العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
کتابهای منتشر شده پژوهشکده در سال ۱۳۹۱
 
آداب سخن و زبان در سفرهای زیارتی، شکیبا سادات جوهری، ۹۲ص، پالتویی. 
بیان برخی از آداب سخن گفتن در سفرهای زیارتی است. این کتاب در دو فصل تنظیم شده است؛ در فصل نخست به کار‌کردهای مثبت زبان در سفرهای زیارتی می‌پردازد. برخی از زیبایی‌های زبان که به آن اشاره شده عبارتند از: ذکر، راستگویی، استغفار، قرائت قرآن، شکرگزاری، دعا و راز و نیاز با خدا. فصل دوم به کارکرد‌های منفی زبان در سفرهای زیارتی اشاره می‌کند که توجه به آفت‌ها و آسیب‌های زبان، بسیار مهم و ضروری است. بعضی از زشتی‌های زبان را که بررسی کرده است شامل عیب جویی، غیبت، دروغ، دشنام و نفرین، زخم زبان، چاپلوسی و تملق، تهمت، خودستایی، سخن چینی، رازگشایی، اهانت و تحقیر و بازگویی گناه می‌باشد. 
 
آداب سفر الحج، سید علی قاضی عسکر، ترجمه علاء الحسون، ۱۵۶ص، رقعی. 
معرفی آداب اخلاقی است که حجاج لزوماً باید به آن‌ها اهتمام داشته باشند و نیز رسوم اجتماعی است که حجاج باید رعایت کنند. این کتاب با استفاده از آیات و و روایات، زائران بیت‌الله الحرام را برای داشتن حجّی مقبول یاری می‌رساند. اخلاق و آداب که در این کتاب گردآوری شده است، برگرفته از آموزه‌های پیشوایان دینی ما در زمینهٔ اخلاق و آداب سفر، به خصوص سفر معنوی حج است. نویسنده از تعیین هدف و انگیزه در سفر حج تا در ‌‌نهایت بازگشت زائران و خوشآمد گویی و استقبال از زائران مطالبی ارائه کرده است. 
 
آرای وهابیت در ترازوی قرآن و سنت، احمد حسن فلاحی، ۲۴۳ص. 
در این نوشتار نقاط تضاد و مخالفت اندیشه‌های انحرافی فرقه وهابیت با قرآن و سنت بررسی و تحلیل شده است. نویسنده مطالبش را در سه بخش کلی آورده است. بخش نخست با عنوان «کلیات»، حجیت قرآن نزد مسلمانان و مخالفت وهابیان با مسلمانان در متشابهات قرآن بررسی شده است. بخش دوم به بیان «موارد مخالفت وهابیان با قرآن و سنت» اختصاص یافته است. و در بخش پایانی «آثار و پیامدهای تفکر وهابیت» مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. 
 
آسان‌ترین شیوه محاسبه خمس مطابق با فتوای آیات عظام امام راحل، اراکی، بهجت، تبریزی، خویی...، عباس ظهیری، ۹۰ص. 
این کتاب که تعیین مبدأ سال خمسی، لیست اموال پانزده‌گانه مکلف، مؤونه زندگی و حکم خمس آن و شیوه تخمیس اموال کسی که تاکنون سال خمسی نداشته است، چهار فصل آن را تشکیل می‌دهند بر آن است تا آسان‌ترین شیوه محاسبه خمس اموال را در راستای مسائل مورد ابتلاء با رعایت دقائق و ظرائف فتوائی براساس فتوای مراجع مشهور ارائه دهد. 
 
آموزه‌ها و آثار اجتماعی حج، حسین بافکار، ۱۵۶ص، پالتویی. 
موضوع این کتاب بررسی و تبیین جنبه‌های اجتماعی فریضه حج است. حج در بُعد اجتماعی، نمونه عملی نظام صالح اجتماعی است که معلمان واقعی بشر، انبیای بزرگ الهی، ابراهیم خلیل الله و محمد حبیب الله در سرزمین وحی بنیان نهادند؛ نظام اجتماعی که در پرتو ایمان سامان می‌یابد و هر ساله در وجود انسان-های حج‌گزار موحد متبلور می‌شود. از این رو این پژوهش تلاشی در معرفی آموزه‌ها و آثار اجتماعی حج است. مطالب این کتاب در چهار فصل سامان داده شده است. در فصل اول «دلایل توجه به بُعد اجتماعی حج»، در فصل دوم «آموزه‌های اجتماعی حج»، در فصل سوم «آثار اجتماعی حج در سطح بین الملل» و در فصل چهارم «آثار اجتماعی حج در سطح ملی و نیز عوامل آسیب‌ساز آن» بررسی و تحلیل شده است. 
 
اجوبة الشبهات حول شعائر الحسینی، علی‌حمود العبادی، ۲۰۰ص، رقعی. 
پاسخ به برخی اشکالات و شبهات درباره عزاداری و گریه برای امام حسین (ع) است. 
استفتائات جدید حج، جمعی از پژوهشگران، تهران، محراب قلم، ۸۷ص. 

الاسس الدینیه و السیاسیه للبراءة من المشرکین، سیدجواد ورعی، تعریب السیدعبدالرزاق الجابری (سیادت)، ۶۴ص. 
این کتاب ترجمه عربی کتاب «مبانی دینی و سیاسی برائت از مشرکان» بررسی برخی جنبه‌های سیاسی حج است. برائت از مشرکان از اجزای تفکیک‌ناپذیر مراسم عبادی ـ سیاسی حج ابراهیمی است. کتاب حاضر تلاشی است در جهت تبیین مبانی دینی و سیاسی این اصل مسلم. بخشی از این نوشتار پیش‌تر به صورت مقاله تحت عنوان «مبانی دینی برائت از مشرکان» در فصلنامه می‌قات حج منتشر شده است. نوشته حاضر نگرشی جامع و با تجدید نظر در پاره‌ای از محورهای آن مقاله است که در دو بخش «مبانی دینی» و «مبانی سیاسی» برائت از مشرکان و یک خاتمه که به پاسخگویی پاره‌ای از اشکالات و شبهات پرداخته تدوین یافته است. 
 
الأسهم النورانیة فی القضاء علی فکر الوهابیة التکفیریة. محمد الحسنی (ابن الغباشی)، ۱۵۱ صفحه، رقعی. 
بررسی حقیقت وهابیون تکفیری و نیز نقد و رد عقاید آن‌ها درباره زیارت مقابر اولیای الهی موضوع این نوشتار است. نویسنده پس از بیان دو دلیلِ وهابیون در رد زیارت قبور، ادله جایز بودن زیارت قبور را از مذاهب اربعه که مستند به قرآن، سنت، اجماع، افعال و سخنان صحابه، سخنان ائمه اربعه و سخنان برخی از علمای اهل سنت است، آورده است. 
 
بحث فی الخمس: دراسة لبیان مسالة الخمس فی رؤیة مدرسة أهل البیت (ع) والإجابة علی الاعتراضات المطروحة علی‌ها، حسن رجبی، تعریب جعفر الجزایری، ۶۴ص، رقعی. 
 این نوشتار ترجمه عربی کتاب «پژوهشی درباره خمس و پاسخ به شبهات آن»، نوشته حسین رجبی است و هدف آن پاسخ به بعضی شبهاتی است که درباره خمس اموال وارد شده است.، نویسنده به صورت مستدل و از طریق منابع سنی و شیعه، آن شبهات را پاسخ داده و تصریح نموده که خمس یکی از فرائض الهی است. 
 
برگی از فضایل و کرامات اهل بیت، فاطمه عسکری، ۲۲۰ص، رقعی. 
این کتاب در یک دیباچه، یک مقدمه و پانزده فصل گوشه‌ای از فضایل و کرامات اهل بیت (ع) را معرفی کرده است. فصل اول این اثر به مفاهیم کلی بحث می‌پردازد و پس از تعریف کرامت، پیش‌گویی یا تصرّفی که شخص صاحب کرامت به اذن الهی انجام می‌دهد، تفاوت کرامت با معجزه، ضرورت صدور کرامات از ناحیه معصومین (ع) و فلسفه کرامات معصومین (ع) را مورد واکاوی قرار می‌دهد. در ادامه معجزات و کرامات پیامبر اکرم (ص)، و دیگر چهارده معصوم (ع) به ترتیب آوزده شده است. 
 
پاسخ‌های روشنگرانه: در نقد کتاب سؤالهایی که باعث هدایت جوانان شد، محمدعلی حسین‌زاده، ۳۵۶ص، وزیری. 
نقدی بر کتاب اسئلة قادت شباب الشیعة الی الحق نوشته سلیمان الخراشی از نویسندگان وهابی است. الخراشی در کتاب خود پرسش‌های بسیاری در زمینه‌های گوناگون بدون رعایت امانت و با طرح مطالب واقعی و غیر واقعی، با روش‌های شیطنت آمیز و‌گاه آمیخته با تحقیر و تمسخر و دروغ طرح کرده است که نگارنده کتاب «پاسخ‌های روشنگرانه» با قلمی ساده پاسخ این گونه سؤال‌ها را داده و به نقد آن پرداخته است. 
 
التشیع والنص: دراسة تحقیقیة ناظرة للشبهات التی طرح‌ها بعض کتاب الوهابیة حول تاریخ ظهور التشیع، السید جاسم هاتو الموسوی، ۳۳۶ص، وزیری. 
پاسخ به اتهامات و افترائات وهابیت درباره مبدأ پیدایش تشیع، موضوع این نوشتار است. نویسنده با استناد مصادر اهل سنت ادعای معاندین را رد کرده است. 
 
تعاون و همکاری در حج و زیارت، حسین بافکار، ۸۴ص، پالتویی. 
بررسی ابعاد تعاون و همکاری در مراسم حج و زیارت است. کتاب در پنج فصل با عناوین «تعاون و همیاری در حج و آموزه‌های دینی»، «زمینه‌ها و جلوه‌های تعاون و همیاری در حج و زیارت»، «آثار تعاون و همیاری در حج و زیارت»، «موانع گسترش فرهنگ تعاون در حج و زیارت» و «راهکارهای گسترش فرهنگ تعاون در حج و زیارت» تنظیم شده است. 
 
تعظیم اولیاء الله، یعقوب جعفری، تعریب اسعد الکعبی، ۹۶ص، رقعی. 
این کتاب ترجمه عربی کتاب «بزرگداشت اولیای خدا» ‌است. بررسی مشروعیت تکریم شخصیت‌ها است. نویسنده با استفاده از کتاب و سنت و با استناد به سخنان خدا و رسول او (ص) و سیره صحابه و تابعین، مشروع و مطلوب بودن اعمالی از قبیل تبرّک‏جویى و توسل و استمداد، زیارت قبور و یادآورى اولیاى خدا، را به اثبات رسانده و نشان داده که این کار‌ها هدفى جز اظهار دوستى با کسانى که خداوند دوستى آن‌ها را لازم کرده است، ندارد و این رفتار‌ها را نمودهایى از محبت و علاقه قلبى به آن‌ها دانسته است. 
 
التوحید عند الشیخ ابن تیمیة، سید کمال حیدری، به کوشش خلیل العاملی، ۱۴۳۳ق/ ۵۳۲ ص، وزیری. 
موضوع این کتاب، نقد نظریات و عقاید ابن تیمیه درباره توحید است. این کتاب شامل دو بخش کلی است. در بخش اول مقدمات بحث بیان شده است و در ذیل آن این عناوین بررسی شده است: جایگاه توحید در تفکر دینی؛ اقسام توحید ذاتی؛ نظریات درباره شناخت خدا؛ شناخت صفات خداوند. در بخش دوم اصول و ارکان نظریه تجسیم مورد بررسی و نقد قرار گرفته است. از اینرو پنج اصلی که طرفداران تجسیم به آن‌ها معتقد هستند معرفی و نقد شده است. این اصول عبارتند از: ۱-خداوند دارای حد است؛ ۲-خداوند دارای حجم و جهت است؛ ۳-خداوند جسم دارد؛ ۴-خداوند وزن دارد؛ ۵-خداوند صورت دارد. 
 
التوسل وصلته بالتوحید، حسین رجبی، تعریب اسعد الکعبی، ۶۸ص. 
این کتاب ترجمه عربی کتای «توسل و رابطه آن با توحید» است. نویسنده کوشیده است باتوجه به آرا و نظرات فرقه‌های مختلف، عقلی و شرعی بودن توسل را ثابت بداند. در این راستا بعضی از شبهات و سؤالات را نیز مطرح نموده است. 
 
حج و بیداری اسلامی در اندیشه امام خمینی (ره)، محسن محمدی، ۱۰۰ص، رقعی. 
بررسی ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و دینی حج از نگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران است. حج فرصتی بوده است که امام خمینی (ره) از آن برای بیداری اسلامی بهره بردند و از آن به عنوان پتانسیل و مقدمه بیداری اسلامی یاد کرده‌اند. در این کتاب به تفاسیر مختلف امام (ره) درباره مناسک حج پرداخته می‌شود، مانند «طواف خانه کعبه» که امام خمینی (ره) علاوه بر تعابیر فقهی و عرفانی، تفسیر سیاسی نیز ارائه می‌کنند و معتقدند که «طواف خانه کعبه» به معنای نپذیرفتن سلطنت و حکومت هیچ کس جز خداوند است. 
 
حج و عمره در آینه عترت (خلاصه و بازنویسی کتاب حج و عمره در قرآن و حدیث)، محمد محمدی ری شهری، تلخیص و بازنویسی علی رسولی، ۱۶۴ص، رقعی. 
این اثر تلخیص کتاب «حج و عمره در قرآن و حدیث»، تألیف آیت‌الله ری شهری است که می‌کوشد با دسته‌بندی جدیدی از کلمات قصار حضرات معصومین (ع) اثر مختصری را برای استفاده روحانیون آماده کند؛ اگرچه متن بعضی احادیث از منابع اصلی نقل شده، ولی بیشتر ترجمه براساس ترجمه کتاب آیت‌الله ری‌شهری صورت گرفته است. این کتاب در شش فصل آداب پیش از سفر حج، اهمیت عمره و حج، مناسک حج و عمره، اماکن مقدسه و مشاهد مشرفه و اخلاق در حج و امور متفرقه تنظیم شده است. 
 
حج و مهدویت، حسین الهی‌نژاد، ۱۶۷ص، رقعی. 
در این کتاب ارتباطات بین عقیده مهدویت و موسم حج بررسی شده است. هدف نویسنده بررسی این مسئله است که نقش هر یک از این دو در دیگری چیست و در تقویت و استحکام عقیده به دیگری چه نقشی براساس کتاب و سنت دارد و سرانجام نقش حج و کعبه در رخداد ظهور چگونه است؟ مطالب کتاب در چهار بخش کلیات، حج و امامت، حج در دوران غیبت و نقش مکه در رخداد ظهور عرضه شده است.
 
حقیقت غدیر: نقدی بر کتاب راهی دیگر برای کشف حقیقت. م. خراسانی، ۱۳۵ ص، رقعی. 
کتاب حاضر، پاسخی به شبهات کتاب راهی دیگر برای کشف حقیقت نوشته محمدباقر سجودی است. سجودی در کتاب خود شبهاتی را درباره جریان غدیر و ولایت حضرت علی ۷ مطرح ساخته است. نویسنده کتاب حقیقت غدیر، پس از گزارش کوتاهی درباره واقعه غدیر، پانزده شبهه از کتابِ سجودی استخراج کرده و بر اساس قرآن و سنت و نیز منابع اهل سنت به آن‌ها پاسخ داده است. 
 
حقیقت کجاست؟: نقد کتاب راهی دیگر برای کشف حقیقت، سیدمحمدحسن علوی، ۱۳۱ ص، پالتویی. 
این کتاب در نقد نوشته‌ای با عنوان «راهی دیگر برای کشف حقیقت: ماجرای غدیر خم و فاطمه» نوشته محمدباقر سجودی، از مدعیان سلفی‌گری، است. نویسنده در این اثر تلاش کرده در قالب داستان، شبهات مطرح شده در کتاب فوق که بیشتر در ارتباط با واقعه غدیر خم است، را پاسخ و حقیقت را آن گونه که هست، بنمایاند. 
 
حماسه جاویدان، حشمت الله قنبری تهرانی، ۱۶۸ص، پالتویی. 
نگاهی تاریخی به واقعه عاشورا و حوادث پس از آن است. نویسنده مطالبش را در دو بخش کلی با عنوان «در اثنای واقعه» و «بعد از واقعه» آورده است. 
 
حوار مع الشیخ صالح الدرویش حول کتابه التراحم بین آل البیت النبی و بین بقیة الصحابة، جعفر سبحانی تبریزی، ترجمه عبدالرضا شالچیان، ۱۵۲ص، جیبی. 
 نوشتار حاضر ترجمه عربی کتاب نقد کتاب وحدت و شفقت صحابه و اهل بیت با یکدیگر تألیف آیت الله سبحانی و از منشورات پژوهشکده حج و زیارت است. نویسنده در این کتاب، دیدگاههای صالح درویش، قاضی القضات قطیف، در کتابش با عنوان رحماء بینهم: التراحم بین آل بیت النبی (ص) و بین بقیة الصحابة رضی الله عنهم اجمعین که به فارسی نیز با عنوان وحدت و شفقت صحابه و اهل بیت با یکدیگر ترجمه و منتشر شده را نقد و رد کرده است. آیت الله سبحانی طی دوازده بخش به نقد این کتاب پرداخته است. برخی عناوین بخش‌های دوازده گانه عبارتند از: عامل تفرقه چیست؟؛ فضایل اهل بیت؛ پیام وحدت؛ نامگذاری فرزندان اهل بیت: به نام‌های خلفا؛ شفقت و محبت میان صحابه؛ ثقل اکبر و ثقل اصغر. 
 
خدمت گزاری به زائران در فرهنگ اسلامی، سید عباس می‌ری خضری، ۱۲۴ص، رقعی. 
این کتاب که از یک دیباچه، یک مقدمه و شش فصل تشکیل شده، مبانی خدمت‌گزاری در اسلام، ارزش و اهمیت خدمت‌رسانی به زائران، اسوه‌های خدمت‌رسانی به زائران، انواع خدمت‌گزاری، آثار خدمت‌رسانی و راهکارهای نهادینه‌کردن فرهنگ خدمت‌رسانی را بررسی کرده است. 
 
درسنامه مرزبانی از مکتب اهل بیت (ع)، مجموعه سخنرانی‌های جعفر سبحانی، ۲۹۶ص. 
مجموعه سخنرانی‌های آیت الله سبحانی در بررسی و نقد عقاید فرقه وهابیت است. 
 
الدعاء اشراقاته و معطیاته، من ابحاث آیة الله المحقق السید کمال الحیدری، به کوشش طلال الحسن، /۱۴۳۳ق، ۲۷۶ص، وزیری. 
این مجموعه تقریرات درس آیت الله سید کمال حیدری در ارتباط با «دعا» است. دعا حلقه وصلی بین بنده و پروردگار متعال است و رسیدن به مراتب کمال الهی جز با دعا کردن محقق نمی‌شود. از اینرو در این کتاب به بررسی فلسفه و اسرار و آداب «دعا» با استناد به آیات و روایات پرداخته شده است. مطالب کتاب در هشت فصل با این عناوین تنظیم شده است: معنا و حقیقت دعا، شرایط و آداب دعا؛ جایگاه دعا نزد اهل بیت (ع)؛ اسباب استجابت دعا؛ نمونه‌های استجابت دعا؛ گناهانی که مانع دعا می‌شوند؛ رابطه قانون علیت با دعا؛ اهمیت دعا نزد روایات. 
 
دفع شبه من شبه و تمرد و نسب ذلک الی الامام احمد، ابوبکر بن محمد حصنی، تحقیق جماعة من العلماء، به اشراف سیدمحمدرضا حسینی جلالی، ۲۵۶ص، وزیری. 
این کتاب در رد عقاید ابن تیمیه درباره انتساب تجسیم به احمد بن حنبل و عدم جواز توسل و استغاثه به رسول الله (ص) و صالحین است. 
 
دلایل عصمت امام از دیدگاه عقل و نقل، حجت منگنه چی، ۱۸۳ ص، رقعی. 
موضوع این نوشتار بررسی استدلال‌های عقلی و نقلی عصمت امام با در نظر گرفتن شبهات مخالفان و پاسخ به آن‌ها است. مطالب این کتاب در چهار بخش کلی تنظیم شده است. در بخش یکم حقیقت امامت از منظر شیعه و اهل سنت و نیز معنای عصمت و انواع آن بررسی شده است. بخش دوم پاسخ به این سؤال است که چرا امام باید معصوم باشد؟ در بخش سوم نسبت مفهوم عصمت با برخی مفاهیم دیگر بررسی شده است. در بخش پایانی هم برخی شبهات مخالفان درباره عصمت و پاسخ آن‌ها آورده شده است. 
 
راهنمای استان نجف، سیدعلی علوی، ۲۱۶ص، خشتی. 
معرفی اماکن زیارتی و سیاحتی استان نجف و نیز وضعیت جغرافیایی آن موضوع این کتاب است. 
 
راهنمای قبرستان بقیع (جنة البقیع)، سید محمدعلی علوی،. (بروشور) 
 
راه‌های تقویت فرهنگ حجاب، عباس رجبی، ۱۸۸ص، رقعی. 
بیان برخی مباح ثقرآنی و روایی و نیز تاریخی در جهت نهادینه کردن فرهنگ حجاب در سفرهای زیارتی است. نویسنده تلاش کرده مطالبش را در قالب داستان‌های آموزنده بیان کند. مطالب کتاب در یک مقدمه، یک دیباچه و چهار فصل با عناوین «حجاب در اماکن مقدس»، «اهمیت حجاب و پوشش در قرآن و سیره امامان معصوم (ع)»، «حجاب و تحول» و «راه‌کارهای گسترش حجاب» عرضه شده است. 
 
زنان اسوه:‌ام حبیبه همسر گرامی رسول خدا (ص) فتحیه فتاحی‌زاده، ۴۴ص، پالتویی. 
این کتاب ششمین شماره از مجموعه زنان اسوه است که به معرفی‌ام حبیبه یکی از همسران رسول خدا‌ و دختر ابوسفیان بن حرب از دشمنان سرسخت آن حضرت می‌پردازد. نام و نسب، اسلام و هجرت به حبشه، ازدواج با پیامبر اکرم‌، ‌هجرت به مدینه، ابوسفیان در خانه‌ام حبیبه،‌ام حبیبه و ماجرای قتل عثمان، وفات و نقش‌ام حبیبه در روایت حدیث از مطالب این اثر است که در مقدمه آن می‌خوانیم: «ام حبیبه از سابقان در اسلام و از مهاجران به حبشه بود؛ وی در شرایط بسیار سختی به اسلام گروید و در کنار پیروان رسول خدا‌ (ص) قرار گرفت». 
 
زنان اسوه: دختران پیامبر‌ (ص)، فتحیه فتاحی‌زاده، ۹۲ص، پالتویی. 
هفتمین شماره از مجموعه زنان اسوه با نام «دختران پیامبر‌ (ص)» به معرفی «زینب، رقیه و‌ام الکلثوم از دختران و شیما خواهر رضاعی پیامبر اکرم (ص) می‌پردازد. 
 
زنان اسوه: فاطمه بنت الحسن مادر گرامی امام باقر (ع) و امّ فروه مادر گرامی امام صادق (ع)، بهاء الدین قهرمانی‌نژاد، ۷۸ص، پالتویی. 
سیزدهم مجموعه زنان اسوه در دو فصل مجزا به معرفی فاطمه بنت الحسن مادر گرامی امام باقر‌ (ع) و امّ فروره مادر گرامی امام صادق‌ (ع) اختصاص دارد. مروری بر خاندان فاطمه بنت الحسن، ازدواج الهی، تولد امام باقر‌ (ع)، دوران محنت، حضور مجدد در مدینه، فضائل و کرامات فاطمه بنت الحسن و در سوگ یار از مطالب فصل اول و تاج فضیلت، سابقه این نام در عرب، خاندان، تولد‌ام فروه، مقدمات ازدواج‌ام فروه با امام باقر‌ (ع)، وصلتی آسمانی، تحمل سختی‌ها، جایگاه ام‌ فروه و درگذشت او از مطالب فصل دوم اثر است. 
 
زنان اسوه: مادران رضاعی پیاممبر (ص):‌ام ایمن، اه فروه، حلیمه، ثوبیه به ضمیمه اسماه بنت یزید و‌ام رعله، رمضان محمدی، ۴۸ص، پالتویی. 
سومین شماره از مجموعه زنان اسوه «مادران رضاعی پیامبر‌ (ص)» است که به معرفی امّ ایمن،‌ام فروه، حلیمه و ثویبه به ضمیمه اسماء بنت یزید و‌ام رعله می‌پردازد. 
 
سحرخیزی و شب زنده‌داری در سفرهای زیارتی، سید عباس می‌ری خضری، ۱۵۲ص، رقعی. 
این کتاب درصدد بیان اهمیت و ارزش فرصت بی‌نظیر سحر برای زائران خانه خدا و پیشوایان معصوم (ع) است. نویسنده مطالب خود را در هفت فصل برای آشنایی بیشتر زائران با نماز شب و تهجدهای شبانه در فضای معنوی مسجدالحرام، مسجدالنبی و مکان‌های زیارتی تدوین کرده است. کلیات، اهمیت سحرخیزی و شب‌زنده‌داری، ویژگی‌های سحر، سحرخیزی و شب‌زنده‌داری در حج و زیارت، آداب حضور و کسب فیض در سحرگاهان، آثار سحرخیزی و شب‌زنده‌داری و عوامل سلب توفیق سحرخیزی، عنوان فصل‌های این کتاب ‌است. 
 
شکست اوهام: پاسخ به شبهات وهابیت، رحمت الله ضیائی، ۲۹۹ص، وزیری. 
در این کتاب شبهات وهابیت علیه عقاید شیع در هشت بخش دسته بندی شده و هر کدام به صورت جداگانه پاسخ داده شده است. عناوین بخش‌های هشتگانه عبارتند از: توحید و شرک؛ ائمه اهل بیت (ع)؛ مهدویت؛ قرآن و حدیث؛ احکام؛ خلفا و صحابه؛ تاریخ؛ فرق و مذاهب. 
 
شیعه در گذر تاریخ، نوشته جعفر سبحانی تبریزی، ترجمه عبدالحسین بینش، ۱۷۱ ص، رقعی. 
این نوشتار ترجمه‌ای از کتاب التشیع فی موکب التاریخ دراسة موضوعیة فی نشأة الشیعة فی ضوء الکتاب والسنة والتاریخ تألیف حضرت آیت الله سبحانی است. نویسنده در این کتاب به بررسی تاریخ پیدایش مذهب امامیه پرداخته و آن را از منظر قرآن کریم، روایات و تاریخ بررسی کرده است. وی با ادله متقن و وافی، مذهب شیعه را پیروان واقعی علی بن ابیطالب (ع) و فرقه ناجیه معرفی کرده است. کتاب در سه فصل با این عناوین تنظیم شده است: فصل اول: ریشه تشیع و تاریخ پیدایش آن؛ فصل دوم: فرض‌های خیالی درباره تاریخ تشیع؛ فصل سوم: شیعه در دوران اموی و عباسی. 
 
صلح الامام الحسن بین الواقع وظلم التاریخ: دراسة تحلیلیة، یحیی عبدالحسین دوخی، ۱۳۵ص، رقعی. 
 بررسی صلح امام حسن مجتبی (ع) با معاویه و پاسخ به برخی شبهات حول آن، موضوع این کتاب است. نویسنده مباحثش را در سه فصل عرضه کرده است. در فصل نخست پس از بیان اطلاعاتی درباره زندگی امام حسن (ع)، امامت ایشان بررسی شده است. «صلح امام حسن (ع)» عنوان فصل دوم است که در آن این مباحث مطرح شده است: متن صلح‌نامه از نظر مورخین، اسباب صلح، نتایج صلح. در فصل سوم سه شبهه-ای که حول این صلح مطرح شده به همراه پاسخ آن‌ها آمده است. 
 
عرشیان فرش نشین: نقدی بر کتاب «آیه تطهیر و ارتباط آن با عصمت ائمه (ع)»، محمود زمانی، ۱۷۲ص، رقعی. 
نقد و بررسی کتاب آیه تطهیر و ارتباط آن با عصمت ائمه نوشته طه الدلیمی است. 
 
عرفه و عرفات، سیدعباس اسلامی کاشانی، ۱۳۹ص، رقعی. 
موضوع این کتاب، شرح و تبیین اسرار و معارف دعای عرفه، با استناد به آیات و روایات و نیز با استفاده از متون ادبی و عرفانی است. این اثر در دو بخش کلی سامان یافته است؛. نویسنده در بخش اول با عنوان «عرفه روز نیایش»، در سه گفتار به تبیین، تحلیل و بررسی نقلی و عقلی جایگاه روز عرفه، آیین نیایش و مهم‌ترین نیایش‌های وارده در این روز پرداخته است. بخش دوم با عنوان «عرفات سرزمین عشق» دارای سه گفتار با این عناوین است: جایگاه سرزمین عرفات؛ فضیلت‌های عرفات در آیینه کتاب و سنت؛ صحرای عرفات، صحنه نیایش اولیای الهی. 
 
غلو، حقیقت و اقسام آن: ترجمه الغلو، حقیقته و اقسامه، نوشته سید کمال حیدری، ترجمه پژوهشکده حج و زیارت، ۱۰۴ ص، رقعی. 
بررسی پدیده غلو و برخی ابعاد آن موضوع این کتاب است. بحث غلو، از مباحث مربوط به مقام پیامبر (ص) و امامان (ع) است. البته این بحث تنها به علم امام محدود نمی‌شود، بلکه همه فضایل و مراتب اهل بیت (ع) را در بر می‌گیرد؛ چه آنهایی که مربوط به گستردگی علم ائمه است که علم غیب را نیز شامل می‌شود و چه آنهایی که به مقام و جایگاه بلند آنان در پیشگاه خداوند متعال مربوط است؛ به گونه‌ای که برخی درباره این مقامات دچار اشتباه شده، و آن‌ها را از مصادیق غلو دانسته‌اند. از این رو در این پژوهش برای رفع این شبهه، محورهای زیر مطرح، و تبیین شده است: ۱. غلو در لغت و کاربرد شرعی آن؛ ۲. پیدایش و پیشینه غلو؛ ۳. گفته‌های غالیان درباره اهل بیت (ع)؛ ۴. غالیان از نگاه اهل بیت (ع). 
 
فاطمه زهرا (ع) دختر رسول خدا (ص)، قاسم خانجانی، ۱۰۸ص، پالتویی. 
نهمین شماره از مجمعه زنان اسوه است که سعی در معرفی فرزند نبی اکرم‌ (ص) با تکیه بر منابع اهل سنت دارد. آشنایی با زندگی شخصی و خانوادگی فاطمه‌ (ع)، جایگاه حضرت فاطمه (ع) ‌، ازدواج حضرت فاطمه (ع) ‌، حضرت فاطمه (ع) ‌ در عرصه سیاست و اجتماع، جلوه‌هایی از شخصیت حضرت فاطمه (ع) ‌، حضرت فاطمه (ع) ‌ پس از رسول خدا‌ و آموزه‌های حضرت فاطمه‌ (ع) از مهم‌ترین مطالبی است که در این اثر به آن‌ها پرداخته شده است. 
 
فصل الخطاب من کتاب الله وحدیث الرسول وکلام العلماء فی مذهب ابن عبد الوهاب، سلیمان بن عبدالوهاب نجدی، ۱۷۶ص، وزیری. 
این کتاب که با نام الصواعق الالهیه فی الرد علی الوهابیة نیز مشهور است، نقد دیدگاه‎های عقیدتی وهابیان درباره برخی از چیزهایی که آنان آن‌ها را شرک می‌‏خوانند است. در این کتاب ابتدا به شکل‏گیری فرقه وهابیت و عقاید انحرافی آنان در مورد توحید و شرک اشاره شده، و پیروی آنان از تفکرات ابن‏تیمیه در نقد عقاید شیعیان و تکفیر شیعیان را به خاطر عقاید خویش، مورد ارزیابی قرار داده است. نگارنده شرک خواندن زیارت قبور و توسل به ائمه از سوی وهابیان را مورد نقد قرار داده، و ادله محکمی از سنت و سیره پیامبر (ص) در این زمینه ارائه کرده است. آنگاه تکفیر شیعیان از سوی وهابیان به خاطر داشتن عقایدی مانند توسل به اهل‏بیت و زیارت مشاهد شریفه را بدعت وهابیان خوانده، و خطرات این بدعت از سوی وهابیان را گوشزد کرده است. 
 
قبل از حج بخوانید به ضمیمه خاطرات حرمین شریفین، علی افتخاری گلپایگانی، ۲۰۸ص، رقعی. 
بیان گوشه‌ای از آداب حج و تاریخ اماکن مکه و مدینه موضوع این نوشتار است. در بخش پایانی کتاب هم خاطرات سفرهای متعدد حج نویسنده به صورت خلاصه آمده است. 
 
کاوشی در اصول عقاید: ترجمه اصول العقیدة، محمد سعید طباطبائی حکیم، ترجمه محمدمهدی رضایی، ۴۲۰ص، وزیری. 
بحث و بررسی اصول عقاید بر اساس دیدگاهی است که از سوی آیت‌الله محمدسعید حکیم از مراجع تقلید کشور عراق به رشته تحریر درآمده و مؤلف آن کوشیده است با قلمی ساده و روان اما متین و با دلایلی محکم و مستدل به بحث و بررسی عقاید امامیه پرداخته و شبهات مخالفان را با حکمت و برهان پاسخ گوید. این کتاب در پنج بخش توحید، نبوت و رسالت، امامت و عدل، حسن و قبح عقلی، قضا و قدر و معاد تنظیم شده که هر بخش به جز بخش پنجم دارای چند فصل و چند گفتار است. 
 
کتاب‌شناسی نقد وهابیت: معرفی آثار اندیشمندان مسلمان، اباذر نصر اصفهانی، ۵۵۶ص، وزیری. 
کتاب‌شناسی جامعی از نقد‌ها و ردیه‌های نوشته شده توسط اندیشمندان مسلمان بر افکار و عقاید وهابیت است. این نوشته‌ها به صورت کتاب، رساله، پایان‌نامه و یا مقاله هستند. با بررسی جامع کتابخانه‌ای و اینترنتی محقق تا تابستان /شوال ۱۴۳۲قمری مشخص گردیده که حداقل ۲۳۸۳ اثر در نقد این فرقه به رشته تحریر درآمده است. از مجموع آثار شناسایی شده، ۱۷۶۳مورد نوشته‌های نویسندگان شیعی و ۶۲۰ مورد آثار نویسندگان اهل سنت است. همچنین از بین آثار شیعیان، ۱۱۲۴ موردکتاب، ۴۴۵ مقاله و ۱۹۴ پایان‌نامه حوزوی و دانشگاهی هستند. 
 
کشف حقایق: نقدی بر کتاب هذه نصیحتی إلی کلّ شیعتی، علی آل محسن، ترجمه اکبر ترابی شهرضایی، ۲۶۰ ص، وزیری. 
ترجمه فارسی کتاب کشف الحقائق رد على هذه نصیحتی إلى کل شیعی نوشته شیخ علی آل محسن است. این کتاب ردی بر کتاب هذه نصیحتی الی کل شیعی نوشته ابوبکر جابر جزایری است. جزایری در این کتاب انواع تهمت‌ها و افترائات را به شیعه نسبت داده و شیعیان را تکفیر و گمراه خوانده است. شیخ علی آل محسن با بررسی تمامی مطالب این کتاب، نقدی جامع بر آن ارائه کرده است. نویسنده پس از نقد و بررسی مقدمه کتاب، جایگاه کتاب کافی نزد شیعه و ویژگیهای آن را بررسی نموده و در ادامه به نقد کشفیات جزایری پرداخته است. 
 
کوفه از پیدایش تا عاشورا، نعمت الله صفری فروشانی، ۶۲۰ص، وزیری. 
این کتاب نه به سبک تاریخی و رعایت ترتیب زمانی حوادث، بلکه به شیوه موضوعی، شهر کوفه را به عنوان موضوع مطالعه خود برگزیده است. این نوشتار که در هشت فصل تنظیم شده، مقطع زمانی ۴۴ ساله یعنی از سال ۱۷ هجری قمری (سال تأسیس کوفه) تا سال ۶۱ هجری قمری (سال قیام عاشورا) را به عنوان قلمرو زمانی خود انتخاب کرده و در مجموع جوانب مختلف جغرافیایی، عمرانی، اجتماعی، اقتصادی، ‌ فرهنگی، نظامی و قضایی را مدنظر خود قرار داده و حتی از آداب و رسوم مردمان این شهر در این مقطع زمانی غافل نمانده است. 
 
مجموعه مقالات اولین همایش حج و اقتصاد، پژوهشکده حج و زیارت، ۷۰۰ص، وزیری. 
مجموعه مقالات اولین همایش حج و اقتصاد است که در تیر ماه توسط پژوهشکده خج و زیارت در تهران برگزار شد. ین مقالات در پنج محور کلی هستند: ۱. کلیات شامل مباحث اقتصادی حج در قرآن و سنت، اقتصاد حج از منظر امام (ره) و رهبری، مباحث اخلاقی اقتصاد حج و مباحث دیگر؛ ۲. مباحث فقهی حج و اقتصاد مثل ثبت نام حج و عمره؛ تاثیر هزینه سوغات و ولیمه حج در استطاعت و شرایط درآمد برای استطاعت. ۳. مباحث اقتصاد خردی حج شامل تبیین استطاعت و محاسبه آن؛ اصلاح فرهنگ سوغاتی در حج؛ عوامل مؤثر بر تقاضا برای حج و محاسبه آن و عوامل اجتماعی مؤثر بر تقاضای حج. ۴. مباحث اقتصاد کلانی حج مثل بودجه‌بندی در حج؛ تأثیر حج بر عاملان اقتصادی و اقتصاد عربستان؛ ۵. مباحث مربوط به اقتصاد بین الملل شامل نقش حج در تاسیس بازار بین الملل اسلامی؛ و نقش آن در افزایش مبادلات تجاری و همگرایی اقتصادی کشورهای مسلمان و مبادلات ارزی و نرخ ارز توزیع شدند. 
 
مختصر فضائل الخمسة من الصحاح الستة و غیر‌ها من الکتب المعتبرة عند اهل السنة والجماعة، سید مرتضی حسینی فیروزآبادی، تلخیص و تحقیق طالب الخزاعی، /۱۴۳۳ق، ۲۰۰ص، وزیری. 
مرحوم فیروزآبادی از عالمان برجسته شیعه، کتابی در سه جلد به نام فضائل الخمسه تالیف نموده‌اند. آنچه در این کتاب عرضه گشته برگزیده فرازهای برجسته و روایات معتبر این کتاب است که در یک جلد بصورت مختصر عرضه گردیده است. در این کتاب فضائل پنج تن آل عبا که در صحاح سته آمده است، جمع آوری شده است. 
 
مرقد‌ها و مکانهای تاریخی کربلا، عبدالامیر قریشی، ترجمه احسان مقدس، ۲۹۶ص، وزیری. 
موضوع این کتاب مراقد زیارتی کربلا است، اما درباره دو مرقد یعنی مرقد مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) که اساس زیارت کربلا است، سخنی به میان نیامده؛ ولی دو مبحث با عنوان «امام حسین (ع) و حرم حسینی» و «شخصیت و آرامگاه حضرت عباس (ع)» به همت رحمت الله بانشی گردآوری و به ابتدای مطالب کتاب افزوده‌ شده است. در فصل اول به بررسی مراقد زیارتی کربلا همچون حبیب بن مظاهر، حر بن یزید ریاحی، سید ابراهیم مجاب، امام نوح، عماد الدین، عون بن عبدالله حسنی، علامه احمد بن فهد، محمد ابن ابی الفتح و در فصل بعد به مقام‌های زیارتی کربلا چون خیمه‌گاه‌ها، مقام امام حسین (ع)، حضرت علی اکبر، حضرت ابوالفضل، تل زینبیه و مقام بانو فضه و حتی به مقام‌های امام جعفر صادق (ع) و حضرت مهدی (عج) پرداخته است. 
 
مسیر هجرت رسول خدا ترجمه علی طریق الهجرة، عاتق بلادی، ترجمه و تحقیق محمدرضا شهیدی پاک، ۳۰۸ص، وزیری. 
این کتاب یکی از آثار مهم عاتق بن غیث و نتیجه مشاهدات و تحقیقات وی درباره مسیر هجرت رسول خدا (ص) از مکه به مدینه است؛ عاتق در این کتاب، بر اساس آنچه در متون کهن تاریخی آمده مسیر هجرت پیامبر اکرم را با مشاهده می‌دانی و تحقیق در محل حادثه مشخص و تحقیقات خود را تکمیل کرده است. این کتاب نتیجه مشاهدات چهار سفر نویسنده آن است که بر اساس تطبیق با شواهدی که در کتب مختلف وجود دارد تنظیم کرده است؛ وی تنها به اماکن تاریخی مربوط به اسلام پرداخته و اشتباهاتی که پیشینیان درباره آن‌ها مرتکب شده‌اند را روشن ساخته است. 
 
معرفی اماکن مکه مکرمه: ترجمه کتاب مکة المکرمة: تاریخ و معالم، محمود محمد حمو، ترجمه سید مرتضی حسینی فاضل، ۱۱۲ص، رقعی. 
ترجمه گزیده‌ای از کتاب مکة المکرمة: تاریخ و معالم نوشته محمود محمد حمو است. این کتاب، خواننده را با این سرزمین مبارک آشنا می‌کند و با بهره‌مندی از شناخت آثار و اماکن مقدس شهر مکه را به خواننده معرفی می‌کند، همچنین او را با خود به اماکن تاریخی و مناطقی می‌برد که روزگاری رخدادهایی مهم را به خود دیده است. خواننده این کتاب، تاریخ مکه را از روزگار شکل‌گیری تا به امروز مرور می‌کند و از جنبه‌های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن آگاه می‌شود، می‌تواند تصویر درست و حقیقی از گذشته و حال این شهر را ببیند، در سفری کوتاه با شهر مکه آشنا ‌شود و چون معرفی این شهر با عبارت‌های کوتاه و روان صورت گرفته است به حضور در مکه مشتاق گردد. 
 
المقتطفات من کتاب فضائل الصحابة، سعود بن عید بن عمر الصاعدی، اعداد ابومحمد احمد، /۱۴۳۳ق، ۵۰۸ص، وزیری. 
گزیده‌هایی از کتاب فضائل الصحابة سعود بن عید بن عمر الصاعدی که در بیان فضایل اهل بیت (ع) و فرزندان و برخی از اصحاب ایشان است، در این کتاب آمده است. مطالب کتاب در بیست فصل سامان یافته است. 
 
مناسک عمره مفرده مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) با حواشی مراجع معظم تقلید، محمدحسین فلاح‌زاده، ۲۸۳ ص، رقعی. 
 در این کتاب ۶۱۰ مسئله از مسائل عمره مفرده از مناسک حج امام خمینی انتخاب شده است و همراه با حواشی آیات عظام: خوئی، گلپایگانی، اراکی، بهجت، تبریزی، فاضل لنکرانی، سیستانی، خامنه‌ای، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی عرضه شده است. 
 
مهارتهای زندگی در حج، مسعود شکوهی، ۲۳۲ص، رقعی. 
یکی از عرصه‌هایی که در آن نیاز به مهارت‌های زندگی به شدت احساس می‌شود، زیارت و ارتباطاتی است که ضمن سفرهای زیارتی برای زائران پیش می‌آید. این کتاب تلاشی در این عرصه است و نویسنده کوشیده مهارتهای مورد نیاز زائران و چگونگی بهره‌مندی از آن‌ها را با توجه به منابعی همچون معارف اسلامی، دانش روان‌شناسی، و یافته‌های مراکز جهانی سلامت تبیین کند. این نوشتار به دو بخش کلی تقسیم شده است. در بخش اول به کلیات بحث مثل چیستی مهارتهای زندگی، اهداف آموزش مهارتهای زندگی، هدف زندگی، تقسیم بندی کلی مهارتهای زندگی و اصول کلی مسیر پرداخته شده است. در بخش دوم با عنوان «مهارت‌ها» به شرح و توضیح انواع مهارتهایی که در زندگی بدان‌ها نیازمندیم و ارتباط آن‌ها با سفر حج پرداخته شده است. این مهارت‌ها عبارتند از: خودآگاهی، گوش دادن، ارتباط مؤثر، همدلی، مدیریت هیجانات، تصمیم گیری، مهارتهای مقابله‌ای، حل مسئله و مدیریت زمان. 
 
میثم تمار، احمد صادقی اردستانی، ۸۸ص، رقعی. 
این کتاب به شرح زندگی میثم تمار یکی از یاران مخلص امیر مومنان امام علی۷ می‌پردازد. نویسنده با قلمی روان به بررسی روایت داستان زندگی میثم تمار و اینکه چگونه موفق شد دو راهی‌های پیش روی خود را با موفقیت پشت سر بگذارد، پرداخته و الگویی عینی و عملی در حوزه اخلاق معرفی می‌کند. مؤلف معتقد است یکی از نیازهای جدی جامعه ما در ترویج دیانت، ارائه الگویی عینی و خارجی است. از این رو می‌توان نحوه زندگی میثم تمار و انتخاب‌های او را به عنوان نمونه‌ای عملی در حوزه دیانت یادآوری کرد. کتاب در هفت فصل با این عناوین تنظیم شده است: آشنایی میثم تمار با امام علی (ع)؛ میثم و آموزه‌های امام علی(ع)؛ همراه با امام علی (ع)؛ با رازگویان؛ میثم و برائت؛ شهد شهادت؛ بارگاه میثم تمار. 
 
نسیم معرفت حج: سیره و سخن اخلاقی و عرفانی بزرگان در مناسک حج، سید محمود طاهری، ۵۱۲ص، وزیری. 
در این اثر سیره و سخن اخلاقی و عرفانی بزرگان در مناسک حج بررسی شده است. این اثر در پانزده فصل با این عناونی تنظیم شده است: جایگاه حج، احرام، نیت، تلبیه، کعبه، طواف، نماز پشت مقام ابراهیم، ولایت در حج، زمزم، سعی، حلق و تقصیر، وقوف در عرفات، وقوف در مشعر، رمی جمرات و قربانی. نویسنده کوشیده است تا اسرار، رموز و ظرافت‌های مناسک حج را با مراجعه به آثار، سخنان و سیره عملی بزرگان و اندیشمندان اسلامی بررسی کند. 
 
نور هدایت: در نقد کتاب آنگاه که صحابه را شناختم، سیدمحمد نجفی یزدی، ۳۱۱ص، رقعی. 
این کتاب در نقد کتاب آنگاه که صحابه را شناختم منسوب به شخص با نام ابوخلیفه علی بن محمد قصیبی است. کتاب آنگاه که صحابه را شناختم انباشته از مطالبی ناهماهنگ، بی‌ارتباط، احساسی و موهون است؛ گویی نویسنده هدفی جز نوشتن بر ضد شیعه را نداشته است، به گونه‌ای که خواننده کتاب با اندکی دقت، متوجه غیرعلمی بودن مطالب کتاب می‌شود، کتاب نور هدایت به شبهات موجود در کتاب مذکور پاسخ داده است. در کتاب نور هدایت به پنجاه شبهه، اتهام و ادعای نویسنده کتاب مذکور پاسخ داده شده است؛ شبهاتی همانند عزاداری، عبادت و شرک، ارتداد برخی صحابه، عدالت صحابه، ازدواج موقت، امامت ائمه اطهار:، علم ائمه به جانشین خویش به ویژه حضرت مهدی (عج) [و اجرای احکام جدید در زمان آن حضرت، علم غیب، تهاجم به خانه امیرالمؤمنین (ع) و امور دیگر. ‌
 
وهابیت و تعظیم شعائر، علی اصغر رضوانی، ۲۰۳ص، رقعی. 
از دیگر مجلدات سلسله وهابیت‌شناسی است که به نقد دیدگاه وهابیون در موضوع تعظیم شعائر پرداخته است. ادله رجحان تعظیم شعائر، راه تشخیص مصادیق شعائر، برپایی بزرگداشت و مراسم جشن، فتاوای وهابیان درباره بزرگداشت-‌ها، برپایی مراسم از دیدگاه احادیث، عید میلاد پیامبر (ص) نزد اهل سنت، ابن کثیر و جواز برپایی مراسم جشن، تناقض در عبارات ابن تیمیه و آثار برپایی مراسم جشن از جمله مباحثی هستند که نویسنده به آن‌ها پرداخته است..