العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
آثار پژوهشکده حج و زیارت
مجموعه مقالات
 
ره‌توشه حج، جمعی از نویسندگان، ۱۳۷۸، ۳ جلد، وزیری. 
مجموعه‌ای سه جلدی از مقالات محققین و پژوهشگران عرصه حج و زیارت است. در این مجموعه مقاله، ابعاد گوناگون فردی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حج و زیارت تبیین شده است. عناوین برخی از مقالات این مجموعه عبارت‌اند از: اهمیت سفر حج، فلسفه و اهداف حج، آداب حج، حج ابراهیمی، آثار و فواید سفر، توبه، آثار توبه، احکام فقهی ـ اجرایی حج، فلسفه و نقش زیارت، آشنایی با مذاهب عمده جهان، جغرافیای جزیرة العرب، رفتار صحیح اسلامی در حج، آشنایی با بقیع، تاریخ حرم ائمه (ع)، احد و اماکن و آثار تاریخی آن، فلسفهٔ اشک، حج و رهبری (غدیر)، ویژگی‌های حرم، ویژگی‌های کنگرهٔ حج، حج و برائت از مشرکان، جدال در حج، قبرستان ابوطالب، طواف و اهمیت آن در اسلام، حجر اسماعیل، حج و فرصت‌های معنوی آن. 

ره‏توشه عتبات عالیات، جمعی از نویسندگان، چاپ دوم، ۱۳۸۵، ۵۰۳ص، وزیری. 
مجموعه مقالاتی با موضوع زیارت و احکام و آداب آن و آشنایی با زیارتگاه‏های اسلامی است. این اثر با همکاری پانزده تن از فضلای حوزه علمیه قم تدوین شده تا روحانیون کاروان‌های زیارتی و عموم زائران را در شناخت سرزمین عراق، کربلای معلی، نجف اشرف، کاظمین، سامرا، مراقد و آستان‌های مقدس امامزادگان و عارفان و عالمان بزرگ و مجاهدان تاریخ اسلام یاری دهد. پس از صفحات آغازین کتاب که به عناوین «زیارت، تجدید عهد با خط امامت»، «احکام فقهی سفر زیارتی عتبات» و «سیری در تاریخ و جغرافیای عراق» پرداخته شده، ادامه کتاب در شش فصل سامان یافته است: ۱ـ نجف اشرف ۲ـ کوفه ۳ـ کربلا ۴ـ کاظمین ۵ـ سامراء ۶ـ مدائن. 
در زیرفصل‌های کتاب به شرح حال شش تن از ائمه معصومین به خاک سپرده شده در آن اماکن متبرکه پرداخته شده و درباره دیگر خفتگان در آن دیار مقدس از امامزادگان و عالمان بزرگ نیز این شیوه اعمال شده و به مختصری از شرح احوال آنان اشاره شده است. 

مجموعه مقالات هم‌اندیشی زیارت، به کوشش عباسعلی زارعی سبزواری، ۱۳۸۷، ۲ جلد، ۱۱۶۰ص، وزیری. 
مجموعه مقالات در دو جلد که در همایش «هم‌اندیشی زیارت» (تهران، ۱۳۸۶) عرضه شده است. این مجموعه به همت معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبری و با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه و دفتر امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما با انگیزه اشاعه فرهنگ زیارت برگزار شد. در این مجموعه ۴۹ مقاله برگزیده که در شش عنوان کلی سامان یافته آمده است: این عناوین عبارت‌اند از: کلیات، مبانی فکری و اعتقادی زیارت، نقد و بررسی شبهات زیارت، آداب زیارت، آثار و فواید زیارت، زیارت در فرهنگ و ادب فارسی. 

مجموعه مقالات اولین همایش حج و اقتصاد، پژوهشکده حج و زیارت، ۱۳۹۱، ۷۰۰ص، وزیری. 
مجموعه مقالات اولین همایش حج و اقتصاد است که در تیر ماه ۱۳۹۱ توسط پژوهشکده خج و زیارت در تهران برگزار شد. ین مقالات در پنج محور کلی هستند: ۱. کلیات شامل مباحث اقتصادی حج در قرآن و سنت، اقتصاد حج از منظر امام (ره) و رهبری، مباحث اخلاقی اقتصاد حج و مباحث دیگر؛ ۲. مباحث فقهی حج و اقتصاد مثل ثبت نام حج و عمره؛ تاثیر هزینه سوغات و ولیمه حج در استطاعت و شرایط درآمد برای استطاعت. ۳. مباحث اقتصاد خردی حج شامل تبیین استطاعت و محاسبه آن؛ اصلاح فرهنگ سوغاتی در حج؛ عوامل مؤثر بر تقاضا برای حج و محاسبه آن و عوامل اجتماعی مؤثر بر تقاضای حج. ۴. مباحث اقتصاد کلانی حج مثل بودجه‌بندی در حج؛ تأثیر حج بر عاملان اقتصادی و اقتصاد عربستان؛ ۵. مباحث مربوط به اقتصاد بین الملل شامل نقش حج در تاسیس بازار بین الملل اسلامی؛ و نقش آن در افزایش مبادلات تجاری و همگرایی اقتصادی کشورهای مسلمان و مبادلات ارزی و نرخ ارز توزیع شدند.