العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
آثار پژوهشكده حج و زيارت در موضوع
فقه و مناسك
 
آراء المراجع فی الحج علی ضوء فتاوای الامام الخمینی قدس سره فی تحریر الوسیلة، علی افتخاری گلپایگانی، ۱۳۸۵، دو جلد، وزیری. 
مجموعه فتاوای مراجع شیعه و مقایسه آن‌ها با فتاوای امام خمینی است. این اثر به منظور دسترسی یکجا به فروع و مسائل گوناگون مناسک عمره و حج و فتاوای مراجع عظام تقلید تدوین شده است. از ویژگی‌های این اثر، عنوان‌بندی مفصل و مشروح ریز مسائل حج و مناسک عمره است. زبان اکثر مسائل عربی است و هدف نویسنده از این کار وفاداری به اصل و متن فتاوا و استفتائات بوده است. متن اصلی مسائل بر اساس فتاوای امام خمینی در تحریر الوسیلة است و در ادامه آن حواشی حضرات آیات عظام خوئی، گلپایگانی، سیستانی، خامنه‌ای، بهجت، شبیری زنجانی، تبریزی، صافی گلپایگانی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی و نوری همدانی آمده است. 

آسان‌ترین شیوه محاسبه خمس مطابق با فتوای آیات عظام امام راحل، اراکی، بهجت، تبریزی، خویی...، عباس ظهیری، ۱۳۹۱، ۹۰ص. 
این کتاب که تعیین مبدأ سال خمسی، لیست اموال پانزده‌گانه مکلف، مؤونه زندگی و حکم خمس آن و شیوه تخمیس اموال کسی که تاکنون سال خمسی نداشته است، چهار فصل آن را تشکیل می‌دهند بر آن است تا آسان‌ترین شیوه محاسبه خمس اموال را در راستای مسائل مورد ابتلاء با رعایت دقائق و ظرائف فتوائی براساس فتوای مراجع مشهور ارائه دهد. 

احکام دین: مطابق با فتاوای مراجع بزرگ تقلید، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۷۲، ۲۲۸ص، رقعی. 
مجموعهٔ احکام و مسائل مورد نیاز حجاج بیت‌الله الحرام است. مسائل مطرح شده در کتاب مطابق با فتاوای امام خمینی بوده و در موارد اختلاف فتوا، فتاوای مراجع عظام: اراکی، گلپایگانی و خوئی در حاشیه ذکر شده است. 

احکام‌ فقهی‌ ـ اجرایی‌ حج‌، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۸۵، ۱۱۸ص، پالتویی. 
مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و وظایف و احکام اختصاصی کارگزاران مثل روحانیون و مدیران کاروان‌ها است. این کتاب اختصاص به کارگزاران حج دارد و در چهار بخش گردآوری شده است. بخش اول، احکام‌ فقهی‌ ـ اجرایی‌ حج‌ ویژه روحانیون کاروان‌هاست. بخش دوم، احکام‌ فقهی‌ ـ اجرایی‌ حج‌ ویژه عوامل اجرایی کاروان‌ها. بخش سوم، نکات فقهی عمره و حج و بخش چهارم، احکام کلی عمره و حج می‌باشد. 

احکام فقهی سفر زیارتی عتبات، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۸۶، ۶۰ص، پالتویی. 
مجموعهٔ احکام و مسائل فقهی که ممکن است زائر عتبات عالیات در طول سفر با آن مواجه باشد، در این کتاب گرد آوری شده است، از جمله: نماز مسافر، نماز جماعت، احکام عزاداری، احکام مسجد و حرم. 

احکام ویژه بانوان در حج: مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی، با حواشی حضرات آیات، به کوشش محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۷۱، ۸۶ص، رقعی. 
مجموعهٔ گزیده از احکام و مناسک حج مربوط به بانوان جمع‏آوری و تنظیم شده است. کتاب مشتمل بر ۱۶۵ مسئله مطابق با فتاوای حضرت امام خمینی با حواشی آیات عظام: خوئی، گلپایگانی، اراکی و فاضل لنکرانی است. در پایان هر بخش چند پرسش و پاسخ آورده شده است. فتاوای امام (ره) از کتاب مناسک و در برخی موارد از تحریر الوسیلة نقل شده‏اند. 

استفتائات جدید حج، جمعی از پژوهشگران، تهران، محراب قلم، ۱۳۹۱، ۸۷ص. 

استفتائات جدید حج: سال ۱۳۹۰، جمعی از پژوهشگران، تهران، محراب قلم، ۱۳۹۰، ۱۸۰ص. 

استفتائات‌ ویژه‌ حج‌، معاونت آموزش و تحقیقات بعثه، بی‌تا، ۳۴ص، پالتویی. 
مجموعه‌ای از اهم مسائل عمره و حج است که از مراجع عظام استفتاء شده است. این مجموعه شامل فتاوای حضرات آیات امام خمینی، گلپایگانی، خویی و اراکی است. 

استفتائات‌ ویژه‌ حج‌، از محضر مراجع‌ عظام‌ تقلید: همراه‌ با ۱۲۲ استفتاء از محضر مقام‌ معظم‌ رهبری‌ حضرت‌ آیت الله‌ العظمی‌ خامنه‌ای، معاونت آموزش و تحقیقات بعثه، ۱۳۷۵، ۱۵۶ص، رقعی. 
مجموعه استفتائات از مراجع تقلید: گلپایگانی و اراکی و نیز فتاوای امام خمینی درباره حج است. همچنین تعداد ۱۲۲ مسأله درباره حج از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آغاز کتاب چاپ شده است. این کتاب توسط مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) نیز در سال ۱۴۱۷ قمری به چاپ رسیده است. 

بحث‌هایی از فقه تطبیقی، مهدی پیشوایی و حسین گودرزی، ۱۳۷۶، ۱۲۴ص، رقعی. 
بررسی اختلاف‌های میان فقهای مذاهب اسلامی در مسائل و مناسک فرعی و جزئی حج است که زمینه رنجش و سوء تفاهم پیروان مذاهب مختلف را فراهم می‌آورد. تبیین وجوه اختلاف و دیدگاههای فقهی علمای شیعه و سنی، می‌تواند این سوء تفاهم‌ها را کم کند. برای دستیابی به این منظور، کتاب حاضر به رشته تحریر درآمده است. بررسی مقایسه‌ای فتاوا و نگرش‌های مختلف علمای شیعه و سنی در مسائلی چون: اذان و اقامه، نماز جماعت، گفتن آمین، قنوت، سلام نماز، طواف و رمی جمرات از مباحث این کتاب است. 

تجلی وحدت؛ تبیین حکم امام بر حضور شیعیان در نمازهای حرمین شریفین، محمد صادق نجمی، چاپ سوم، ۱۳۸۱، ۸۰ص، پالتویی. 
در این کتاب، حکم امام خمینی (ره) درباره اهمیت و ضرورت حضور شیعیان در نمازهای حرمین شریفین تبیین شده و جنبه‌های مختلف آن توضیح داده شده است. نگارنده پس از اشاره‌ای به افکار و اندیشه‌های امام در ابتدای کتاب، متن حکم را درج نموده سپس دلایل مذهبی، شرعی، سیاسی و اجتماعی حکم را تشریح کرده است. 

ثلاث‌ رسائل‌ فی‌ الحج‌ و العمرة، شهید ثانی، تحقیق‌ رضا مختاری، ‌ ۱۴۲۰ق‌/ ۱۳۷۸، ۸۷ص، رقعی. 
مجموعه احکام حج و بررسی ابعاد فقهی و عرفانی حج و عمره است و در واقع مجموعه سه رساله از شهید ثانی می‌باشد. عناوین سه رساله عبارت‌اند از: اقل‌ مایجب‌ معرفته‌ من‌ احکام‌ الحج‌ و العمرة‌؛ نیات‌ الحج‌ و العمرة؛ رساله‌ مناسک‌ الحج‌ و العمرة. 

جامع الفتاوای: طرحی نو در زمینه مناسک حج مطابق با فتاوای ده تن از مراجع، سیدمرتضی موسوی شاهرودی، ۱۳۸۴، ۲۳۶ص، وزیری. 
مجموعه احکام و فتاوای مراجع تقلید درباره مناسک حج است. کتاب در سه بخش سامان یافته است. در بخش اول مباحثی چون، شرایط وجوب حج، استطاعت، نیابت، حج استحبابی، اقسام حج آمده و در بخش دوم مسائل می‌قات و واجبات و محرمات احرام، طواف و احکام آن، نماز طواف، سعی و تقصیر آمده و در بخش سوم، مسائل اعمال حج تمتع به تفصیل بیان شده است. عبارت متن مطابق است با فتوای ده تن از مراجع، و چنانچه هرکدام از آنان فتوا به خلاف داده باشند، در پاورقی آمده است. فتوای حضرات آیات عظام: خمینی، خویی، گلپایگانی، بهجت، سیستانی، خامنه‌ای، تبریزی، صافی گلپایگانی، فاضل لنکرانی، و مکارم شیرازی، در این مجموعه گرد آمده است. 

جامع الفتاوای عمره مفرده مطابق با فتاوای ده تن از مراجع عظام تقلید، سیدمرتضی موسوی شاهرودی، ۱۳۸۶، ۱۹۵ص، پالتویی. 
ویراست قبلی کتاب حاضر تحت عنوان جامع الفتاوای: مناسک حج با روشی جدید مطابق با فتاوای ده تن از مراجع عظام تقلید در سال ۱۳۸۴ توسط همین ناشر منتشرشده است. 
مجموعه فتاوای مشهور در موضوع حج بین ده مرجع تقلید است. مراجعی که فتاوای آن‌ها آمده عبارت‌اند از حضرات آیات: امام خمینی، سیستانی، خوئی، گلپایگانی، بهجت، تبریزی، صافی گلپایگانی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، خامنه‌ای. 

حاجی کوچولو: احکام حج برای کودکان، سیدمحمد مهاجرانی، تصویرگر کمال محمدی مجد (ملقن)، ۱۳۸۷، ۴۸ص. 

حاجیون‌ کی‌ لی‌ مصور رهنما، تدوین‌ محمدحسین‌ فلاح‌زاده‌، ترجمه‌ احتشام‌ عباس‌ زیدی‌، ۱۳۸۴، ۱۶۸ص، رقعی. اردو. 
راهنمای تصویری اعمای حج به زبان اردو برای زائران اردو زبان است. این کتاب تحت‌ عنوان‌ مناسک‌ مصور حج نیز منتشر شده‌ است‌. 

حج‌ از دیدگاه‌ مذاهب‌ اسلامی، محمد ابراهیم جناتی، ترجمه حسینعلی‌ محمدی‌نژاد، ۱۳۷۱، ۲۲۴ص، وزیری. 
بررسی آراء بعضی از عالمان و فقهاء در زمینه حج است. عالمانی برای آشنایی مسلمانان از آرای فقهی مذاهب یکدیگر، کتاب‌هایی با عنوان فقه مقارن نوشته‌اند؛ از جمله آن‌ها، کتاب دروس فی الفقه المقارن از همین نویسنده است. این نوشتار ترجمه بخش حج کتاب مزبور است. در این کتاب نظریات فقهی علمای مشهور مذاهب مختلفی چون شیعی، حنفی، مالکی، حنبلی، شافعی درباره مناسک حج بیان شده است. مطالب کتاب در یک مقدمه و نه فصل عرضه شده است. 

حج‌ بانوان، مطابق‌ با فتاوای‌ امام‌ خمینی‌ با حواشی‌ مراجع‌ عظام‌ تقلید، به کوشش حمزه‌ اسفندیاری‌ شیرازی، ۱۳۷۴، ۱۷۱ص، رقعی. 
مجموعه احکام ویژه بانوان جمع‌آوری و تنظیم شده که می‌تواند راهنمای بانوان محترم و نیز روحانیون کاروان‌های حج باشد. این مجموعه دو ویژگی مهم دارد: اول اینکه طرح مسائل به صورت پرسش و پاسخ است. و دوم آوردن فتوای برخی مراجع درباره حج بانوان است که تا زمان چاپ کتاب فتوای آن‌ها در جایی منتشر نشده است. 

حج رساله سی، ترجمه به ترکی: رسول اسماعیل‌زاده، ۱۳۷۱، ۵۶ص، رقعی. 
مجموعه‌ای از احکام حج که در آن فتاوای مراجع شیعه به ترکی اسلامبولی ترجمه شده و برای ترک‌زبانان قابل استفاده است. 

حج‌ و عمره‌ در آینه‌ فقه‌ مقارن‌، محمدعلی مقدادی، ۱۳۸۴، ۳۲۰ص، رقعی. 
بررسی احکام و مسائل حج و عمره بر اساس آراء فقهای مذاهب مختلف شیعه و اهل تسنن است. 

خانه دوست: ویژهٔ عمرهٔ مفرده، تهیه و تدوین کریم آقامیری و محمدرضا میرزایی ‌اصفهانی، تصویرگران فرشته ارکیا و دیگران، ۱۳۸۷، ۲۲ص، وزیری. 
کتابی آموزشی برای کودکان جهت آشنایی این قشر با اعمال عمره مفرده است. در این کتاب اعمال عمره در قالب تصاویر آموزش داده شده است. 

راهنمای‌ مصور حجاج‌، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۷۳، ۱۲۰ص، رقعی. 
ترجمه عربی: دلیل‌ الحجاج‌ المصور، ترجمه به عربی محمدحسن‌ تبرائیان‌، ۱۴۱۶ق/۱۳۷۴، ۱۰۸ص، رقعی. 
مجموعهٔ مصوری از اعمال و مناسک حج که با هدف راهنمایی زائران حرمین شریفین تدوین شده است. کتاب در چهار بخش، همراه با تصویر به شرح اعمال عمره، حج و محرمات احرام و آداب و مستحبات این سفر می‌پردازد. متن این نوشته مطابق با فتوای امام خمینی تنظیم گردیده و در موارد اختلاف فتوا، فتاوای مراجع عظام: اراکی، گلپایگانی و خوئی نیز در پانوشت آمده است. 

زیارت خانه خدا: احکام حج برای کودکان، محمدحسین فلاح‌زاده، تصویرگر کمال محمدی مجد (ملقّن)، به کوشش مرکز تحقیقات حج، ۱۳۸۷، ۲۴ص، خشتی. 
معرفی مناسک و مسائل زیارت برای نوجوانان و کودکان است. این کتاب به قلمی ساده و روان و همراه با تصاویر رنگی برای آشنایی کودکان با عمره مفرده تدوین شده است. 

سبع مسائل فقهیة: دراسة مبسّطة لمسائل فقهیة خلافیة على ضوء الکتاب والسنّة، جعفر سبحانی، ۱۴۱۶ق. /۱۳۷۴، ۱۲۸ص، جیبی. 
مؤلف با تحقیق و پژوهش درباره هفت مسأله اختلافی مبان شیعه و اهل سنت، کوشیده است تا به کشف احکام واقعی آن‌ها نزدیک شود و به این اختلاف نظر‌ها پایان دهد. این هفت مسأله عبارتند از: احتفال، شدالرحال، القبض بین البدعة والسنة، صلاة الضحی، اقامة صلاة التراویح جماعة، الطلاق ثلاثاً دفعة أو دفعات فی مجلس واحد، النهی عن متعة الحج‏. 

شیوه‌ای نو در بیان احکام حج و عمره مطابق با فتاوای مراجع معظم تقلید، سیدمحمدعلی فقیهی، ۱۳۸۷، ۱۷۰ص، رقعی. 
مجموعهٔ حاضر مشتمل بر فتاوای آیات عظام: امام خمینی، خوئی، گلپایگانی، اراکی، خامنه‌ای، سیستانی، فاضل لنکرانی، بهجت، جواد تبریزی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی و نوری همدانی است. 

ملحقات آراء ‌المراجع فی الحج، علی افتخاری گلپایگانی، ۱۳۸۶، ۳۱۲ص، وزیری. 
جلد دوم از کتاب آراء‌المراجع فی ‌الحج از همین نویسنده است. از آنجا که پس از انتشار جلد اول، برخی مسائل و فتاوای مراجع عظام در زمینه مناسک حج دستخوش تغییرگردیده و نیز برخی مسائل در جلد اول موجود نبود، و از طرفی مسائل جدیدی برای زائران بیت‌الله الحرام به وجود آمده بود، این جلد از کتاب که این کمبود‌ها را در بر می‌گرفت با نام ملحقات آراء ‌المراجع فی ‌الحج چاپ شد. در این کتاب فتاوای آیات عظام خمینی، خوئی، گلپایگانی، سیستانی، خامنه‌ای، بهجت، شبیری زنجانی، تبریزی، صافی گلپایگانی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی و نوری همدانی آمده است. 

مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) با حواشی مراجع معظم تقلید و استفتائات جدید (ویرایش جدید)، تهیه و تنظیم پژوهشکده حج و زیارت، ۱۳۹۲، ۸۶۰ ص، وزیری. 
ویرایش جدید (سال ۱۳۹۲) مناسک محشی حج با حواشی مراجع بزرگوار تقلید است. این اثر گامی بزرگ در جهت آگاهی و آموزش مناسک حج همراه با جدید‌ترین فتاوای مراجع و مسائل مستحدثه محسوب می‌-شود. 

مناسک‌ حج‌ مطابق‌ با فتاوای‌ حضرت‌ آیت‌الله ‌العظمی‌ امام‌خمینی با حواشی‌ مراجع‌ تقلید، تهیه‌ و تنظیم‌ گروه‌ فقه‌ مرکز تحقیقات‌ حج‌، ۱۳۸۲، ۶۱۶ص، وزیری. 

مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت امام خمینی با حواشی مقام معظم رهبری، به کوشش محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۸۱، ۳۲۵ص، رقعی. 

مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی با حواشی مراجع معظم تقلید، معاونت آموزش و تحقیقات بعثه، چاپ چهارم، ۱۳۷۸، ۵۴۳ص، وزیری. 
مجموعه ۱۳۹۴ فتوا پیرامون مناسک حج بر اساس فقه شیعه و مطابق با فتاوای امام خمینی و حواشی نه تن از مراجع تقلید فعلی به صورت پرسش و پاسخ آورده شده است. نیز حواشی این مراجع هم آمده است: محمد تقی بهجت، جواد تبریزی، سیدعلی خامنه‏ای، سیدعلی سیستانی، لطف الله صافی، یوسف صانعی، علی غروی تبریزی، ناصر مکارم شیرازی و حسین نوری. 

مناسک حج: مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله ‌العظمی امام خمینی (ره) و مراجع معظم تقلید، محمدرضا محمودی، چاپ سوم، ۱۳۸۷، ۶۸۸ص. 

مناسک حج مطابق با فتوای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، به کوشش دفتر مقام معظم رهبری، ۱۳۸۵، ۱۳۶ص، جیبی. 
ترجمه عربی: مناسک الحج (لسماحة ولی امر المسلمین آیة‌الله العظمی السید‌علی الحسینی الخامنئی)، ۱۴۲۶ق، ۲۰۴ص، جیبی. 
ترجمه اردو: مناسک حج‌ حضرت‌آیت‌الله ‌العظمی خامنه‌ای کی، ترجمه به اردو قلبی‌حسین‌ رضوی، تهیه و تنظیم دفتر مقام معظم رهبری، ۱۳۸۶، ۲۲۰ص، وزیری. زبان اردو
شامل یک مقدّمه و دو باب است، باب اوّل: در حجّة الإسلام و حج نیابی است که طی دو فصل آمده. باب دوّم: در اعمال حج و عمره است که در دو بخش تنظیم گردیده: بخش اوّل در اعمال عمره و بخش دوّم در اعمال حج. 
مناسک حج ویژه بانوان مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی و حواشی مراجع معظم تقلید، به کوشش محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۷۸، ۲۳۸ص، پالتویی. 
این کتاب از جمله اولین آثار در زمینه مناسک حج بانوان است. کتاب مطابق با فتاوای امام خمینی همراه با حواشی آیات عظام: سیدعلی سیستانی، محمد تقی بهجت، جواد تبریزی، لطف الله صافی، ناصر مکارم شیرازی، سیدعلی خامنه‏ای و محمد فاضل لنکرانی می‌‏باشد. کتاب در چهار بخش ذیل این عناوین تدوین یافته است: احکام استطاعت و نیابت؛ اعمال عمره تمتع؛ اعمال حج تمتع؛ وظیفه کودکان در حج و اعمال عمره. 

مناسک‌ عمره‌ مفرده‌ مطابق‌ با فتاوای‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ امام‌ خمینی‌ با حواشی‌ مراجع‌ معظم‌ تقلید، تهیه‌ و تنظیم‌ محمدحسین‌ فلاح‌زاده‌، ۱۳۸۱، ۲۵۰ص، رقعی. 
این کتاب مطابق فتاوای امام خمینی و همراه با حواشی آیات عظام: خامنه‌ای، خوئی، بهجت و سیستانی است. این کتاب در قطع پالتویی به زبان اردو نیز ترجمه شده است. 

مناسک عمره مفرده مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی و مراجع معظم تقلید، محمدرضا محمودی، ۱۳۸۷، ۲۸۸ص، وزیری. 
مناسک عمره مفرده مطابق با فتاوای مراجع معظم، سیدمرتضی موسوی شاهرودی، ‏‫‏‏۱۳۸۷، ۱۹۱ص، رقعی. 

متن کتاب بر اساس مناسک امام خمینی است. همچنین فتاوای آیات عظام خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، جواد تبریزی، بهجت، خامنه‌ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، و نوری همدانی آمده است. 

مناسک عمره مفرده مطابق با فتاوای مراجع معظم تقلید، محمدرضا محمودی، ۱۳۸۷، ۱۸۰ص، پالتویی. 
این کتاب مجموعه مناسک عمره مفرده است که سعی شده به گونه‌ای نگاشته شود که برای همگان قابل استفاده باشد. احکام شرعی عمره‌گزاران از قبیل: تقلید، نحوه اصلاح حمد و سوره، وضو، نماز مسافر و غسل در این مجموعه آمده است. در بخش مناسک نیز، محرّمات و واجبات احرام به طور تفصیلی، حکم عمره بانوان معذور و احرام و عمره کودکان آمده است. در بخش پایانی نیز برخی از زیارات، ادعیه و نمازهای مربوط به مکه و مدینه آمده است. 

مناسک‌ عمره‌ مفرده‌ ویژه‌ بانوان‌ مطابق‌ با فتاوای‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ امام‌ خمینی‌ با حواشی‌ مراجع‌ معظم‌ تقلید، تدوین‌ محمدحسین‌ فلاح‌زاده‌، ۱۳۷۹، ۱۴۲ص، پالتویی. 
این نوشته شامل سه بخش است: ۱ ـ اعمال عمره مفرده، ۲ ـ محرمات احرام، ۳ ـ عمره کودکان و برخی مسائل مورد نیاز دیگر که برای بانوان نگاشته شده و در بردارنده مسائلی است که غالباً بانوان در عمره مفرده به آن‌ها نیاز دارند. 
مناسک مختصر حج، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۷۸، ۹۶ص، جیبی. 
از آنجا که حفظ و آموزش همه مطالب کتاب‌های مناسک پرحجم، برای همگان می‌سّر نیست، در این مناسک، فشرده‌ای از مطالب مورد نیاز، گردآوری شده است. 

مناسک‌ مختصر عمره‌ مفرده‌، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۸۰، ۹۶ص، جیبی. 

مناسک مصور حج، محمدحسین فلاح‌زاده، چاپ ۴، ۱۳۷۸، ۱۵۱ص، پالتویی. 
ترجمه اردو: عمره مفرده کی تصویری مناسک، به کوشش حوزه نمایندگی ولی‌فقیه امور حج و زیارت، ۱۳۸۶، ۱۲۸ص، جیبی. زبان اردو. 
ترجمه انگلیسی: [مناسک حج. انگلیسی]، ترجمه به انگلیسی: احمد حنیف، ۱۳۷۶، ۱۵۵ص، رقعی. 
عنوان اصلی: The Rituals Of The Hajj
این‌ کتاب‌ تحت‌ عنوان‌ راهنمای‌ مصور حجاج در سال‌ ۱۳۷۳ توسط نشر مشعر منتشر شده‌ است‌
این کتاب با ارائه تصویر صحیح اعمال حج و بیان احکام آن، آموزش‌های لازم را در این زمینه به زائران بیت‌الله الحرام می‌دهد. مبنای مؤلف در تدوین کتاب، فتاوای امام خمینی بوده است و در پا‏نوشت، اختلاف فتواهای آیات عظام: گلپایگانی، خوئی، اراکی، خامنه‏ای، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، سیستانی، تبریزی، بهجت، نوری، صافی، نیز آمده است. این‌ کتاب‌ تحت‌ عنوان‌ راهنمای‌ مصور حجاج در سال‌ ۱۳۷۳ توسط نشر مشعر منتشر شده‌ است‌. 

مناسک مصور عمره مفرده، به کوشش معاونت آموزش و تحقیقات بعثه مقام معظم رهبری، چاپ ۹، ۱۳۷۸، ۱۲۸ص، پالتویی. 
ترجمه اردو: عمره مفرده کی تصویری مناسک، ترجمه سید‌قلبی حسین رضوی، ۱۴۳۰ق، ۱۲۰ص، پالتویی. 
ترجمه عربی: المناسک المصوّرة للعمرة المفردة، ترجمه محمّد عبدالمنعم الخاقانی، ۱۳۷۲، ۱۳۲ص، پالتویی. 
مجموعهٔ مسائل و احکام و موضوعات مورد نیاز راهیان سفر حج و عمره مفرده است. کتاب در سه بخش تدوین یافته است: ۱ ـ اعمال عمره؛ آنچه را باید زائر در این سفر انجام دهد. ۲ ـ محرّمات احرام؛ که زائر به هنگام محرم بودن باید آن‌ها را ترک کند. ۳ ـ مختصری از آداب و مستحبّات سفر. متن این مجموعه نیز بر پایه فتاوای حضرت امام خمینی تنظیم شده است. مسائل عرضه شده بیشتر مسائل اصلی و ضروری است و اختلاف فتوای چندانی وجود ندارد، امّا اگر در مواردی اندک اختلافی وجود داشته، فتاوای حضرات آیات عظام خوئی، گلپایگانی و اراکی در پانوشت‌ها آورده شده است. تمام مسائل در این مجموعه با تصویر همراه است، تا برای زائران آسان باشد. 
مناسک مصور عمره مفرده اهل سنت (حنفی ـ شافعی)، صلاح الدین گوکلان، واحد اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری، ۱۳۸۲، ۵۸ص. 

مناسک نوین: راهنمای فتاوای مراجع معظم تقلید در حج، مصطفی آخوندی و عبدالرحمن انصاری، چاپ دوم، ۱۳۷۸، ۲۴۰ص، رقعی. 
مجموعه‌ای از اهم مسائل عمره و حج به صورت کاربردی است. متن کتاب مطابق با فتاوای امام خمینی و همراه با حواشی چهارده نفر از مراجع عظام است. مراجعی که فتاوای آن‌ها آمده عبارت‌اند از آیات عظام: اراکی، گلپایگانی، خوئی، خامنه‌ای، فاضل لنکرانی، بهجت، سیستانی، مکارم شیرازی، تبریزی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی و صانعی. 

مناسک نوین مطابق با فتوای امام خمینی و ۱۴ تن از مراجع معظم تقلید، تهیه و تنظیم مصطفی آخوندی و عبدالرحمن انصاری، ۱۳۹۰، ۳۴۴ص، وزیری. 

منتخب‌ مناسک‌ حج‌، سید روح الله خمینی، تهیه‌ و تنظیم‌ مرکز تحقیقات‌ حج‌، ۱۳۸۰، ۳۰۳ص، رقعی. 
این مجموعه در پاسخ به نیاز مهم و اساسی روحانیون کاروان‌های حج، تدوین یافته و متن آن مطابق با فتاوای حضرت امام خمینی و با حواشی حضرات آیات عظام: بهجت، تبربزی، خامنه‌ای، سیستانی، شبیری زنجانی، صافی، صانعی، مکارم شیرازی، و نوری همدانی است. 

منتخب مناسک حج: مسائل مبتلی به زائران مطابق فتوای مراجع عظیم تقلید، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۸۷، ۸۸ص، رقعی. 

مهمات مسائل الحج، تهران، بعثة الحج الجمهوریة الاسلامیة الایرانیة، بی‌تا، ۵۴ص، جیبی.