العربیه| یکشنبه|28 بهمن 1397|11 جمادی الثانی 1440
آثار پژوهشكده حج و زيارت 
پژوهشهاي قرآني-حديثي 
 
الاخوة الاسلامیة فی منظار ائمة اهل البیت، باقر شریف قرشی، ۱۳۸۶، ۵۶ص، جیبی. 
بررسی شاخصه‌های برادری و اخوت در اسلام از منظر امامان اهل بیت (ع) است. نویسنده در ابتدا هویت مسلمان را بیان کرده و آنگاه ویژگیهایی برادری در اسلام را برشمرده است. حقوق مسلمانان نسبت به همدیگر، عوامل محبت و عوامل تفرقه در میان مسلماننان از دیگر بحث‌های این کتاب است. 

أسرار الحج فی حوار بین الإمام زین العابدین (ع) والشّبلی، جمعی از نویسندگان، بی‌تا، ۱۵ص، جیبی. 
بررسی اسرار حج در گفته‌ها و احادیث حضرت سیدالساجدین (ع)، امام چهارم شیعیان، است. امام سجاد (ع) در حدیثی خطاب به شخصی معروف به شبلی، به بیان فلسفه اعمال و مناسک حج پرداخته است. این حدیث در جلد دوم مستدرک الوسائل آمده است. 

با قرآن‌ در سرزمین‌ وحی، محسن قرائتی، ۱۳۸۳، ۲۱۶ص، جیبی. 
بررسی جنبه‌های فردی و اجتماعی حج و سرزمین وحی بر اساس قرآن و تفاسیر است. مؤلف که صاحب تفسیر نور است، از این اثر خود برخی از آیات را برای زائران و روحانیون دست اندرکار در امور حج گزینش کرده و این اثر را سامان داده است. از جمله عناوین مورد بحث در کتاب این موارد است: قبل از سفر، اهمیت و ضرورت حج، اخلاص، حکمت‌های حج، مدینه، اهل‌بیت (ع)، مسجد النبی و مساجد دیگر، ميقات و احرام، مکه، مسجد الحرام و کعبه، مقام ابراهیم، سعی و صفا و مروه، عرفات و مشعر، منی و قربانی و حلق، بازگشت به مکه، پایان حج. 
 
بررسی روایات مهدویت: ترجمه کتاب المهدی فی احادیث المسلمین حقیقة ثابته، سیدمحمدرضا حسینی جلالی، ترجمه عبدالحسین بینش، ۱۳۹۱، ۱۲۰ ص، رقعی. 
عقیده به حضرت مهدى (ع) مورد اجماع و اتفاق همه فرقه‏هاى مسلمانان و مشهور بین روایات فریقین است. حجم وسیعى از روایات از مهدى آخرالزمان و اینکه خروج او دنیا را پر از عدل و داد مى‏کند، سخن گفته است، لیکن اخیراً گروه اندکى از غرب‏زدگان و خود باختگان در برابر بیگانگان مى‏کوشند شبهه پراکنى کنند و با نام و عناوینى فریبنده چون نقد عقلى حدیث، سمپاشى و تفرقه افکنى کنند. مؤلّف در این کتاب به طور منطقى و مستدل به بررسى نقد حدیث و ظهور حضرت مهدى آل محمد و ارائه دیدگاه صحیح در این زمینه مى‏پردازد. متن عربی این کتاب پیش از این در پانزدهمین شماره از مجموعه «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» توسط مرکز تحقیقات حج منتشر شده است.

پدیده قرآنی، مالک بن نبی، ترجمه و حواشی علی حجتی کرمانی، ۱۳۷۱، ۴۱۶ص، وزیری. 
ترجمه‌ای از متن عربی کتاب الظاهرة القرآنیة نوشته مالک بن نبی، نویسنده و اندیشمند شهیر الجزایری است. این کتاب ابتدا به زبان فرانسه نوشته شد و آنگاه به عربی برگردانده شد. ترجمه اخیر برگردانی از ترجمه عربی آن است. موضوع این کتاب بررسی پدیه قرآنی است. شیوه پژوهش نویسنده مشتمل است بر روشى تطبیقى در مسیر ارتباط میان «پدیده اسلام» به‏طور خصوص، و «پدیده مذهب» به‏ طور عموم، و اعتبار پیامبر (ص) به عنوان آخرین حلقه سلسله حرکتهاى نبوى در طول تاریخ، و «تشریع قرآنى» به عنوان آخرین نظریه و تبلور و تکامل روند اندیشه توحیدى در پهنه زمان‏. هدف وی از این بحث آن است که از قرآنى که آن را در پرتو بررسى پدیده‏‌ها و به طور کلّى از دیدگاه «پدیده‏شناسى» مورد پژوهش و ارزیابى قرار مى‏دهد، مقیاسى وثیق و معیارى اصیل استباط نموده و آن را طریقى مطمئن جهت شناخت اسلام به ‏منزله آئینى آسمانى و وحى شده از جانب پروردگار، قرار دهد. 

پرسمان قرآنی حج، رمضان محمدی، ۱۳۸۸، ۲۶۴ص، وزیری. 
بررسی اهمیت و فلسفهٔ اعمال ومناسک حج و نیز فلسفه زیارت، از منظر آیات قرآن است. نویسنده طی شش فصل، در قالب پرسش و پاسخ نگاه قرآن را به موضوعات درباره حج بررسی کرده است. عناوین فصول عبارت‌اند از: اهمیت حج از نگاه اسلام و دیگر ادیان (برررسی اهمیت حج و قدمت و حرمت خانه کعبه)؛ اعمال و مناسک حج؛ فلسفه حج؛ آداب سفر حج؛ اماکن حج؛ زیارت و اهمیت آن از منظر قرآن. 
 
پژوهشی پیرامون اصول کافی: پاسخ به پرسشهای وهابیت، اسدالله رضایی، ‌با مقدمه احمد عابدی، ‌ ۶۲۰ ص،۱۳۹۲، ‌ وزیری. 
این اثر پاسخی به اتهام‌های فرقه وهابیت درباره مجموعه حدیثی گران سنگ اصول کافی است. نویسندگان وهابی همواره تلاش کرده و می‌کنند به این کتاب از جهات گوناگون خدشه وارد سازند و بحث تحریف قرآن، غلو و تکفیر صحابه را از معتقدات کلینی و شیعه بدانند، در حالی که این تهمت‌ها بر اساس معیارهای دانشمندانِ مورد قبول وهابی‌ها بی‌پایه است. از این رو مولف، کوشیده پس از طرح اشکال‌ها، با استفاده از منابع و میراث معنوی مسلمانان سنی و شیعه، بدان‌ها پاسخ‌های منصفانه و خردمندانه بدهد. این کتاب در پنج بخش و فصول متعدد سامان یافته است. عناوین بخش‌ها عبارتند از: معرفی کلینی و کافی؛ نقل و نقد اشکالات بر اسناد کافی؛ بررسی و نقد ادعای تحریف قرآن کریم به روایت کلینی؛ غلو در امامت به روایت کافی؛ تکفیر و مذمت صحابه در کافی.

پیمان پارسایی، ابوالفضل یهرام‌پور، ۱۳۸۷، ۲۱۵ص، پالتویی، رقعی. 
منتخبات و برگزیده‌ای از تفسیر قرآنی نسیم حیات از همین مؤلف است. مؤلف تلاش نموده با استفاده از آیات قرآنی مرتبط با حج، نکات زیبا و قابل استفاده‌ای و بعضاً تازه‌ای را در اختیار خوانندگان قرار دهد. از آنجایی که قدم به قدمِ اعمال حج، پیمان خاصّی با خداوند است. کتاب، «پیمان پارسایی» نام گرفته است. 

تفسیر آیات الاحکام الحج، زین العابدین قربانی لاهیجی، ۱۳۹۰، ۳۴۸ص، رقعی. 
این نوشتار به بررسی و تفسیر آیات الأحکام مربوط به حج و واژه‌های مربوط به آن پرداخته است. این اثر یکی از آثاری است که به صورت اختصاصی به آیات الأحکام حج پرداخته و علاوه بر آنکه واژه‌های مربوط به آیات را توضیح داده به کمک روایات و منابع معتبر فقهی آیات مربوط به حج را از زاویه‌های گوناگون بررسی کرده است. این کتاب در چهار فصل: وجوب حج، افعال و انواع و پاره‌ای از احکام حج، در احکام حج و توابع آن و گوشه‌ای از فواید و فلسفه حج نگاشته شده است. 

چهل‌ حدیث‌ حج‌، حسین انصاریان، ۱۳۷۴، ۱۴۰ص، رقعی. 
بررسی جنبه‌های مختلف حج بر اساس چهل حدیث از معصومین (ع) است. پیشوایان معصومین (ع) و اولیای دین، راهنمایی‌ها و سفارش‌هایی را در موضوع مناسک، احکام اعمال، آثار این سفر معنوی، مطرح کرده‌اند. منتخبی از این رهنمود‌ها در راستای عمل به سنت حسنه «چهل حدیث»، در این کتاب آمده است. البته همراه با توضیحاتی ساده و روان بطوری که عموم حاجیان بتوانند از آن استفاده کنند سرفصل‌های این کتاب عبارت‌اند از: وجوب حج، معنا و مفهوم حج، خلوص در حج، آثار حج، زیارت کعبه معظّمه، ختم قرآن در مکّه، نیابت در حج، اخلاق زائر، آداب معنوی حج، طواف بیت، حج و امامت و رهبری، زیارت رسول خدا و نماز در مسجد النبی (ص) 

حج الأنبیاء و الأئمة (ع)، معاونت آموزش و تحقیقات بعثه، ۱۴۱۶ق، ۵۴۴ص، وزیری. 
معرفی ویژگی‌های حج انبیاء و ائمه (ع) بر اساس احادیث است. این اثر شامل ۹۷۳ حدیث درباره کیفیت به جاآوردن مناسک حج توسط هفده تن از پیامبران و ائمه اطهار (ع) است. 

حج در قرآن، سیدمحمد علوی مقدم، ۱۳۸۱، ۱۸۳ص، رقعی. 
بررسی آیات مربوط به حج است. نویسنده ابتدا آیات هر موضوع را گردآوری کرده، آنگاه نظریهٔ برخی از قدمای مفسران را در ذیل آن آورده است. 

الحج فی السنة، معاونت آموزش و تحقیقات بعثه، ۱۴۱۷ق/۱۳۷۵، ۴۱۲ص، وزیری. 
مجموعه‌ای شامل ۱۰۰۸ حدیث درباره حج از منابع حدیثی شیعی و سنی همراه با اسناد آن‌ها است. کتاب در بیست و پنج فصل سامان یافته و تلاشی است نو برای تنظیم موضوعی احادیث مربوط به حج. عناوین این فصل‌ها چنین است: 
آداب سفر؛ خروج از منزل و اهمیت سفر حج؛ فضیلت و پاداش حج؛ مخارج در راه سفر حج؛ اثر حج در قیامت؛ عظمت و والایی حج؛ ابعاد گسترده این آئین الهی؛ چرایی لزوم حج‌گزاری؛ حج استحبابی و چگونگی آن؛ پاداش حج‌گزاری به نیابت از دیگران؛ فضیلت عمره انجام دادن و چگونگی آن، غسل‌های استحبابی و فضیلت و پاداش آن؛ احرام و چگونگی آن؛ راز‌ها و رمزهای آن، چرایی «تلبیه» و فضیلت آن و استحباب فراز آوردن صدا به هنگام تلبیه؛ مکه؛ حرم؛ حدود حرم؛ فضیلت اقامت در مکه؛ روزه در مکه، نام‌های مکه؛ فضیلت روزهای دهه اول ذیحجه؛ حج، طواف و فضیلت طواف؛ دعا در نزد رکن‌ها؛ سعی صفا و مروه؛ چرایی وقوف به عرفات، سرزمین منا؛ عظمت و اهمیت قربانی کردن و آداب و سنت‌های پس از حج. 

الحج‌ فی‌ القرآن‌، معاونت آموزش و تحقیقات بعثه، ۱۴۱۴ق/۱۳۷۲، ۶۱۶ص، وزیری. 
بررسی و تفسیر موضوعی بر اساس نقل‌ها و روایات در زمینه ابعاد حج است. نویسنده تمام آیات مرتبط با ابعاد مختلف تاریخی، فقهی، معرفتی و عرفانی حج را یکجا گرد آورده و بر اساس احادیث و آثار تفسیر کرده است. نقل‌ها یکسر مستند است به منابع کهن فریقین که چگونگی آن‌ها در پایان کتاب آمده است. کتاب در بیست و شش فصل سامان داده شده است، این فصول بر اساس سوره‌هایی است که در آن‌ها آیات حج آمده است و نه چینش موضوعی آیات. 
 
الحج فی الکتاب والسنه، محمدصادق آل اسحاق، ۱۳۹۲، ۴۶۸ص، وزیری. ‏
بررسی مسائل حج و عمره بر اساس آیات قرآن و سیرهٔ ‏معصومین (ع) است. مؤلف کمتر به جنبه فقهی بحث نظر ‏داشته و بیشتر به فلسفه ‏اعمال و مناسک توجه کرده است. نویسنده در یازده فصل تلاش کرده است جایگاه این فریضه بزرگ و پر ‏راز و ‏رمز الهی را از منظر قرآن و ‏روایات نشان دهد. موضوعات فصل‌ها عبارتند از: کعبه، مسجدالحرام، حرم و مکه، پیشینه و فلسفه حج، اهمیت حجگزاری، حج نیابتی، ‏شروط قبل از حج، اعمال قبل از حج، آداب و مناسک حج، مواقف، زیارت. ‏

حج و حرمین شریفین در تفسیر نمونه، سیدعلی قاضی عسکر، چاپ دوم، ۱۳۸۴، ۷۲۸ص، وزیری. 
مجموعه آیات قرآنی مربوط به حج و حرمین شریفین مکه و مدینه است. نویسنده با تفحص و مطالعه در تفسیر نمونه، هر موضوع را تفسیر کرده است. این آیات به طور عمده درباره اعمال حج، طواف، سعی، وقوف، بنای کعبه به دست ابراهیم خلیل، قربانی فرزند و... است. در تفسیر نمونه، این لطایف به طور پراکنده و در مجلدات مختلف آمده است. نویسنده با گردآوری این مطالب، آن‌ها را به صورتی منظم در این مجلد ارائه کرده است. عناوین بخش‌های کتاب عبارت‌اند از: ۱. زندگانی حضرت ابراهیم بنیانگذار حج ابراهیمی؛ ۲. حج و مسائل مربوط به آن؛ ۳. مکه و رویداد‌ها و موضوعات مرتبط با آن؛ ۳. مدینه، رویداد‌ها، جنگ‌ها و حوادثی که در آن رخ داده است. 

حج و عمره در آینه عترت (خلاصه و بازنویسی کتاب حج و عمره در قرآن و حدیث)، محمد محمدی ری شهری، تلخیص و بازنویسی علی رسولی، ۱۳۹۱، ۱۶۴ص، رقعی. 
این اثر تلخیص کتاب «حج و عمره در قرآن و حدیث»، تألیف آیت‌الله ری شهری است که می‌کوشد با دسته‌بندی جدیدی از کلمات قصار حضرات معصومین (ع)، اثر مختصری را برای استفاده روحانیون آماده کند؛ اگرچه متن بعضی احادیث از منابع اصلی نقل شده، ولی بیشتر ترجمه براساس ترجمه کتاب آیت‌الله ری‌شهری صورت گرفته است. این کتاب در شش فصل آداب پیش از سفر حج، اهمیت عمره و حج، مناسک حج و عمره، اماکن مقدسه و مشاهد مشرفه و اخلاق در حج و امور متفرقه تنظیم شده است. 

حج و عمره در قرآن و حدیث، محمد محمدی ری شهری، با همکاری عبدالهادی مسعودی و دیگران، ترجمه جواد محدثی، ۱۳۸۶، ۴۰۸ص. 
بررسی جنبه‌های مختلف حج با بهره‌گیری از آیات قرآن کریم و احادیثی منقول توسط محدّثان شیعه و سنّی است. این اثر ترجمه کتاب الحج‌ و العمرة فی‌ الکتاب‌ و السنة بخشی از مهم‌ترین مسائل حج را با شیوه‌ای نو در اختیار خوانندگان قرار داده است. کتاب از پانزده فصل و سه بخش مکه مکرمه، حج و عمره، و مدینه منوره، تشکیل شده است. بخش اول (مکه مکرمه) دارای این سرفصل‏هاست: حرم، مسجد الحرام، خانه خدا، آیات و نشانه‏های کعبه. عناوین بخش دوم (حج و عمره) چنین است: حج، تأخیر و ترک حج، واجبات حج، آداب حج، نوادر، حج اصغر. سرفصل‏های بخش سوم (مدینه منوره) بدین قرار است: فضیلت مدینه، زیارت پیامبر، زیارت فاطمه دختر پیامبر (ص)، زیارت امامان، زیارت قبور شهدا. 

حجر اسماعیل در نگاه قرآن، روایات، فقه و تاریخ، محمدامین پورامینی، ۱۳۸۸، ۱۴۸ص، رقعی. 
در قسمت شمالی کعبه، دیواری قوسی شکل و از سنگ مرمر سفید، با ارتفاع ۱/۵م‌تر دیده می‌شود که از نزدیکی زاویه شمالی کعبه رکن عراقی آغاز و به نزدیکی رکن غربی (شامی) ختم می‌شود. حجر اسماعیل هزاران سال یادآور خاطره فراموش ناشدنی اسماعیل (ع) و مادرش هاجر است. بی‌شک، این مکان از مصادیق بارز آیات و نشانه‌های روشن پروردگار است. در کتاب حاضر، ضمن بیان تعریف لغوی واژه حجر با تکیه بر قرآن، روایات، فقه و تاریخ، به بازگویی نکاتی درباره حجر اسماعیل ـ خانه اسماعیل فرزند حضرت ابراهیم (ع) در کعبه، ـ پرداخته شده است. 

دعاهای قرآنی، جواد محدثی، ۱۳۸۹، ۹۵ص، پالتویی. 
دعا و مناجات با پروردگار از زبان‌های پرواز آدمیان به سوی کمال مطلق و رسیدن به قرب الهی است. هر انسان برای دست‌یابی به معارف الهی و ارتباط با معبود خود و زمزمه‌های عارفانه، نیاز به دعا و نیایش و مناجات با حق‌تعالی دارد؛ از این رو بخشی از منابع دینی به ویژه قرآن کریم را دعا و نیایش تشکیل می‌دهد. اثر حاضر، به درج آیاتی از قرآنکه دارای مضامین دعا و استغاثه به پروردگار است، و ترجمه ساده و روان این آیات اختصاص دارد. 

راز‌ها و رمز‌ها: مروری گذرا بر اسرار و معارف حج در روایات، معاونت امور روحانیون، قم، دارالحدیث، ۱۳۸۷، ۷۵ص، جیبی. 
بیان برخی از اسرار و رموز اعمال و مناسک حج بر اساس روایات معصومین (ع) است. 

الصحیفة السجادیة للإمام علی بن الحسین (ع)، نعمان النصری، ۱۴۱۹ق، ۳۱۹ص، جیبی. 
متن صحیفه سجادیه حضرت امام زین العابدین (ع) است. در مقدمه نوشتاری از شهید سیدمحمدباقر صدر درباره صحیفه سجادیه آمده است. 
 
الغدیر فی رحاب الکتاب والسنه، مجید معارف، تعریب: اسعد الکعبی، ۱۳۹۱، ۱۰۴ ص، جیبی. 
کتاب حاضر بر آن است تا با تکیه بر شواهد قرآنی و روایی، به بررسی واقعه غدیر بپردازد و امامتِ حضرت علی (ع) را از این منظر، بر همگان آشکار سازد. این کتاب در سال ۱۳۸۷ با عنوان غدیر در پرتو کتاب و سنت در پژوهشکده حج و زیارت منتشر شده است.
 
قرآن و مصونیت از تحریف، ‌ سیدکمال حیدری، ترجمه گروهی از مترجمان، ۱۳۹۲، ۱۴۴ ص، ‌رقعی. 
این کتاب ترجمه نوشتاری با عنوان «صیانه القرآن من التحریف» از آیت الله سیدکمال حیدری است. در طول تاریخ همواره برخی کژاندیشان بر آن بوده‌اند تا پیروان اهل بیت (ع) را به تحریف قرآن متهم کنند؛ تهمتی که همواره شیعه از آن بیزاری جسته است. نویسنده در این نوشتار تلاش کرده از این عقیده راستین دفاع کند و پیروان اهل بیت (ع) را از چنین تهمتی مبرا سازد. مطالب ابن کتاب در سه بخش با این عناوین تنظیم شده است: ۱-مباحث مقدماتی (شامل مفهوم تحریف، کلام بزرگان مکتب اهل بیت (ع))؛ ‌۲-دلائل قائلان به عدم تحریف؛ ‌۳-دلائل قائلان به تحریف.

کتاب الحج، تصنیف معاویة بن عمار الدهنی، تحقیق محمد عیسی آل مکباس، ۱۳۸۹/۱۴۳۱ق، ۲۰۳ص، رقعی. 
در این کتاب احادیثی از ائمه اهل بیت (ع) درباره حج و ابعاد مختلف آن همچون مواقیت، احرام، طواف، سعی، وقوف، رمی جمرات، قربانی، حلق و تقصیر و... آمده است. 

کلک معرفت: گلبرگهایی از معارف دینی، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۸۹، ۲۰۸ص، رقعی. 
در کتاب حاضر با تکیه بر متون دینی، گوشه‌ای از معارف قرآن کریم و سیره گفتاری و اخلاقی حضرت رسول (ص) و علی (ع)، به رشته تحریر در آمده است. 

مروارید حکمت از دریای عصمت، محمدباقر بن محمد کمره‌ای، ۱۳۷۲، ۱۷۱ص، رقعی. 
سخنان و کلمات حکمت آمیز حضرت علی (ع) که در غایت بلاغت و فصاحت از ضمیر پاک ایشان برخاسته، بهترین دستمایه زندگی است. و به دلیل عربی بودن این متون، امکان دسترسی همه شیعیان فارسی زبان بدان‌ها وجود ندارد. برای ایجاد زمینه آشنایی فارسی زبانان با کلمات و حکمت‌های حضرت امیر (ع)، گزیده کلمات قصارِ آن حضرت ترجمه شده و به صورت کتاب حاضر در آمده است. در این کتاب ۴۵۵ حکمت توضیح و تفسیر شده است. 

مفاهیم القرآن، جعفر سبحانی تبریزی، ۱۳۸۵، ۲ جلد. 
تفسیر موضوعی قرآن است. جلد اول آن مبحث توحید و شرک است. 
 
مکانة اهل البیت (ع): فی القرآن، مجید معارف، تعریب عبدالرضا شالچیان، ۱۳۹۱، ۸۰ ص، جیبی. 
نگارنده در این نوشته بر آن است که با استفاده از قرآن و اخبار معتبری که درشان نزول یا توضیح آیات قرآن وارد شده است، اطلاعاتی درباره مصادیق اهل بیت، به خصوص درباره امامت حضرت علی (ع) و فرزندان او به دست دهد. متن فارسی این کتاب در سال ۱۳۸۷ در پژوهشکده حج و زیارت (مرکز تحقیقات حج) با عنوان بررسی جایگاه اهل بیت در قرآن منتشر شده است.

منتخب‌ احادیث‌ حج، سیدعلی قاضی عسکر، ۱۳۸۱، ۹۶ص، پالتویی. 
بررسی آموزه‏هایى از معصومان (ع) به عنوان راهنمای زائران خانه خدا است. احادیث برگزیده به صورت موضوعی طبقه‌بندی شده‌اند. از جمله موضوعاتی که احادیث آن بیان شده می‌توان به وجوب حج، فلسفه حج، ارزش حج، حق حج، نقش نیت در حج، حج و جهاد، حج آگاهانه، برکات حج، اقسام حج، و نیز فلسفه ارکان حج اشاره کرد. 

منتخب‌ احادیث‌ عمره‌، سیدعلی قاضی عسکر، ۱۳۸۲، ۸۴ص، پالتویی. 
گزیده‌ای از روایات درباره عمره است. روایات برگزیده، ذیل عناوینی که گزینشگر احادیث برای آن‌ها برگزیده، آمده است. 

نماز جمعه، سیدعلی قاضی عسکر، ۱۳۹۰، ۱۳۸ص، پالتویی. 
گزیده‌ای از روایات شیعه و سنی در زمینه اهمیت نمازجمعه و ویژگی‌های مربوط به آن است که از زبان رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (ع) بیان شده است. 

نهایة الدرایة شرح الوجیزة للشیخ البهائی، سیدحسن صدر (۱۲۷۲-۱۳۵۴ق)، تحقیق ماجد الغرباوی، بی‌تا، ۷۱۲ص، وزیری. 
شرح سید حسن صدر بر کتاب الوجیزه فی علم الدرایه شیخ بهایی است. این کتاب یکی از آثار بسیار مشهور شیخ بهایی به زبان عربی می‌باشد. الوجیزه از اولین آثاری است که در زمینه علم درایه نگاشته شده است به گونه‌ای که پس از شهید ثانی مهم‌ترین کتاب‌ها در این موضوع متعلق به شیخ بهایی و پدر وی است. مطالب این کتاب در کمال اختصار بیان شده است.