العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
كتابهاي منتشر شده پژوهشكده در سال ۱۳۹۰
 
ائمة الوهابیة، صالح الوردانی، ۱۷۰ص، وزیری. 
معرفی شخصیت و عقاید و تألیفات برخی از بزرگان معاصر فرقه وهابیت است. از جمله افرادی که در این کتاب معرفی شده‌اند این اشخاص هستند: ابن باز، ابن عثیمین، ابن جبرین، ابن فوزان، عبدالمحسن العباد، ربیع المدخلی، آل الشیخ، عبدرالرزاق عفیفی و محب الدین الخطیب. 

ابن تیمیه از دیدگاه اهل سنت، علی اصغر رضوانی، ۱۱۶ص، رقعی. 
معرفی «ابن تیمیه» و شرح دیدگاه‌های سلفیون و وهابیان است. کتاب حاضر، تلاشی است در راستای معرفی «ابن تیمیه» و بیان دیدگاه‌های بزرگان اهل سنت درباره وی، و شرح برخی نظریه‌ها و دیدگاه‌های سلفیون و وهابیان. کتاب، مشتمل بر شش فصل است که عناوین آن‌ها عبارت‌اند از: دیدگاه علمای شافعی درباره ابن تیمیه؛ دیدگاه‌ علمای حنفی درباره ابن‌تیمیه؛ دیدگاه علمای مالکی درباره ابن تیمیه؛ دیدگاه علمای حنبلی درباره ابن‌تیمیه؛ ابن تیمیه از دیدگاه غیرسلفیان معاصر؛ و ابن‌تیمیه از دیدگاه سلفیان معاصر. 

اخلاق در سفر، جواد محدثی، ۴۷ص، پالتویی. 
نکاتى از اخلاق معاشرتى در سفرهای زیارتی به ویژه سفر حج است که در قالب گفت‏وگو یا ترسیم یک صحنه و توصیف حالات و برخوردهاى زائران در محل اقامت و اتوبوس و... در مکه و مدینه بیان شده است و به طور غیرمستقیم، ما را به شیوه درست برخورد با همسفران و نکاتى که باید رعایت کنیم، آشنا مى‏سازد. بحث اول این کتاب با عنوان «آداب زیارت»، به بیان اهمیت این سفر و بُعد معنوى و معارفى آن پرداخته است و دیگر بخش‏‌ها بیشتر به اخلاق در سفر مربوط مى‏شود و سوژه‏هاى آن نیز از برخوردهاى میان زائران گرفته شده است. 

استفتائات جدید حج: سال ۱۳۹۰، جمعی از پژوهشگران، تهران، محراب قلم، ۱۸۰ص. 

استمداد از اولیاء، علی اصغر رضوانی، ۱۷۶ص، رقعی. 
در این کتاب یکی از مسائل مورد بحث بین وهابیان و دیگر مذاهب اسلامی با عنوان «استمداد از اولیاء» بررسی می‌شود. کتاب که از سلسله «وهابیت‌شناسی» است، با هدف تشریح آراء این فرقه وهابیت درباره توسل به اولیاء الله تهیه شده است. این کتاب در سه عنوان اصلی «انواع استعانت از غیر»، «استغاثه به ارواح اولیا از دیدگاه اهل سنت» و «فتواهای وهابیان و پاسخ به شبهات استغاثه» تنظیم شده است. 

اشارات معرفیة فی مناقب امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع)، محمد سلمان الحجی، ۱۳۶ص، رقعی. 
امیرالمومنین (ع) دارای مناقب و فضایل بیشماری است که از زبان رسول خدا (ص) درباره آن حضرت نقل شده است. مولف صد منقبت را از میان مناقبی که در روایات اهل سنت آمده گزینش نموده است و درباره هریک توضیح مختصری نیز ارایه داده است. 

آشنایی با زنان قرآنی، فؤاد حمدو دقس، ترجمه فاطمه حیدری، ۲۱۱ص، رقعی. 
این نوشتار ترجمه بخشی از کتاب نساء فى القرآن الکریم‏ نوشته فؤاد حمدو دقس است. در طول تاریخ، زنانى بوده‌اند که قرآن کریم با نزول آیات، رفتار پسندیده آن‌ها را تمجید و رفتار ناپسند آنان را نکوهش کرده است. تحقیق حاضر، بررسى شأن نزول این دسته از آیات است. زنان قرآنى، زنانى هستند که آیه‏هایى از کلام الله مجید، در شأن آن‌ها نازل شده است، چه نام آن‌ها به صراحت بیان شده و یا نشده باشد. 

اکاذیب الوهابیه، صالح الوردانی، ۱۸۹ص، وزیری. 
نقد برخی افکار و عقاید باطل وهابیون درباره برخی موضوعات از جمله عقاید اهل سنت، توحید، زیارت قبور، توسل، تراث اسلامی و... است. 

اینگونه باشیم، جواد محدثی، ۵۹ص، پالتویی. 
این نوشتار شامل نکاتی اخلاقی، اجتماعی و کاربردی است که مورد ابتلای زائران در سفر حج است. رعایت آن‌ها سفر شیرین، لذت‌بخش و سازنده‌ای را برای زائران بیت الله الحرام به همراه خواهد داشت. 

البانی و بن‌باز محدث و مفتی وهابیان، علی اصغر رضوانی، ۲۲۵ص، رقعی. 
این کتاب، مجلدی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نویسنده، در این نوشتار به معرفی «البانی» و «بن‌باز» از محدثان و مفتیان وهابی و نقد و رد عقاید و نظریه‌های آنان پرداخته است. از جمله عناوین مباحث مندرج در کتاب، می‌توان به این موارد اشاره کرد: شرح حال البانی؛ فتاوای البانی؛ اتهامات البانی به دیگران؛ برخی از روایات تصحیح شده توسط البانی؛ کارهای منفی البانی؛ دیدگاه‌های سیاسی البانی؛ شرح حال بن باز؛ دیدگاه‌های فقهی بن‌باز؛ نقد مبانی اجتهادی بن‌باز؛ و نقد میزان بودن فعل سلف. 

بدعت چیست، علی اصغر رضوانی، ۱۰۰ص، رقعی. 
نگارنده ضمن بیان مفاهیم کلی درباره «بدعت» و باور وهابیون از این کلمه، راجع به این کلمه در اصطلاح روایات و فق‌ها توضیحاتی می‌دهد و دلیل‌های وهابیون را بر مشروعیت این فرقه بازنمایی می‌کند و به رد و تکذیب آن‌ها بر مبنای اصول دینی و روایات اسلامی می‌پردازد. در ادامه مباحثی مرتبط با آیات قرآن و احادیث معتبر اسلامی مبنی بر مذمت بدعت‌گذاری و نمونه‌های آن مطرح می‌کند. سپس عوامل پیدایش بدعت و پیشینه آن‌ را بررسی و به نقد ادله وهابیان درباره اصول و فروع اسلام و احکام اسلامی می‌پردازد. 

بدعت و احکام آن، وهبی سلیمان غاوجی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۷ص، رقعی. 
ترجمه مقاله «کلمة ‌العلمیة هادیة‌ فی ‌البدعة و احکام‌ها» نوشته وهبی‌سلیمان غاوجی است. این مقاله در کتاب محق ‌التقول فی مسالة ‌التوسل تالیف محمد ‌زاهد کوثری به چاپ رسیده است. 

بدعت: معیار‌ها و پیامد‌ها، جعفر البیاتی، ترجمه کاظم حاتمی طبری، ۱۶۸ص، رقعی. 
موضوع این کتاب شناخت معنا و مفهوم بدعت و معیار‌ها و ضوابط آن است. نویسنده از چندین تحقیق تخصصی که از لحاظ تشریعی و تاریخی به بررسی این مسأله پرداخته بودند بهره جسته است. مطالب کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول با عنوان «پرتویی در ابتدای راه» به مباحثی چون: پیامد بدعت، بدعت در لغت و اصطلاح، بدعت در قرآن و حدیث، عوامل انتشار بدعت، تقسیم بدعت و بدعت در بدعت پرداخته است. در فصل دوم که نقش اهل بیت پیامبر (ع) در مبارزه با بدعت‌ها موضوع آن است به مواردی از قبیل: جبر و تفویض، رأی و قیاس، تشبیه و تجسیم، نفی رؤیت، تصوف و رهبانیت و مبارزه با حرکت غالیان پرداخته است. فصل سوم با عنوان «چیزی که دلیل دارد بدعت نیست» از کارهای منسوب به بدعت، جشن گرفتن در میلاد نبوی و مناسبت‌های اسلامی، رفتن به زیارت قبر پیامبر و ائمه و صالحان (ع)، بررسی دلیل قائلین به تحریم سفر به قصد زیارت قبر رسول خدا (ص) و مناقشه در دلیل ابن تیمیه بر تحریم بحث می‌کند. فصل چهارم نیز با موضوع نمونه‌هایی از بدعت به بررسی مواردی از قبیل: نهی از متعه حج، اقامه نماز تراویح به جماعت، نماز ضحی و نمونه‌های دیگری از بدعت اختصاص داده شده است. 

بررسی احادیث توسل و زیارت، محمود سعید ممدوح، ترجمه عباس جلالی، ۳۷۶ص، رقعی. 
ترجمه‌ کتاب رفع ‌المناره لتخریج احادیث ‌التوسل والزیارة نوشته محمود سعید ممدوح از علمای اهل تسنن، است. این کتاب حاصل تلاش اندیشمندی از اهل سنت است که وقتی می‌بیند وهابیان، مسلمانان را به سبب توسل و زیارت مشرک می‌دانند به نقد و بررسی عقاید آنان می‌پردازد و اختلاف در مسأله توسل را اختلاف در فروع دین می‌داند. این کتاب در پنج فصل سامان یافته است. در فصل اول با عنوان توسل، به مطالبی چون «انواع توسل»، «توسل از دیدگاه شوکانی»، «توسل از دیدگاه آلوسی» و «توسل مبحثی غیر اعتقادی» می‌پردازد. فصل دوم در مبحث زیارت و کلام فق‌ها در استحباب زیارت با دلایل قرآنی، روایی و اجماع تدوین شده ‌است. فصل سوم به بررسی احادیث توسل و ذکر ده روایت می‌پردازد. فصل چهارم به بیان احادیث توسل صحابه به رسول خدا (ص) و ذکر دو روایت راهکار عایشه برای خشکسالی مدینه و توسل برای رفع خشکسالی در زمان عمر پرداخته است. و در فصل پنچم به بررسی احادیث زیارت می‌پردازد که در آن به ده حدیث اشاره شده است. 

بناء‌ القبور و زیارت‌ها: رؤیة شرعیة، عباسعلی زارعی سبزواری ترجمه به عربی صادق البصری، ۱۲۸ص، رقعی. 
 ترجمه عربی کتاب زیارت در نگاه شریعت: پاسخ به شبهات وهابیت از همین نویسنده است. در این نوشته به مهم‌ترین شبهات وهابیت پیرامون زیارت و زیارت قبور پاسخ داده است. این کتاب با مشخصات زیر به عربی ترجمه شده است. 

بناء‌ القبور و زیارتها: رویه شرعیه، عباسعلی زارعی سبزواری، ترجمه به عربی صادق البصری، ۱۲۸ص، رقعی. 
قسمتی از کتاب در پرتو شریعت از همین نویسنده است که در پاسخ به شبهات وهابیّت به رشته تحریر درآمده است. در این نوشته، به مهم‌ترین شبهات وهابیت پیرامون زیارت و زیارت قبور وارد شده پاسخ داده شده است. 

پاسخ به پندارهای توسل، محمد زاهد کوثری، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۴ص، رقعی
موضوع کتاب حاضر، مباحثی مرتبط با نقد و تفسیر اصول و عقاید فرقه وهابیت و تحلیل دفاعیه‌ها و ردّیه‌هایی است که بر این فرقه وارد می‌شود. این مجموعه ترجمه «محقق التقول فی مسئلة التوسل» از نگاشته‌های «محمد زاهد الکوثری» از اندیشمندان اهل سنت در برابر وهابیت است. در این کتاب ضمن شرح زندگی‌نامه این اندیشمند و معرفی تألیفات این نویسنده در زمینه‌های گوناگون، دلایل عقلی مبتنی بر رد عقاید وهابیت ارائه شده است. در این مباحث، نگارنده ضمن اشاره به ادله و ردّیه‌هایی که وهابیان درباره مسئله توسل بیان می‌کنند، برهان‌هایی از قرآن و حدیث و منابع معتبر روایی برای ارائه جواز توسل بیان می‌کند و دلایل عقلی و نقلی در این زمینه ارائه می‌دهد. از دیگر مباحث کتاب می‌توان به ادله جواز استغاثه و نگاهی تفصیلی به روایات جواز توسل نیز اشاره کرد. 

پرهیز از اندیشه‌های تکفیری، ترجمه تطهیر المنهاج من التکفیر، عبدالله دشتی، ترجمه کاظم حاتمی طبری، ۹۶ص، رقعی. 
موضوع این کتاب، شناخت تکفیر و شرک و بیان راهکارهایی در راستای دوری جستن از اندیشه‌های منجر به تکفیر است. کتاب حاضر، ترجمه تطهیر المنهاج من التکفیر اثر «عبدالله دشتی» است. این نوشتار مشتمل بر یک مبحث مقدماتی و دو فصل با عناوین حقیقت توحید مشرکان در ربوبیت، و آیا مسلمانان هم گرفتار شرک در الوهیت شده‌اند، است. نگارنده، طی این مباحث کوشیده است معیار‌ها و ضابطه‌های تکفیر را شرح داده، دلایل راه بردن به تکفیر را برشمرده و راه برون رفت از این گونه اندیشه‌ها را شرح دهد. 

تأویل صفات خدا، علی اصغر رضوانی، ۱۰۱ص، رقعی. 
موضوع کتاب حاضر، سلسله مباحث وهابیت‌شناسی مرتبط با نقد و تفسیر آراء و اندیشه‌های وهابیت و وهابیت‌شناسی است. در این کتاب مبحث تأویل از دیدگاه اسلامی و فرقه وهابیت بررسی می‌شود و ضمن قیاس آرای وهابیون در این زمینه با اصل دین، نواقص و کاستی‌های تفکر آن‌ها درباره تأویل صفات خدا در قرآن و احادیث بررسی و ردیه‌هایی بر عقاید و اصول این فرقه ارائه می‌شود. نگارنده ضمن تشریح مفاهیم محکم و متشابه درباره آیات، دلایل وهابیون مبنی بر نفی تأویل آیات را ذکر می‌کند و پاسخ‌هایی برگرفته از احادیث و روایات اسلامی و آیات قرآنی ارائه می‌نماید، و ضمن بسط این مبحث و بیان استدلال‌های قائلین به تأویل صفات، تأویل را از دیدگاه اهل سنت نیز بررسی می‌کند. 

تفسیر آیات الاحکام الحج، زین العابدین قربانی لاهیجی، ۳۴۸ص، رقعی. 
این نوشتار به بررسی و تفسیر آیات الأحکام مربوط به حج و واژه‌های مربوط به آن پرداخته است. این اثر یکی از آثاری است که به صورت اختصاصی به آیات الأحکام حج پرداخته و علاوه بر آنکه واژه‌های مربوط به آیات را توضیح داده به کمک روایات و منابع معتبر فقهی آیات مربوط به حج را از زاویه‌های گوناگون بررسی کرده است. این کتاب در چهار فصل: وجوب حج، افعال و انواع و پاره‌ای از احکام حج، در احکام حج و توابع آن و گوشه‌ای از فواید و فلسفه حج نگاشته شده است. 

التوحید عند مذهب اهل البیت (ع)، علا الحسون، ۳۱۶ص، وزیری
این کتاب با هدف تبیین اولین اصل از اصول دین یعنی توحید بر مبنای مذهب اهل بیت (ع) به رشته تحریر درآمده است. مؤلف در مقدمه کتاب تبیین می‌کند که علم تنها در تقرب به خدای متعال کفایت نمی‌کند چه این‌که افرادی هستند که علم به وجود خدا و صفات او دارند ولی در مقام عمل، هیچ فرقی با منکرین وجود خدای متعال ندارند. این تهذیب نفس و دوری از گناه در عمل است که انسان را به خدای متعال نزدیک می‌کند و الا علم به تنهایی و لو علم توحید هدف نیست و تنها وسیله‌ای است که انسان را به کمال می‌رساند. 

توحید و ش‍رک‌ در ن‍گ‍اه‌ شیعه‌ و وه‍ابیت: ب‍ررسی و ن‍ق‍د اف‍ت‍رائات‌ دک‍ت‍ر قفاری ب‍ر م‍ذه‍ب‌ شیعه، احمد عابدی، ۴۵۲ص، وزیری. 
نقد و بررسی باب دوم کتاب اص‍ول‌ م‍ذه‍ب الشیعة الاثناعشریة نوشته ناصر عبدالله القفاری است. این باب مربوط به بحث توحید و شرک است. از آنجا که در کتاب القفاری، تلفیقی از مباحث عقلی به صورت جدلی و نقلی آمده، لذا آقای عابدی نیز در نقد خود از‌‌ همان روش پیروی کرده و بحث‌های کلامی، فلسفی، ادبی، تاریخی، رجالی، حدیثی، علوم قرآن، فقهی و حتی کتاب‌شناسی را آورده است و مباحث وی تلفیقی از عقل و نقل است. همچنین ناقد تلاش کرده به تمام مطالب القفاری بپردازد و مطالب صحیح او را نیز نشان داده است. 

توسل در یک نگاه، محمد عبابد سندی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۶۷ص، رقعی. 
این کتاب که پنجمین شماره از سلسله «رد اهل سنت بر وهابیت» است، ترجمه مقاله‌ای از کتاب محق ‌التقول فی مساله ‌التوسل تالیف محمد ‌زاهد کوثری می‌باشد. در این کتاب دیدگاه وهابیون در باب توسل به اولیاء الله نقد شده است. 

توسل و رد شبهات، یوسف احمد دجوی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۱۹ص، رقعی. 
این کتاب که اولین شماره از سلسله «رد اهل سنت بر وهابیت» است، ترجمه مقاله‌ای از کتاب محق ‌التقول فی مساله ‌التوسل تالیف محمد‌زاهد کوثری می‌باشد. این مقاله نوشته یوسف احمد دجوی مصری است. 

ثقافة الارهاب فی کتاب الوهابیة، صالح الوردانی، ۲۲۴ص، وزیری. 
این کتاب به بررسی فرهنگ ترور در کتاب‌های وهابیون می‌پردازد. امروزه مکتوبات وهابیت که بسیار سطحی و قشری است باعث برانگیخته شدن گروه‌های تروریستی شده که چهره اسلام را در جهان مشوه کرده‌اند. این کتاب‌ها خالی از مسائل معقولی است که حقیقت اسلام بدان شناخته می‌شود. بیشتر این منشورات از وهابیون عربستان و یا از برخی حنبلی‌ها گرفته شده است، بیشتر آن‌ها که بدون ناشر و حقوق طبع منتشر شده، برای ترویج این فرهنگ، فروخته نمی‌شود بلکه هدیه داده می‌شود، بر مبنای وهابیون معاصر بوده و اختصاص به خصومت وهابیت با دیگر مذاهب داشته و از زبان اهل سنت نوشته شده است. همچنین در این کتاب برای خوانندگان معلوم می‌شود که مسائلی مثل تحریم توسل، زیارت قبور و طی طریق برای زیارت که شعار وهابیون شده و آن را از گونه‌های شرک و گمراهی معرفی می‌کنند، هیچ قائلی در قدمای سلف ندارد. 

جدال احسن: نقد و بررسی شبهات وهابیان، جعفر سبحانی، ۳۲۸ص، رقعی. 
این کتاب با هدف نقد و بررسی شبهات وهابیان و پاسخ‌گویی شبهات و رد تهمت‌ها و بر ملا کردن چهره تزویر مدعیان توحیدمداری تهیه شده است. نویسنده با هدف تیین گزار‌ه‌های اصلی اعتقادات شیعه و پاسخ به شبهات این حوزه در پنج بخش توحید و شرک، نبوت، قرآن، اهل بیت و امامت و مهدویت مطالبش را تنظیم کرده است. این کتاب افزون بر پنج بخش پیش‌رو، به شبهات متفرقه دیگری نیز پاسخ داده است که از آن جمله می‌توان به عزاداری در عاشورا با امر به صبر در مصیبت چه معنی دارد، دلیل بر عزاداری برای فرزندان زهرا (ع) چیست، مجوز گرامی داشت اولیای الهی چیست، آیا رفتن به غار حراء بدعت است و چرا با معاویه کاتب وحی ناسازگارید، اشاره کرد. 

حج ۳۰: گزارشی از حج‌گزاری سال ۱۴۳۰ه. ق. برابر با سال ۱۳۸۸ ھ. ش.، سید جواد ورعی و جواد منصوری، ۲۲۶ص، وزیری. 
گزارشی از برگزارى آیین حج ۱۴۳۰ قمرى (۱۳۸۸ خورشیدى) است. این نوشتار، کارهاى آموزشى، پژوهشى، فرهنگى، عبادى، سیاسى و اجرایى بعثه جمهورى اسلامى ایران را پیش از آغاز آن موسم تا پس از بازگشت حاجیان بیت الله الحرام به ایران گزارش مى‏کند. گف این کتاب بر اساس موضوعات گزارش شده، از این رو، ترتّب زمانى در آن مراعات نشده است و چه بسا رویدادى پس از حج انجام گرفته اما به خاطر تجمیع موضوعى در جاى خود قرار گرفته است و افزون بر این، به دیگر رویدادهاى هم‏سو با حج‏گزارى ایرانیان در آن هنگامه بزرگ مى‏پردازد. این گزارش در پنج بخش با این عناوین عرضه شده است: درگاه حج سی‌ام؛ برنامه‌ها و کارهای بعثه مقام معظم رهبری؛ حج گزاران؛ سازمان‌ها و نهادهای همکار؛ کارهای عربستان. 

الحج رموز و حکم، ترجمه حیدر حب الله، ۲۹۲ص، وزیری. 
تلخیصی از کتاب صهبای حج نویسنده است که حاصل آثار گفتاری و نوشتاری نویسنده درباره حج و زیارت است. حقایق و اسرار و حکمت‌های فراوان حج در این کتاب تبیین شده است. پرسش‌های برخی خوانندگان و مراجعان به کتاب صهبای حج ضرورت تبیین بیشتر برخی مطالب را به همراه داشت. از اینرو در کتاب حاضر پاسخ‌های کتبی نویسنده به آن پرسش‌ها، همچنین نکات جدیدی که در بازنگری نهایی برخی مباحث تفسیری ارائه کرده، آمده است. کتاب در چهار بخش تدوین یافته است. بخش نخست از بخش‏هاى چهارگانه این کتاب، با عنوان «ابعاد حج» عهده‏دار تبیین جایگاه، اهمیت و نظام حج در اسلام است. مباحث کلى این بخش، بر دیگر مباحث کتاب پرتو افکن است. از این‏رو، در بخش‏هاى دیگر،‌گاه مصادیقى از این مباحث ارائه مى‏شود. بخش‏هاى دوم و سوم با عناوین «اماکن حج» و «مناسک حج»، برخى از معارف و اسرار و ویژگى‏هاى اماکن و مناسک حج و نیز شرایط، اوصاف و مراتب حج‏گزاران و زائران را بیان مى‏کند. بخش چهارم نیز با عنوان «زیارت» به بیان معارفى درباره زیارت اختصاص داده شده است. 

حج گنجینه اسرار، محمداکبر محقق، ۲۴۰ص، وزیری. 
بررسی حج از منظر قرآن و روایات موضوع این نوشتار است. نویسنده در پنج بخش تلاش کرده است جایگاه این فریضه بزرگ و پر راز و رمز الهی را از منظر قرآن و روایات نشان دهد. عناوین این پنج بخش عبارتند از: کلیات؛ فلسفه حج؛ ابعاد حج؛ آداب سفر حج؛ پاداش حج

حج نیکان: آیت الله احمدی می‌انجی، عبدالرحیم اباذری، ۱۱۶ص، رقعی. 
نویسنده در این کتاب پس از بیان شرح‌حالی کوتاه از آیت‌الله «علی احمدی می‌انجی» (۱۳۰۴ـ۱۳۷۹ش) به سفر حج ایشان اشاره می‌کند و به تحریر دیدگاه‌ها و نظر آیت‌الله احمدی درباره حج و اسرار آن و نیز ره‌آوردهای این سفر الهی می‌پردازد. در پایان نیز گزیده‌ای از خاطره‌های آیت‌الله احمدی را از سفر به مکه مکرمه بازنویسی و ارائه می‌نماید. 

حقیقت جاوید، سیدحسین اسحاقی، ۸۴ص، رقعی. 
این نوشتار، بازنویسى و تلخیصی از کتاب نگین حقیقت: مناظرهٔ مأمون با علمای اهل سنت درباره فضایل حضرت علی (ع)، نوشته عبدالرحمن باقرزاده است. 

حقیقه المهدویة والغیبة دراسة تاصیلیة نقدیة لشبهات‌الدکتور ناصر بن‌ عبدالله القفاری‬ فی کتابه اصول مذهب‌الشیعة‏‫، یحیی عبدالحسین دوخی، ۲۹۱ص، وزیری. 
این کتاب که به زبان عربی تدوین گردیده، تلاشی است در راستای پاسخ‌گویی به شبهه‌های وارد شده از سوی «دکتر ناصر بن عبدالله القفاری» در کتاب اصول مذهب الشیعة. نگارنده، در این نوشتار به بیان اصول مذهب شیعه دوازده امامی پرداخته، پیرامون مهدویت و غیبت توضیحاتی را ارائه نموده و از این راه کوشیده به ایراد‌ها و شبهه‌های وارده پاسخ بگوید. 

خدای مجسم وهابیان، علی اصغر رضوانی، ۱۰۸ص، رقعی. 
از جمله مسایل اختلافی در کلام اسلامی مسئله تجسیم و جسم بودن خداوند است که اعتقاد به آن را به اهل حدیث و حشویه و وهابیان نسبت داده‌اند. در حالی که دیگر علمای اسلامی بر عدم جسمانیت خداوند متعال اتفاق داشته و بر آن ادلّه‌ای از عقل و قرآن و حدیث آورده‌اند. در این کتاب این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفته و عقیده وهابیون در این باره نقد شده است. 

در ملکوت حج، اسماعیل منصوری لاریجانی، ۱۹۶ص، رقعی. 
در کتاب حاضر در روایتی گزارش گونه با تکیه بر آیات، روایات و احادیث ائمه معصومین (ع)، اسرار و فلسفه حج، آداب و آثار معنوی آن، شرح داده شده است. در پایان نیز نامه‌ای نیایش‌گونه از نگارنده، به همراه اشعاری از شعرای ایرانی در وصف حج و عبادت خداوند، ‌ ارائه شده است. 

دشمنی ابن‌تیمیه با اهل بیت، علی اصغر رضوانی، ۱۷۲ص، رقعی. 
این کتاب از سلسله کتاب‌های مباحث وهابیت‌شناسی است که دیدگاه تقی‌الدین احمد بن عبد الحلیم معروف به «ابن تیمیه» را درباره اهل بیت (ع) بررسی می‌کند. این نوشتار به شرح حال این تیمیه، برخی از فتاوا و آرای ابن تیمیه، تناقضات ابن تیمیه، نقد دیدگاه سلفیان درباره مقام علمی ابن تیمیه، دشمنی ابن تیمیه با اهل بیت (ع)، دفاع ابن تیمیه از مخالفان اهل بیت (ع) و اعتراف بزرگان اهل سنت به ناصبی بودن وی می‌پردازد. 

راز ستاره‌ها: پاسخ به شبهات جدید وهابیت در قالب سفرنامه عمره دانشجویی، مهدی عزیزان، ۲۲۴ص، رقعی. 
نگارنده، در کتاب حاضر با بهره‌گیری از قالب داستان سعی در پاسخگویی به شبهات به ظاهرجدید وهابیت که بر محور موضوع امامت می‌چرخند، دارد. از جمله مباحث مورد توجه در کتاب، می‌توان به این عناوین اشاره نمود: شرایط مشروعیت نذر؛ عزاداری در سیره پیامبر (ص)؛ اهل‌بیت (ع) از نظر اهل سنت؛ تعریف صحابه و عدالت آنان؛ شیوه‌های تبلیغی امام سجاد (ع)؛ امامت در قرآن؛ لعن زراره توسط امام صادق (ع)؛ ازدواج موقت در قرآن؛ دعا، گنجینه معرفت و معنویت؛ سازگاری غیبت و هدایتگری امام و شیوه قضاوت امام زمان (عج). 

راه وحدت امت اسلامی، سیدعبدالحسین شرف الدین، ترجمه و تعلیق احمد صادقی اردستانی، ۲۸۳ص، وزیری. 
این کتاب ترجمه الفصول المهمة فی تألیف الامة نوشته سید عبدالحسین شرف الدین موسوی جبل عاملی است که از روی چاپ هفتم آن به فارسی برگردانده شده است. کتاب علامه شرف الدین را می‌توان یکی از مهم‌ترین و اصیل‌ترین منشورهای همبستگی امت اسلامی به حساب آورد. مطالب کتاب در سیزده فصل با این عناوین تنظیم شده است: روایت‌ها و آیه‌های قرآن کریم؛ مفهوم واقعی اسلام و ایمان؛ مرز اسلامیت؛ ایمان برادران اهل سنت؛ یکتاپرستان اهل نجات و سعادت‌اند؛ فتواهای اهل سنت بر نجات اهل توحید؛ روایت‌های عامه، به شیعه بشارت می‌دهد؛ سرانجام استنباط و تأویل گران؛ شواهد و مصادیق دیگری از تأویل؛ آیا می‌توان شیعه را تکفیر کرد؟؛ برائت شیعه از اتهام‌ها؛ پرهیز از اختلاف و روش صحیح تحقیق؛ علل فاصله‌گیری شیعه و اهل سنت. 

رفتار وهابیان با مسلمانان، علی اصغر رضوانی، ۱۵۵ص، رقعی. 
موضوع این کتاب، بررسی و تبیین سیره بزرگان وهابی از عصر «احمد بن حنبل» تا زمان معاصر است. کتاب حاضر، مجلدی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نگارنده، در این نوشتار به شرح عقاید و تبیین سیره بزرگان و اسلاف وهابیون از زمان «احمد بن حنبل» تا دوره معاصر پرداخته است. از جمله عناوین مباحث مندرج در کتاب، می‌توان این موارد را برشمرد: اسلام و حرمت مسلمانان؛ رفتار اسلاف وهابیان با مسلمانان؛ ترور مسلمانان در اندیشه وهابیت؛ کارنامه وهابیان و مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت. 

زنان اسوه: اسماء بنت عمیس: همسر گرامی امیر مؤمنان (ع)، حسین حسینیان مقدم، ۶۶ص، پالتویی. 
کتاب حاضر، جلد دهم از مجموعه کتاب‌های «زنان اسوه» است که به بررسی و شرح دوران زندگی «اسماء بنت عمیس»، از همسران حضرت علی (ع) از تولد تا رحلت ایشان اختصاص دارد. گفتنی است در پایان این مجلد، نقش فرهنگی سیاسی این بانوی بزرگوار در تاریخ صدر اسلام و به ویژه در دوران زندگی‌اش با حضرت علی (ع) بررسی شده است. 

زنان اسوه:‌ام سلمه: همسر گرامی رسول خدا (ص)، حسین مرادی نسب، ۷۲ص، پالتویی. 
کتاب حاضر، جلد پنجم از مجموعه کتاب‌های «زنان اسوه» است که به شرح و بررسی دوران زندگی «اسماء بنت یزید» معروف به «ام‌سلمه» از همسران پیامبر اسلام (ص) اختصاص دارد که در آن از تولد تا رحلت این بانو بازگو شده است. شایان ذکر است در این اثر، علل و چگونگی تأثیرگذاری مثبت این بانوی بزرگوار در زمینه‌های گوناگون در صدر تاریخ اسلام بررسی شده است. 

زنان اسوه:‌ام هانی خواهر گرامی امیر مؤمنان (ع)، حامد قرائتی، ۵۳ص، پالتویی. 
کتاب حاضر، جلد یازدهم از مجموعه کتاب‌های «زنان اسوه» است که به بررسی و شرح دوران زندگی «فاخته بنت ابی‌طالب» معروف به «ام هانی»، خواهر حضرت علی (ع) اختصاص دارد. شایان ذکر است در این مجلد، علاوه بر شرح زندگی ام‌هانی، با توجه به ولایت‌پذیری این بانو، تلاش شده است تا نقش و اهمیت استواری بر ارزش‌های اصیل دینی در رسیدن به سعادت بررسی شود. 

زنان اسوه: آمنه مادر گرامی رسول خدا (ص)، صدیقه شاکری، ۸۴ص، پالتویی. 
این کتاب که جلد دوم از مجموعه زنان اسوه است، زندگی نامه مختصری از مادر گرامی پیامبر اکرم (ص) است، که در چند بخش با این عناوین آمده است: آمنه مادر گرامی پیامبر اکرم (ص)، ازدواج آمنه، مراسم ازدواج، مرتبه ایمان حضرت آمنه از دیدگاه شیعه، دیدگاه أهل سنت درباره ایمان حضرت آمنه، نطفه بهشتی پیامبر، توطئه قتل حضرت آمنه، رحلت جانسوز همسر، میلاد مولود آمنه، زمان و مکان میلاد نبی اسلام، دوران شیرخوارگی مولود آمنه، سفر به یثرب، وفات مادر، پس از وفات آمنه و فضایل آمنه. 

زنان اسوه: حضرت نجمه و خیزران (ع) مادران گرامی امام رضا و امام جواد (ع)، بهاء الدین قهرمانی‌نژاد، ۸۰ص، پالتویی. 
در این کتاب کوشیده شده تا به صورت گذرا و فشرده از زندگانی دو تن از مادران گرامی امامان معصوم (ع)، حضرت نجمه مادر گرامی امام رضا (ع) و حضرت خیزران مادر گرامی حضرت جواد الأئمه (ع) بپردازد. این کتاب در دو فصل نگارش شده است؛ در فصل اول به زندگی حضرت نجمه سلام الله علی‌ها پرداخته شده که شامل مباحث: ستاره پرفروغ، ازدواج نورانی، میلاد ثامن الحجج (ع) و تولد کریمه اهل بیت (ع) (حضرت معصومه) می‌شود. فصل دوم اختصاص دارد به زندگانی حضرت خیزران سلام الله علی‌ها که مواردی چون جواهری از غرب حاکمیت اسلامی، اسامی مادر امام جواد (ع)، وجه تسمیه خیزران، ازدواج با امام رضا (ع)، تولد امام جواد (ع)، خیزران در توصیف پیامبر (ص)، طاهره و مطهره، تشبیه به مریم صدیقه سلام الله علی‌ها، حوادث دوران زندگی، حدیث هجران و در فراق امام از جمله مباحث این فصل از کتاب است. 

زنان اسوه: خدیجه همسر (ع) گرامی رسول خدا (ص)، حسین مرادی نسب، ۶۶ص، پالتویی. 
چهارمین شماره از مجموعه زنان اسوه است که به شرح حال حضرت خدیجه کبرى (ع) همسر گرامى و فداکار رسول خدا (ص) و مادر صدیقه طاهره (ع) پرداخته است. برخی عناوین مورد بحث در این کتاب عبارتند از: شخصیت و جایگاه؛ ازدواج و فرزندان؛ حضرت خدیجه (ع) پیش از بعثت؛ همراهی با رسول خدا؛ حضرت خدیجه (ع) و جریان زید بن حارثه‏؛ رحلت خدیجه (ع)؛ کتاب‌شناسی خدیجه (ع). 

زنان اسوه: سمانه، حدیثه، نرجس خاتون (ع)، مادران گرامی امام هادی، امام عسکری و امام زمان (ع)، بهاء الدین قهرمانی‌نژاد، ۱۰۴ص، پالتویی. 
نویسنده در این کتاب کوشیده است تا به صورت گذرا و فشرده از زندگانی سه تن از مادران گرامی امامان معصوم (ع)، سمانه مادر ارجمند امام هادی (ع) و حدیثه مادر گرامی امام عسکری (ع) و نرجس خاتون (ع) مادر حضرت ولی عصر (عج) بپردازد. در فصل اول این کتاب که شرح مختصری است از زندگی حضرت سمانه مادر گرامی امام جواد (ع) به مباحثی چون نام و نسب؛ چگونگی ازدواج با امام جواد (ع)؛ تولد هادی امت؛ فرزندان دیگر حضرت سمانه؛ رخدادهای مهم دوره زندگی حضرت سمانه و جایگاه معنوی حضرت سمانه اشاره شده است. فصل دوم این کتاب اختصاص دارد به زندگی حضرت حدیثه سلام الله علی‌ها مادر ارجمند حضرت عسکری سلام الله علیه که مؤلف در این فصل به توضیح مواردی چون نام و نسب؛ ازدواج با برکت؛ تحمل شدائد و همراهی با حجت خداوند؛ داغ هجران؛ در طریق ولایت و جزء صالحات قانتات پرداخته است. حضرت نرجس خاتون، عنوان فصل سوم است که شامل مباحث معرفی نرجس خاتون (ع)؛ حدیث وصلت؛ پایان انتظار؛ وصال سرنوشت ساز؛ شب موعود و حدیث هجران می‌شود. 

زنان اسوه: شهربانو (ع) همسر گرامی امام حسین (ع)، ناهید طیبی، ۶۰ص، پالتویی. 
موضوع این کتاب معرفی و شناخت «شهربانو سلام‌الله علی‌ها»، همسر «امام حسین (ع)» است. نگارنده بعد از معرفی شخصیت «شهربانو (س)» و توضیحاتی درباره نسب‌نامه و خاندان ایرانی این بانو، اطلاعات زندگی ایشان را با بهره‌گیری از پژوهش‌های تاریخ‌نگاران بیان می‌کند. وی سپس رویدادهای مرتبط با ورود ایشان به مدینه و روایت‌های آن را بررسی می‌نماید و بعد از ذکر تاریخ تولّد و ملیت ایشان اسامی گوناگون این بانو را برمی‌شمرد. کتاب با توضیحاتی درباره درگذشت «شهربانو» و مزار وی و پژوهشی درباره بقعه «بی‌بی شهربانو» پایان می‌یابد. 

زنان اسوه: فاطمه بنت اسد مادر گرامی امام علی (ع)، بهاء الدین قهرمانی‌نژاد، ۵۳ص، پالتویی. 
کتاب حاضر، جلد هشتم از مجموعه کتاب‌های «زنان اسوه» است که به بررسی و شرح دوران زندگی «فاطمه بنت اسد»، همسر حضرت ابوطالب و مادر حضرت علی (ع) از تولد تا رحلت ایشان اختصاص دارد. هدف از تحریر این مجلد، شناخت واقعیت‌های زندگی این بانوی بزرگوار و بهره‌گیری زنان امروز از روش، منش، رفتار و گفتار ایشان است. 

زنان اسوه: نقش زنان در تاریخ اسلام، سیدمحمود سامانی، ۷۶ص، پالتویی. 
اولین شماره از مجموعه زنان اسوه است که به بررسی نقش زنان در تاریخ اسلام پرداخته است. نخستین دفتر نقش مقدمى داشته و بیشتر زنان صحابى در حوادث صدر اسلام و نظرات کلى اسلام درباره زنان را بیان کرده است. به طور کلی ‏شناخت زندگانى این بانوان و بهره‏گیرى از روش و منش و گفتارشان و پیروى از رفتارشان مى‏تواند زمینه‏هاى تعالى و سعادت واقعى زنان جامعه را فراهم سازد و پویایى جامعه را تضمین کند. نویسنده در این کتاب در چهار فصل به بررسی نقشهای سیاسی-اجتماعی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی زنان در اسلام پرداخته است. 

زنان اسوه: همسر گرامی رسول خدا (ص)، حسین مرادی نسب، ۶۶ص، پالتویی. 
کتاب حاضر، جلد چهارم از مجموعه کتاب‌های «زنان اسوه» است که به بررسی و شرح دوران زندگی «خدیجه بنت خویلد»، همسر پیامبر اسلام (ص) و مادر حضرت زهرا (س) اختصاص دارد و ریدادهای زندگی ایشان از تولد تا رحلت را در برمی‌گیرد. شایان ذکر است در پایان، برخی کتاب‌ها و مقاله‌های نوشته شده درباره شخصیت این بانوی بزرگوار، به منظور آشنایی و استفاده مخاطبان معرفی شده است. 

زیارت پیامبر (ص) بدعت یا عبادت، محمد بن علوی مالکی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۲۵۱ص، رقعی. 
این کتاب که اولین جلد از «سلسله رد اهل سنت بر وهابیت» است، ترجمه کتاب الزیاره‌النبویه بین ‌البدعیه والشرعیه نوشته محمد بن علوی مالکی حسنی از علمای اهل سنت است. موضوع کتاب، پژوهشی کوتاه درباره موضوع مهم و بحث‌برانگیز سفر کردن به قصد زیارت قبر پیامبر اکرم (ص) است که با بررسی سند بیشتر احادیث و تفسیر آن‌ها زیارت پیامبر را از دیدگاه قرآن و روایات مورد بررسی قرار می‌دهد و در آغاز به ارائه حقیقت سفر برای زیارت، عدم رعایت امانت‌داری، زیارت جزء مناسک نیست و حکم ناروا درباره احادیث می‌پردازد. زیارت پیامبر اکرم (ص) از دیدگاه قرآن و روایات، کلام ائمه مذاهب فقهی درباره استحباب زیارت قبر پیامبر، حضرت عیسی و زیارت قبر پیامبر، ارتباط زیارت و مناسک حج، برخی از آداب زیارت پیامبر و توسل و تبرک به قبر پیامبر از دیگر مطالبی است که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است. 

زیارت پیامبر و اولیا، علی اصغر رضوانی، ۱۷۷ص، رقعی. 
در این کتاب، به مطالعه نظریه پیروان وهابیت درباره زیارت پیامبر (ص) و اولیا، و رد این عقاید پرداخته شده است. کتاب حاضر، بخشی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نگارنده، در این نوشتار به مطالعه نظریه وهابیون در ارتباط با زیارت پیامبر (ص) و اولیا دین پرداخته و در اثبات ابطال این نظریه‌ها کوشیده است. وی همچنین به برخی شبهه‌های وارد شده از سوی پیروان وهابیت در زمینه موضوع مورد بحث پاسخ داده است. 

زیارت: آسیب‌ها، آثار، شبهات، محمدرضا احمدی ندوشن، ۱۱۱ص، رقعی. 
در این کتاب فلسفه و اسرار، آداب و آسیب‌شناسی زیارت و نیز پاسخ به برخی شبهات حول زیارت مطرح شده است. 

زینت و عفاف در حج، مریم معین الاسلام، ۱۱۴ص، پالتویی. 
متنی مختصر و کاربردی برای بانوان حج گزار ایرانی است که در چهار فصل تدوین شده است. در فصل اول با عنوان «مفاهیم و واژه‌ها»، به موضوعاتی چون زیبایی، زیبا‌شناسی، زینت، آرایش و ارتباط مفهوم لغوی زیبایی، زینت و آرایش پرداخته شده است. «زیبایی در اسلام» عنوان فصل دوم است که شامل مباحث زیبایی از منظر روایات، استفاده از زیور آلات، توجه توأمان به زیبایی‌های ظاهری و باطنی، مصادیق زیبایی در نگاه قرآن است. نگارنده در فصل سوم به موضوع زینت، آرایش یا آراستگی پرداخته است. موضوع فصل چهارم نیز حجاب، عفاف و زنان حج گزار است که شامل موضوعاتی چون زنان حج گزار و رسالت‌های سیاسی، مشکل بد حجابی زنان ایرانی در عربستان، چگونگی لباس پوشیدن زنان حج‌گزار، زنان حج‌گزار و مسئله زینت، راهکارهای اصلاح وضعیت بدحجابی زنان ایرانی در عربستان است. 

ساقی تشنه: نگاهی به زندگی حضرت ابوالفضل (ع)، ابوالفضل هادی منش، ۱۳۲ص، پالتویی. 
در نوشتار حاضر، سعی شده است با بررسی زوایایی از زندگانی حضرت عباس (ع)، چهره روشن‌تری از آن حضرت به تصویر کشیده شود. حضرت عباس (ع) در چهارم شعبان سال ۲۶ ق متولد شد. ابوالقربه؛ باب‌الحوائج؛ قمر بنی‌هاشم و... از القاب آن حضرت هستند. ایشان در تمام مدت عمر با برادرش حسین (ع) همراه بود و سرانجام نیز در واقعه کربلا در راه اسلام و ولایت به شهادت رسید. 

سلفی‌گری در بوته نقد، علی اصغر رضوانی، ۱۹۸ص، رقعی. 
بررسی تاریخ و عقاید فرقه ضاله وهابیت به عنوان تفکری انحصار‌طلبانه، به ویژه نقد آراء وهابیت در زمینه زیارت و توسل است. سلفیه می‌‏گویند: بیایید با کنار گذاشتن همه مذاهب به سوی یگانه شدن رویم، ولی با دستی دیگر، شمشیر تکفیر را کشیده و با حذف دیگران از جامعه اسلامی، و راندن آنان به جمع کفار، جامعه را به چند دستگی می‌‏کشاند. این فرقه با ابن تیمیه گسترش یافت و با محمدبن عبدالوهاب، جان دوباره گرفت. این کتاب، در صدد است با بررسی تاریخ پیدایش این تفکر، تمام ابعاد و عقاید این فرقه را بازخوانی کند و به پرسش‌ها و شبهات القا شده از سوی آنان پاسخی فراخور دهد. تاریخ سلفی‏گری، صفات الاهی از دیدگاه وهابیت، مبانی اعتقادی وهابیت، فتاوا و آرای وهابیان، عنوان مطالب و سرفصل‌های این کتاب است. 

شخصیات من الحرمین الشریفین، جمعی از نویسندگان، ۶۳۹ص، وزیری. 
این کتاب درباره برخی از اشخاص حرمین شریفین مکه و مدینه و شامل توضیحاتی درباره ۲۵ نفر از افراد معروف آن است. «عثمان بن مظعون»، «عبدالله بن مسعود و رحلة الإیمان المبارکة»، «مقداد بن الأسود الکندی»، «حمزة بن عبدالمطلب»، «عبدالله بن عباس»، «جعفر الطیار»، «ام المؤمنین خدیجة»، «عمار بن یاسر»، «ام سلمة»، «ابوذر الغفاری»، «ابو ایوب الأنصاری»، «خبّاب بن الأرت»، «بلال»، «ابوطالب»، «سعدبن معاذ»، «جابر بن عبدالله الأنصاری»، «عبدالله بن رواحة»، «خزیمة بن ثابت الأنصاری، ذو الشهادتین»، «حذیفة بن الیمان»، «سلمان الفارسی»، «اسماء بنت عمیس»، «مصعب بن عمیر»، «ابو سعید الخدری»، «ابی بن کعب» و «ابورافع، مولی رسول الله (ص)»، اسامی افرادی است که در این کتاب درباره آن‌ها توضیحاتی آمده است. 

شفاءالسقام فی زیارة خیرالانام (ص)، تالیف علی ‌بن ‌عبدالکافی‌ بن ‌علی‌ تقی‌الدین ‌ابوالحسن الانصاری‌ الخزرجی‌ المصری‌ الشافی، به کوشش سید محمدرضا حسینی جلالی، ۴۳۲ص، وزیری. 
موضوع این نوشتار نقد و بررسی عقاید ابن تیمیه باهدف پاسخ به شبهه عدم مشروعیت زیارت است. این کتاب از ده باب و یک خاتمه تشکیل شده است. ابواب ده‌گانه عبارتند از: ۱ ـ احادیثی که درباره زیارت آمده است؛ ۲ ـ احادیثی که دلالت بر زیارت دارد، گرچه لفظ زیارت در آن‌ها به صراحت نیامده است؛ ۳ ـ آنچه درباره سفرهای زیارتی آمده است؛ ۴ ـ سخنان دانشمندان درباره استحباب زیارت؛ ۵ ـ اثبات اینکه زیارت موجب تقرب الی الله است؛ ۶ ـ سفر به خاطر زیارت، موجب تقرب الی الله است؛ ۷ ـ دفاع از شبهات؛ ۸ـ توسل و استغاثه؛ ۹ ـ زندگی ائمه؛ ۱۰ ـ شفاعت. 

عبدالله بن سبأ واقعیت یا خیال، علی آل محسن، ترجمه سید ابوالقاسم غضنفری، ۱۵۶ص، رقعی. 
این نوشتار ترجمه کتاب عبدالله بن سبأ حقیقة أم خرافة است که درباره شخصیت مجعول عبدالله بن سبء و پاسخ به اتهامات وهابیان به شیعه در این باره است. 

عقل از منظر وهابیان، علی اصغر رضوانی، ۹۱ص، رقعی. 
وهابیان درباره عقل و دخالت آن در تشریع و عقاید دیدگاه‌هایی دارند. نویسنده این کتاب ضمن بررسی این دیدگاه‌ها، با استفاده از قرآن و سنت به نقد آن‌ها پرداخته است. از جمله عناوینی که در این کتاب بحث شده عبارتند از: حجیت عقل؛ میزان استفاده از عقل نزد سلفی‌ها؛ وهابیان و انحصار استدلال به ادله قرآن و روایی؛ وهابیان و اعتماد به خبر واحد در عقاید. 

عقیق ولایت، اسماعیل منصوری لاریجانی، ۱۴۸ص، رقعی. 
بررسی و تحقیق در حقیقت و حقانیت ولایت امیرمؤمنان امام علی (ع) و نیز دیدگاه امامت در میان علمای شیعه و سنی است. نویسنده در این کتاب کوشیده است در سه فصل ولایت و انواع آن، سیر ولایت در منابع اسلامی و ولایت و شفاعت با نگاهی عرفانی به تبیین موضوع ولایت حضرت امام علی (ع) و رابطه آن با موضوع شفاعت از دیدگاه متفکران شیعه و سنی بپردازد. 

علم و سلطه غیبی اولیاء، علی اصغر رضوانی، ۱۶۸ص، رقعی. 
این اثر که از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است، با زبانی علمی و استدلالی، عقاید و نظریات وهابیون را درباره اصول و مبانی اسلام و باورهای فرعی مسلمانان تحلیل و نقد می‌کند. در این کتاب یکی از مسائل اخلاقی بین وهابیان و دیگر مذاهب اسلامی با عنوان «علم غیب اولیا و سلطه غیبی و تکوینی آنان در دنیا و عالم برزخ» بررسی می‌شود. کتاب با هدف تشریح آراء وهابیت درباره استغاثه و توسل به ائمه اطهار و باور به اطلاع از امور غیبی اولیا الله تدوین شده است. 

فدک: دراسة تحقیقیة ناظرة الی الشبهات التی طرح‌ها احسان الهی ظهیر فی کتابه (الشیعة و اهل البیت) حول مسألة فدک، سیدجاسم هاتو موسوی، ۲۱۲ص، وزیری. 
این کتاب نقدی بر بخش از کتاب الشیعة و اهل البیت نوشته احسان الهی ظهیر، نویسنده وهابی پاکستانی است. این نویسنده وهابی که در کتاب‌های خود به هیچ وجه جانب آداب اسلامی، دوری از تعصب و تمسک به اخلاق را رعایت نکرده است خصوصا در کتاب الشیعة و اهل البیت [علیه السلام] که از روش تحقیق در مسائل اختلافی خارج شده است خصوصا در موضوع فدک که در آن، صورت حقیقت را بسیار دور از واقع نشان داده است. سید جاسم هاتو الموسوی در کتاب فدک که به عربی تألیف شده، به شبهاتی که وی در این کتاب درباره موضوع فدک وارد کرده، پاسخ داده است. 

فقد الاعتدال فی نقد الرجال: دراسة تحلیلیة لشرطیة عدالة الراوی عند الجمهور، محمد کروی (القیسی)، ۱۴۳۲ق/۱۶۰ص، وزیری. 
این کتاب به اشکال بر چگونگی تطبیق نظریه عدالت راویان بر برخی مصادیق آن از سوی اهل سنت پرداخته است. این کتاب به این موضوع می‌پردازد که اهل سنت با اینکه در تئوری و نظر در علم الحدیث، عدالت را در راوی شرط می‌-دانند، در تطبیق عدالت بر افراد، راه دیگری را پیموده‌اند. در خلال کتاب مشخص می‌شود که اهل سنت در تطبیق عدالت بر برخی روات، کسانی را توثیق کرده‌اند که بر مبنای خودشان امکان توثیق چنین شخصی وجود ندارد و برخی دیگر را تضعیف کرده‌اند که باز بر مبنای خودشان، این افراد مستحق تضعیف نیستند. 

کالبد شکافی عقاید وهابیت، رحمت الله ضیائی، با همکاری حمید الله رفیعی، ۲۶۶ص، رقعی. 
مروری بر دیدگاه‌های فرقه وهابیت در مورد توحید، نبوت، امامت، اهل‌بیت (ع)، قرآن، ایمان و کفر، توسل و زیارت و نقد دیدگاه‌های آنان در این امور است. در این نوشتار سعی شده است ابتدا مبانی فکری وهابیت در مورد موضوعات مذکور بیان شده و تاثیرپذیری آنان از افرادی مانند ابن تیمیه و ابن جوزی در مسایل اعتقادی خویش تبیین گردیده و پس از آن ادله نقد و ارزیابی این قبیل از افکار آنان ارایه شود. 

کتاب‌شناسی حج و زیارت: معرفی کتاب‌های منتشره در ایران (۱۳۵۸-۱۳۸۸)، اباذر نصراصفهانی، ۱۰۱۹ص، وزیری. 
گزارشی از کتاب‌های منتشر شده درباره حج و زیارت بین سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۸ شمسی است. تعداد عناوین معرفی شده در این کتاب‌شناسی ۲۲۰۰ عنوان است. از این تعداد حدود ۱۴۰۰ عنوان درباره موضوعات مرتبط با حج و حدود ۸۰۰ عنوان درباره ابعاد زیارت است. بر اساس نتایج به دست آمده، در این بازه زمانی، ۱۹۵ عنوان در حوزه تاریخ و جغرافیای حج، ۲۷۰ مورد سفرنامه و خاطرات حج، ۳۴۳ عنوان پژوهشهای ادبی-هنری در موضوع حج، ۳۹۰ عنوان مناسک و آثار فقهی درباره حج، ۵۰ عنوان درباره مسائل سیاسی-اجتماعی حج، ۱۹ عنوان در زمینه بهداشت و پزشکی حج، ۵۰ عنوان در بخش مدیریت و برنامه‌ریزی حج و ۲۵ عنوان هم آثار مرجع در حوزه حج بوده‌اند.
 
گفتم، گفت، جواد محدثی، ۴۸ص، پالتویی. 
این نوشتار در قالب گفت‌و‌گو و ترسیم صحنه‌های برخورد میان زائران و وهابیون، به تبیین برخی از مفاهیم اعتقادی و پاسخ به بعضی از شبهات مطرح درباره زیارت، توسل، تبرک، شفاعت و... پرداخته است. 

المشاهد المشرفة والوهابیون، محمدعلی سنقری حائری، تحقیق سید محمدرضا حسینی جلالی، ۱۲۸ص، وزیری. 
این رساله در پاسخ به شبهاتی است که وهابیون درباره زیارت و مسائل پیرامونی آن به شیعیان وارد کرده‌اند و مرحوم سنقری به گونه‌ای مستدل با بهره‌گیری از آیات قرآن در مقام پاسخ برآمده است. 

مناسک نوین مطابق با فتوای امام خمینی و ۱۴ تن از مراجع معظم تقلید، تهیه و تنظیم مصطفی آخوندی و عبدالرحمن انصاری، ۳۴۴ص، وزیری. 

منهج ابن‌تیمیه فی التوحید: قراءه نقدیه مقارنه، یحیی عبدالحسین دوخی، ۳۷۱ص، وزیری. 
تبیین نظریه وهابیون و ابن تیمیه درباره توحید و نقد آن است. ابن تیمیه‌‌ همان کسی است که طلب شفاعت از انبیاء و اولیاء (ع) و توسل به ایشان و همچنین زیارت قبور مطهرشان را شرک، بدعت و حرام می‌داند. این مطالب نویسنده کتاب را بر آن داشته تا با نگاشتن این کتاب، مشکلات فکری و شذوذات گمراه کننده ابن‌تیمیه را بشناساند و به ابطال آن همت گمارد. 

نظام واسطه در خلقت، علی اصغر رضوانی، ۱۴۵ص، رقعی. 
در این کتاب، به نقد دیدگاه‌های وهابی پیرامون مسئله شفاعت و توسل پرداخته شده است. کتاب حاضر، مجلدی دیگر از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نویسنده در این نوشتار می‌کوشد به مطالعه نظریه وهابیان درباره واسطة بین خلق و خالق متعال در درخواست حاجات پرداخته و با تبیین آیات قرآن و شرح مصادیق وسائط در قرآن به رد ایده وهابیان پرداخته و به برخی شبهات وارد شده از سوی این فرقه پاسخ گوید. 

نقد وهابیت از برون: دیدگاه دانشمندان اهل سنت، علی اصغر رضوانی، ۱۶۳ص، رقعی. 
 بیان برخی شواهد از مخالفتهای بخشی از علمای اهل سنت با اعمال و افکار فرقه وهابیت است. این اثر با آوردن عباراتی به ذکر برخی از آثار عالمان اهل سنت در زمینه وهابیت می‌پردازد که با افکار محمد بن عبدالوهاب به مقابله پرداخته‌اند. 

نقد وهابیت از درون (محمد بن علوی مالکی - حسن بن فرحان)، علی اصغر رضوانی، ۱۶۹ص، رقعی. 
در این کتاب دیدگاه دو تن از دانشمندان اهل سنت به نامهای محمد بن علوی مالکی - حسن بن فرحان در نقد عقاید وهابیون آمده است. اینان در کتاب‌ها و سخنان خود به شبهات وهابیان پاسخ داده و آن‌ها را به اعتدال و میانه‌روی دعوت می‌نمایند

نماد‌ها و رمزواره‌های حج، مجتبی شریفی، ۷۳۶ص، وزیری. 
این کتاب که در پنجاه و هفت بخش نگارش یافته، گوشه‌ای از اسرار و رموز حج را مطابق با آیات و روایات بیان کرده است. هرچند این کتاب، درباره اسرار و رموز حج نوشته شده نه مسائل فقهی آن، اما برای تبیین هرچه بهتر اعمال و مناسک حج قبل از بیان رمزواره‌ها، مطالبی را با عنوان «از دیدگاه فقه شیعه» آورده و سپس به بیان اسرار آن، بر مبنای آیات قرآن و کلام پیشوایان معصوم (ع) پرداخته و در پایان هر بحث نیز، رمزواره‌هایی را ذکر و اسرار موجود در آن را بیان کرده است. 

نماز جمعه، سیدعلی قاضی عسکر، ۱۳۸ص، پالتویی. 
گزیده‌ای از روایات شیعه و سنی در زمینه اهمیت نمازجمعه و ویژگی‌های مربوط به آن است که از زبان رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (ع) بیان شده است. 

هدیه و سوغات در سفرهای زیارتی، محمد احسانی، ۱۲۴ص، رقعی. 
در این کتاب، موضوع هدیه و سوغات، به‏ ویژه در سفرهاى زیارتى حج، بررسى مى‏شود تا پس از آشنایى با ابعاد مختلف آن، زمینه عمل بهتر و بدون آسیب به این سنت دینى و اجتماعى فراهم گردد. چه اینکه بعضى افراد در عمل به این سنت دچار افراط و تفریط مى‏شوند که ناشى از عدم آشنایى آنان با سنت هدیه است. هرچند که هدیه، سنت پسندیده‏اى است و نقش مهمى در پیوندهاى اجتماعى دارد، خالى از آسیب نیست و باید آن آسیب‏‌ها را بررسى و به زائران ارائه نمود تا هنگام تهیه آن گرفتار جنبه‏هاى منفى هدیه و سوغات نگردند. عناوین فصول کتاب عبارتند از: سفرهای زیارتی؛ هدیه و انواع آن؛ عوامل مؤثر بر هدیه؛ بایسته‌ها و آثار هدیه؛ آسیبهای هدیه و راهکارهای پیشگیری. 

هستم اگر می‌روم، فاطمه حیدری، ۹۹ص، رقعی. 
کتاب حاضر، خاطرات نویسنده از سرزمین وحی در ایام عمره دانشجویی است. نگارنده در هر بخش از سفرنامه، پس از معرفی هر مکان مقدس، با روایتی داستان‌گونه، موقعیت‌های تاریخی و چگونگی شکل‌گیری مکان‌های مقدس در شهرهای «مدینه» و «مکه» را شرح داده است. وی معتقد است ناآگاهی از تاریخجه این مکان‌های مقدس و زیارت صرف، نه تنها هدایت‌گر و سودمند نیست، بلکه می‌تواند گمراه کننده نیز باشد. نگارنده برای هر خاطره تاریخ یا اسم مکان مربوط به آن را در فهرست آورده است. 

وهابیان تکفیری، علی اصغر رضوانی، ۱۶۸ص، رقعی. 
این کتاب یکی دیگر از سلسله کتاب‌های مباحث وهابیت‌شناسی است که به موضوع وهابیان که مخالفان خود را کافر می‌دانند، می‌پردازد. کتاب وهابیان تکفیری به مباحث «ایمان در لغت»، «فرق بین ایمان و اسلام»، «انواع کفر در قرآن کریم»، «عوامل ظهور فکر تکفیری افراطی»، «علاج فکر تکفیری»، «فکر تکفیری و مقابله پیامبر (ص) با آن»، «تکفیری‌های قرن چهارم»، «ابن تیمیه تکفیری قرن هشتم»، «محمدبن عبدالوهاب تکفیر‌ی قرن دوازدهم»، «ضوابط تکفیر» و «وهابیت و مسلمانان» می‌پردازد. در این کتاب همچنین به برخی از آثاری که فکر تکفیری در جامعه بر جای می‌گذارد اشاره شده است، 

وهابیت در ترازوی نقد، ترجمه صفر سفیدرو، نجم‌الدین طبسی، ۲۳۲ص، رقعی. 
مؤلف در این اثر با شیوه بحث روائی و استفاده از شواهد تاریخی به رد شبهات وهابیون پرداخته است. این کتاب ترجمه فارسی کتاب الوهابیة دعاوی و ردود: دراسة فی أفکارهم و مناقشة لآرائهم (تهران، نشر مشعر، ۱۴۲۰ق، ۲۷۱ص، وزیری) است. 

وهابیت در ترازوی نقد، نجم الدین طبسی، ترجمه صفر سفیدرو، ۲۳۲ص، رقعی. 
 این نوشتار، ترجمه کتاب الوهابیة دعاوی و ردود: دراسة فی أفکارهم و مناقشة لآرائهم، است. مؤلف در این اثر با شیوه بحث روائی و استفاده از شواهد تاریخی به رد شبهات وهابیون پرداخته است. وی پس از طرح آراء وهابیون در موضوعاتی همچون شفاعت، تبرک جستن به قبور، استغاثه و طلب حوائج، زیارت قبور، نذر، قسم به غیر خدا و ساختن مقبره با مناقشه در دلایل و احادیث مورد استناد ایشان و ذکر شواهد تاریخی و نیز آراء علماء در موضوع مورد بحث، به رد دعاوی آن‌ها پرداخته است. نویسنده در فصل پایانی کتاب فهرستی از کتب نوشته شده در رد وهابیت را ذکر نموده است. 

وهابیت و تبرک، علی اصغر رضوانی، ۱۵۸ص، رقعی. 
این کتاب از سلسله مباحث وهابیت‌شناسی است که به «تبرک» که از سوی وهابیان به شدت انکار شده و آن را از مصادیق شرک شمرده‌اند می‌پردازد. کتاب در بخش‌های «مباحث تمهیدی»، «مصادیق تبرک در قرآن کریم»، «انواع تبرک مشروع از منظر قرآن و حدیث»، «موارد اختلاف در تبرک» و «تبرک به تربت امام حسین (ع) و سجده بر آن» تنظیم شده است. 

وهابیت و تقریب مذاهب، علی اصغر رضوانی، ۹۷ص، رقعی. 
وهابیان، تقریب را به معنای نزدیک کردن دیگران به خود و اجبار نمودن دیگران به از دست برداشتن از عقاید و افکار خود تفسیر کرده‌اند. در این کتاب ضمن رد این فهم از تقریب به نقد عقاید وهابیون درباره تقریب مذاهب پرداخته است. نویسنده مطالب خود را حول این عناوین سامان داده است: مفهوم تقریب اسلامی؛ راه‌کارهای تقریب سیاسی؛ اصول مشترک تقریب اسلامی؛ عواقب عدم تقریب سیاسی؛ موانع تقریب اسلامی

وهابیت و توجه به اولیاء (قسم، دعا، نذر و قربانی)، علی اصغر رضوانی، ۹۷ص، رقعی. 
در این کتاب، برخی نظریه‌های وهابیان پیرامون قسم، دعا، نذر و قربانی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. کتاب حاضر، از مجموعه «سلسله مباحث وهابیت‌شناسی» است. نگارنده، در این نوشتار می‌کوشد که برخی ایده‌های وهابیون درباره قسم، دعا، نذر و قربانی را مورد مطالعه قرار داده و با استناد به آیات قرآن به اثبات ابطال آن‌ها پرداخته و به برخی شبهات وارده از سوی این فرقه نیز پاسخ دهد. 

وهابیت و توحید، علی اصغر رضوانی، ۱۹۲ص، رقعی. 
یکی از مباحث اصلی و زیربنایی با وهابیان بحث از توحید و شرک و اقسام و مصادیق آن دو است؛ آنان گرچه در معنا و مفهوم توحید و حکم آن با دیگران اختلاف چندانی ندارند، اما به تقسیم خاصی در این‌باره قائلند و برخی از مصادیق توحید نزد دیگران را از مصادیق شرک عبادی می‌دانند. در این اثر طی سه بخش با عناوین «توحید نظری»، «توحید عملی» و «بررسی آیات متشابهات» به نقد دیگاه وهابیون در مسئله توحید پرداخته است. در بخش سوم کتاب با یادآوری این مطلب که وهابیان در ردّ استغاثه به ارواح اولیا به آیاتی استدلال می‌کنند که قرائن موجود در آیه دلالت دارد که مربوط به دعای عبادت است که مخصوص خداوند متعال است و ربطی به مورد بحث و دعای طلب یعنی استغاثه ندارد، به برخی از آیات متشابهات اشاره شده و پاسخ هفده شبهه در این حوزه آمده است. 

وهابیت و توسل، علی اصغر رضوانی، ۲۸۸ص، رقعی. 
بررسی مفهوم زیارت و جایگاه آن از نگاه وهابیت است. مؤلف با بهره‏گیری از آیات قرآن و احادیث اهل‌بیت و با استناد به مهم‏‌ترین کتب حدیثی اهل سنت به شرح این آموزه مهم دینی پرداخته است. این نوشتار در بیان ادلـه توسل و انواع و فلسفه آن است. نویسنده مثال‎‌ها و مصداق‎هایی از توسل را در قرآن‏ شناسایی می‌‎کند و به سیره پیامبر (ص) استناد می‌‏کند و ادلـه وهابیت و مبانی عقاید آن‌ها در ردّ توسل را، نقد می‌‎نماید. به نظر نویسنده منع توسل، بدعتی است که از سوی امویان پایه‏گذاری شد و وهابیت در قرن حاضر روش امویان را احیا نمودند. 

وهابیت و شرک، علی اصغر رضوانی، ۱۹۶ص، رقعی. 
گزارش نقادانه و مختصر است از عقاید وهابیان درباره تبرک، شفاعت، توسل و استغاثه به ارواح اولیا، قسم، نذر و ذبح برای غیر خدا و نماز و دعا کنار قبر اولیای الهی. نویسنده دلایل و مستندات وهابیت را نقد می‌‏کند و نتیجه می‌‎گیرد عقاید آن‌ها سند قرآنی و روایی ندارد. وهابیت افکار خود را از این تیمیه عالم متعصب اهل سنت می‌‎گیرند و معمولاً با عموم مسلمانان مخصوصاً شیعیان ضدیت دارند. آن‌ها چهره‏ای خشن از اسلام ارائه می‌‏دهند و خود رفتاری خشن و ظاهراً متحجر دارند. مبانی این عقاید و رفتار‌ها در این کتاب نقد و رد شده است. 

وهابیت و شفاعت، علی اصغر رضوانی، ۱۴۶ص، رقعی. 
در میان مسلمانان، وهابیان معتقدند که تنها مى‏توان از خدا طلب شفاعت کرد واگر کسى از خود شافعان، طلب شفاعت کند مشرک است، ولى عموم مسلمانان قائلند این حقّى را که خداوند براى شافعان قرار داده، مى‏توان از آنان طلب نمود، البته با اعتقاد به اینکه: اصل این حق از آنِ خداست واولیا بدون اذن او شفاعت نمى‏کنند. در این کتاب به تبیین شفاعت از منظر قرآن و سنت و نیز نقد دیدگاه وهابیت در این باره پرداخته است. کتاب شامل پنج فصل با این عناوین است: کلیات؛ شفاعت در قرآن و روایات‏؛ درخواست شفاعت از اولیا؛ بررسى دلایل منکران شفاعت‏؛ بررسى دیدگاه معتزله در مسأله شفاعت‏. 

وهابیت و عالم برزخ، علی اصغر رضوانی، ۹۷ص، رقعی. 
از مسائل مورد اختلاف بین مسلمانان و وهابیان، حیات برزخى است. این مسئله منشأ اختلاف در مسائل دیگر؛ از قبیل: استعانت از ارواح اولیاى الهى، واستغاثه به آنان، توسل به اولیاى الهى بعد از وفاتشان و... شده است. عموم مسلمانان قائل به حیات برزخى وزندگى اموات؛ خصوصاً اولیاى الهى در عالمى مابین عالم دنیا و آخرت به نام برزخند، بر خلاف وهابیان که به حیات برزخى ولو براى اولیاى الهى، اعتقادى ندارند؛ از همین رو استعانت از آنان، استغاثه وتوسل به آنان را جایز ندانسته بلکه از مظاهر بارز شرک مى‏دانند. در حقیقت توجّه به اولیاى الهى را به مانند توجّه به سنگ، بى‏اثر وخاصیت مى‏دانند؛ زیرا معتقدند که اولیا بعد از مرگ هیچ ارتباطى با دنیا ندارند وهیچ نوع تصرّفى نیز نمى‏توانند داشته باشند. در این نوشتار این مسئله تبیین و دیدگاه وهابیت نقد و رد شده است. 

وهابیت و غلو، علی اصغر رضوانی، ۱۱۹ص، رقعی. 
وهابیان شیعه را به دلیل بعضی از اعتقاداتی که دارد، غالی دانسته و به آن‌ها نسبت بدعت یا شرک یا کفر داده‌اند که از آن جمله اعتقادات می‌توان به اعتقاد به نظام واسطه بین خلق و خالق، سلطه غیبی اولیا در برزخ، علم غیبی اولیا در برزخ و با واسطه از خدا حاجت خواستن اشاره کرد. در طول تاریخ نیز، افراد یا گروه‌هایی بوده‌اند که در حق پیامبران و اولیای الهی غلو کرده‌اند و این انکارناپذیر است اما متأسفانه مغرضان و معاندان یا جاهلان این تفکر را به برخی از مسلمانان نسبت داده‌اند؛ کتاب وهابیت و غلوّ بر آن است تا به تفصیل به بررسی موضوع «غلوّ» که از سوی وهابیت مطرح می‌شود بپردازد. 

وهابیت و مسئله قبور ۱. بنای قبور ۲. زیارت قبور ۳. نماز و دعا در کنار قبور، علی اصغر رضوانی، ۳۷۳ص. 
مجموعه روایات و منقولاتی در اثبات مشروعیت زیارت قبور و آداب آن است. هدف نویسنده نقد عقاید وهابیت و ردّ ادعاهای آنهاست. عناوین کتاب شامل زیارت قبور، حکم طواف بر قبور اولیا، بنای قبور و بنای مسجد و روشن کردن چراغ بر قبور اولیا می‌‏باشد. هر کدام از این بحث‏‌ها، با ادلـه قرآنی و روایی متعددی و با نقل از متون اهل‏سنت اثبات شده و شواهد زیادی بر مشروعیت زیارت و بنا ساختن بر قبور ارایه شده است. در بخشی از کتاب گفته‏های عالمان وهابی از وجوه متعدد نقد می‌‏شود. نتیجه بحث‏‌ها این است که قاطبه و عموم عالمان اهل‏سنّت همانند شیعه، زیارت قبور را جایز می‌‏دانند و ادلـه مختلفی بر این مدعا دارند. فقط وهابیان به اشتباه و انحراف افتاده و به مانند عموم عمل نمی‌‏کنند.