العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
آثار پژوهشکده حج و زیارت در موضوع
شیعه شناسی- امام شناسی
 
ائمة اهل البیت (ع) فی کتب اهل السنة، حکمت الرحمة، ترجمه آیت الله خزائی، ۱۳۹۲، ۲۴۳ص، وزیری. ‏
اهل‌بيت(ع) همواره نزد مسلمانان جايگاه ويژه‌اي داشته‌اند و مناقب و فضايل ‏آنان در كتاب‌هاي شيعه و اهل‌سنت درج شده است. ازاين‌رو بررسي ديدگاه ‏اهل‌سنت درباره اهل‌بيت (ع)، مي‌تواند يكي از راه‌هاي تقريب ميان دو فرقه ‏اصلي اسلامي، يعني شيعه و اهل‌سنت، باشد. ‏كتاب پيش رو در يازده فصل و يك بخش پاياني سامان يافته است. در دو ‏فصل نخست كتاب، برخي آيات و روايات مربوط به شأن و منزلت اهل‌بيت(ع) ‏آورده شده و در فصول ديگر به نقل سخنان علما و بزرگان اهل‌سنت درباره ‏فضايل اهل‌بيت پرداخته‌ است. نويسنده تنها به رواياتي اشاره كرده‌ كه از ‏نظر علماي اهل‌سنت صحيح است و جز در برخي موارد، آن هم براي شاهد و ‏نمونه، از نقل روايات ضعيف نزد آنان خودداري كرده‌ است.‏ نويسنده در آغاز فصل پاياني كتاب، كه به امام مهدي(عج) اختصاص داده، ‏با اشاره به مسئله مهدويت در ‌انديشه اسلامي، موضوع ولادت حضرت ‏مهدي (عج) براساس سخنان اهل‌سنت را بررسي كرده‌ است. ‏در اين كتاب براي معرفي هر امام در ابتداي هر فصل، تنها از روايات اهل‌سنت ‏استفاده نشده، بلكه از روايات شيعه نيز بهره گرفته‌ تا كتاب از شكل ‏احتجاج و مجادله خارج شود. نويسنده در بخش پاياني كتاب نيز مسئله تمسك به ائمه ‏اهل‌بيت(ع) را بيان كرده است.‏ 
 
اشارات معرفیة فی مناقب امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع)، محمد سلمان الحجی، ۱۳۹۰، ۱۳۶ص، رقعی. 
امیرالمومنین (ع) دارای مناقب و فضایل بیشماری است که از زبان رسول خدا (ص) درباره آن حضرت نقل شده است. مولف صد منقبت را از میان مناقبی که در روایات اهل سنت آمده گزینش نموده است و درباره هریک توضیح مختصری نیز ارایه داده است. 

اضواء علی عقائد الشیعه الامامیه و تاریخهم، جعفر سبحانی تبریزی، ۱۳۷۹، ۷۸۰ص، وزیری. 
بسیارى از نویسندگان قدیم و جدید بر این باورند که: تشیع مانند سایر مذاهب اسلامى ساخته و پرداخته درگیرى‏هاى سیاسى است. و حال‏آنکه گروه دیگرى معتقدند که مذهب تشیع نتیجه بحث کلامى و فکرى است. مطالعه کننده کتاب، این حقیقت را به‏روشنى در مى‏یابد که پایه و اساس تشیع‌‌ همان امتداد حقیقى تفکر و عقیده اصیل اسلامى است. 
 
الامام المهدی (عج) فی کلمات الاعلام من السنة، علی محمد علی دخیل، ۱۴۲۹ق، ۳۹ص، جیبی. 
در این نوشتار سخنان شصت نفر از بزرگان و علمای قدیم و جدید اهل سنت درباره حضرت مهدی (عج) آمده است. 

الإمام المهدی (عج) و مستقبل العالم فی ضوء الکتاب و السنة، جعفر الهادی، بی‌تا، ۲۰ص، جیبی. 
این نوشتار شخصیت و جایگاه امام مهدی (عج) و ارتباط ایشان با آینده جهان بر اساس قرآن و روایات بررسی شده است. در این کتاب مباحثی درباره صفات و ویژگی‌ها، ولادت، حومت و غیبت امام مهدی (عج) آمده است. 

الائمة الاثنا عشر، جعفر سبحانی تبریزی، ۱۳۷۵، ۱۷۹ص، رقعی. 
پژوهشى مختصر درباره زندگانى و شخصیت ائمه دوازده‏گانه شیعه (ع) است. 

بازگشت خورشید برای امیرالمومنین (ع)، محمدجواد محمودی، ۱۳۸۷، ۲۰۸ص، رقعی. 
یکى از ویژگیهایی که اختصاص به حضرت على (ع) دار، بازگشت خورشید براى آن حضرت است، در این نوشتار به تفصیل به معرّفى این‏ معجزه بزرگ- که در منابع تاریخى و روایى از آن تعبیر به «ردّالشمس» مى‏شود- پرداخته است. طابق روایات فراوان، معجزه بازگشت خورشید براى حضرت على (ع) دو بار اتّفاق افتاده است؛ یکى در زمان حیات رسول خدا (ص)، و دیگرى پس از ارتحال پیامبر (ص) و در زمان حکومت ظاهرى امیرالمؤمنین (ع). در این کتاب هر دو مورد مورد توجّه قرار گرفته است. 

بررسی جایگاه اهل بیت (ع) در قرآن، مجید معارف، ۱۳۸۷، ۷۰ص، رقعی. 
بنابر حدیثی که در کتب شیعه و اهل سنت آمده و همه بر صحت آن اتفاق نظر دارند، رسول گرامی اسلام دو امانت بزرگ از خود به یادگار گذاشت. این دو امانت قرآن و اهل بیت او هستند که رسول خدا (ص) هدایت مسلمانان را در گرو مراجعه به آنان اعلام فرمود. در هدایت‌گری قرآن به ویژه برای پرهیزکاران تردیدی نیست، چرا که قرآن بینه ابدی پیامبر و راهنمای همیشگی مسلمانان است. اما اهل بیت (ع) چه کسانی هستند و از نظر سیاسی و معنوی چه شئونی دارند که بر طبق حدیث ثقلین، هدایت قرآن با رهبری آنان گره خورده است. نگارنده در این نوشته بر آن است که با استفاده از قرآن و اخبار معتبری که درشان نزول یا توضیح آیات قرآن وارد شده است، اطلاعاتی درباره مصادیق اهل بیت، به خصوص درباره امامت حضرت علی (ع) و فرزندان او به دست دهد. 

بررسی روایات مهدویت: ترجمه کتاب المهدی فی احادیث المسلمین حقیقة ثابته، سیدمحمدرضا حسینی جلالی، ترجمه عبدالحسین بینش، ۱۲۰ ص، ۱۳۹۲، رقعی. 
عقیده به حضرت مهدى (ع) مورد اجماع و اتفاق همه فرقه‏هاى مسلمانان و مشهور بین روایات فریقین است. حجم وسیعى از روایات از مهدى آخرالزمان و اینکه خروج او دنیا را پر از عدل و داد مى‏کند، سخن گفته است، لیکن اخیراً گروه اندکى از غرب‏زدگان و خود باختگان در برابر بیگانگان مى‏کوشند شبهه پراکنى کنند و با نام و عناوینى فریبنده چون نقد عقلى حدیث، سمپاشى و تفرقه افکنى کنند. مؤلّف در این کتاب به طور منطقى و مستدل به بررسى نقد حدیث و ظهور حضرت مهدى آل محمد و ارائه دیدگاه صحیح در این زمینه مى‏پردازد. متن عربی این کتاب پیش از این در پانزدهمین شماره از مجموعه «علی‌ مائده‌ الکتاب‌ والسنة» توسط مرکز تحقیقات حج منتشر شده است. 

برگی از فضایل و کرامات اهل بیت، فاطمه عسکری، ۱۳۹۱، ۲۲۰ص، رقعی. 
این کتاب در یک دیباچه، یک مقدمه و پانزده فصل گوشه‌ای از فضایل و کرامات اهل بیت (ع) را معرفی کرده است. فصل اول این اثر به مفاهیم کلی بحث می‌پردازد و پس از تعریف کرامت، پیش‌گویی یا تصرّفی که شخص صاحب کرامت به اذن الهی انجام می‌دهد، تفاوت کرامت با معجزه، ضرورت صدور کرامات از ناحیه معصومین (ع) و فلسفه کرامات معصومین (ع) را مورد واکاوی قرار می‌دهد. در ادامه معجزات و کرامات پیامبر اکرم‌ (ص)، و دیگر چهارده معصوم (ع) به ترتیب آوزده شده است. 

تاریخ اسلام از وفات پیامبر (ص)، تا سقوط بنی امیه، علی اکبر رضایی، ۱۳۹۲، ۲۱۶ ص، وزیری. 
مطالعه و بررسی وقایع تاریخی در دوره پس از رحلت رسول خدا (ص) تا پایان دوره بنی امیه موضوع این کتاب است. این کتاب که به عنوان منبع درسی برای داتشجویان طراحی شده است، می‌تواند دانشجو را در باز‌شناسی دقیق حوادث، خطوط فکری و اعتقادی رهبران و عوامل تاریخ‌ساز آن دوره و نیز شناخت علایق، توانمندی‌ها و فرهنگ مردم آن سامان یاری رساند و عبرت‌هایی را در اختیار وی قرار دهد. مطالب کتاب در سه بخش سامان یافته است. در بخش نخست، طی دو فصل گذری اجمالی بر زندگی پیامبر اعظم (ص) شده و ماجرای سقیفه به تفصیل بررسی شده است. بخش دوم که مشتمل بر پنج فصل است، دوره خلافت ابوبکر، عمر، عثمان، امیرالمومنین (ع)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) را تبیین و تحلیل کرده است. بخش سوم آن نیز که چهار فصل دارد، به بررسی و تحلیل وقایع دوره خلافت معاویه، یزید و خلفای مروانی و نیز علل و عوامل سقوط آنان پرداخته است. 

تفسیر قرآن ناطق یا شرح زیارت جامعه کبیره، محمد محمدی ‌ری‌شهری، به کوشش احمد غلامعلی، ‏‫۱۳۸۷، ۶۸۸ص، وزیری. 
شرح زیارت جامعه کبیره با استناد گسترده به آیات قرآن و احادیث معصومین (ع) و بیان آرای برخی شارحین دیگر است. در این کتاب «زیارت جامعه» به یکصد و ده بخش تقسیم شده و در آغاز هر بخش و پیش از شرح آن، واژه‌هایی که نیاز به توضیح دارند، با بهره‌گیری از منابع معتبر لغت، واژه‌شناسی گردیده‌اند. 

حجة الودا رسالة مختصرة تستعرض خطب النبی الاکرم صلی الله علیه و آله و سلم و کلماته فی حجة الوداع و حقائق تاریخیة عند الفریقین، جعفر سبحانی تبریزی، ۱۴۲۹ق، ۷۱ص، جیبی. 
گزارشی از خطبه‌ها و ارشادات پیامبر در سفر آخر ایشان به حج معروف به حجة الوداع است. مؤلف متن عربی هفت خطبه که پیامبر در این سفر ایراد کرده را آورده است. عناوین این خطبه‌ها عبارتند از: خطبه در روز هفتم و هشتم ذی الحجه، سخنان در روز عرفه، خطبه در روز نحر، خطبه در مسجد خیف، خطبه رسول الله کنار کعبه، خطبه در غدیر خم. 

حدیث غدیر منشور جاودان ولایت، محمدتقی رهبر، ۱۳۸۷، ۴۷ص، پالتویی. 
این اثر در پاسخ به نوشته‏اى با عنوان‏ «ماجراى غدیرخم و رابطه آن با ولایت» است که از سوى یک مؤسسه انتشاراتى در عربستان، به زبان فارسى منتشر و بین زائران ایرانى توزیع گردیده است. مؤلف این نوشتار با انکار وقایع مسلم تاریخى سعى داشته ماجراى غدیر خم و حدیث ولایت را از مسیر اصلى‏اش- ولایت امیر مؤمنان- منحرف ساخته و در یک حادثه کوچک محدود کند. با این هدف که در عقاید ساده‏دلان شبهه افکند. 

حقیقت جاوید، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۹۰، ۸۴ص، رقعی. 
این نوشتار، بازنویسى و تلخیصی از کتاب نگین حقیقت: مناظرهٔ مأمون با علمای اهل سنت درباره فضایل حضرت علی (ع)، نوشته عبدالرحمن باقرزاده است. 

حماسه جاویدان، حشمت الله قنبری تهرانی، ۱۳۹۱، ۱۶۸ص، پالتویی. 
نگاهی تاریخی به واقعه عاشورا و حوادث پس از آن است. نویسنده مطالبش را در دو بخش کلی با عنوان «در اثنای واقعه» و «بعد از واقعه» آورده است. 

خمس فریضه‌ای الهی، محمدمهدی نجف، ترجمه عباس جلالی، ۱۳۸۶، ۸۳ص، پالتویی. 
خمس، یکی از فرائض واجب مالی ـ عبادی است که خدای سبحان آن را بر بندگان خود واجب ساخته است. مؤلف محترم در این کتاب، خمس را از دیدگاه قرآن و روایات مورد بررسی قرار داده است. 

دراسة واعیة لقضیة الغدیر (فی ضوء المنهج الاجتماعی التاریخی)، محمدمهدی شمس الدین، ۱۳۸۶، ۳۲ص، جیبی. 
موضوع این نوشتار تحلیلی اجتماعی-تاریخی در ارتباط با حادثه غدیر خم است. نویسنده معتقد است چون تحلیل تاریخی صرف منجر به بحث و جدل می‌شود، لذا از از این روش دوری کرده و به تحلیل تاریخی-اجتماعی روی آورده است. 
 
در جست‌و‌جوی حقیقت: رویکردی روشمند به مسئله امامت در سپهر اندیشه شیعی، مسعود فکری، ۱۳۹۲، ۲۳۶ص، ‏وزیری. ‏
اين نوشتار در راستاي بازخواني روشمند يك از مهمترين باورهاي شيعي كه همان امامت است، نوشته شده است. نويسنده به تبيين تفاوت ديدگاه شيعي و نيز ديدگاههاي غير شيعي در موضوع امامت پرداخته و كوشيده اصول بنيادين شيعه اماميه را درباره امامت به بحث بگذارد و دلايل پيروان آن را در پرتو كتاب و سنت، آشكار سازد. اين كتاب به دو بخش كلي تقسيم شده است. در بخش اول كليات بحث ارائه شده و در بخش دوم طي سه فصل اين مباحث مطرح گرديده است: موضوع امامت؛ امامت در قرآن و سنت؛ عصمت و علم امام.
 
دوازده گفتار درباره دوازدهمین حجت خدا حضرت مهدی (عج)، حسین اوسطی، ۱۳۸۶، ۲۹۶ص، وزیری. 
در این کتاب دوازده گفتار درباره برخی مباحث مرتبط با امام زمان (عج) به ویژه برخی شبهات درباره وجود آن حضرت آمده است. عناوین موضوعات عبارتند از: اثبات وجود حجّت خدا، حضرت مهدى (عج) از دیدگاه عقل‏؛ اثبات وجود حجت خدا حضرت مهدى (عج) از دیدگاه نقل‏؛ کسانى که با حضرت مهدى (عج) ملاقات کرده‏اند؛ اثبات وجود حضرت مهدى (عج) ‏از طریق ظهور و بروز معجزات و کرامات از ناحیه مقدسه آن بزرگوار؛ استغاثه و توسل به خاندان عصمت و طهارات و حضرت مهدى اروحنا فداه‏؛ پیرامون غیبت امام زمان (عج) ‏؛ پیرامون طول عمر حضرت مهدى (عج) ‏؛ پیرامون مسئله انتظار؛ وظیفه اهل ایمان در زمان غیبت امام زمان (عج)؛ ‏ وقایع قبل از ظهور؛ ویژگى‏هاى حکومت حضرت مهدى (عج) ‏؛ پاسخ به سئوالات‏. 
ویرایش جدید: 1392، 372ص، وزیری.

دور الشیعة فی بناء الحضارة الإسلامیة، جعفر سبحانی، ۱۴۱۳ق/۱۳۷۴ش، ۱۴۴ص، رقعی. 
کتاب حاضر، به طور مستدل، نقش شیعه و دانشمندان آن را در پیشرفت فرهنگ و ادب و علوم و فنون تمدن اسلامى بیان کرده است. 

الرسول الاعظم یبشر بظهور الامام المهدی، علی محمد علی دخیل، ۱۴۲۹ق، ۲۳ص، جیبی. 
در این جزوه احادیث متواتری که در آن حضرت پیامبر اعظم (ص) به آمدن منجی آخرالزمان حضرت مهدی (عج) بشارت داده، جمع آوری شده است. 

شیعه در ایران، محمدحسین مظفر (۱۳۱۲-۱۳۸۱)، ترجمه سید محمدباقر حجتی، ۱۳۸۶، ۵۴ص. 
کتاب حاضر گزیده‌ای از کتاب تاریخ الشیعة تالیف محمدرضا مظفر است، که در آن تاریخ شیعه در ایران بررسی شده است. عناوین فصول کتاب عبارتند از: آغاز تشیع در ایران، فرمانروایی طاهریان در هرات، دولت علویان، شیعه و آل بویه در ایران، شیعه و مغول‌ها در ایران، شیعه و صفویه در ایران، شیعه و دوران حکومت نادرشاه در ایران، شیعه و دوران حکومت قاجاری‌ها در ایران. 

شیعه در حجاز، محمدحسین مظفر (۱۳۱۲-۱۳۸۱)، ترجمه سید محمدباقر حجتی، ۱۳۸۷، ۲۴ص، پالتویی. 
نویسنده در این جزوه، ابتدا به ظهور شیعه در حجاز اشاره می‌کند و در ادامه به وضعیت فعلی شیعه در حجاز و شیوه برخورد آل سعود با آن‌ها می‌پردازد. 

شیعه‌شناسی، آشنایی با مذاهب اسلامی، وحدت اسلامی و پاسخ به شبهات، بشیر سلیمی، ۱۳۸۹، ۱۲۶ص، وزیری. 
کتاب حاضر که برای مطالعه کارگزاران حج و زیارت تدوین شده، شامل دروسی در زمینه شیعه‌شناسی، آشنایی با مذاهب اسلامی و وحدت اسلامی است که از روی ۹ جلسه سخنرانی استاد «بی‌آزار شیرازی» پیاده شده است. کتاب شامل خلاصه دروس، نمونه سئوالات تشریحی و تستی و متون درس‌هاست. برخی عناوین مطالب کتاب از این قرار است: شیعه از نظر قرآن و حدیث؛ اثبات امامت ائمه صحابه و موضع شیعه در مورد نقل حدیث از ایشان؛ مذاهب اهل سنت؛ توسل و وسیله و وحدت اسلامی گامی فرا‌تر از تقریب. 

الشیعة فی موکب التاریخ، جعفر سبحانی، ۱۴۱۳ق، ۱۴۰ص، رقعی. 
کتاب حاضر، تلاشى است مستند براى اثبات اینکه تشیع جز استمرار رهبرى رسول اللَّه (ص) نیست. بنا بر این براى تشیع، تاریخى پیدا نمى‏کنیم مگر تاریخ صدر اسلام و منشأیى نمى‏یابیم جز فرمایش پیامبر (ص). این نوشتار، سومین جلد از مجموع «علی مائدة العقیدة» است. 

شیعه و سابقه تاریخی آن، محمدحسین مظفر (۱۳۱۲-۱۳۸۱)، ترجمه سید محمدباقر حجتی، ۱۳۸۷، ۳۲ص، پالتویی. 
این کتاب در چند بخش به سابقه تاریخی شیعه پرداخته است: سابقه اختصاص عنوان «شیعه» به پیروان ائمه (ع)؛ دعوت به تشیع از چه زمانی آغاز شد؟ انتشار تشیع؛ علنی شدنِ دعوتِ به تشیع

الصحابة الذین رووا احادیث الرسول الاعظم صلی الله علیه و آله و سلم فی الامام المهدی علیه السلام، علی محمد علی دخیل، ۱۴۲۹ق، ۲۴ ص، جیبی. 
در این نوشتار اسامی صحابه و تابعینی که احادیثی از پیامبر (ص) درباره حضرت مهدی (عج) نقل کرده‌اند جمع آوری شده است. نیز اسامی کتابهای آن‌ها آمده است. 

الظاهرة العاطفیة الانسانیة فی سیرة الرسول (ص)، محمدعلی تسخیری، ۱۳۸۸/۱۴۳۰ق.، ۴۷ص. 
موضوع این نوشتار بررسی عطوفت و مهربانی نسبت به دیگران در سیره پیامبر (ص) است. نویسنده با ذکر مواردی انتقاد خود را نسبت به برخی رفتار‌ها در میان مسلمان که خلاف سیره پیامبر (ص) است بیان داشته است. 

عاشورا حماسه جاویدان، سیدمحمد شفیعی مازنذانی، مقدمه محمد فاضل لنکرانی، ۱۳۸۲، ۳۹۲ص، وزیری. 
در این کتاب پس از شرح مختصری از سال‌های نخست زندگانی امام حسین (ع)، یاران با وفای آن حضرت در واقعه کربلا معرفی شده و علل و ریشه‌های شکل‌گیری قیام خونین امام حسین (ع) اشاره می‌شود. همچنین وقایع و رخدادهای غم‌انگیز روزهای تاسوعا و عاشورا توصیف شده و درباره فداکاری‌های یاران امام حسین (ع) توضیح داده می‌شود. دیگر صفحات کتاب به پرسش‌ها و پاسخ‌هایی درباره قیام عاشورا، حوادث و پی‌آمد‌ها و اثرات ماندگار این واقعه اختصاص یافته است. 

عقیق ولایت، اسماعیل منصوری لاریجانی، ۱۳۹۰، ۱۴۸ص، رقعی. 
بررسی و تحقیق در حقیقت و حقانیت ولایت امیرمؤمنان امام علی (ع) ‌ و نیز دیدگاه امامت در میان علمای شیعه و سنی است. نویسنده در این کتاب کوشیده است در سه فصل ولایت و انواع آن، سیر ولایت در منابع اسلامی و ولایت و شفاعت با نگاهی عرفانی به تبیین موضوع ولایت حضرت امام علی (ع) و رابطه آن با موضوع شفاعت از دیدگاه متفکران شیعه و سنی بپردازد. 

غدیر در پرتو کتاب و سنت، مجید معارف، ۱۳۸۷، ۸۴ص، پالتویی. 
کتاب حاضر بر آن است تا با تکیه بر شواهد قرآنی و روایی، به بررسی واقعه پرداخته و امامتِ حضرت علی (ع) را از این منظر، بر همگان آشکار سازد. 
ترجمه عربی این کتاب با مشخصات زیر منتشر شده است: 
الغدیر فی رحاب الکتاب والسنه، مجید معارف، تعریب: اسعد الکعبی، ۱۰۴ ص، ۱۳۹۲، جیبی. 

غدیریات، عبدالحسین امینی، بی‌تا، ۱۵۷ص، جیبی. 
این کتاب اولین شماره از مجموعه «من فیض الغدیر» است که در آن اشعار شاعران قرن اول تا هشتم درباره واقعه غدیر آمده است. 

غلو، حقیقت و اقسام آن: ترجمه الغلو، حقیقته و اقسامه، نوشته سید کمال حیدری، ترجمه پژوهشکده حج و زیارت، ۱۳۹۱، ۱۰۴ ص، رقعی. 
بررسی پدیده غلو و برخی ابعاد آن موضوع این کتاب است. بحث غلو، از مباحث مربوط به مقام پیامبر (ص) و امامان (ع) است. البته این بحث تنها به علم امام محدود نمی‌شود، بلکه همه فضایل و مراتب اهل بیت (ع) را در بر می‌گیرد؛ چه آنهایی که مربوط به گستردگی علم ائمه است که علم غیب را نیز شامل می‌شود و چه آنهایی که به مقام و جایگاه بلند آنان در پیشگاه خداوند متعال مربوط است؛ به گونه‌ای که برخی درباره این مقامات دچار اشتباه شده، و آن‌ها را از مصادیق غلو دانسته‌اند. از این رو در این پژوهش برای رفع این شبهه، محورهای زیر مطرح، و تبیین شده است: ۱. غلو در لغت و کاربرد شرعی آن؛ ۲. پیدایش و پیشینه غلو؛ ۳. گفته‌های غالیان درباره اهل بیت (ع)؛ ۴. غالیان از نگاه اهل بیت (ع). 

فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام، جعفر سبحانی، ۱۳۷۳، ۵۳۶ص، وزیری. 
کتاب حاضر، دوره‌ای کامل و گویا از زندگی پیامبر اسلام است که با استناد به معتبر‌ترین مدارک تاریخی تهیه شده و با قلمی روان و شیوا نگارش یافته است. یکی از مزایای مهمّ این کتاب، سعی نویسنده محترم بر تجزیه و تحلیل لازم درباره حوادث گوناگون است تا تاریخی آموزنده، تقدیم جامعه بشری شود. 

قبسات من حیاة الائمة الهداة (ع) ‏، جعفر الهادی، ۱۴۲۹ق. /۱۳۸۷، ۴۸ص، جیبی. 
نگاهی کوتاه به زندگی ائمه معصومین (ع) و بیان برخی از سخنان گهربار آنان است. 

قبسات من حیاة النبی و اهل بیته (ع)، حیدر عبدالکریم، ۱۴۲۹ق، ۷۲ص، جیبی. 
نگاهی کوتاه به زندگی و حیات پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و بیان گوشه از فضائل و سخنان گهربار آنان است. 

کاوشی در اصول عقاید: ترجمه اصول العقیدة، محمد سعید طباطبائی حکیم، ترجمه محمدمهدی رضایی، ۱۳۹۱، ۴۲۰ص، وزیری. 
بحث و بررسی اصول عقاید بر اساس دیدگاهی است که از سوی آیت‌الله محمدسعید حکیم از مراجع تقلید کشور عراق به رشته تحریر درآمده و مؤلف آن کوشیده است با قلمی ساده و روان اما متین و با دلایلی محکم و مستدل به بحث و بررسی عقاید امامیه پرداخته و شبهات مخالفان را با حکمت و برهان پاسخ گوید. این کتاب در پنج بخش توحید، نبوت و رسالت، امامت و عدل، حسن و قبح عقلی، قضا و قدر و معاد تنظیم شده که هر بخش به جز بخش پنجم دارای چند فصل و چند گفتار است. 

کتبیه‌های محبت: فضیلت‌های اهل بیت (ع) از زبان اهل سنت، سید حسین اسحاقی، ۱۳۸۸، ۲۴۰ص، رقعی. 
گوشه‌ای از فضایل اهل بیت: از زبان عالمان و راویان اهل سنّت است که با فضاسازى و نقل به مضمون مناسب در قالب داستان، ارایه شده است‏. مطالب به تفکیک هر یکی از چهارده معصوم (ع) ارائه شده است. 

محبوبیت ائمه بقیع (ع) نزد اهل سنت، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۸۹، ۲۵۲ص، رقعی. 
در این گفتار نویسنده کوشیده اوصاف و فضایل ائمه بقیع (ع) را از دیدگاه اهل سنّت با استفاده از آثار نویسندگانی چون داود الهامى، على اصغر رضوانى، على باقر شیخانى، مهدى لطفى، على اصغر قربانى، ابوالفضل هادى منش‏ بیان کند. این کتاب برای زائران بیت الله الحرام و مدینه منوره تهیه شده است. 

مختصر فضائل الخمسة من الصحاح الستة و غیر‌ها من الکتب المعتبرة عند اهل السنة والجماعة، سید مرتضی حسینی فیروزآبادی، تلخیص و تحقیق طالب الخزاعی، ۱۳۹۱/۱۴۳۳ق، ۲۰۰ص، وزیری. 
مرحوم فیروزآبادی از عالمان برجسته شیعه، کتابی در سه جلد به نام فضائل الخمسه تالیف نموده‌اند. آنچه در این کتاب عرضه گشته برگزیده فرازهای برجسته و روایات معتبر این کتاب است که در یک جلد بصورت مختصر عرضه گردیده است. در این کتاب فضائل پنج تن آل عبا که در صحاح سته آمده است، جمع آوری شده است. 

مرجعیة اهل البیت:، ابراهیم امینی، بی‌تا، ۳۲ص، جیبی. 
پیامبر گرامى اسلام (ص) براى هدایت و رهبرى امّت در تمام زمینه‏هاى سیاسى، اجتماعى و دینى، برانگیخته شد و او به خاطر نیاز دائمى جامعه به رهبر، در همه زمان‏‌ها و زمینه‏‌ها، اهل بیت (ع) خویش را که شایستگى کامل داشتند، به عنوان پیشوایان پس از خویش، به جامعه شناساند. از آنجا که انگیزه مؤلّف، بررسى مرجعیت و رهبرى دینى اهل‏بیت (ع) بوده، در این کتاب تنها به تبیین این مسأله پرداخته است. 

مع الشیعة الإمامیة فی عقائدهم، جعفر سبحانی، ۱۴۱۳ق، ۲۱۶ص، رقعی. 
بیان برخی اعتقادات شیعیه اثناعشری است. براى آگاهى از اعتقادات پیروان هر مذهب، باید به جاى اعتماد به نوشتار و گفتار مخالفان آن‌ها که موجب بى اعتمادى و اختلافات مذهبى است، به کتاب‏‌ها و منابع اعتقادى آنان مراجعه کرد و این کتاب که آن را یکى از عالمان بزرگ شیعه نگاشته مى‏تواند منبع مطمئنّى براى اطلاع از عقاید شیعه امامیه به حساب آید. 

مفاد حدیث الغدیر، عبدالحسین امینی، تحقیق نعمان النصری، بی‌تا، ۱۷۴ص، جیبی. 
این نوشتار، دومین کتاب از مجموعه «من فیض الغدیر» است که برخی مباحث پیرامون حدیث غدیر مثل متن حدیث، راویان، برخی اشکالات و پاسخ آن‌ها، دیدگاه علما درباره این حدیث و... در آن آمده است. 

مفهوم‌شناسی و مصداق یابی اهل بیت (ع)، غلامحسین زینلی، ۱۳۸۷، ۴۲ص، پالتویی. 
در این کتاب به این مباحث پرداخته شده است: ضرورت شناخت اهل بیت (ع)، قرائن درونی شمول آیه تطهیر بر اهل‌بیت (ع)، قرائن برونی شمول آیه تطهیر بر اهل‌بیت (ع)، اشتمال آیه تطهیر بر سایر امامان شیعه، ویژگی‌ها و اوصاف امامان (ع) در حدیث مذکور

المقتطفات من کتاب فضائل الصحابة، سعود بن عید بن عمر الصاعدی، اعداد ابومحمد احمد، ۱۳۹۱/۱۴۳۳ق، ۵۰۸ص، وزیری. 
گزیده‌هایی از کتاب فضائل الصحابة سعود بن عید بن عمر الصاعدی که در بیان فضایل اهل بیت (ع) و فرزندان و برخی از اصحاب ایشان است، در این کتاب آمده است. مطالب کتاب در بیست فصل سامان یافته است. 

مکانة اهل البیت (ع): فی القرآن، مجید معارف، تعریب عبدالرضا شالچیان، ۸۰ ص، ۱۳۹۲، جیبی. 
نگارنده در این نوشته بر آن است که با استفاده از قرآن و اخبار معتبری که درشان نزول یا توضیح آیات قرآن وارد شده است، اطلاعاتی درباره مصادیق اهل بیت، به خصوص درباره امامت حضرت علی (ع) و فرزندان او به دست دهد. متن فارسی این کتاب در سال ۱۳۸۷ در پژوهشکده حج و زیارت (مرکز تحقیقات حج) با عنوان بررسی جایگاه اهل بیت در قرآن منتشر شده است. 

موکب الشعراء المادحین المهدی، علی محمد علی دخیل، ۱۴۲۹ق، ۳۲ص، جیبی. 
در این جزوه، اشعار برخی شاعران درباره حضرت مهدی (عج) گردآوری شده است.