العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
آثار پژوهشكده حج و زيارت در موضوع
ادبيات و هنر
 
آداب سخن و سخنوری، جعفر اسلامی فر، ۱۳۸۹، ۲۰۴ص، رقعی. 
در این نوشتار سبک‌ها و روش‌های پیاده کردن یک منبر موفق بیان شده است. این کتاب دارای سه بخش است. در بخش اول بایسته‌های مبلّغ دین از جنبه فردی و اجتماعی بیان شده است. بخش دو به روشهای سخنرانی در بیان احکام و فروعات فقهیه و نیز معارف دینی اختصاص داده شده است. بخش سوم درباره مرثیه خوانی و موضوعاتی که باید در آن در نظر گرفت، است. 

آلبوم مصور حج ۱۳۸۵/۱۴۲۷ق، حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج و زیارت، ۱۳۸۶، ۱۹۰ص، رحلی. 
این مجموعه تصاویری از فعالیت‌های بعثه مقام معظم رهبری در حج سال ۱۳۸۵ است. این عکس‌ها گویای ابعاد فعالیت‌های بعثه و نیز بیانگر ابعاد مختلف حج، چگونگی اجرای مناسک و رفتارهای زائران و دیگر جوانب حج و زیارت است. 

آنگاه که اهل‌بیت (ع) را شناختم، علی باقرشیخانی، ۱۳۸۸، ۱۸۰ص، پالتویی. 
خاطرات سفر حج مؤلف است که به صورت داستان بیان شده است. نویسنده دیده‌ها و شنیده‌های خود را تنظیم کرده و به صورت یک داستان بلند عرضه کرده است. 

چلچراغ اشک: مناجات و مدایح و مراثی اهل بیت (ع)، رحیم کارگر محمدیاری، ۱۳۸۶، ۳۴۴ص، رقعی. 
مؤلّف در این کتاب با گردآورى اشعارى برگزیده در سه بخش: عرفانى، مراثى و مدایح، مداحان محترم خاندان نبوّت و مرثیه‏خوانان را در این امر مهم یارى مى‏کند. 

حج در آیینه شعر فارسی، محمد شجاعی، ۱۳۷۶، ۳۸۴ص، وزیری. 
مجموعه اشعار پارسی از قرن سوم تا قرن دهم درباره ابعاد حج است. به صورت موضوعی تنظیم شده و عناوین برخی موضوعات اینچنین است: حج و نخستین شاعران، کعبه و وابسته‌های آن، حج و رویدادهای تاریخی، حج و سیاست، حج در آینه عرفان، اعمال و مناسک حج. گردآورنده، از زوایای گوناگون و تازه، به منظره زیبا و تماشایی حج نگریسته و از مناظر دلشگا و دل‌انگیز آن بهره‌مند گشته است. وی هم به بُعد تاریخی حج نظر افکنده و هم به جغرافیای آن نظر داشته و نیز یک دوره آداب و اسرار حج را بررسی و تحقیق کرده است. 

حج‌ در ادب‌ فارسی، خلیل الله یزدانی، ۱۳۷۹، ۴۰۷ص، وزیری. 
بررسی جنبه‌های حج از دیدگاه ادیبان و شعرای پارسی و انعکاس جلوه‌ها و برجستگی‌های حج در ادبیات فارسى است. نویسنده مطالب کتاب را در پنج فصل تنظیم کرده است که عناوین آن‌ها عبارت‌اند از: حج و قرآن؛ حج و تاریخ؛ حج و سفرنامه‏‌ها؛ حج در آینه شعر فارسى؛ وحج در پهنه نثر فارسى. وی نخست به بررسى آیات الهىِ مربوط به حج‏ پرداخته سپس سابقه تاریخى حج و حوادث مهمّى را که در طول تاریخ بر کعبه گذشته، تحت عنوان «حج و تاریخ» در پى آورده‏ است. در ادامه بعضى از متون معروفِ ادب فارسى؛ اعم از سفرنامه‏‌ها، متون نظم و نثر عرفانى و غیر آن معرفی شده و دریافتهاى نویسندگان و گویندگان آن‌ها به اختصار بازگو شده است. نویسنده سعی کرده که در حدّ امکان از هر قرنى آثار چند تن از مشهور‌ترین شعرا و نویسندگان مورد مطالعه قرار گیرد و نظر آنان در آثارشان بیان شود. 

داستان‌ها و حکایت‌های حج، رحیم کارگر محمد‌یاری، ۱۳۸۴، ۲۲۴ص، رقعی. 
مجموعه‏ای از داستان‌ها و حکایت‌هایی در رابطه با حج و اعمال و مناسک آن است. نویسنده با بهره‏گیری از کتاب‌های تاریخی، خاطرات، سفرنامه‏‌ها و... این مجموعه را گرد آورده است. کتاب در ده بخش و موضوع سامان یافته و در هر بخش داستان‌های متعددی آمده است. حج خاندان وحی، حج عارفان، حج و داستانهایی از عالمان، دیدار با صاحب الأمر، با راهیان حرم، جوانان حج‏گزار، حج حریم رحمت و بخشش، با حج‏گزاران در محضر پیشوایان معصوم، بانوان و حج، در عرفات عاشقان، عناوین موضوعات و بخش‌های کتاب است. 

زمزم‌ یاد: مجموعه‌ اشعار مسابقه‌ بزرگ‌ شعر حج‌، تهیه‌ و تنظیم‌ مرکز تحقیقات‌ حج‌، ۱۳۸۴، ۲۰۴ص، وزیری. 
مجموعه اشعار واصله به دبیرخانه «مسابقه بزرگ و سراسرى شعر حج» است که در سال ۱۳۸۲ از سوى معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظّم رهبرى در تهران برگزار شد. این اشعار در موضوعات مرتبط با مدینه منوره و مکه معظمه و سفر حج است. 

شبنم احساس، محمد شجاعی، ۱۳۸۴، ۴۴۸ ص، وزیری. 
مجموعه‌ای از اشعار شعرای گذشته و معاصر است که از نظر سبک و قالب وزین و روان بوده است. این اشعار درباره مدینه منوره و گوهرهای ششگانه آن است و به ترتیب قرنهایی که شاعران در آن زندگی می‌کرده‌اند دسته‌بندی شده است. 

صفای مدینه، محمود تاری، ۱۳۸۳، ۴۸ ص، جیبی. 
مجموعه اشعاری در ارتباط با مدینه است. ابعاد معماری، زیبایی‌ها، و حرم نبوی در این اشعار معرفی شده است. 
گلچین‌ شعر حج‌، سعید سمنانیان و الهه منفرد، ۱۳۸۱، ۳۳۷ص، وزیری. 
مجموعه منتخب اشعاری از شاعران قدیم و جدید درباره کعبه و مراسم حج است. هر قطعه، همراه با مختصری از شرح حال شاعر آمده است. ناصرخسرو، الهی قمشه‌ای، مولوی، جامی، حلاج، سعدی، سنایی غزنوی، فرخی سیستانی، خوشدل تهرانی، فیاض لاهیجی، پروین اعتصامی، امام خمینی، از جمله شاعرانی هستند که گلچینی از اشعار آن‌ها در این کتاب آمده است. 

مشق‌ عشق‌: مجموعه‌ عکسهای‌ مصور حج‌، عکاس‌ احمد ناطقی، ۱۳۸۴، ۲۴۰ص، خشتی بزرگ. 
مجموعه عکس‌هایی از اماکن مقدس مکه و مدینه است. این تصاویر گویای رفتار حجاج، روش اجرای مناسک، روابط و مناسبات دو دولت ایران و عربستان و دیگر جوانب حج و زیارت است. 

معبد ایمان: مناسک حج در قالب داستان، احمد عابدینی، ۱۳۸۶، ۴۰۷ص، رقعی. 
مجموعه حاضر برای آموزش مناسک، مسائل و احکام حج و آشنایی با اماکن زیارتی مکه و مدینه و جنبه‏های اخلاقی حج تدوین شده است و آموزه‏های فقهی را در کنار تعالیم اجتماعی، تاریخی و اخلاقی و معارف اسلامی مطرح می‌‏سازد. داستان در قالب گفتگو و پرسش و پاسخ میان اعضای یک خانواده با یک روحانی آگاه به مسائل حج طراحی و ارائه شده است. این پرسش و پاسخ‏‌ها که مشتمل بر شرح آیات قرآن و احادیث مربوط به حج است، به سفرنامه‏ای تاریخی و اعتقادی شباهت یافته است. 

موزه و پرده بافی مکه مکرّمه، عمار ابوطالبی، ۱۳۸۷، ۱۴۴ص، خشتی کوچک. 
معرفی موزه مکه مکرمه، مسئول حفظ اشیای قدیمی کعبه و مسجد الحرام، است. در بخش دیگری به پرده کعبه پرداخته و با معرفی کارگاه پرده‌بافی، آیات نوشته شده روی آن را هم مشخص نموده است. این کتاب در سال ۸۵ با قطع پالتویی، به چاپ رسیده بود که در چاپ جدید، مطالب دیگری به آن اضافه شده است. 

هم نفس با کربلا، محمود تاری، ۱۳۸۵، ۲۷۹ص، وزیری. 
کتاب حاضر مجموعه شعر عاشورایی است که سروده‌های شاعر را در وقایع مختلف حرکت امام حسین (ع) و یاران و اصحابش جمع آوری کرده است.