشاهدنا و قبور أهل البیت (ع) مشاعر الهیه، محاضرات آیة الله الشیخ محمد السند، به قلم محمد رجب عبدالوهاب، ۲۰۸ صفحه، ۱۳۹۲. 

مشکلة التقریب و ازمة المقاربات، ادریس هانی، ۱۴۲۹ق، ۳۰ص، جیبی. 
در این نوشتار ضرورت تقریب مذاهب از لحاظ تاریخی و نیز تقریب در اصول بررسی و یادآوری شده است. 

المصحف فی الروایات والآثار، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۲۴ص، جیبی. 
هفتمین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» که موضوع آن بررسی مصحف است. مُصْحَف،‌‌ همان قرآن کریم است، یا قرآن به ضمیمه شأن نزول و تفسیر آن؟ و آیا مصحف فاطمه زهرا یکى از این دو بوده؟ نویسنده در این کتاب به طور مستدل به این سؤالات پاسخ داده است. 

مع الدکتور السالوس فی آیة التطهیر، سیدعلی حسینی میلانی، ۱۳۲ص، جیبی. 
این کتاب که شانزدهمین شماره از سلسله «علی مائده الکتاب و السنه» است، نقدی بر رساله «آیة التطهیر» نوشته علی احمد سالوس می‌باشد. دلالت آیه ۱۳۳ سوره احزاب بر عصمت اصحاب کساء و عدم شمول آن نسبت به همسران پیامبر خدا(ص)، موضوعى است که مورد نقد و مناقشه دکتر سالوس و هم فکران او قرار گرفته و مؤلّف این کتاب با دلایل محکم به اثبات نظریه شیعه و رد نر سالوس مى‏پردازد. 

من حدیث النبی(ص):یکون لهذه الامة اثنا عشر قیما، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۴۰ص، جیبی. 
این کتاب ششمین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است. حضرت رسول(ص) در هر زمان و مکانى که مناسبت ایجاب مى‏کرد، درباره پس از خودش، سخن به میان آورده و وظیفه امّت اسلامى را مشخص کرده است. یکى از سخنان حضرت، بیان عدد امامان و خلفاى خویش است. در حدیثى آمده است که جانشینان رسول اللَّه (ص) دوازده تن هستند که همگى از قریش‏اند. این حدیث، مورد مناقشه بعضى از علماى اهل سنّت قرار گرفته است. کتاب حاضر، بحثى است جامع و مختصر درباره صحّت این حدیث و معناى آن. 

من سنن النبی(ص): الصلاة علی محمد و آل محمد، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۲۲ص، جیبی. 
سومین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است. در این جزوه درباره کیفیت و فضیلت ذکر صلوات مطالبی ارائه شده است. 

من سنن النبی (ص): البکاء علی المیت، سیدمرتضی عسکری، بی‌تا، ۲۴ص، جیبی. 
اولین جلد از سلسله «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است که درباره گریه کردن برای مردگان و بررسی دلایل جواز آن از منظر قرآن و سنت است. 

من هو خلیفة المسلمین فی هذا العصر؟، علی آل محسن، ۱۳۸۲، ۱۵۰ص، رقعی. 
از مسلّمات مسلمانان جهان، اعمّ از شیعه و سنّى داشتن امام و رهبرى است که اطاعت از او شرعاً واجب و لازم است که به این مطلب‏ در روایات عامّه و خاصه اشاره شده است. مؤلف در این کتاب به بررسى عللِ اختلافِ نظر، درمورد لزومِ بودن امام در هر عصرى و چگونگى انتخاب وى پرداخته است. بدیهى است که یکى از موضوعات کتاب درباره حیات، ظهور، قیام و حکومت عدل حضرت مهدى (عج)مى‏باشد. 

منهج ابن‌تیمیه فی التوحید: قراءه نقدیه مقارنه، یحیی عبدالحسین دوخی، ۱۳۹۰، ۳۷۱ص، وزیری. 
تبیین نظریه وهابیون و ابن تیمیه درباره توحید و نقد آن است. ابن تیمیه‌‌ همان کسی است که طلب شفاعت از انبیاء و اولیاء: و توسل به ایشان و همچنین زیارت قبور مطهرشان را شرک، بدعت و حرام می‌داند. این مطالب نویسنده کتاب را بر آن داشته تا با نگاشتن این کتاب، مشکلات فکری و شذوذات گمراه کننده ابن‌تیمیه را بشناساند و به ابطال آن همت گمارد. 

نسیم بیداری، سید حسین اسحاقی، ۱۳۸۸، ۲۰۲ص، پالتویی. 
بررسی عقاید وهابیت و مخالفت ماهوی آموزه‌های این جریان با عقاید اصیل اهل سنّت و تشیع است. در این نوشتار، اختلافات آشکار بین وهابیت و اهل سنت به تصویر کشده شده و پاسخ وهابیان از متون علمای اهل سنت داده شده است. در بخش پایانی نیز عقاید وهابیت درباه زیارت و خواندن دعا و نماز کنار قبور به نقد کشیده شده است. 
 
نفی ظاهره التکفیر عند الإمامیه، کتاب یقوم بإبطال دعوى الوهابیه والدمشقیه، فی اتّهام الإمامیه بتکفیر جمیع أهل ‏السنّه، ابومحمد الساعدی، ۱۳۹۲، ۳۰۰ص، وزیری. ‏
نقد و بررسی جریان تکفیری و رد افترائات آنان نسبت به شیعیان موضوع این نوشتار است. نویسنده با استناد به آرای علمای اهل سنت جریان ‏تکفیری را جریانی انحرافی دانسته و وجود آن را برای دنیاس اسلام مضر دانسته است. این کتاب در یک مقدمه و دو بخش کلی است. در ‏مقدمه، حقیقت جریان تکفیری و خطرات این جماعت بررسی شده است. در بخش نخست، موقعیت جریان وهابیت در بین مسلمانان و نیز ‏برخی از افکار و عقاید آنان نقد و بررسی شده است. در بخش دوم، اتهامات و افترائات یکی از نویسندگان وهابی اهل لبنان به نام عبدالرحمن ‏محمد سعید دمشقیه پاسخ داده شده است. ‏
 
نظام واسطه در خلقت، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۴۵ص، رقعی. 
در این کتاب، به نقد دیدگاه‌های وهابی پیرامون مسئله شفاعت و توسل پرداخته شده است. کتاب حاضر، مجلدی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نویسنده در این نوشتار می‌کوشد به مطالعه نظریه وهابیان درباره واسطة بین خلق و خالق متعال در درخواست حاجات پرداخته و با تبیین آیات قرآن و شرح مصادیق وسائط در قرآن به رد ایده وهابیان پرداخته و به برخی شبهات وارد شده از سوی این فرقه پاسخ گوید. 

نظرة علی کتاب حقیقة ولیس افتراء، جعفر سبحانی، ۱۴۲۷ق، ۵۴ص، جیبی. 
این کتاب که ششمین جلد از مجموعه «نحو قراءة جدیدة للتاریخ» است، نامه‌ای به شیخ صالح بن عبدالله الدرویش در نقد کتاب حقیقة و لیس افتراء نوشته ابومعاذ اسماعیلی و با مقدمه شیخ صالح بن عبدالله الدرویش است. 

نظرة فی کتاب البدایة والنهایة، عبدالحسین امینی، به کوشش احمد الکنانی، بی‌تا، ۱۳۶ص، جیبی. 
این کتاب هفتمین شماره از مجموعه «من فیض الغدیر» است که در آن بخش‌هایی از کتاب الغدیر علامه امینی آمده که در آن اثبات شده، اول مسلمان حضرت علی(ع) بوده است. 

نظرة فی کتاب السنة والشیعة لمحمد رشید رضا، عبدالحسین امینی، ۱۴۱۷ق، ۶۴ص، جیبی. 
این کتاب که چهارمین شماره از سلسله «من فیض الغدیر» است، نقد و بررسی دیدگاه‌ها و پاسخ به برخی شبهات محمد رشید رضا در کتاب السنة والشیعة است. در این کتاب اتهاماتی نسبت به شیعیان مطرح شده است. 

نظرة فی کتاب الفصل فی الملل و الاهواء والنحل لابن حزم الظاهری، عبدالحسین امینی، به کوشش محمد الحسون، بی‌تا، ۱۵۲ص، جیبی. 
این نوشتار ششمین جلد از سلسله «من فیض الغدیر» است، که بخش‌هایی از جلد سوم کتاب الغدیر علامه امینی در آمده است. در این نوشتار علامه امینی به اتهامات و افترائات‌بان حزم ظاهری اندلسی در کتابش به نام الفصل فی الملل والاهواء والنحل پاسخ داده است. 

نظرة فی کتاب الوشیعة لموسی جارالله، عبدالحسین امینی، به کوشش احمد الکنانی، بی‌تا، ۱۱۹ص، جیبی. 
این نوشتار سومین جلد از مجموعه «من فیض الغدیر» است و مرحوم علامه امینی در آن دو اشکال مطرح شده از سوی موسی جارالله در مورد نیاز جامعه به امام معصوم و نیز ازدواج موقت را پاسخ داده است. 

نظرة فی کتاب منهاج السنة النبویة، عبدالحسین امینی، تحقیق احمد الکنانی، بی‌تا، ۲۰۰ص، جیبی. 
این کتاب، نهمین جلد از مجموعه «من فیض الغدیر است» که در آن بخش‌هایی از کتاب الغدیر علامه امینی که در پاسخ به اتهامات مطرح شده در کتاب منهاج السنة النبویة ابن تیمیه نسبت به شیعه بوده، گردآوری شده است. 

نظرة فی کتاب الصراع بین الاسلام و الوثنیه لعبدالله علی القصیمی، عبدالحسین امینی، به کوشش محمد الحسون، ۱۳۷۶/۱۴۱۷ق، ۱۲۳ص، جیبی. 
این نوشتار که هشتمین جلد از مجموعه «من فیض الغدیر» است، نقد و بررسی کتاب الصراع بین الاسلام و الوثنیة نوشته عبدالله القصیمی است. علامه امینی در این بخش از کتاب الغدیر که در این متن آورده شده است، پاسخهایی درباره شبهه‌ عبدالله القصیمی درباره علم غیب ائمه اهل البیت: داده است. 

نقد الحدیث بین الاجتهاد والتقلید المهدی فی احادیث المسلمین حقیقة ثابته، به کوشش سیدمحمدرضا حسینی جلالی، ۱۴۱۳ق، ۱۵۵ص، جیبی. 
این نوشتار پانزدهمین شماره از مجموعه «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است. عقیده به حضرت مهدى(عج) مورد اجماع و اتفاق همه فرقه‏هاى مسلمانان و مشهور بین روایات فریقین است. حجم وسیعى از روایات از مهدى آخرالزمان و اینکه خروج او دنیا را پر از عدل و داد مى‏کند، سخن گفته است، لیکن اخیراً گروه اندکى از غرب‏زدگان و خود باختگان در برابر بیگانگان مى‏کوشند شبهه پراکنى کنند و با نام و عناوینى فریبنده چون نقد عقلى حدیث، سمپاشى و تفرقه افکنى کنند. مؤلّف در این کتاب به طور منطقى و مستدل به بررسى نقد حدیث و ظهور حضرت مهدى آل محمد [و ارائه دیدگاه صحیح در این زمینه مى‏پردازد. 

نقد کتاب وحدت و شفقت صحابه و اهل بیت با یکدیگر، جعفر سبحانی، ۱۳۸۷، ۱۸۸ص، جیبی. 
کتاب حاضر نقد و ردیه‌ای بر کتاب رحماء بینهم: التراحم بین آل بیت النبی (ص) و الصحابة رضی الله عنهم اجمعین تالیف صالح درویش، قاضی القضات قطیف است. این کتاب توسط پژوهشکده حج و زیارت با مشخصات زیر به عربی ترجمه شده است: 
ترجمه عربی
حوار مع الشیخ صالح الدرویش حول کتابه التراحم بین آل البیت النبی و بین بقیة الصحابة، جعفر سبحانی تبریزی، ترجمه عبدالرضا شالچیان، ۱۳۹۱، ۱۵۲ص، جیبی. 

نقد وهابیت از درون (محمد بن علوی مالکی - حسن بن فرحان)، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۶۹ص، رقعی. 
در این کتاب دیدگاه دو تن از دانشمندان اهل سنت به نامهای محمد بن علوی مالکی - حسن بن فرحان در نقد عقاید وهابیون آمده است. اینان در کتاب‌ها و سخنان خود به شبهات وهابیان پاسخ داده و آن‌ها را به اعتدال و میانه‌روی دعوت می‌نمایند

نقد وهابیت از برون: دیدگاه دانشمندان اهل سنت، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۶۳ص، رقعی. 
بیان برخی شواهد از مخالفتهای بخشی از علمای اهل سنت با اعمال و افکار فرقه وهابیت است. این اثر با آوردن عباراتی به ذکر برخی از آثار عالمان اهل سنت در زمینه وهابیت می‌پردازد که با افکار محمد بن عبدالوهاب به مقابله پرداخته‌اند. 

نقدی بر افکار ابن تیمیه: مؤسس وهابیت، علی اصغر رضوانی، تلخیص مرتضی معلم، ۱۳۸۶، ۹۵ص، پالتویی. 
در این کتاب، شبهاتی را که ابن تیمیه بر شیعه و پیروان اهل بیت: وارد کرده با استناد به روایات و قضایای تاریخی پاسخ داده شده است. 

نور هدایت: در نقد کتاب آنگاه که صحابه را شناختم، سیدمحمد نجفی یزدی، ۱۳۹۱، ۳۱۱ص، رقعی. 
این کتاب در نقد کتاب آنگاه که صحابه را شناختم منسوب به شخص با نام ابوخلیفه علی بن محمد قصیبی است. کتاب آنگاه که صحابه را شناختم انباشته از مطالبی ناهماهنگ، بی‌ارتباط، احساسی و موهون است؛ گویی نویسنده هدفی جز نوشتن بر ضد شیعه را نداشته است، به گونه‌ای که خواننده کتاب با اندکی دقت، متوجه غیرعلمی بودن مطالب کتاب می‌شود، کتاب نور هدایت به شبهات موجود در کتاب مذکور پاسخ داده است. در کتاب نور هدایت به پنجاه شبهه، اتهام و ادعای نویسنده کتاب مذکور پاسخ داده شده است؛ شبهاتی همانند عزاداری، عبادت و شرک، ارتداد برخی صحابه، عدالت صحابه، ازدواج موقت، امامت ائمه اطهار:، علم ائمه به جانشین خویش به ویژه حضرت مهدی [[و اجرای احکام جدید در زمان آن حضرت، علم غیب، تهاجم به خانه امیرالمؤمنی (ع) و امور دیگر.

وضوء النبی (ص) من خلال ملابسات التشریع، سید علی شهرستانی، بی‌تا، ۳۹۹ص، رقعی. 
موضوع این کتاب درباره وضوی پیامبر اعظم(ص)است. 

وضوء عبدالله بن عباس و دور السیاسة فی اختلاف النقل عنه، سید علی شهرستانی، ۱۴۲۶ق، ۱۵۲ص، رقعی. 
موضوع این کتاب دربارهٔ مسئلهٔ «وضو» به ویژه وضوی گرفتن عبدالله بن عباس با توجه به احادیث و روایت کتب شیعه و اهل سنت است که به صورت خلاصه و تلخیص تنظیم یافته و عناوین مطالب آن عبارت‌اند از: مناقشه سندی و دلالتی روایات شستن دست و صورت در وضو؛ مناقشه سندی و دلالتی روایات مسح سر و پا؛ پدیده اختلاف نقل روایت از یک صحابی؛ نمونه‌هایی از اختلاف در مسائل فقهی، نمونه‌هایی از اختلافات فقهی ابن عباس و عثمان؛ مخالفت شیوه حکومت با علی (ع) و بنی عباس در مسائل فقهی. 

وضوء عثمان بن عفان من النشأة الی الانتشار، سیدعلی شهرستانی، تلخیص و ترتیب قیس العطار، ۱۳۸۴، ۲۵۷ص، رقعی. 
این نوشتار که تلخیصی از اصل کتاب است، دربارهٔ «وضو» به ویژه وضوی عثمان بن عفان است. مولف از منظر روایات، اسناد روایات، دلالت معنی و مفهوم روایات، راویان آن‌ها موضوع را نقد و بررسی کرده است. 

وقفة مع الدکتور الشیخ البرّاک (استاذ جامعة‌ام القری بمکّة المکّرمة)، محمدمهدی آصفی، ۱۴۲۹ق، ۱۱۰ص. 
نقد و بررسی برخی عقاید و دیدگاه‌های شیخ محمد بن سلیمان البرّاک، از اساتید جامعة‌ام القری مکه مکرمه است. 

وهابی کیست و چه می‌گوید؟، مرتضی فهیم کرمانی، ۱۳۸۷، ۱۴۴ص، پالتویی. 
بررسی برخی از شبهات وهابی‌ها در مکه و مدینه در جمع زائران بیت‌الله الحرام به ویژه در زمینهٔ زیارت قبور، توسل و شفاعت و نقد آن‌ها است. مؤلف ضمن توجه دادن مسلمانان به این امر مهم، سعی کرده است بخشی از این شبهات را پاسخ دهد. وی در بخش اول این کتاب سیره مسلمین را در مورد زیارت مورد بررسی قرار می‌دهد و می‌گوید: از زمان صحابه پیامبر اسلام، پیوسته تمام مسلمانان به زیارت قبور انبیا و امامان و اولیاء خدا می‌رفتند و این مسأله به گونه‌ای مورد اجماع و اتفاق تمام گروه‌های مسلمان بود. 

وهابیان تکفیری، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۶۸ص، رقعی. 
این کتاب یکی دیگر از سلسله کتاب‌های مباحث وهابیت‌شناسی است که به موضوع وهابیان که مخالفان خود را کافر می‌دانند، می‌پردازد. کتاب وهابیان تکفیری به مباحث «ایمان در لغت»، «فرق بین ایمان و اسلام»، «انواع کفر در قرآن کریم»، «عوامل ظهور فکر تکفیری افراطی»، «علاج فکر تکفیری»، «فکر تکفیری و مقابله پیامبر (ص) با آن»، «تکفیری‌های قرن چهارم»، «ابن تیمیه تکفیری قرن هشتم»، «محمدبن عبدالوهاب تکفیر‌ی قرن دوازدهم»، «ضوابط تکفیر» و «وهابیت و مسلمانان» می‌پردازد. در این کتاب همچنین به برخی از آثاری که فکر تکفیری در جامعه بر جای می‌گذارد اشاره شده است، 

وهابیت در ترازوی نقد، ترجمه صفر سفیدرو، نجم‌الدین طبسی، ۱۳۹۰، ۲۳۲ص، رقعی. 
مؤلف در این اثر با شیوه بحث روائی و استفاده از شواهد تاریخی به رد شبهات وهابیون پرداخته است. این کتاب ترجمه فارسی کتاب الوهابیة دعاوی و ردود: دراسة فی أفکارهم و مناقشة لآرائهم (تهران، نشر مشعر، ۱۴۲۰ق، ۲۷۱ص، وزیری) است. 
 
 ۱۳۹۲،وهابیت در ترازوی نقد [ترجمهٔ ترکی استانبولی]، نجم الدین طبسی، ترجمه به ترکی: تورگوت آتام، ۳۰۴ صفحه‌، رقعی. 
این کتاب، ترجمهٔ ترکی استانبولی وهابیت در ترازوی نقد نوشته نجم الدین طبسی است. مؤلف در این اثر با شیوه بحث روائی و استفاده از شواهد تاریخی به رد شبهات وهابیون درباره اعتقادات شیعیان پرداخته است. اطلاعات مأخذ‌شناسی این کتاب اینگونه است: 
TERAZI: İSLAM TARTISINDA VAHABİLİGİN ELEŞTİRİSİ، H. ŞEYH NECMEDDİN TABESÎ، 2013.

وهابیت در ترازوی نقد، علی محمدی آشنائی، با همکاری ستاد عمره دانشجویی، ۱۳۸۰، ۱۰۳ص، پالتویی. 
دومین شماره از کتاب‌های ویژه دانشجویان عمره‌گزار است که با همکاری ستاد عمره دانشجویی تهیه شده است. در این نوشتار ابتدا مطالب مختصری درباره پیشینه و زمینه ظهور اجتماعی-سیاسی ظهور وهابیت آمده است و در ادامه زمینه‌های فکری و اصول اعتقادی این فرقه تبیین شده است. در فصل سوم کتاب، برخی آرای وهابیان مثل تحریم زیارت قبور و تحریم توسل و شفاعت نقد و بررسی شده است. در فصل چهارم هم سه پندار وهابیان یعنی شرک بودن سجده بر مهر، نادرستی جمع بین دو نماز و ناپسندی بوسیدن ضریح اولیای الهی نقد و بررسی شده است. 

وهابیت در یک نگاه، عبدالله علی بخشی، ۱۳۹۰، ۹۰ص، پالتویی. 
در این کتاب با زبانی ساده به بررسی اعتقادات و فتاوای وهابیت پرداخته و به شبهاتی که این گروه درباره باورهای عموم مسلمانان، به ویژه پیروان اهل بیت: ایجاد کرده‌اند به طور مختصر اشاره شده است. نویسنده با استناد به نوشته‌ها، فتاوا و عملکرد شخصیت‌ها و متفکران وابسته به فرقه وهابیت، به معرفی آن فرقه پرداخته است. این کتاب در چند بخش نگارش شده است که برخی از آن شامل مواردی چون تاریخچه وهابیت، ویژگی‌های فکری و اعتقادی وهابیون، خدا در آیین وهابیت، برخی از فتاوای وهابیون، مخالفت وهابیون با قرآن و سنت پیامبر (ص)، استراتژی وهابیت در مقابل شیعه و مهم‌ترین شبهات وهابیت علیه شیعه است. 

الوهابیة دعاوی و ردود: دراسة فی أفکارهم و مناقشة لآرائهم، نجم‌الدین طبسی، ۱۴۲۰ق، ۲۷۱ص، وزیری. 
مؤلف در این اثر با شیوه بحث روائی و استفاده از شواهد تاریخی به رد شبهات وهابیون پرداخته است. وی پس از طرح آراء وهابیون در موضوعاتی همچون شفاعت، تبرک جستن به قبور، استغاثه و طلب حوائج، زیارت قبور، نذر، قسم به غیر خدا و ساختن مقبره با مناقشه در دلایل و احادیث مورد استناد ایشان و ذکر شواهد تاریخی و نیز آراء علماء در موضوع مورد بحث، به رد دعاوی آن‌ها پرداخته است. نویسنده در فصل پایانی کتاب فهرستی از کتب نوشته شده در رد وهابیت را ذکر نموده است. این کتاب با مشخصات زیر در پژوهشکده حج و زیارت به فارسی ترجمه شده است: 
ترجمه فارسی
وهابیت در ترازوی نقد، ترجمه صفر سفیدرو، ۱۳۹۰، ۲۳۲ص، رقعی. 

الوهابیة فرقة للتفرقة بین المسلمین: دراسة تاریخیة شاملة، و مواثیق و مستندات عن دور‌ها الخیانی فی هزائم الامة الاسلامیة، حامد ابراهیم عبدالله، ۱۴۳۰ق، ۱۶۸ص، جیبی. 
بررسی تاریخی شکل‌گیری جریان وهابیت در این اثر صورت گرفته است. نویسنده مطالبش را در چهار بخش سامان داده است. وی نخست به معرفی پدران معنوی وهابیت ابن تیمیه و ابن قیم جوزیه پرداخته و آنگاه به طور مفصل شخصیت و عقاید محمد بن عبدالوهاب را بررسی نموده است. وی در بخش پایانی ساختار حکومت عربستان سعودی و نقش وهابیون در این حکومت را بررسی کرده است. 

وهابیت و بازنگری از درون، سید محمد بن علوی المالکی، ترجمه انسیه خزعلی، ۱۳۸۶، ۱۶۸ص، پالتویی. 
در این کتاب آرا و عقاید وهابیت به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته است و با کمک آیات و روایات، عقاید وهابیت را تخطئه نموده و مسائل مهمّی چون توسل به غیر خدا، تکفیر مسلمان، تبرک جستن به پیامبر و مباحثی در حیات پس از مرگ، تحقیق شده است. 

وهابیت و تبرک، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۵۸ص، رقعی. 
این کتاب از سلسله مباحث وهابیت‌شناسی است که به «تبرک» که از سوی وهابیان به شدت انکار شده و آن را از مصادیق شرک شمرده‌اند می‌پردازد. کتاب در بخش‌های «مباحث تمهیدی»، «مصادیق تبرک در قرآن کریم»، «انواع تبرک مشروع از منظر قرآن و حدیث»، «موارد اختلاف در تبرک» و «تبرک به تربت امام حسین(ع) و سجده بر آن» تنظیم شده است. 

وهابیت و تعظیم شعائر، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۱، ۲۰۳ص، رقعی. 
از دیگر مجلدات سلسله وهابیت‌شناسی است که به نقد دیدگاه وهابیون در موضوع تعظیم شعائر پرداخته است. ادله رجحان تعظیم شعائر، راه تشخیص مصادیق شعائر، برپایی بزرگداشت و مراسم جشن، فتاوای وهابیان درباره بزرگداشت‌ها، برپایی مراسم از دیدگاه احادیث، عید میلاد پیامبر‌ (ص) نزد اهل سنت، ابن کثیر و جواز برپایی مراسم جشن، تناقض در عبارات ابن تیمیه و آثار برپایی مراسم جشن از جمله مباحثی هستند که نویسنده به آن‌ها پرداخته است.. 

وهابیت و تقریب مذاهب، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۹۷ص، رقعی. 
وهابیان، تقریب را به معنای نزدیک کردن دیگران به خود و اجبار نمودن دیگران به از دست برداشتن از عقاید و افکار خود تفسیر کرده‌اند. در این کتاب ضمن رد این فهم از تقریب به نقد عقاید وهابیون درباره تقریب مذاهب پرداخته است. نویسنده مطالب خود را حول این عناوین سامان داده است: مفهوم تقریب اسلامی؛ راه-کارهای تقریب سیاسی؛ اصول مشترک تقریب اسلامی؛ عواقب عدم تقریب سیاسی؛ موانع تقریب اسلامی

وهابیت و توجه به اولیاء (قسم، دعا، نذر و قربانی)، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۹۷ص، رقعی. 
در این کتاب، برخی نظریه‌های وهابیان پیرامون قسم، دعا، نذر و قربانی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. کتاب حاضر، از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نگارنده، در این نوشتار می‌کوشد که برخی ایده‌های وهابیون درباره قسم، دعا، نذر و قربانی را مورد مطالعه قرار داده و با استناد به آیات قرآن به اثبات ابطال آن‌ها پرداخته و به برخی شبهات وارده از سوی این فرقه نیز پاسخ دهد. 

وهابیت و توحید، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۹۲ص، رقعی. 
یکی از مباحث اصلی و زیربنایی با وهابیان بحث از توحید و شرک و اقسام و مصادیق آن دو است؛ آنان گرچه در معنا و مفهوم توحید و حکم آن با دیگران اختلاف چندانی ندارند، اما به تقسیم خاصی در این‌باره قائلند و برخی از مصادیق توحید نزد دیگران را از مصادیق شرک عبادی می‌دانند. در این اثر طی سه بخش با عناوین «توحید نظری»، «توحید عملی» و «بررسی آیات متشابهات» به نقد دیگاه وهابیون در مسئله توحید پرداخته است. در بخش سوم کتاب با یادآوری این مطلب که وهابیان در ردّ استغاثه به ارواح اولیا به آیاتی استدلال می‌کنند که قرائن موجود در آیه دلالت دارد که مربوط به دعای عبادت است که مخصوص خداوند متعال است و ربطی به مورد بحث و دعای طلب یعنی استغاثه ندارد، به برخی از آیات متشابهات اشاره شده و پاسخ هفده شبهه در این حوزه آمده است. 

وهابیت و توسل، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۲۸۸ص، رقعی. 
بررسی مفهوم زیارت و جایگاه آن از نگاه وهابیت است. مؤلف با بهره‏گیری از آیات قرآن و احادیث اهل‌بیت و با استناد به مهم‏‌ترین کتب حدیثی اهل سنت به شرح این آموزه مهم دینی پرداخته است. این نوشتار در بیان ادلـه توسل و انواع و فلسفه آن است. نویسنده مثال‎‌ها و مصداق‎هایی از توسل را در قرآن‏ شناسایی می‌‎کند و به سیره پیامبر (ص) استناد می‌‏کند و ادلـه وهابیت و مبانی عقاید آن‌ها در ردّ توسل را، نقد می‌‎نماید. به نظر نویسنده منع توسل، بدعتی است که از سوی امویان پایه‏گذاری شد و وهابیت در قرن حاضر روش امویان را احیا نمودند. 

وهابیت و شرک، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۹۶ص، رقعی. 
گزارش نقادانه و مختصر است از عقاید وهابیان درباره تبرک، شفاعت، توسل و استغاثه به ارواح اولیا، قسم، نذر و ذبح برای غیر خدا و نماز و دعا کنار قبر اولیای الهی. نویسنده دلایل و مستندات وهابیت را نقد می‌‏کند و نتیجه می‌‎گیرد عقاید آن‌ها سند قرآنی و روایی ندارد. وهابیت افکار خود را از این تیمیه عالم متعصب اهل سنت می‌‎گیرند و معمولاً با عموم مسلمانان مخصوصاً شیعیان ضدیت دارند. آن‌ها چهره‏ای خشن از اسلام ارائه می‌‏دهند و خود رفتاری خشن و ظاهراً متحجر دارند. مبانی این عقاید و رفتار‌ها در این کتاب نقد و رد شده است. 

وهابیت و شفاعت، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۴۶ص، رقعی. 
در میان مسلمانان، وهابیان معتقدند که تنها مى‏توان از خدا طلب شفاعت کرد واگر کسى از خود شافعان، طلب شفاعت کند مشرک است، ولى عموم مسلمانان قائلند این حقّى را که خداوند براى شافعان قرار داده، مى‏توان از آنان طلب نمود، البته با اعتقاد به اینکه: اصل این حق از آنِ خداست واولیا بدون اذن او شفاعت نمى‏کنند. در این کتاب به تبیین شفاعت از منظر قرآن و سنت و نیز نقد دیدگاه وهابیت در این باره پرداخته است. کتاب شامل پنج فصل با این عناوین است: کلیات؛ شفاعت در قرآن و روایات‏؛ درخواست شفاعت از اولیا؛ بررسى دلایل منکران شفاعت‏؛ بررسى دیدگاه معتزله در مسأله شفاعت‏. 

وهابیت و عالم برزخ، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۹۷ص، رقعی. 
از مسائل مورد اختلاف بین مسلمانان و وهابیان، حیات برزخى است. این مسئله منشأ اختلاف در مسائل دیگر؛ از قبیل: استعانت از ارواح اولیاى الهى، واستغاثه به آنان، توسل به اولیاى الهى بعد از وفاتشان و... شده است. عموم مسلمانان قائل به حیات برزخى وزندگى اموات؛ خصوصاً اولیاى الهى در عالمى مابین عالم دنیا و آخرت به نام برزخند، بر خلاف وهابیان که به حیات برزخى ولو براى اولیاى الهى، اعتقادى ندارند؛ از همین رو استعانت از آنان، استغاثه وتوسل به آنان را جایز ندانسته بلکه از مظاهر بارز شرک مى‏دانند. در حقیقت توجّه به اولیاى الهى را به مانند توجّه به سنگ، بى‏اثر وخاصیت مى‏دانند؛ زیرا معتقدند که اولیا بعد از مرگ هیچ ارتباطى با دنیا ندارند وهیچ نوع تصرّفى نیز نمى‏توانند داشته باشند. در این نوشتار این مسئله تبیین و دیدگاه وهابیت نقد و رد شده است. 

وهابیت و غلو، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۱۱۹ص، رقعی. 
وهابیان شیعه را به دلیل بعضی از اعتقاداتی که دارد، غالی دانسته و به آن‌ها نسبت بدعت یا شرک یا کفر داده‌اند که از آن جمله اعتقادات می‌توان به اعتقاد به نظام واسطه بین خلق و خالق، سلطه غیبی اولیا در برزخ، علم غیبی اولیا در برزخ و با واسطه از خدا حاجت خواستن اشاره کرد. در طول تاریخ نیز، افراد یا گروه‌هایی بوده‌اند که در حق پیامبران و اولیای الهی غلو کرده‌اند و این انکارناپذیر است اما متأسفانه مغرضان و معاندان یا جاهلان این تفکر را به برخی از مسلمانان نسبت داده‌اند؛ کتاب وهابیت و غلوّ بر آن است تا به تفصیل به بررسی موضوع «غلوّ» که از سوی وهابیت مطرح می‌شود بپردازد. 

وهابیت و مسئله قبور ۱. بنای قبور ۲. زیارت قبور ۳. نماز و دعا در کنار قبور، علی اصغر رضوانی، ۱۳۹۰، ۳۷۳ص. 
مجموعه روایات و منقولاتی در اثبات مشروعیت زیارت قبور و آداب آن است. هدف نویسنده نقد عقاید وهابیت و ردّ ادعاهای آنهاست. عناوین کتاب شامل زیارت قبور، حکم طواف بر قبور اولیا، بنای قبور و بنای مسجد و روشن کردن چراغ بر قبور اولیا می‌‏باشد. هر کدام از این بحث‏‌ها، با ادلـه قرآنی و روایی متعددی و با نقل از متون اهل‏سنت اثبات شده و شواهد زیادی بر مشروعیت زیارت و بنا ساختن بر قبور ارایه شده است. در بخشی از کتاب گفته‏های عالمان وهابی از وجوه متعدد نقد می‌‏شود. نتیجه بحث‏‌ها این است که قاطبه و عموم عالمان اهل‏سنّت همانند شیعه، زیارت قبور را جایز می‌‏دانند و ادلـه مختلفی بر این مدعا دارند. فقط وهابیان به اشتباه و انحراف افتاده و به مانند عموم عمل نمی‌‏کنند. 

الوهابیة وأصول الاعتقاد، محمدجواد بلاغی، به کوشش محمد علی حکیم، بی‌تا، ۷۴ص، جیبی. 
این نوشتار که هفدهمین شماره از مجموعه «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» است، پاسخی مستند به آیات و روایات، به «عبدالله بن بلهید» قاضی القضاة حجاز است. که بعضی مسائل مورد اعتقاد و عمل شیعه را زیر سؤال برده و بر اساس آن فتوا داده است. فصل‌های پنجگانه این کتاب به ترتیب عبارت‌اند از: توحید الله فی العباده، توحید الله فی الأفعال، البناء علی القبور، الصلاة عند القبور و إیقاد السُرج علی‌ها، فی الذبائح والنذور. 

الوهابیون والبیوت المرفوعة، محمدعلی سنقری حائری، تحقیق لجنة من العلماء، بی‌تا، ۱۲۸ص، وزیری. 
بررسی مشروعیت توسل و تبرک و نقد عقاید وهابیت است. این کتاب در سه بخش، با مطالبی مستدل، عقیده غیر اسلامی وهابی‌ها را تبیین کرده است. ابتدا ثابت می‌کند که دعا و استعانت از غیر، شرک نیست. آن‌گاه نشان می‌دهد که اولیای الهی دارای مقام شفاعت‌اند، چه در این دنیا باشند و چه نباشند و سپس دلایل گوناگونی از کتاب و سنّت و اجماع مسلمانان بر وقوع استشفاع وتوسل می‌آورد. 

هشدار در خصوص تکفیرهای بی‌رویه، محمد بن علوی مالکی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۸۹، ۱۰۴ص، رقعی. 
در عصر حاضر، زمینه‏ساز جریان تکفیر در سرزمین مقدس حجاز، برخى عالمان دربارى این دیار مى‏باشند. اما در این بین، بعضى از عالمان منصف برآمده از فرقه وهابیت، مانند محمد بن علوى مالکى، با قرائتى جدید از آثار سلف خود، با بازخوانى این پدیده، بر آن هستند تا اندیشه‏اى نو ارائه کند. یکی از آثاری که وی در این باره نوشته کتاب التحذیر من المجازفة بالتکفیر است. این نوشتار ترجمه‌ای از این کتاب است.